imgad (1)
Forum Sayfası

İlk Kez Yurda Yerleşecek Üniversite Öğrencinin Valizinde Neler Olmalıdır?

29 Temmuz 2013 Pazartesi, 14:51
İlk Kez Yurda Yerleşecek Üniversite Öğrencinin Valizinde Neler Olmalıdır?

 

Tercihler bitti, üniversiteler belli olmaya başladı. Şimdi ise kayıt koşuşturmacası, Yurt bakınması ve aileden ayrılacak olmanın getirdiği bir hüzün hâkim ortama.

Peki, ilk kez bir üniversiteyi kazanan ve memleketinden uzakta eğitim alacak olan bir öğrencisinin çantasında ne olmalıdır. Bir bakalım dilerseniz.

Öncelikle gideceğiniz il hakkında biraz bilgi toplamanız gerekiyor. İnsan yapısı nasıl, hava şartları nasıl, istediğiniz an eve ulaşmanız mümkün mü, alışveriş yapacağınız yerler var mı, fiyatlar nasıl vs.

Bu işlem için ise bakabileceğiniz en iyi yerler Öğrenci Forum Sayfaları olacaktır. Bu sayfalarda orada zaten hali hazırda eğitim gören öğrencilerden çok rahat bilgi alabilirsiniz. Özellikle insan yapısı ve hava şartlarını öğrenerek giyim tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Misal olarak tutucu olan bir ilçede eğitime başlayacak bir kız öğrencinin giderken bavuluna dar bir kot pantolon ile mini bir etek koyması veya bir erkek öğrencinin sadece şort götürmesi gittiği gün sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Veya hava sıcaklığının akşamları 3-5 dereceye düştüğü bir ile de sadece tişört ile gitmek sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına gelecektir.

Üniversitelinin Bavulunda Olmazsa Olmazlar

Tabi ki her eşyanızı yanınızda götürmeyiniz. Çünkü kalacağını yurda göre size verilecek alan da değişecektir. Ve birçok yurtta sahip olacağınız dolap yarım metrekarelik bir alana sahip olan 1.5 metre uzunluğundaki metal bir dolap olacaktır.

Eğer eve gidip gelme imkânının kolay olduğu bir şehirde iseniz ilk hafta sadece işinizi görecek eşyalarınızı almanız, ilk hafta sonunda da tam olarak ihtiyaçlarınızı getirmeniz mümkündür. Ama kalkıp Erzincan’dan Sakarya’ya geliyorsanız aradaki 14 saatlik yoldan dolayı ilk gelişinizde ihtiyacınız olacak eşyaların tamamını getirmeniz gerekecektir.

 

Olmazsa Olmaz Eşyalar

 • En azından 2-3 parça iç çamaşırı, tişört, pantolon, gömlek, eşofman vs. yanınıza alın ki gider gitmez giyecek bir şeyler almak zorunda kalmayasınız.
 • Kişisel bakım ürünleri varsa çantaya atmakta fayda var. Tıraş makinesi, epilasyon aleti, diş fırçası, tarak, şampuan, banyo ve yüz havlusu gibi. Gider gitmez ekstra bir masraf çıkarmasın bunlar.
 • Yurtta size büyük ihtimalle Nevresim Takımı sağlayacaklardır. Bu konuda yurdunuz ile görüşün. Sağlamıyorlarsa Nevresim Takımı gerekecektir.
 • Terlik almanız lazım, birde kupa dediğimiz bardaklardan. Çünkü yurt hayatı başlayınca ince belli çay bardakları da tedavülden kalkar. Kupanız ne kadar büyükse çay tüketiminiz o kadar kolay olacaktır. Ayrıca dolaba elbise asmak için askıları da evden getirebilir veya gittiğiniz yerden alabilirsiniz.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa onları almayı unutmayın.
 • Notebook – Tablet PC gibi taşınabilir bilgisayarınızı ilk gidişinizde yanınıza alabilirsiniz. Ama Masa Üstü için ilk gidişi önermiyoruz. Yurttaki internet ortamı, güvenlik durumuna göre masa üstü bilgisayarınızı da ilerleyen dönemde götürebilirsiniz.
 • Yurt yapısına göre eğer kilitli dolap kullanılacaksa ve kendinden kilitli değilse dolaplar bir asma kilit ihtiyacınız olacak. Yurdun ilk günleri hırsızlık olaylarının da yaşanması gibi bir sorun ortaya çıkabilir. O sebeple bir asma kilit yanınızda olsun.
 • Telefon şarj aletlerini, fotoğraf makinenizi, ağrı kesici ilaçları, yara bandını, iğne iplik ürünlerini yanınıza alabilirsiniz. Dilerseniz gittiğiniz yerde de ilk gün bir alışverişe çıkarak bunları tedarik edebilirsiniz.
 • Uyumakta zorlanıyor veya ışık sizi rahatsız ediyorsa Uyku Gözlüklerinden alabilirsiniz.
 • Uğurlu defteri veya kalemi olanlar onu da yanında getirebilirler. Ama genelde Defter – Kitap alımları için okula gitmeyi beklemeniz gerekecektir. Kim nasıl ders işleyecek ona göre alım yapmak için. Ama yanınızda en azından bir ajanda olsun. Küçük notlar için.

İlk birkaç hafta her şeyin elinizin altında olmasına alıştığınız ev hayatından uzaklaşmanın sıkıcı havasını yaşayacaksınız. O sebeple alışveriş yapma oranınızda artacaktır. Aradığınızı bulamadığınız zaman direkt gidip alma ihtiyacı doğacaktır. Sonrasında ise hayat oturacaktır.

Yakın bir bölgede ise eviniz her hafta sonu eve gitmek isteyeceksiniz. Özellikle alışma evresi olan 1. Sınıfın 1. Dönemi bu noktada gitgeller ile geçecektir. Acil olmayan ihtiyaçlarınızı da bu zamanlarda evden getirebilirsiniz.

 

Sizin de aklınıza gelen maddeleri yazmanız ile yazımız daha da zenginleşecektir. Şimdiden teşekkürler.

 

3 Yorum

 1. hilal

  06 Eylül 2014 at 12:47

  Antalya ya okumak icin yanima ne almam gerekk :-\ sizcee

 2. esra

  29 Ağustos 2014 at 14:29

  çorap
  parfüm dedorant
  şampuan
  nevresim takımı
  battaniye
  peçete ıslak mendil
  sabun
  duş jeli lif
  diş fırçası macunu
  askılık
  ayna tarak
  iğne iplik
  çengelli iğneler (yorgan için)
  makas tırnak makası
  saç el vücüt kıremı
  ev ve banyo terliği
  kettle
  kulaklık çalar saat
  flaş okuma lambası
  minik hurç

  • efe

   12 Eylül 2014 at 14:37

   ne yaptın ya

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

sanalbasin.com üyesidir