İngilizce Öğrenmeden SAÜ’den Mezun Olunamayacak

İngilizce Öğrenmeden SAÜ’den Mezun Olunamayacak

Sakarya Üniversitesi Senatosu tarafından alınan bir karar ile 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren öğrenciler İngilizceyi tam olarak öğrenmeden mezun olamayacak.

Yabancı Dil Öğretimi konusunda yoğun bir program izleme kararı alan Sakarya Üniversitesi bu kapsamda 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren YENİ KAYIT OLAN Lisans öğrencileri için mezuniyete kadar B1 seviyesinde İngilizce öğrenmiş olmayı şart koşacak.

Yani yeni gelecek öğrenciler belli bir seviyede İngilizce öğrenemeden Sakarya Üniversitesinden mezun olup diplomasını eline alamayacak.

 

Lisans Bölümlerinde ve Yeni Kayıtlarda Uygulanacak

Uygulama sadece Lisans Bölümlerini kapsayacak olup İlahiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Eğitimi Programı ve Ön Lisans programları kapsam dışındadır.

Uygulama 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren Sakarya Üniversitesinde eğitime başlayacak olan öğrencileri kapsamaktadır. Önceki dönemlerde giriş yapan öğrencileri kapsamamaktadır.

Dikey veya Yatay geçişle gelecek öğrenciler ise geldikleri programlarda yabancı dil dersini almamışlarsa, yeni sisteme göre zorunlu yabancı dil derslerini alacaklar

 

Sınavla B1 Yeterlilik Düzeyi Kanıtlanacak

Zorunlu yabancı dil derslerinin başarı seviyesinin “Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı” kapsamında belirlenmesine karar verilen programa göre tüm öğrencilerin, lisans programları için öngörülen ‘B1 düzeyinde’ not alması gerekecek.

Program kapsamında ders ve ders dışı yabancı dil eğitim imkânları arttırılacak ve yaygınlaştırılacak.

Sakarya Üniversitesi lisans öğrencileri, yapılacak sınavlarla yabancı dil seviyelerini uluslararası normlarda belirleme olanağına sahip olacak. Öğrenciler böylece Zorunlu Yabancı Dil dersinden ‘B1 düzeyinde’ yeterliliği olduğunu üniversiteden mezun olana kadar kanıtlamak zorunda olacak.

 

“Tüm birimlerimizce desteklenecek”

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, üniversite olarak yabancı dil öğretimi konusunda yaygın ve ölçülebilir düzenlemeler yapılmasını kararlaştırdıklarını ifade ederek, tüm öğrencilerin söz konusu düzeye ulaşmaları için ders içi ve dışı faaliyetlerin tüm birimlerce destekleneceğini kaydetti. Yabancı dil öğretiminin sınavlarla ölçümünün de profesyonelce yapılacağını söyleyen Rektör Elmas, sınavın geçerliliği ve sertifikasyonu olan bir kuruluş tarafından temel bilgiler, konuşma, dinleme ve yazma şeklinde 4 adımda değerlendirileceğini söyledi. Uygulamanın yeni kayıt yaptıracak öğrencilerle başlayacağını dile getiren Prof. Dr. Elmas, bu kapsamda yapılacak olan yabancı dil dersi sınav giderlerinin de Sakarya Üniversitesi tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

 

B1 Seviyesi İngilizce İle Neler Yapılabilir?

B1 İngilizce seviyesi, İngilizce konuşan kişilerle bilindik konularda konuşmak için yeterli olacaktır. B1 İngilizce seviyesine sahip kişiler, iş yerinde bilindik konulardaki basit raporları okuyabilir ve kendi alanlarında basit e-postalar yazabilir. Ancak B1 seviyesi, iş yerinde İngilizce ile tam kapsamlı olarak çalışmak için yeterli değildir. Resmi CEFR ilkelerine göre B1 İngilizce seviyesindeki bir kişi:

  • İşte, okulda, boş zamanda vb. düzenli olarak karşılaşılan bilindik konularda açıkça belirtilen standart şeylerin ana noktalarını kavrayabilir.
  • Bu dilin konuşulduğu bir bölgede seyahat ederken ortaya çıkacak çoğu durumu idare edebilir.
  • Bilindik olan veya kişisel ilgi alanı içerisinde yer alan konularla ilgili basit metinler üretebilir.
  • Deneyim, etkinlik, hayal, umut ve hırslarını açıklayabilir ve fikir ve planlarıyla ilgili kısa sebep ve açıklamalar sunabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgilendirme
SAÜ 2017-2018 Akademik Takvim Sakarya Üniversitesi Yurt ve Apart Daire
Dijital Ajans Bayan Azdırıcı titan jel Cialis


bian ajans Öğrenciye Kiralık Daire  Üniversite Yurt Rehberi Dijital Akıl  Cialis Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı gümüş kolye patent