Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 40 Oy - Ortalama: 2.53
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HOCALAR DİKKAT! Yorumlanıyorsunuz
26-02-2011, 0:47
Yorum: #1
HOCALAR DİKKAT! Yorumlanıyorsunuz
Türkiye’deki 40 üniversite bünyesinde görev yapan yaklaşık 30 bin üniversite hocası hakkında yorum yapma, değerlendirme ve puan verme imkanınız var...

[Resim: hocaaaa.jpg]

Şu internet gerçekten müthiş bir şey. Pek çok kişinin iletişim dünyasını renklendirmekle kalmıyor, hayatın bazı durumları için de ortam hazırlıyor. Hoca-öğrenci ilişkisi de bunlardan biridir. Hep belli bir düzeyde tutulan bu ilişki, aslında gerisinde bir de fısıltı boyutu taşır. Kulaktan kulağa işleyen bu mekanizma, öğrencinin derse giren hocaları hakkındaki kanaatlarıdır çoğu zaman… Bazen de ona karşı duygu ve düşüncelerini içerir. İşte bu, pek de kuralı olmayan durum, artık internete taşındı. Hocanianlat.com isimli site, Türkiye’deki 40 üniversite bünyesinde görev yapan yaklaşık 30 bin üniversite hocası hakkında yorum yapma, değerlendirme ve puan verme imkanı tanıyor. Araştırma görevlilerinden profesörlere, okutmanlardan doçentlere, öğretim görevlilerinden uzmanlara kadar 40 üniversitenin tüm eğitim kadrosuna ulaşmak mümkün.

8 ay çalıştılar

Sitenin kurucularından Serkan Karagöz’e, “Bu isimler doğru mu? Nasıl topladınız” diye sorunca “Tek tek üniversitelerden topladık. Sitenin veritabanı için 8 ay çalıştık” diyor. ABD’de ekonomi alanında lisans ve lisansüstü eğitim gördükten sonra 7 yıl önce Türkiye’ye dönen ve şu an Eskişehir’de aile işi tekstil sektörüyle ilgilenen Karagöz, site çalışmalarına geçen yıl başladıklarını anlatıyor. Site fikrini Osmangazi Üniversitesi bilgisayar bölümünde okuyan Mesut Aykanat’a açtığını ve çalışmaya başladıklarının söyleyen Karagöz, “En büyük sıkıntıyı bu veritabanını oluştururken yaşadık” diyor. Üniversitelerle tek tek bağlantı kurduklarını, onlardan gelen hoca listesine göre isimleri sisteme girdiklerini belirtiyor. 1,5-2 aydır yayında olan site için “Öğrencilerin hocaları hakkında iyi kötü bilgi paylaşabilecekleri bir platform oluşturmak istedik” diyor. “Hocalar bu işe ne diyor” diye sorunca ise hemen hepsinin yorumlara olumlu baktığını söylüyor.

Üyelik yok

Sloganı “Üniversitedeki Hocan Hakkında Bir Şeyler Yazmak İstemez Misin?” olan sitenin teknik detaylarından sorumlu olan Mesut Aykanat, siteye üyelik zorunluluğu olmadığını söylüyor. “Bu da büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Kullanıcılar, çok basit bir form doldurarak direkt olarak yorumlarını siteye yükleyebiliyor” diyor. Bu arada sitede mevcut yorumlar için diğer kullanıcıların cevap verme butonu buluyor. Yani herhangi bir hoca için yapılan yoruma destek verebilir ya da tersine yorum hakkında eleştiride bulunmak mümkün.

Mesut Aykanat

EN ÇOK YORUM ALAN HOCALAR

Hocanianlat.com sitesinde “En çok yorum alan” hocalar sıralamasında ise Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Selahattin Turan, birinci. “Liderlikte öncü isim” diye başlıklanmış, “liderliğin önemini anlamak için muhakkak ders alınması gereken bir hocamız” diye yorumlanmış.

İkinci en çok yorum alan hoca, Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Araştırma Görevlisi Ali Atalay. “Süper insan süper kaleci” başşlıklı yorumda şöyle deniyor:

“Anlattıklarını ilk başta üfürüyor bu adam diye dinlemezsiniz ama gerçek hayatta anlattıkları bir bir karşınıza çıkar yani üfürmüyormuş.

mavi cliosu ayrı bir hava katıyor tabii değiştirmediyse.

Her zaman dersi önemseyen ön planda öğrenciyi yetiştirmeye çalışan ender hocalardan biri.”

En çok yorum yapılan hocalar sıralamasında üçüncü olan ise Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Yasin Özarslan. Bazı yorumlar şöyle:

“Mühendis beyni ile hayata bakan bir kişinin, eğitim fakültesindeki öğrencilere olaylara farklı bir açıdan bakmasını yaşatarak öğretir. ödevleri projeleri fenadır sabahlamaya yol açar tabii her sabahlama çorba demektir onurda o da ayrı bir tattır. insanlığı on üzerinden onbirdir , hayatı çözmüş ender kişilerdendir öğütlerinden çokça faydalanılır (şimdiki aklım olsa dibinden ayrılmam)”

“O bir idooool…Smile” başlıklı yorum ise şöyle:

“Kesinlikle üniversite hayatımdaki tek idolümdür kendisi. Ondan öğrendiğim herşeyi şu anda paraya dönüştürüyorum.Smile

SEÇME YORUMLAR

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Ahmet Şükrü Özdemir

“Yüksek Lisans dersimi bu hocadan almak zorunda bırakılmıştım. Kendisi anlatımı çok kötü olmasına rağmen karşısındakinin konuyu tamamen öğrenmesini beklemekte ve öğretmeye çalışmadığı yerlerden de soru sormaktadır. Bölüm başkanıdır devran böyledir. mecbursundur birşey diyemezsindir. (...) Derste ara sıra ilginç espriler yapar ve insanların da gülmelerini bekler. Kenyalıyım demesini halen unutamadım. Konyalıyım demeye çalışıyormuş.”

Süleyman Demirel Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi Maliye bölümü Doç. Dr. İbrahim Atilla Acar

“Anlatımı akıcıdır. Bazen uzun örnekler vermeye kalktığında konu olmadık yerlere gider. hep beraber buraya nerden geldik dediğimiz olmuştur. 41 soru sorar sınavda 40 normal test doldurma doğru yanlış ama o son tek soru yorumdur. 35 puan der ama sanırım 20 den fazla vermezdi sınıfta 80 alan bile yoktu. bir de onu yapmayanın diğer test grubunu da önemsemezdi. o son soru varya o son soru 1929’dur kesin. Neymiş 41 kere maşallah demek anlamındaymış o soru. Ama iyiydi. bazen derste öğrencilere ayırımcılık yapar, sponsorları arkaya ya da dışarı alalım dersi dinleyecekler gelsin öne derdi. ben ortalardaydım.”

Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Yrd. Doç. Dr. Naci Bayraç

“naci hoca biz dikey geçişlilere dike dike geldiniz yata yata bırakırım sizi diyorduSmile okulumu vaktinden erken bitirdiğimi iletirim saygı değer çoook kıymetli hocamaSmile

Galatasaray Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Abdullah Sözen

“Adam gibi Adam.. Kral insan. Mükemmel bir öğretmen..”

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yard. Doç. Dr. Elvan Keçelioğlu

“Hoca yeterince eğlenceli yeterince ciddi öte yandan çok iyi bir hukukcu hepsinden önemlisi bizlere saygı duyan bir insan.”

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali İçbay

“her ne kadar ilk derse geldiğinde rauf hocanın asistanı olduğundan.klasik yalaka görüşü uyandırsa da. tanıyınca dersi anlatımı ve verdiği örneklerde süper bir hoca olduğu fikrine vardım.ki yaptığı sınavlarda farkını ortaya koydu.bu arada telefon konuşmasına şahit oldum hiç de göründüğü gibi sakin ve entellektüel yapıda biri değil içinde tam bi kadir inanır yatıyo.”

Fatih Üniversitesi Hukuk Fak. Araş Görevlisi Hasan Fehmi Erdoğmuş

“çifte standartları.. çok bilmiş egoist tavırları .. umursamazlığı.. küçümsercesine bakışları..insanı gerçekten hayattan bezdiriyor ama yiğidi öldür hakkını yeme açıkçası ders anlatım konusunda gayet iyiye gidiyor Smile

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi kimya Mühendisliği Prof. Dr. Ersan Pütün

“Bölümün en cool ve tarz hocasıydıSmile

Çankaya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Güniz Sağocak

“Çizim yaparken sınıfta bir anda kopardığı kahkahasını seviyorum ama soru sorunca alaycı bir tavırla cevap vermesine ise çook kızıyorum..”

Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Araştırma Görevlisi Ayşe Duygu Vigo

“Bu asistan Polonyalı bir erasmus arkadasin dersine giriyordu. Cocuk anlattigi kadari ile neredeyse tek kelime birsey anlamadan ciktigi tek dersti. Anti-sosyal ice kapanik acaip bir kisilik. Ogretme gibi bir yetenegi olmadigi kesin. Her arastirma gorevlisi sinavinda ezberi fullayan tipleri, hoca diye getirip bizi elalemin memleketlerine de rezil ediyorlar. yazik."

ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN HOCALAR

Yrd. Doç. Dr. Muharrem Dayanç
(Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı)

1 “Üniversiteye başladığım yıl (2005), tipi pek hoşuma gitmese de konuşmasıyla beni etkileyen bir hoca derse girdi. tabii üniversitenin ilk yılı ve ilk günleri olduğu için hocamız tanışma faslı olarak geçirmişti bu dersleri. kendimizi tanıttıktan sonra -isteğe bağlı olarak- şiir okumamızı istedi. ben de Sakarya Türküsü’nü okumuştum. ve hocamız o anda ayağa kalkmıştı. tabii acemi ben şiir okuyuşumdan çok etkilendiğini zannettiğim hocamın aslında Sakaryalı olduğunu öğrenince kendimle çok dalga geçmiştim. o gün yani ilk derste o zamanki duygularımızı anlatacağımız bir yazı kaleme almamızı istemiş ve 4. sınıfın sonunda okumamızı söylemişti. ben yazmıştım ama derste okumak kısmet olmadı. Muharrem Dayanç benim edebiyat hayatımı şekillendiren kişi olmuştur. onun edebiyata olan bağlılığını ve -özellikle- şiirlere olan yakınlığını gördükçe daha da bir hayran olmuştum. bitirme tezimi de kendisinden almak nasip oldu. ve şimdi hocamız alanından-yeni Türk edebiyatı- tezli yüksek lisans yapıyorum. İyi ki sizi tanımışım Muharrem Hocam.”

Bana mesleğimi sevdirdi

Prof. Dr. Ö. Mete Koçkar:
Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisli

2 “Bana mesleğimi sevdiren, yeni ufuklar açan ve hatta kimya mühendisi ne işe yarar sorusunun cevabını veren hocaydı. Dersi şiir gibi işler. Ne bildiğiniz önemli değil nasıl anlattığınız önemlidir sözünün canlı örneğidir.
Hocaların hocası,keşke herkes sizin gibi olsa....”

İyi bir arkadaştır

Yrd. Doç. Dr. Yasemen Say Özer
(Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü)

3 “Tüm mimarlık öğrenim hayatımda en değer verdiğim hocamdır. Sadece hoca değil, iyi bir arkadaştır aynı zamanda. Sahibi olduğu mesleki yeteneğiyle, öğreti yetilerini birleştirebilen ender hocalardandır. Ayrıca olmayan yıllığımıza benim için yazı yazan iki hocadan birisidir ( Hala yazıları saklamaktayım).
Okuluma uğradığımda, görmeden edemeyeceğim nadir insanlardandır. Onu çok seviyorum; eminim ki yeni öğrencileri de benim kadar seviyordur.”

Öğretmem olmamda katkısı büyük

Araştırma Görevlisi Kazım Biber
(Balıkesir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği)

4 “Sınıf öğretmeni olarak yetişmemde ve öğretmenliğe ilişkin katmış olduğu ve hala geçerli ve etkili olan katkılarınıza sonsuz teşekkür ederim. İyi ki sizinle yolumuz kesişmiş…”

Yardımsever, güler yüzlü

Araştırma Görevlisi Hande Gülkaç
(Okan Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği)

5 “İyi, yardım sever, güler yüzlü ve hep öyle kalmasını diliyoruz. ayrıca tabii ki en önemlisi gzl bi hoca xD ilerde iyi bir hoca olacak öyle düşünüyoruz hayatta başarılarının devamı dileğiyle... (Malesef hiç bir dersini alamadım Big Grin)”

BU HOCALARA 5 ÜZERİNDEN 5

Sitede “En çok puan alan”, “En çok yorum alan” ve “En çok tıklanan” kategorileri bulunuyor. Hocalar, öğrenciler tarafından; “sınav zorluk, yardımseverlik, açık anlatım, öğrencinin derse ilgisi ve ödev verme yoğunluğu” bakımlarından puanlanıyor. Sitede şu an 5 üzerinden 5 puan alan hocalar şunları:

1- Yrd. Doç. Dr. Elvan Ebru Omay Polat (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü)

2- Yrd. Doç. Dr. Naci Bayraç (Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü)

3- Öğretim Görevlisi Abdullah Sözen (Galatasaray Üniversitesi Meslek Yüksekokulu)

4- Yrd. Doç. Dr. Elvan Keçelioğlu (Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

Hayriye MENGÜÇ / Hürriyet KAMPÜS

Müslüman Bir Anne Babadan Doğan,
Kulağına Bir Ezan ve Gamet İle Bir Müslümanın İsmi Verilen,
Her Türlü Naneyi Yese de Domuz Eti Yemeyen
Mübarek Gün ve Gecelerde İçmeyen
Vatan Millet Din Devlet Mukaddesat Tehlikeye Girince de
Balta Nacak Kazan Kürek Alıp Saldırana TÜRK derler...

kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul

Yeni Yorum Gönder 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Saü Kampüs Öğrenci Forum Sayfası | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi