SAÜ Akademik Takvim SAÜ Bahar Dönemi Harç Ücretleri ek_yerlestirme

KYK – Burs – Kredi Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Ana Sayfa » Haberler » Sakarya Üni. » Diğer » KYK – Burs – Kredi Sık Sorulan Sorular ve Cevapları    16 Temmuz 2013

Daha önce sorulan soruları bir araya getirerek sizlere  “ Sık Sorulan Sorular ve Cevapları” başlıklı bir yazı hazırladık. Yazımız ile sık sorulan sorulara elimizden geldiğince yanıt vermeye çalışıyoruz.

Yazı içerisinde bilgi olarak sunulan birçok bilgi yaşadığım yada gördüğüm olaylardan ele alınmıştır ve KYK tarafından yapılan açıklamalar bir araya getirilerek size sunulmuştur. Yanlış yada Eksik bilgi olması halinde yorumlarınız ile bilgi verirseniz sevinirim.

KYK Aklınıza Takılan Soruların Cevapları

 

Ara Sınıf – Yeni Kayıt Başvuru Süreleri Farklı mıdır?

 • KYK Başvurularında öncelikle ARA SINIF öğrencilerinin başvuruları alınmaktadır. Sonrasında Yeni Kazanan öğrencilerin kayıtları alınmaktadır.
 • İki farklı dönemde alınan kayıtlar birleştirilmemekte veya bir kayıt döneminde kayıt olamayanlar için ikinci bir kayıt dönemi açılmamaktadır.

Başvuru Süresini Kaçırdım. Ne Yapmalıyım?

 • Başvuru süresini kaçıran ya da unutan arkadaşlar için yapılacak iki seçenek mevcuttur.
 • İlk seçenek KYK yı takip etmeleri ve az bir ihtimal olan Ek Kayıt Süresi verilmesini beklemeleridir. Bu çok az bir ihtimaldir.
 • İkinci seçenek ise gelecek dönemdeki başvuru sürecini takip etmeleridir.
 • KYK geçtiğimiz senelerde 1 kez ara dönemde başvuru hakkı tanımıştır. Bunu da takip edebilirsiniz. Şansınıza bağlı diyebilirim.

Başbakanlık Bursu ve KYK Bursu Nedir?

 • KYK tarafından verilen Karşılıksız paradır. Burs alan öğrenciler okul bittikten sonra geri ödeme yapmazlar. Devlete borçlanmazlar.
 • KYK Bursu alan öğrenciler eğer burslarının kesilmesine sebep olacak işlemlerde bulunmaz iseler okul hayatları boyunca burslarını aylık olarak alırlar.
 • Ancak derslerden kalma, okuldan atılma vb. durumlarda bursları Öğrenime çevrilebilir veya tamamen kesilebilir.

Katkı Kredisi Nedir?

 • Katkı Kredisi 1. Öğretim öğrencilerine sunulan ve Harcın belli bir bölümünün devlet tarafından karşılandığı kredi türüdür.
 • Katkı kredisi alanlar Harç ücretlerini diğer öğrencilere göre daha düşük öderler. Katkı kredisi 2. Öğretim öğrencilerine verilmez. Katkı kredisi geri ödenen bir kredi türüdür.

Öğrenim Kredisi Nedir?

 • Öğrenim kredisi öğrencilere Geri Ödemeli olarak verilen bir paradır. Burs ile aynı miktarda ancak geri ödemelidir.
 • Burs çıkmayan her öğrenciye %99 ihtimalle çıkan, okul bittikten sonra 2 beklenilen ve sonrasında taksitler ile geri alınan bir ödemedir.
 • Öğrenim Kredisi her sene artmakta olan bir kredidir. Senetle öğrencilere verilir.

Kyk Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

 • Burs sonuçları üniversiteler açıldıktan sonra açıklanır. Okulların duyuru panolarına asılan listeler buradan öğrencilerin takibine sunulur.
 • Genelde Eylül sonu veya ekim ayında asılan listeler için 2-3 haftalık evrak takibi süresi verilir. Bu sürede evraklarını hazırlayan ve KYK müdürlüklerine götüren öğrenciler Burs almaya hak kazanırlar.

