imgad (1)
06.07.2015 - Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Kazananların Yapması Gereken İşlemler

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Kazananların Yapması Gereken İşlemler

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan , ve Kredisi kazananlar listesinden sonra öğrencilerin en fazla sorduğu şey şimdi hangi işlemler yapılacak oluyor. Burs, Öğrenim yada Katkı Kredisi almaya hak kazandıysanız aşağıdaki sırayla işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Geri ÖDemeli Kredi çıkan ancak almak istemeyen öğrenciler Senet işlemlerini yaptırmazlarsa herhangi bir ödeme almaya hak kazanamaz ve geri ödeme yapmak durumunda da kalmazlar. Bu şekilde istekleri olan öğrencilerin bir yere başvurtmaları gerekmiyor. Sadece hiçbir evrak teslim etmesinler yeterlidir. 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden duyuru:

Kurumumuza 2011-2012 Öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgileri 15 Aralık 2011 -31 Ocak 2012 tarihleri arasında ülke genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınmaktadır.

Kurumumuza 2011-2012 Öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgileri 15 Aralık 2011 -31 Ocak 2012 tarihleri arasında ülke genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınmaktadır. Tarafına burs öğrenim ve katkı kredisi tahsisi yapılan öğrencinin herhangi bir notere T.C Kimlik Numarası ile başvurması halinde burs, kredi taahhüt senedi ilgili noterce tanzim ve tasdik edilecektir.

Öğrencilerin senet vermiş olmaları kendilerine mutlaka burs, öğrenim ve katkı kredisi verileceği anlamına gelmemektedir.

Taahhüt senetlerini 30 Aralık 2011 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim eden öğrencilere 06 Ocak 2012 tarihinde, 02-31 Ocak 2012 tarihleri arasında teslim eden öğrencilere ise 06 Şubat 2012 tarihinde burs, kredi ödemeleri T.C. Ziraat bankası şube müdürlükleri aracılığı ile yapılacaktır.

Öğrenciler burs ve öğrenim kredilerini T.C. Ziraat bankasının hangi şubesinden alacaklarını kurumun www..gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

Öğrenciler kendilerine tahsis edilen burs ve kredilerden herhangi birini almak istemiyorlar ise almak istemediklerini bir dilekçe ile kuruma bildireceklerdir.

Kurumumuzdan daha önceki yıllarda burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi alanlar ile ek süre (artık yıl) öğrenim gören öğrenciler listede yer alsalar dahi kendilerine kredi verilmeyeceğinden taahhüt senedi tanzim ettirmeyeceklerdir.

Öğrencilere verilen öğrenim ve katkı kredileri 4160 sayılı kanun gereğince toptan eşya fiyat endeksine tabi olup; söz konusu kanun maddesi “endeks uygulanmasına, kredi borçlarının geri ödenmesine ve taksitlendirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemeye, öğrencilerin borçlarından birinci fıkraya göre hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın % 50’sine kadar indirim yapmaya kurum yönetim kurulu yetkilidir. İndirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu; öğrencilerin eğitim süresince kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.” hükmüne amirdir.

16/12/2011//YC

 

Şubat Duyuru Güncelleme

Öğrenciler Taahhüt Senetlerini 10 Şubat 2012 tarihine kadar herhangi bir noterde; tanzim ve tasdik ettirerek Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Taahhüt Senetlerini 30 Aralık 2011 tarihine kadar teslim edenlerin burs/öğrenim kredisi ödemeleri 06 Ocak 2012  tarihinde yapılmıştır.
Taahhüt Senetlerini;

 • 31 Ocak 2012 tarihine kadar teslim edenlerin burs/kredi ödemeleri 06 Şubat 2012 tarihinde ,
 • 10 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri ise 06 Mart 2012 tarihinde

Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.
Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Şubat Duyuru Güncelleme 2

TAAHHÜT SENETLERİNİ TESLİM ETME SÜRESİ 29 ŞUBAT 2012 TARİHİNE KADAR UZATILMIŞTIR.

 • Burs, öğrenim ve katkı kredisi değerlendirme sonuçları Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları girilerek öğrenilebilmektedir.
 • Öğrenciler Taahhüt Senetlerini, 29 Şubat 2012 tarihine kadar herhangi bir noterde; tanzim ve tasdik ettirerek Kurumun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edeceklerdir.
 • Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderecek veya elden teslim edeceklerdir.
 • Taahhüt Senetlerini 29 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri 06 Mart 2012 tarihinde Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.

Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Kasım 2012 Duyuru

”Öğrenciler Taahhüt Senetlerini, 28 Kasım – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında herhangi bir noterde; vergi, resim ve harç ödemeksizin tanzim ve tasdik ettirdikten sonra, 31 Aralık 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise ‘Söğütözü Mah.2176.Sok.No:25 Çankaya/Ankara’ adresindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Aralık 2012 Duyuru

BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ TAAHHÜT SENETLERİ TESLİM SÜRESİ UZATILMIŞTIR.

2012-2013 öğretim döneminde Kurumumuza müracaat ederek burs veya öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin senet teslim tarihi 28 Şubat 2013 tarihine kadar uzatılmıştır.

Öğrenciler senetlerini noterde tanzim ve tasdik ettirdikten sonra Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Söğütözü Mah.2176.Sok.No:25 Çankaya/Ankara” adresindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Senetleri,

 • 25 Aralık 2012 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze ulaşanların ödemeleri 8 Ocak 2013 tarihinde,
 • 25 Ocak 2013 tarihine kadar ulaşanların ödemeleri 8 Şubat 2013 tarihinde,
 • 25 Şubat 2013 tarihine kadar ulaşanların ödemeleri 8 Mart 2013 tarihinde,

Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Sık Sorulan Sorular

 • Bu sene Burs – Öğrenim Kredisi Kazandım. Ödemeler Ne Zaman Başlayacak. Toplu Ödeme Alacak mıyım?

Bu sene ilk kez BURS – KREDİ alacak olanların ödemeleri 7 Ocak tarihinde yatmaya başlayacaktır.

Toplu ödeme vs. olmayacaktır. Devlet tarafından belirlenen Burs – Kredi ödemesi normal bir şekilde yapılacaktır. Burs sistemi okulların açılması ile değil Ocak ayı ile başladığı için EK veya TOPLU ödeme gibi bir durum yoktur.

Evraklarını teslimatta sıkıntı yaşayıp Ocak ayında ödeme alamayanlar Şubat veya Mart ayında ödeme alacaklardır. Ödeme almadıkları aylar Ocak ayından itibaren hesaplanıp hesaplara yatacaktır.

 • Burs – Kredi Hesabımda 1040 TL Fazla Ödeme Var. Bu Ne Anlama Geliyor.

Bu ödeme daha önce BURS alırken başarısızlık sebebiyle Öğrenim Kredisine dönüşenlere gelen bir ödemedir. Herkese gelmedi ne yazık ki. AB ve KYK arasında yapılan bir protokole göre hesaplara yattı.

Proje kapsamında ek ödeme alanların listesi şu şekildedir;

 1. Anne veya Babası Vefat eden öğrenciler,
 2. Vücut fonksiyon kaybı yüzde 40 olanlar
 3. SHÇEK’e bağlı yurtlarda kalmakta iken orta öğretimini bitirenler
 4. Malul, vazife malullüğü maaşı alanların veya almaya hak kazandığı halde ölenlerin çocukları
 5. Terör nedeniyle köyleri boşaltılanlar

Anlayacağınız üzere hesabında 1040 TL ek ödeme görenler sevinebilirler. Bu ödemeler kendilerine BİLİNÇLİ olarak gönderilmiştir ve diledikleri gibi harcayabilirler.

Hesaplarında 1040 TL görmeyenler ise şansına küssünler. Seçilen 20.000 Öğrenci arasına girememişler demektir.

 

 

Küfür içerikli yorumlar DİREKT OLARAK SİLİNMEKTEDİR…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1009 YORUM
 1. Gizem diyor ki:

  Bana öğrenim kredisi çıktı şubeme gidip kartımı almam lazım ama sınavlarım var diye gidemiyorum acaba herhangi bir şubeden tc kimlik numaramla çekebilir miyim ve ne kadar keserler paramdan ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Başka şubeden ödemeyi alabilirsiniz. Kesinti konusunda net bir bilim yok. 10 – 20 Tl birşey olur sanırım.

 2. Birand diyor ki:

  iyi gunler sonuc sayfasında ögrenim kredisi kazandıgım yazıyordu ama bugun bankaya kartımı almaya gittim kamu bursu oldugunu soylediler ve hesabımda 743.66 tl para var acaba neden boyle oldu

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Yatan miktar o kadar mı? Banka ödemesinden yatıran kuruma bakın. Kamu Bursu diye bir burs yok diye biliyorum. 330 – 660 veya 990 yatsa şaşırmam ama 743.66 TL diye bir burs olamaz. Kesinti veya başka bir yerden ödeme vs. gelmiş olabilir mi? Yada banka kartı size KMH Hesabı – Eksi Bakiye tanımlamış olabilir.

   1. Birand diyor ki:

    Bankadaki gorevli kyk’dan geldigini soyledi paranın ve kredi icin bi sozlesme vardı onu yırttı attı kartımı ne kredi kartı olarak kullanabiliyorum ne harclık avans dedikleri seyi kullanabiliyorum 444-1961 umarayı aradım direkt mesgule dusuyo e-posta attım bekliyorum suan

   2. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    Maili bize de iletirseniz mutlu oluruz. Bilgimiz olmuş olur.

   3. Birand diyor ki:

    İnternetten sorgulattıgım zamanda yatan miktar tam yazdıgım kadardı bugun atmden ve bankadada baktum aynı para

   4. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    KYK ile görüşün. Sebebini soylerler size

 3. Veyis diyor ki:

  Merhaba , ben kıbrısta okuyorum , pdr 2.sınıf ögrencisiyim , bana kredi çıktı konsolosluktan e-devlet şifremi aldım, başvurumu yaptım ,onaylandı, benden ögrenci tanıtım belgesi ve ögrenci belgesi isteniyor onlarıda tamamladım, notere gidip tahütnameyi 1 kefil bulup onaylamam gerekiyormuş bu kefil çaılışıyor veya sigortalı olmasımı lazım , ve babam devlet memuru babam kefil olsa olur mu, TEŞEKKÜRLER.

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Bununla alakalı KYK ile bir görüşün hocam. Yurtdışı Sistemi hakkında pek bir bilgim yok

 4. merve diyor ki:

  Merhaba. Nisanlim yurtdisinda okuyor. Edevlet onayini kendisi yapti. Kredi cikti. Noter islemlerini ben halledip evraklarini yollayabilir miyim?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Noterli,k işlemlerde kendisi olmalı. Konuyla alakalı olarak Konsolosluklar ile irtibata geçip işlemleri ordan yapabilir.

 5. zek diyor ki:

  bana kredi çıktı,e-devletten taahhütnameyi imzaladım ve kabul edildi, fakat kyk nın sayfasında öğrenim kurumunuzdan öğrenciliğiniz teyit edilmemiştir yazıyo teyit etmek için ankaraya öğrenci belgemi ve kimliğimi yollamalı mıyım? eğer gerek yoksa banka kartını nasıl alabilirim lütfen yardımcı olur musunuz? ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   http://www.saukampus.com/kyk-burs-kredi-sik-sorulan-sorular-ve-cevaplari.html sayfasındaki son bilgilere göz atın.

 6. hatice diyor ki:

  memleketime gittim fakat kartım okuduğum ile gelmiş memleketimden ziraat bankasından çekme şansım var mı ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Ziraat Bankası Şubei ile görüşün. Ama ödeme yapılsa bile Kesinti olur.

 7. meral diyor ki:

  Ya ben burs kazandim ama 18 yasindan kucugum ne yapmam gerekiyo

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Ailenle birlikte (Anne veya Baba) en yakın KYK Yurt Müdürlüğüne gidip işlem yaptırman gerekiyor.
   E-Devlet üzerinden işlem yapamıyorsunuz yaştan dolayı.

 8. betül diyor ki:

  kredi kazandım ancak burs sonuçlarının açıklandığı bölümde ”öğrenim görmekte olduğunuz öğretim kurumunuzdan öğrenciliğiniz teyit edilememiştir yapacağınız taahhütnamenin işleme alınabilmesi için öğrenci belgenizi kurumumuza ulaştırmanız gerektirmektedir.” yazıyor ankarada hangi adrese göndericem yardımcı olurmusunuz ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   T.C GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
   YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
   ADRES : SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA
   Genel Müdürlük Santral No: 0 312 551 60 00 (PBX)
   ÇAĞRI MERKEZİ : 444 19 61
   FAX : 0 312 551 65 73

 9. eyüp diyor ki:

  TAAHHÜTNAME ONAYLADIM , KREDİYİ BANKAYA GİDİP ELDEN CEKEBİLİRMİYİM .CEKEMEZSEM HEMEN HEMEN NE ZAMAN CKEBİLİRİM …

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Şubat ayında ilk ödeme hesabınıza düşer. Banka Şubesinden çekebilirsiniz.

 10. mlk diyor ki:

  taahütnameyı onayladım. şubemizi öğrenmek için tıklayınca ödemenız bulunmamaktadır dıyo. biz ocak ve subat ayı ödemelernı almak için herhengıbır bankaya gdp kımlığımzle alabılıyormuz. bankakartı işlemlerını o zaman mı yaptırcaz yanımızda herhangıbır belge olması gerekıyor mu

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Kimlik yeterli. Ödemeler için Okulunuz için tanımlanan Ziraat Şubesine gitmeniz gerekecek. Başka şubelerden almanız zor olacaktır. Hatt kesi,nti yapılacaktır. Kartlarınızı KYk hazırlayıp gönderiyor

 11. mlk diyor ki:

  taahhütname türünde burs yazıyo ama taahhütnamenın hemen altıdakı kuçuk yzıda sadece kredı ıle ılgılı bılgı vermış bu sekılde mı olması gerekıyo

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Normal bir durum. Burs için geri ödeme yok. O yüzden onla alakalı bir ibare de yok.

 12. dilara diyor ki:

  bana öğrenim kredisi çıkmış tahahütnamemi onayladım bundan sonra yapmam gereken işlem bankaya e devletteki öğrenci belgemle gidip banka kartı mı almak mıdır?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Şu aşamada başka birşey yok. Kartlar gelince zaten duyurusu yapılır. Bankadan alırsınız. O sürece kadar bankada kuyruklarda zaman geçecek ödeme içi.n

   1. dilara diyor ki:

    tahminen ne zaman alabiliriz?

   2. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    Şubat ayına sarktı ilk ödemeler. Şubat ayında Ocak + Şubat olarak alabilirsiniz.

 13. ömer diyor ki:

  ben kyk seneti oynayladım fakat ogrenci oldugumu teğit ettirmem gerekiyormus suanda ıstanbuldayım e devletten ogrencı belgesı cıkartıp ankaraya gondersen sıkıntı olurmu ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Okuldan alabilirseniz çok daha iyi olur.

 14. esma kubra diyor ki:

  E devletten taahhütname onayladim baska bir sey yapmama gerek var mi

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Gerek yok.

   1. Mustafa Can diyor ki:

    Ben onayladım ama
    Aileden birinin kefil olması gerekiyormuş dogru mu?

   2. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    18 yaşından küçükseniz öyle bir detay olabilir. Onun dışında öyle bir işlem yok.

 15. mlk diyor ki:

  burs kazananların işlem süresi içersinde ayrıyeten ziraat bakasınna gitmeleri gerekıyor mu. sadece net uzerınden yapılan işlemler yeterli mi.banka kartı ne zaman gelir bılgılendırısenız sevınırım.

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   E-Devlet üzerinden yapılan işlemler yeterlidir. Banka Kartlarını KYK tarafından hazırlanıp size gönderiliyor. Ortalama geliş süreci Mart – Nisan

 16. Şüheda diyor ki:

  burs kazandım ancak burs sonuçlarının açıklandığı bölümde ”öğrenim görmekte olduğunuz öğretim kurumunuzdan öğrenciliğiniz teyit edilememiştir yapacağınız taahhütnamenin işleme alınabilmesi için öğrenci belgenizi kurumumuza ulaştırmanız gerektirmektedir.” yazıyor. Ben şimdi ne yapmalıyım

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Okulunuzdan ÖĞRENCİ BELGESİ alıp KYK’ya ulaştırmanız lazım.

   1. Şüheda diyor ki:

    peki kyk ben posta yolu ile mi gödereceğim? yoksa bulunduğum ildeki yky müdürlüğünemi götüreceğim

   2. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    Bulunduğunuz ildeki KYK Müdürlüğüne gidin. Onlar yönlendirecektir.

 17. kemal diyor ki:

  geri ödemeli ögrenim kredisini onayladıktan kaç gün sonra banka kartımızı alabiliriz ayrıca orda bir işlem yapmamız gerekiyormu ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Banka Kartınızı Mart – Nisan gibi alabilirsiniz. Ödemeler ise Şubat ayında Ocak ve Subat olarak hesabınıza yatmaya başlar.

 18. Nursel diyor ki:

  Merhaba ben son sınıf öğrencisiyim bursum krediye dönmüştü fakat bugün hesabıma 900 tl yatmış ve kredim bursa dönmüş. Üç aylık bursum peşin mi yattı yoksa ekstra bir para mı bu 900 tl. ocakta tekrar burs yatar mı ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Daha önce de bu şekilde bir işlem yapmışlardı. 3 aylık peşin yatmıştır. Bundan sonrasında da 3’er aylık yatırırlar. Sistemsel bir düzenleme ile bu şekilde işlem yapıyorlar.

 19. mndrs diyor ki:

  Bnka bir sorun olmicagini soledi ama bnm aklima takildi cunku tam düzgün bilgi vermediler kyk yi nasil arayabilirm hngi numaradan

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Sitesinde Çağrı Merkezi numarası mevcut.

 20. mndrs diyor ki:

  Bn baska hesabimi tasitrken yanlislikla burs hesabim bulundugum subeye tasidim ankara subesinden baglantim kesilip trbzona aktarildi bu durumda bursumin kesilmesi alamama gibi bi durum olabilir mi?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Sorun olacağını sanmam ama KYK ile bir görüşün. Çünkü onlar parayı bankaya gönderiyor. Banka işlem yapıyor. Hesap Numaranız değişmediyse sorun yok. Ama taşıma esnasında ŞUBE KODU değişme ihtimali var. Önce BANKA sonrasında da KYk ile durumu bir görüşün.

1 20 21 22
BİR YORUM YAZ