imgad (1)

Ada Karting
Forum Sayfası

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Kazananların Yapması Gereken İşlemler

17 Aralık 2011 Cumartesi, 09:47

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan , ve Kredisi kazananlar listesinden sonra öğrencilerin en fazla sorduğu şey şimdi hangi işlemler yapılacak oluyor. Burs, Öğrenim yada Katkı Kredisi almaya hak kazandıysanız aşağıdaki sırayla işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Geri ÖDemeli Kredi çıkan ancak almak istemeyen öğrenciler Senet işlemlerini yaptırmazlarsa herhangi bir ödeme almaya hak kazanamaz ve geri ödeme yapmak durumunda da kalmazlar. Bu şekilde istekleri olan öğrencilerin bir yere başvurtmaları gerekmiyor. Sadece hiçbir evrak teslim etmesinler yeterlidir. 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden duyuru:

Kurumumuza 2011-2012 Öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgileri 15 Aralık 2011 -31 Ocak 2012 tarihleri arasında ülke genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınmaktadır.

Kurumumuza 2011-2012 Öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgileri 15 Aralık 2011 -31 Ocak 2012 tarihleri arasında ülke genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınmaktadır. Tarafına burs öğrenim ve katkı kredisi tahsisi yapılan öğrencinin herhangi bir notere T.C Kimlik Numarası ile başvurması halinde burs, kredi taahhüt senedi ilgili noterce tanzim ve tasdik edilecektir.

Öğrencilerin senet vermiş olmaları kendilerine mutlaka burs, öğrenim ve katkı kredisi verileceği anlamına gelmemektedir.

Taahhüt senetlerini 30 Aralık 2011 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim eden öğrencilere 06 Ocak 2012 tarihinde, 02-31 Ocak 2012 tarihleri arasında teslim eden öğrencilere ise 06 Şubat 2012 tarihinde burs, kredi ödemeleri T.C. Ziraat bankası şube müdürlükleri aracılığı ile yapılacaktır.

Öğrenciler burs ve öğrenim kredilerini T.C. Ziraat bankasının hangi şubesinden alacaklarını kurumun www..gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

Öğrenciler kendilerine tahsis edilen burs ve kredilerden herhangi birini almak istemiyorlar ise almak istemediklerini bir dilekçe ile kuruma bildireceklerdir.

Kurumumuzdan daha önceki yıllarda burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi alanlar ile ek süre (artık yıl) öğrenim gören öğrenciler listede yer alsalar dahi kendilerine kredi verilmeyeceğinden taahhüt senedi tanzim ettirmeyeceklerdir.

Öğrencilere verilen öğrenim ve katkı kredileri 4160 sayılı kanun gereğince toptan eşya fiyat endeksine tabi olup; söz konusu kanun maddesi “endeks uygulanmasına, kredi borçlarının geri ödenmesine ve taksitlendirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemeye, öğrencilerin borçlarından birinci fıkraya göre hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın % 50’sine kadar indirim yapmaya kurum yönetim kurulu yetkilidir. İndirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu; öğrencilerin eğitim süresince kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.” hükmüne amirdir.

16/12/2011//YC

 

Şubat Duyuru Güncelleme

Öğrenciler Taahhüt Senetlerini 10 Şubat 2012 tarihine kadar herhangi bir noterde; tanzim ve tasdik ettirerek Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Taahhüt Senetlerini 30 Aralık 2011 tarihine kadar teslim edenlerin burs/öğrenim kredisi ödemeleri 06 Ocak 2012  tarihinde yapılmıştır.
Taahhüt Senetlerini;

 • 31 Ocak 2012 tarihine kadar teslim edenlerin burs/kredi ödemeleri 06 Şubat 2012 tarihinde ,
 • 10 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri ise 06 Mart 2012 tarihinde

Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.
Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Şubat Duyuru Güncelleme 2

TAAHHÜT SENETLERİNİ TESLİM ETME SÜRESİ 29 ŞUBAT 2012 TARİHİNE KADAR UZATILMIŞTIR.

 • Burs, öğrenim ve katkı kredisi değerlendirme sonuçları Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları girilerek öğrenilebilmektedir.
 • Öğrenciler Taahhüt Senetlerini, 29 Şubat 2012 tarihine kadar herhangi bir noterde; tanzim ve tasdik ettirerek Kurumun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edeceklerdir.
 • Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderecek veya elden teslim edeceklerdir.
 • Taahhüt Senetlerini 29 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri 06 Mart 2012 tarihinde Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.

Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Kasım 2012 Duyuru

”Öğrenciler Taahhüt Senetlerini, 28 Kasım – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında herhangi bir noterde; vergi, resim ve harç ödemeksizin tanzim ve tasdik ettirdikten sonra, 31 Aralık 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise ‘Söğütözü Mah.2176.Sok.No:25 Çankaya/Ankara’ adresindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Aralık 2012 Duyuru

BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ TAAHHÜT SENETLERİ TESLİM SÜRESİ UZATILMIŞTIR.

2012-2013 öğretim döneminde Kurumumuza müracaat ederek burs veya öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin senet teslim tarihi 28 Şubat 2013 tarihine kadar uzatılmıştır.

Öğrenciler senetlerini noterde tanzim ve tasdik ettirdikten sonra Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Söğütözü Mah.2176.Sok.No:25 Çankaya/Ankara” adresindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Senetleri,

 • 25 Aralık 2012 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze ulaşanların ödemeleri 8 Ocak 2013 tarihinde,
 • 25 Ocak 2013 tarihine kadar ulaşanların ödemeleri 8 Şubat 2013 tarihinde,
 • 25 Şubat 2013 tarihine kadar ulaşanların ödemeleri 8 Mart 2013 tarihinde,

Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Sık Sorulan Sorular

 • Bu sene Burs – Öğrenim Kredisi Kazandım. Ödemeler Ne Zaman Başlayacak. Toplu Ödeme Alacak mıyım?

Bu sene ilk kez BURS – KREDİ alacak olanların ödemeleri 7 Ocak tarihinde yatmaya başlayacaktır.

Toplu ödeme vs. olmayacaktır. Devlet tarafından belirlenen Burs – Kredi ödemesi normal bir şekilde yapılacaktır. Burs sistemi okulların açılması ile değil Ocak ayı ile başladığı için EK veya TOPLU ödeme gibi bir durum yoktur.

Evraklarını teslimatta sıkıntı yaşayıp Ocak ayında ödeme alamayanlar Şubat veya Mart ayında ödeme alacaklardır. Ödeme almadıkları aylar Ocak ayından itibaren hesaplanıp hesaplara yatacaktır.

 • Burs – Kredi Hesabımda 1040 TL Fazla Ödeme Var. Bu Ne Anlama Geliyor.

Bu ödeme daha önce BURS alırken başarısızlık sebebiyle Öğrenim Kredisine dönüşenlere gelen bir ödemedir. Herkese gelmedi ne yazık ki. AB ve KYK arasında yapılan bir protokole göre hesaplara yattı.

Proje kapsamında ek ödeme alanların listesi şu şekildedir;

 1. Anne veya Babası Vefat eden öğrenciler,
 2. Vücut fonksiyon kaybı yüzde 40 olanlar
 3. SHÇEK’e bağlı yurtlarda kalmakta iken orta öğretimini bitirenler
 4. Malul, vazife malullüğü maaşı alanların veya almaya hak kazandığı halde ölenlerin çocukları
 5. Terör nedeniyle köyleri boşaltılanlar

Anlayacağınız üzere hesabında 1040 TL ek ödeme görenler sevinebilirler. Bu ödemeler kendilerine BİLİNÇLİ olarak gönderilmiştir ve diledikleri gibi harcayabilirler.

Hesaplarında 1040 TL görmeyenler ise şansına küssünler. Seçilen 20.000 Öğrenci arasına girememişler demektir.

 

 

Küfür içerikli yorumlar DİREKT OLARAK SİLİNMEKTEDİR…

963 Yorum

 1. mndrs

  12 Temmuz 2014 at 15:10

  Bnka bir sorun olmicagini soledi ama bnm aklima takildi cunku tam düzgün bilgi vermediler kyk yi nasil arayabilirm hngi numaradan

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   12 Temmuz 2014 at 20:36

   Sitesinde Çağrı Merkezi numarası mevcut.

 2. mndrs

  11 Temmuz 2014 at 21:54

  Bn baska hesabimi tasitrken yanlislikla burs hesabim bulundugum subeye tasidim ankara subesinden baglantim kesilip trbzona aktarildi bu durumda bursumin kesilmesi alamama gibi bi durum olabilir mi?

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   12 Temmuz 2014 at 02:34

   Sorun olacağını sanmam ama KYK ile bir görüşün. Çünkü onlar parayı bankaya gönderiyor. Banka işlem yapıyor. Hesap Numaranız değişmediyse sorun yok. Ama taşıma esnasında ŞUBE KODU değişme ihtimali var. Önce BANKA sonrasında da KYk ile durumu bir görüşün.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

sanalbasin.com üyesidir