Öğrenim Kredisi Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

 • Öğrenim Kredisi sonuçları üniversiteler açıldıktan sonra açıklanır. Okulların duyuru panolarına asılan listeler buradan öğrencilerin takibine sunulur.
 • Genelde Eylül sonu veya ekim ayında asılan listeler için 2-3 haftalık evrak takibi süresi verilir. Bu sürede evraklarını hazırlayan ve KYK müdürlüklerine götüren öğrenciler Öğrenim Kredisi almaya hak kazanırlar.

Katkı Kredisi Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

 • Katkı Kredisi sonuçları okulların Harç Ücretlerini almaya başlamadan önce açıklanır. Bu işlem için bir şey yapmanıza gerek yoktur.
 • Katkı Kredisi direkt olarak sizin ilk dönem ödemenizden otomatik olarak düşülür. Yani 300 TL harç yerine 50 TL harç ödemeniz durumunda Katkı Kredisi aldığınızı anlayabilirsiniz.
 • Katkı Kredisi için Öğrenim ve Burs işlemleri sırasında işlemler yapılmaktadır.

Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

 • Yurt sonuçları okulların kayıt dönemi başlamadan 1-2 hafta önce açıklanır ve öğrencilere bildirilir.
 • Bu sayede öğrenciler kayıt döneminde yurtlara yerleşmek isteyip istemediklerine karar verir ve ona göre kayıtlarını yaptırırlar.

Yurtlara Yedek Sıradan Yerleşenler Ne Yapmalıdır?

 • Yedek sıradan yurtlara yerleşen arkadaşlar yedek sırasına göre sırayla yerleştirilirler. Bu sebeple devamlı Yurt ile irtibatta olmaları, mümkünse Misafir Öğrenci olarak yurtta kalmaları gerekir.
 • Yedek başvurularda sıralar çok hızlı değiştiği için bazen 1 günde 500. Yedek sıraya bile geçilebilir. O sebeple yurda yedek sıradan yerleşmek isteyenler kesinlikle o dönemde iyi takipte olmalıdırlar.

KYK Bursunun Öğrenim Kredisine Dönmesi

 • Okullarında yeterli başarıyı gösteremeyen öğrencilerin Bursları Öğrenim Kredisine dönüştürülebilmektedir.
 • Bir önceki dönemden 3 den fazla dersi kalan öğrencilerin bursları kapanmakta ve otomatik olarak Öğrenim Kredisine dönüşmektedir.
 • Yaz okulu veya BÜT sonunda alt sınıflardan 4 adet dersi kalan bir öğrenci eylül ayından itibaren Burs alamaz ve Öğrenim Kredisi almaya başlar.
 • Burs ile Öğrenim Kredisi farklı olduğu için Burs kartına Eylül ayında para yatmaz. Bu ay ve sonraki aylarda gelecek olan para KYK tarafından kendisine gönderilecek yeni Bankamatik Kartına yatacaktır. Bu kartı öğrenciler Ziraat Bankası şubelerinden alabilirler.
 • Öğrenim Kredisi almak istemeyenler ise KYK ile irtibata geçerek alacakları krediyi iptal ettirebilirler.
  Öğrenim Kredisine dönen burs için geri ödeme alınmaz. Sadece Öğrenim Kredisi döneminde verilen ücretlerin geri ödemesi alınır. Yani eğer 2 sene Öğrenim Kredisi yattı ise 2 senelik kısım alınır. Tabi yasal faizi eklenmiş olarak.

 

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Miktarı
Ücretler geçtiğimiz yıllarda şu şekilde olmuştur.
2007 Yılı: 150 TL
2008 Yılı: 160 TL
2009 Yılı: 180 TL
2010 Yılı: 200 TL
2011 Yılı: 240 TL
2012 Yılı: 280 TL

MEB Bursu (İlk 4 tercihi Öğretmenlik olan ve yerleştirmede ilk 4 sıraya yerleşenlere verilen burs) Hakkında Bilgi

 

Aldığım Krediyi Geç Ödersem Haciz Gelir mi?

 • Kredi ödemeleriniz sisteme düştükten sonra AYLIK olarak ZİRAAT Bankası şubelrinden ödeme yapmanız gerekecektir. İlk 0 ay ödeme yapmazasanızda sistem size FAİZ İşleterek tolöre etmektedir. Ancak 6-10 aylık süre dilimini aştıktan sonra sistem sizi VERGİ DAİRESİ üzerine yönlendirmektedir.
 • Vergi Dairesi üzerine düşen borçlar Haciz İşlemine açık borçlardır.

 

Bazı Üniversiteler Öğrencilere MAAŞ Bağlıyor. Bende Maaş Alabilir miyim?

 • Üniversiteler Başarılı Öğrencileri kendi bünyesine katabilmek için son yıllarda Maaş – Burs – İndirim – Ücretsiz Yurt gibi imkanlar sağlamaktadırlar. Sizde Üniversiteler tarafından belirlenen şartlra uyuyorsanız size de ödeme yapılacaktır.

 

Bir İşyerinde Çalışıyorum ve SSK Primim Yatıyor. BURS Alabilir miyim? Yurt Hizmetinden Faydalanabilir miyim?

 •  Başvuru süresi bitip değerlendirmeler yapılmaya başlandığı zaman SSK kaydınıza rastlanmaması gerekmektedir.

 

Hazırlık Sınıfında BURS – KREDİ Alabilir miyim?

 • Lisans öğrencileri hazırlık okurken burs alabilirler. Yurt hizmetinden veya Kredi Hizmetinden yararlanabilirler.

 

Başbakanlık Bursu ile KYK Bursu Aynı Burs mudur ?

 • Evet. Aynı burstur.

 

 

BENZER İÇERİKLER

2013 Yılında Yapılan SBS Sınavı İptal Edildi

2013 Yılında Yapılan SBS Sınavı İptal Edildi2013 yılında yapılan SBS Sınavında Yanlış Puan Hesaplandığı gerekçesiyle...

SAÜ’de Bölümler İçin Belirlenen Mezuniyet Tarihleri Açıklandı

SAÜ’de Bölümler İçin Belirlenen Mezuniyet Tarihleri AçıklandıSakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından her bölüm için Ayrı Ayrı yapılacak...

Facebook SABİS Uygulaması İle Açıklanan Notlar Anında Facebook’da

Facebook SABİS Uygulaması İle Açıklanan Notlar Anında Facebook’daSakarya Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (SABİS) için hazırlanan bir uygulama...

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

1 8 9 10
 1. Ramazan

  Oncelikle merhabalar. Ben gecen sene hazirlik okudum ve burs aliyorum. Simdi ise 1. Sinifim ve ilk donem 4 tane zayif ve ortalamam 1.80 in altinda. Ama bu 2. donem derslerim cok iyi zayifimda yok. 1. Donemdeki zayiflarimida yaz okulunda halletsem bursum krediye donermi ?

  12 Nis 14 07:12:02

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Yıl sonunda 1.8′in üstünde olursanız sorun yok. Bazı okullar Yaz Okulunu sayıyor bazıları Saymıyor. Bu sebeple de net bir bilgi veremem. Ama 2. dönem notları biraz yüksek tutup 1.81 bile yapsanız sorun olmaz.

   12 Nis 14 12:47:33

 2. ÖMER FARUK BULUT

  ben 4. sınıf öğrencisiyim 2011 yılının ocak ayından beri kredi almaktayım bana mezun olsam bile yazın krediler eylüle kadar devam edecek dendi bu doğrumudur? bursların haziranın 7 sinde son fakat krediler eylüle kadar devam edecek denildi lütfen acil cevap verirseniz sevinirim ???

  11 Nis 14 12:04:25

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Burs’da, Kredi de aynı sürede yatar. Eylül ayında da ödeme alırsınız. SOnrasında sistem kapanır.

   11 Nis 14 13:42:38

   • ÖMER FARUK BULUT

    yani ben bu haziran mezun olsam da eylüle kadar param yatacakmı

    11 Nis 14 21:06:28

 3. ahmett

  merhabalar hocam burs kesilmedi daha nasıl iptal ettirecem bazı kişiler aldıgın burslar katıyla alınır senden diyor kamuda işe başlamıştım burs devam ediyo okula da devam etmekteyim demiştim yardımcı olursanız sevinirim..

  10 Nis 14 09:56:46

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   KYK ile görüşün. Durumu izah edin. Onlar oradan işlemi yaparlar. KYK’nın numarası sitesinde mevcut. Hafta içi arayıp bilgi verin.

   11 Nis 14 00:07:28

 4. ali

  ben tıp fakültesi öğrencisiyim hazırlıkta okuyorum ve devam koşulu sağlandığı takdirde hazırlığı geçiyorum ayrıca kyk bursu alıyorum eğer başarısız olarak 1. sınnıfa geçersem bursum krediye dönüşür mü

  10 Nis 14 00:37:50

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Hazırlık konusunda net bir bilgim yok açıkçası. KYK ile görüşmeniz lazım bu konuda.

   10 Nis 14 00:52:06

 5. ayse

  Ben basbakanlik bursu aliyorum mesela gelecek ayin bursunu kullanabiliyormuyum ogrenim kredisi alanlar eksiye dusebiliyo biz dusebiliyomuyuz

  24 Mar 14 15:00:19

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Eksiye Düşme gibi bir durum yok. O olay KMH Hesabı. Yani bankadan borç alıyorsunuz bir anlamda. Faizi ile bir sonraki ay banka parasını alır. Direkt devletten bursu önce çekme gibi bir durum yok.

   24 Mar 14 20:42:38

 6. kıraz

  2012 yuksek okul mezunuyum 1. Sene burs aldım 4 dersten kaldım bursum kredıye cevrıldı sımdı borcumu sorgulatıyorum burs kredı aldığım yazıyor ama odenecek tutar 2 yıl kredı almışım gıbı para cıkıyor ne yapmalıyım

  19 Mar 14 22:00:00

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   KYK ile görüşmeniz lazım.

   19 Mar 14 23:05:57

 7. şevket

  başbakanlık bursu 3 zayıf olması durumunda mı kesılıyor bılgi verir misiniz ? şimdiden teşekkür ediyorum

  18 Mar 14 18:03:31

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Ortalamanız 1.8′in altına düşerse kesilir. Yeni sistemde o şekilde. Ama bu bazı üniversitelerde 3 Zayıf olarak devam ediyor. SAÜ için 1.8 şartı var.

   18 Mar 14 22:34:20

 8. ozge

  Kresi karti borcumdan dolayi haciz cikarsa bursum kesilir mi yada iptal olur mu ?

  16 Mar 14 22:47:19

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Bursunuz kesilmez. Bursunuz sadece Okul ile alakalı durumlarda kesilebilir. Ama bursunuza el konulabilir hacizden dolayı.

   17 Mar 14 16:54:52

 9. inan

  merhaba ; bu yıl kyk öğrenim kredisini almaya hak kazandım ve 3 aydır kullanmaktayım. şu andan itibaren krediyi iptal edebilirmiyim ?

  20 Şub 14 12:31:09

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   KYK ile görüşmeniz gerekiyor.

   20 Şub 14 12:52:31

1 8 9 10
2013 Yılında Yapılan SBS Sınavı İptal Edildi
2013 Yılında Yapılan SBS Sınavı İptal Edildi2013 yılında yapılan SBS Sınavında Yanlış Puan Hesaplandığı gerekçesiyle...
SAÜ’de Bölümler İçin Belirlenen Mezuniyet Tarihleri Açıklandı
SAÜ’de Bölümler İçin Belirlenen Mezuniyet Tarihleri AçıklandıSakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından her bölüm için Ayrı Ayrı yapılacak...
Facebook SABİS Uygulaması İle Açıklanan Notlar Anında Facebook’da
Facebook SABİS Uygulaması İle Açıklanan Notlar Anında Facebook’daSakarya Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (SABİS) için hazırlanan bir...
SAÜSEM’den 99 TL’ye 200 Saatlik Uzaktan Eğitim İle KPSS Kursu
SAÜSEM’den 99 TL’ye 200 Saatlik Uzaktan Eğitim İle KPSS KursuSakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM)...
Doç. Dr. Mehmet SAĞIROĞLU, Yeni Bİr Bitki Türünü Keşfetti
Doç. Dr. Mehmet SAĞIROĞLU, Yeni Bİr Bitki Türünü KeşfettiSakarya Üniversitesi (SAÜ) Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet...
Fırsatlar

Sitemize Son Eklenen Fırsat İlanları