23.10.2016 - Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı

Sakarya Üniversitesi 2015 Derse Yazılma İşlemleri

Sakarya Üniversitesi 2015−2016 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Ders Kayıtları başladı. Harç Ödemeleri ve Derse Yazılma İşlemleri için aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi 2015 Derse Yazılma İşlemleri

kampus_kariyer

Sakarya Üniversitesi 2015−2016 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Ders Kayıtları başladı. Harç Ödemeleri ve Derse Yazılma İşlemleri için aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Lisans Öğrencileri 7−13 Eylül 2015 tarihleri arasında, Ön Lisans öğrencileri ise 8−13 Eylül 2015 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Lisans ve Önlisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği uyarınca elektronik ortamdan danışman onayı ile yapılacaktır.

Her öğrenci için ilgili Bölüm Başkanlığının önerisi ve ilgili kurulun kararı ile öğretim elemanlarından bir danışman belirlenir.

Danışman, öğrenciyi izler, eğitim-öğretim ile ilgili sorunlarının çözümünde öğrenciye yardımcı olur. Öğrencinin kayıt yenileme ve derse yazılma, ders ekleme-silme işlemleri, bu Yönetmelik çerçevesinde danışman onayı ile yapılır.

Lisans Programlarımızdaki Öğrencilerimiz “Bölüm Seçmeli Dersleri” kayıtları için uygulanacak olan sürece ve takvimine özellikle dikkat edilmelidir.

Öğrencilerimizin aşağıdaki duyuruyu dikkatlice okuyarak, ders kayıtlarını 7−13 Eylül 2015 tarihlerinde yaptırmaları ve geçerli bir mazeretleri olmadıkça kayıtlarını “mazeretli kayıt” sürecine bırakmamaları olası mağduriyetleri önleme açısından büyük önem taşımaktadır.

 

YENİ KAYIT OLAN veya İLK KEZ DERS ALACAK ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN DERSE YAZILMA İŞLEMLERİ  

Sakarya Üniversitesini bu sene kazanarak kayıt olan, Bir önceki yıl hazırlık öğrenimi gören, Aftan faydalanarak eğitime başlayacak olan, Dikey geçiş – Yatay geçiş ile üniversitemize yeni kayıt olan öğrencilerin kayıt işlemleri şu şekilde yapılacaktır.

 1. Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı web sitesinin (www.ogrisl.sakarya.edu.tr) ana sayfasında bulunan Numara Sorgulama Servisinden öğrenci numarasını ve SABİS kullanıcı adınızı öğreniniz.
 2. Kullanıcı adınızı öğrendikten sonra https://sabis.sakarya.edu.tr/tr/Login adresine giriş yaparak (İlk girişte şifre TC Kimlik Numarasıdır) şifre değişikliği yapabilirsiniz.
 3. İkinci Öğretim veya Uzaktan Öğretim öğrencileri derse yazılma işlemi yapabilmek için 1-9 Eylül 2015 tarihlerinde öğrenim gideri ödemesini yapmalıdır.
 4. Eğitim birimlerine göre ödeme miktarlarını ilan sonundaki tablodan görebilirsiniz. (Öğrenim Gideri Ödemelerini GARANTİ BANKASI Bütün Şube Veznelerinden, Garanti İnternet Bankacılığı ve Garanti ATM’lerinin Üniversite Ödemeleri Kısmından TC Kimlik Numaraları ile Yapabileceklerdir. Ayrıca Tahsilatlar Türkiye Genelinde PTT Aracılığı ile Yapılabilmektedir. PTT’den Yapılacak Ödeme İşlemlerinde İşlem Başına 2,50.-Tl. Hizmet Bedeli Tahsil Edilecektir.)

