SAÜ Akademik Takvim SAÜ Bahar Dönemi Harç Ücretleri ek_yerlestirme

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Kazananların Yapması Gereken İşlemler

Ana Sayfa » Manşet » KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Kazananların Yapması Gereken İşlemler    17 Aralık 2011

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan , ve Kredisi kazananlar listesinden sonra öğrencilerin en fazla sorduğu şey şimdi hangi işlemler yapılacak oluyor. Burs, Öğrenim yada Katkı Kredisi almaya hak kazandıysanız aşağıdaki sırayla işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Geri ÖDemeli Kredi çıkan ancak almak istemeyen öğrenciler Senet işlemlerini yaptırmazlarsa herhangi bir ödeme almaya hak kazanamaz ve geri ödeme yapmak durumunda da kalmazlar. Bu şekilde istekleri olan öğrencilerin bir yere başvurtmaları gerekmiyor. Sadece hiçbir evrak teslim etmesinler yeterlidir. 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden duyuru:

Kurumumuza 2011-2012 Öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgileri 15 Aralık 2011 -31 Ocak 2012 tarihleri arasında ülke genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınmaktadır.

Kurumumuza 2011-2012 Öğretim yılında burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilere ait taahhüt senedi bilgileri 15 Aralık 2011 -31 Ocak 2012 tarihleri arasında ülke genelinde bütün noterlerce elektronik ortamda alınmaktadır. Tarafına burs öğrenim ve katkı kredisi tahsisi yapılan öğrencinin herhangi bir notere T.C Kimlik Numarası ile başvurması halinde burs, kredi taahhüt senedi ilgili noterce tanzim ve tasdik edilecektir.

Öğrencilerin senet vermiş olmaları kendilerine mutlaka burs, öğrenim ve katkı kredisi verileceği anlamına gelmemektedir.

Taahhüt senetlerini 30 Aralık 2011 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim eden öğrencilere 06 Ocak 2012 tarihinde, 02-31 Ocak 2012 tarihleri arasında teslim eden öğrencilere ise 06 Şubat 2012 tarihinde burs, kredi ödemeleri T.C. Ziraat bankası şube müdürlükleri aracılığı ile yapılacaktır.

Öğrenciler burs ve öğrenim kredilerini T.C. Ziraat bankasının hangi şubesinden alacaklarını kurumun www..gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

Öğrenciler kendilerine tahsis edilen burs ve kredilerden herhangi birini almak istemiyorlar ise almak istemediklerini bir dilekçe ile kuruma bildireceklerdir.

Kurumumuzdan daha önceki yıllarda burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi alanlar ile ek süre (artık yıl) öğrenim gören öğrenciler listede yer alsalar dahi kendilerine kredi verilmeyeceğinden taahhüt senedi tanzim ettirmeyeceklerdir.

Öğrencilere verilen öğrenim ve katkı kredileri 4160 sayılı kanun gereğince toptan eşya fiyat endeksine tabi olup; söz konusu kanun maddesi “endeks uygulanmasına, kredi borçlarının geri ödenmesine ve taksitlendirilmesine ilişkin esas ve usulleri belirlemeye, öğrencilerin borçlarından birinci fıkraya göre hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın % 50’sine kadar indirim yapmaya kurum yönetim kurulu yetkilidir. İndirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu; öğrencilerin eğitim süresince kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.” hükmüne amirdir.

16/12/2011//YC

 

Şubat Duyuru Güncelleme

Öğrenciler Taahhüt Senetlerini 10 Şubat 2012 tarihine kadar herhangi bir noterde; tanzim ve tasdik ettirerek Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Taahhüt Senetlerini 30 Aralık 2011 tarihine kadar teslim edenlerin burs/öğrenim kredisi ödemeleri 06 Ocak 2012  tarihinde yapılmıştır.
Taahhüt Senetlerini;

 • 31 Ocak 2012 tarihine kadar teslim edenlerin burs/kredi ödemeleri 06 Şubat 2012 tarihinde ,
 • 10 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri ise 06 Mart 2012 tarihinde

Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.
Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Şubat Duyuru Güncelleme 2

TAAHHÜT SENETLERİNİ TESLİM ETME SÜRESİ 29 ŞUBAT 2012 TARİHİNE KADAR UZATILMIŞTIR.

 • Burs, öğrenim ve katkı kredisi değerlendirme sonuçları Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları girilerek öğrenilebilmektedir.
 • Öğrenciler Taahhüt Senetlerini, 29 Şubat 2012 tarihine kadar herhangi bir noterde; tanzim ve tasdik ettirerek Kurumun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edeceklerdir.
 • Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/Ankara” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderecek veya elden teslim edeceklerdir.
 • Taahhüt Senetlerini 29 Şubat 2012 tarihine kadar teslim edenlerin ödemeleri 06 Mart 2012 tarihinde Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.

Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Kasım 2012 Duyuru

”Öğrenciler Taahhüt Senetlerini, 28 Kasım – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında herhangi bir noterde; vergi, resim ve harç ödemeksizin tanzim ve tasdik ettirdikten sonra, 31 Aralık 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise ‘Söğütözü Mah.2176.Sok.No:25 Çankaya/Ankara’ adresindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Aralık 2012 Duyuru

BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ TAAHHÜT SENETLERİ TESLİM SÜRESİ UZATILMIŞTIR.

2012-2013 öğretim döneminde Kurumumuza müracaat ederek burs veya öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin senet teslim tarihi 28 Şubat 2013 tarihine kadar uzatılmıştır.

Öğrenciler senetlerini noterde tanzim ve tasdik ettirdikten sonra Kurumumuzun bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim edecektir. Bölge ve/veya yurt müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise “Söğütözü Mah.2176.Sok.No:25 Çankaya/Ankara” adresindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.

Senetleri,

 • 25 Aralık 2012 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze ulaşanların ödemeleri 8 Ocak 2013 tarihinde,
 • 25 Ocak 2013 tarihine kadar ulaşanların ödemeleri 8 Şubat 2013 tarihinde,
 • 25 Şubat 2013 tarihine kadar ulaşanların ödemeleri 8 Mart 2013 tarihinde,

Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere T.C Ziraat Bankasının ilgili şubelerinden yapılacaktır.Basın mensuplarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Sık Sorulan Sorular

 • Bu sene Burs – Öğrenim Kredisi Kazandım. Ödemeler Ne Zaman Başlayacak. Toplu Ödeme Alacak mıyım?

Bu sene ilk kez BURS – KREDİ alacak olanların ödemeleri 7 Ocak tarihinde yatmaya başlayacaktır.

Toplu ödeme vs. olmayacaktır. Devlet tarafından belirlenen Burs – Kredi ödemesi normal bir şekilde yapılacaktır. Burs sistemi okulların açılması ile değil Ocak ayı ile başladığı için EK veya TOPLU ödeme gibi bir durum yoktur.

Evraklarını teslimatta sıkıntı yaşayıp Ocak ayında ödeme alamayanlar Şubat veya Mart ayında ödeme alacaklardır. Ödeme almadıkları aylar Ocak ayından itibaren hesaplanıp hesaplara yatacaktır.

 • Burs – Kredi Hesabımda 1040 TL Fazla Ödeme Var. Bu Ne Anlama Geliyor.

Bu ödeme daha önce BURS alırken başarısızlık sebebiyle Öğrenim Kredisine dönüşenlere gelen bir ödemedir. Herkese gelmedi ne yazık ki. AB ve KYK arasında yapılan bir protokole göre hesaplara yattı.

Proje kapsamında ek ödeme alanların listesi şu şekildedir;

 1. Anne veya Babası Vefat eden öğrenciler,
 2. Vücut fonksiyon kaybı yüzde 40 olanlar
 3. SHÇEK’e bağlı yurtlarda kalmakta iken orta öğretimini bitirenler
 4. Malul, vazife malullüğü maaşı alanların veya almaya hak kazandığı halde ölenlerin çocukları
 5. Terör nedeniyle köyleri boşaltılanlar

Anlayacağınız üzere hesabında 1040 TL ek ödeme görenler sevinebilirler. Bu ödemeler kendilerine BİLİNÇLİ olarak gönderilmiştir ve diledikleri gibi harcayabilirler.

Hesaplarında 1040 TL görmeyenler ise şansına küssünler. Seçilen 20.000 Öğrenci arasına girememişler demektir.

 

 

Küfür içerikli yorumlar DİREKT OLARAK SİLİNMEKTEDİR…

BENZER İÇERİKLER

EtiFest İle Beyaz, Hayko Cepkin, Bengü ve Kubat SAÜ’De

EtiFest İle Beyaz, Hayko Cepkin, Bengü ve Kubat SAÜ’DeBahar Şenlikleri için gelecek olan sanatçılar belli olmaya başladı. Bu kapsamda...

17 Madde İle Ne Kadar Gerçek Bir Sakarya Olduğunuzu Görebilirsiniz

17 Madde İle Ne Kadar Gerçek Bir Sakarya Olduğunuzu GörebilirsinizBazen bilerek, bazen ise hiç farkında olmadan yaptığımız haraketler, söylediğimiz...

2014 Bahar Şenliklerinde Son Bomba Zakkum

2014 Bahar Şenliklerinde Son Bomba ZakkumÖğrenciler tarafından merakla beklenen SAÜ Bahar şenlikleri için son bombada...

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

1 19 20 21
 1. gamze kaya

  merhaba bu sene burs başvurusu yaptım ama geri ödemeli kredi ıktı almak istemiyorum ne yapmalıyım

  06 Oca 14 23:14:31

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Hiçbir şey yapmayın. Taahhütnama yi de onaylamayın. Sorun olmaz.

   08 Oca 14 20:30:40

 2. gamze kaya

  merhaba bu sene burs başvurusu yaptım ama geri ödemeli kredi ıktı onu alm ak istemiyorum ne yapmam gerekir

  06 Oca 14 23:10:46

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Hiçbir şey yapmayın. Taahhütnama yi de onaylamayın. Sorun olmaz.

   08 Oca 14 20:30:49

 3. mlh777

  2012 ocak ayından beri burs alıyorum ancak 5 dersim kaldığı için bursum krediye dönüştü, şimdi ne yapmalıyım ? ilk kez alanlar gibi notere mi gitmeliyim yoksa direk bankaya gidip paramı çekebilir miyim ?

  05 Oca 14 19:29:23

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Birşey yapmayın. S,stem otomatik olarak krediye çeviriyor. Bir yere falan gitmenize gerek yok. Banka Kartınıza ödeme yatmadığı ay sadece gidip Ziraat Bankasından yeni hesap kartınızı almanız gerekecek. Başka bir işlem yok.

   06 Oca 14 02:33:36

 4. Diyar

  Bu sene kazandım hazırlık zorunluydu bana kredi çıktı kyk dan taahhütnameden 5.880 yazıyo 3 sene almicam heralde ? yardımcı olurmusunz arkadaşım 9.200 vericek yani hazırlıkta sayılmış onda ben de almak istiyorum da nasıl oluccak saygılarımla..

  30 Ara 13 23:41:03

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   KYK ile görüşmeniz gerekiyor.

   01 Oca 14 04:47:50

 5. billur

  ben 3. sinif ogrencisiyim. ilk iki yil kredi almadim. bu sene kredi alacagim fakat tahayutte 18 ayin ucreti yani 5.400 yazacagi yerde 5.880 tl gozukuyor . bunun sebebi nedir bilgilndirirseniz sevinirim.

  28 Ara 13 12:38:30

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Şuan ki Ödeme Bakiyesi o.

   28 Ara 13 21:29:28

   • billur

    su an ki odeme bakiyesi derken ? normalden 240 tl fazla yaziyor . ben aylik 300 tl alsam 5.400 tl eder. fakat 240 tl fazla olarak 5.880 tl gozuyor. bu 240 tl nedir fazladan ?

    28 Ara 13 21:45:27

   • Saü Kampüs İdari Amirliği

    İki sene boyunca 300 TL almayacaksınız. 2015 başında yine artacak alacağınız ödemeler. Şuan ki paraya çok takılmayın. Okul bitene kadar Gelecek olan eklemeler ile zaten son halini alıyor.

    29 Ara 13 00:25:54

 6. büşra

  bana öğreim kredisi çıktı yanlız ailem bilmiyor.Ailem öğrenebilirmi öğrenim kredi si çıktığını öğrenirse nasıl öğrenirler.

  25 Ara 13 22:26:26

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Ev Adresi verildi ise ödeme süreci başlayacağı zaman bir evrak gidiyor. Onun dışında öğrenmeleri için sormaları lazım.

   26 Ara 13 03:44:19

 7. Ahmet Zeki

  Ben bu yil ogrenim kredisine basvrdumda cikti. Simdi benim nerelerde ne yapmam gerekiyor ilk bas ziraat bankasinami gidecegim ?

  16 Ara 13 09:48:00

 8. Mustafa sarı

  Merhaba ben Dgs ile geçiş yaptım ilk yılımda ve öğrenim kredisinin devam etmesi için başvuru yaptım büyük ihtimalle devam edecek ama benim yazın almadığım kredilerin toplu yatma durumu var mı? Teşekkür ederim

  26 Kas 13 15:08:35

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   KYK ile görüşebilirsiniz bu durumu.

   26 Kas 13 15:28:03

 9. gül dursun

  ben bu yıl burssa başvururken yanlış yeri işaretlemişim acaba burs çıkarmı?

  10 Eyl 13 02:50:08

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Yanlış yer derken?

   10 Eyl 13 03:00:33

 10. Ferhat

  Basbakanlik bursuna kayit ne zaman

  07 Ağu 13 20:52:53

 11. Ahmet kahraman

  Ben bu 3 aylık tatilde işe girdim daha bir aylık sigortam şimdi yattı burs almama engel olurmu işten cıkmalıyım _?

  06 Ağu 13 22:14:49

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Sonlandı ise sorun yok. İnceleme esnasında sonlanmamış olması sorun yaratabilir.

   13 Ağu 13 14:38:57

 12. Tolga Aydın

  Ben 2012 yılında başbakanlık bursu aldım ve tekrar iptal ettirdim bu sene tekrar sınava girdim ve üniversite kazandım . Diğer bursumu iptal oldu tekrardan başvuru yapsam yine aynı başbakanlık bursu çıkarmı ? Yada hiç çıkmaz mı Bide Ben nevşehirliyim Kozaklı en uzak ,ilçesinde kalıyorum ve nevşehirde yurtta kalacam burs çıkarmı ? Üniversiteyi Nevşehirde okuyacam

  02 Ağu 13 13:12:07

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Daha önce kazanılmış ve iptal edilmiş bir burs var. Bu sebeple çıkma ihtimali düşük. Ama siz yine de şansınızı deneyin.

   02 Ağu 13 15:36:25

 13. esra

  meraba.ben geçen sene burs kazandım.bu sene yurt için başvuracağıma yanlışlıkla kredi burs bölümünü doldurdum.şimdi geri alamıyorum.başvuru dikkate alnırsa geçen sene kazandığım burs iptal olur mu?başvuruyu nasıl silebilirm

  02 Ağu 13 13:07:13

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   İptal olmayacaktır bursunuz. ama aklım rahat olsun derseniz KYK ile görüşün.

   02 Ağu 13 15:55:16

 14. arif

  geçen sene bana kredi çıktı almadım ama bu sene kullanmak ıstıyorum tekrar bır basvuru yapmama gerek var mı

  02 Ağu 13 05:08:55

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   O hakkınız öldü. Sıfırdan başvuru yapmanız lazım.

   02 Ağu 13 05:32:09

 15. emre

  merhaba. ben bu sene 3.sınıfı okuyacağım kyk’ya başvurdum. burs çıkma ihtimali çok mu düşük sizce ?

  01 Ağu 13 18:26:18

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Çıkabilir. Genelde ara sınıflara çıkma oranı daha yüksektir.

   01 Ağu 13 22:04:34

 16. EZGİ

  Merhaba,kyk sayfasında önceden burs veya öğrenim kredisi alanların tekrar yararlanamayacakları yazıyor,böyle birşey var mı,ben ikinci üniversitemi okuyacağım,şuan istesem yararlanamaz mıyım?Yoksa ben yanlış mı anladım

  01 Ağu 13 15:10:02

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   Daha önceden LİSANS veya ÖN LİSANS seviyesinde Burs – Kredi aldıysanız bir daha Burs veya Kredi alamazsınız. Yani 2. veya 3. üniversite okumanız önemli değil. Bu hakkı LİSANS – ÖN LİSANS seviyesinde 1 kez, Yüksek Lisans – Doktora seviyesinde de 1 kez alabilirsiniz.

   01 Ağu 13 15:46:31

   • EZGİ

    Anladım,teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

    01 Ağu 13 15:49:30

1 19 20 21
EtiFest İle Beyaz, Hayko Cepkin, Bengü ve Kubat SAÜ’De
EtiFest İle Beyaz, Hayko Cepkin, Bengü ve Kubat SAÜ’DeBahar Şenlikleri için gelecek olan sanatçılar belli olmaya başladı. Bu...
17 Madde İle Ne Kadar Gerçek Bir Sakarya Olduğunuzu Görebilirsiniz
17 Madde İle Ne Kadar Gerçek Bir Sakarya Olduğunuzu GörebilirsinizBazen bilerek, bazen ise hiç farkında olmadan yaptığımız haraketler, söylediğimiz...
2014 Bahar Şenliklerinde Son Bomba Zakkum
2014 Bahar Şenliklerinde Son Bomba ZakkumÖğrenciler tarafından merakla beklenen SAÜ Bahar şenlikleri için son bombada...
2014 SAÜ Bahar Şenliklerinde Beyaz Fırtınası Esecek
2014 SAÜ Bahar Şenliklerinde Beyaz Fırtınası Esecek2014 Bahar Şenlikleri için çalışmalara devam eden Sakarya Üniversitesi...
2013 Yılında Yapılan SBS Sınavı İptal Edildi
2013 Yılında Yapılan SBS Sınavı İptal Edildi2013 yılında yapılan SBS Sınavında Yanlış Puan Hesaplandığı gerekçesiyle...
Fırsatlar

Sitemize Son Eklenen Fırsat İlanları