Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor, Yurtlar Bedava Oluyor

Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor, Yurtlar Bedava Oluyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti.

Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.

Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor, Yurtlar Bedava Oluyor

Yurtlarda Bedava Olacak

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak. Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak.Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek.

Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.

 

KYK Tarafından Yapılan Açıklama

Bugün bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan “Evli öğrencilerin kredi borcu silinecek” haberi gerçeği yansıtmamaktadir.

Evli öğrencilerimize burs verilmesi ve ö.kredisi alan öğrencilerimizin ö.kredilerinin burs’a çevrilmesiyle alakalı bir çalışma yapılmaktadır

Bu çalışma ise kesinlikle geriye dönük olarak,geçmişte ö.kredisi alanların borcuna yönelik değildir.Bu yönde bir ifade açıkça çarpıtmadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. merhaba bu çıkan yasa ne zamandan itibaren baslayacak yani ben bu sene evlendim mayıs ayında bunu ne zaman bildirecegim kredimin bursa dönüşmesi için

    • Bu konuda KYK ile görüşmeniz gerekecek. Ama henüz aktife alınmadı. Bir ay falan sürer. Siz yinede bir görüşme yapın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgilendirme
SAÜ 2017-2018 Akademik Takvim Sakarya Üniversitesi Yurt ve Apart Daire


bian ajans Öğrenciye Kiralık Daire  Üniversite Yurt Rehberi Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı