İngilizce Muafiyet Sınavına Giren Öğrencilerin Not Hesaplaması Nasıl Yapılır

İngilizce Muafiyet Sınavına Giren Öğrencilerin Not Hesaplaması Nasıl Yapılır

Sakarya Üniversitesi tarafından her sene yapılan Muafiyet Sınavına giren öğrencilerin sınavı geçmeleri durumunda AKTS Ortalamaları ve Ders Geçme sistemi nasıl oluyor sizler için araştırdık.

Öncelikle sene başında İngilizce Muafiyet Sınavına girmeyen ve sene içerisinde dersleri alan öğrencilerin aldıkları not, diğer derslerde olduğu gibi sisteme yansıyor.

Ancak Muafiyet Sınavına giren ve Sınavı başararak İngilizce Dersinden Muaf olanlar için sistem biraz daha farklı işliyor.

Öncelikle bu öğrencilerin Girmedikleri İngilizce Derslerinin AKTS’leri mezun olurken kullanımda oluyor. Yani 10 saatlik bir AKTS’ye sahip ise girilmeyen İngilizceler mezun olurken Alınan 230 Dersin yanında + 10 AKTS İngilizce dersi de sayılarak Mezun Olma Konumuna geçiliyor.

İngilizce Muafiyet Sınavına Giren Öğrencilerin Not Hesaplaması Nasıl Yapılır

Ancak bu dersler alınmadığı için ORTALAMA üzerinde bir etkisi bulunmuyor. Yani ders ne DD, ne CC nede AA olarak sistemde görünmüyor. Bu sebeple de Ortalama Üzerinde hiçbir etkisi olmuyor.

Muaf olunan İngilizce dersleri AKTS Transkrip üzerinde İsmen görünse bile Nota etki etmiyor. Yani listede İngilizce 10 AKTS olarak görülse bile o dönemki derslere bakıldığında o dersin Ortalamaya girmediği görülüyor.

Özetlemek gerekirse İngilizce Muafiyet Sınavı ile İngilizce dersinden Muaf Olanlar mezun olurken Muaf Oldukları derslerin AKTS’sinin kullanabiliyorlar ama Not Ortalamasına + veya – olarak bir katkı sağlamıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Peki bu muaf olunan dersler için öğrenci işlerine fidip bildirmeye gerek var mı yoksa otomatik olarak görüp eklerler mi? Mezun durumdayım 1 akts eksik gibi duruyor ama “MU” yazan dersin hesaba dahil değil şuan.

    • Öğrenci işleri sizin dersleri görüyor. Ama yine de gidip bir bilgi almakta fayda var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgilendirme
SAÜ 2017-2018 Akademik Takvim Sakarya Üniversitesi Yurt ve Apart Daire


bian ajans Öğrenciye Kiralık Daire  Üniversite Yurt Rehberi Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı