imgad (1)
Forum Sayfası

Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor, Yurtlar Bedava Oluyor

01 Kasım 2013 Cuma, 11:31
Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor, Yurtlar Bedava Oluyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti.

Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.

Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor, Yurtlar Bedava Oluyor

Yurtlarda Bedava Olacak

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak. Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük sıfırlanacak.Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek.

Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.

 

KYK Tarafından Yapılan Açıklama

Bugün bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan “Evli öğrencilerin kredi borcu silinecek” haberi gerçeği yansıtmamaktadir.

Evli öğrencilerimize burs verilmesi ve ö.kredisi alan öğrencilerimizin ö.kredilerinin burs’a çevrilmesiyle alakalı bir çalışma yapılmaktadır

Bu çalışma ise kesinlikle geriye dönük olarak,geçmişte ö.kredisi alanların borcuna yönelik değildir.Bu yönde bir ifade açıkça çarpıtmadır.

4 Yorum

 1. nur

  30 Aralık 2013 at 10:14

  yüksek lisans için geçerli mi acaba :)

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   01 Ocak 2014 at 04:49

   Bilgim yok. 😀

 2. esra

  01 Kasım 2013 at 19:16

  merhaba bu çıkan yasa ne zamandan itibaren baslayacak yani ben bu sene evlendim mayıs ayında bunu ne zaman bildirecegim kredimin bursa dönüşmesi için

  • Saü Kampüs İdari Amirliği

   01 Kasım 2013 at 22:42

   Bu konuda KYK ile görüşmeniz gerekecek. Ama henüz aktife alınmadı. Bir ay falan sürer. Siz yinede bir görüşme yapın.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

sanalbasin.com üyesidir