 

Adım Adım Derse Yazılma İşlemleri

 • https://sabis.sakarya.edu.tr/tr/Login kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra OBİS bağlantısını tıklayınız.
 • Üst menüden Derse Yazılmayı seçiniz.
 • Açılan ekranda görülen 1.Yarıyıl derslerinin tamamına tik koyarak kaydet butonuna basınız.
 • Kaydet butonuna bastıktan sonra seçilen dersler menüsünden seçtiğiniz dersleri kontrol ediniz.
 • Seçtiğiniz dersler görülmüyor ise işlemi tekrarlayınız.

 

LİSANS Programlarındaki Öğrencilerimiz için:

7 – 8 – 9 Eylül 2015 Derse Yazılma

 • Öğrencilerimiz Zorunlu derslerine bu tarihlerde kayıt olacaktır.
 • Üniversite Ortak Seçmeli Derslerine kayıtlar ilan edilmiş KOTA’lar dahilinde yapılacaktır.
 • Lisans Programlarındaki Öğrencilerimiz Bölüm Seçmeli Derslerine KOTA olmaksızın kayıt olabileceklerdir. Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Konservatuvar seçmeli dersleri kotalıdır.
 • Ders seçme işlemi sonucunda; kaydet işlemi yapılarak danışmana onayına sunulacaktır.
 • Danışman; ders seçme işleminizde bir değişiklik gereğini size obis üzerinden bildirecektir
 • Danışmanın ders seçme işleminizi onaylamasından sonra ders değişikliği yapılamayacaktır.

10 Eylül 2015 Seçmeli Derslerin Kotalarının Belirlenmesi ve İlanı Kapatılacak Seçmeli Derslerin Belirlenmesi ve İlanı

 • Kotasız olarak kayıt olunan Bölüm seçmeli dersleri için kayıt listeleri, SABİS teki derse yazılma modülünde “Öğrenci Başarı Durumu”na göre sıralanmış olarak yayınlanacaktır.
 • Bölümler bu aşamada, dersleri seçen öğrenci sayılarını dikkate alarak;
  • Bölüm seçmeli derslerinin kotalarını belirlemelidir,
  • Talebin yüksek olduğu dersin bölünerek verilmesini sağlayabilirler
  • Kapatılacak bölüm seçmeli derslerini belirlemelidirler.
 • Kotalar belirlendikten sonra kontenjan dışı kalan öğrencilerimiz 11-12-13 Eylül tarihlerinde tekrar seçmeli ders/dersler seçmelidirler.
 • Bölünmüş dersler aynı gün ve saatlere konacaktır.

 

11-12-13 Eylül 2015 Açılmayan Derse Yazılma veya İlave Derse Yazılma

 • Kontenjan dışı kalan öğrenciler, kotaları dolmamış bölüm seçmeli derslerinden seçebileceklerdir.
 • Bu aşamada başarı sıralamasına bakılmaksızın, bu tarihlerde önce sisteme giren tercih ettiği ders kaydını yapmış olacaktır.
 • Hiç ders kaydı yapmamış öğrenciler de bu aşamada zorunlu derslere ve kotası dolmamış seçimli derslere kayıt olabileceklerdir.
 • Öğrencilerimiz, 7-8-9 Eylül tarihlerinde kayıt oldukları zorunlu veya seçmeli hiçbir dersten bu aşamada ders değişikliği veya dersten çekilme yapamayacaktır.

 

28 Eyl.-2 Ekim 2015 Mazeretli Derse Yazılma

 • Mazeretleri nedeni ile derse yazılamayan öğrenciler, almak istedikleri dersleri içeren bir dilekçe ile bölümlerine müracaat edeceklerdir.
 • Mazeretli kayıt yaptıran öğrencilerimiz, seçimlik derslerini kotaları dolmamış seçmeli derslerinden seçebileceklerdir.
 • Bölümler, SABİS üzerinde açılacak yeni “Mazeretli Derse Yazılma Modülü” üzerinden öğrencinin kaydını yapabileceklerdir.

 

ÖN LİSANS Programlarındaki Öğrencilerimiz için:

8 – 9 Eylül 2015 Derse Yazılma

 • Öğrencilerimiz almaları gereken Zorunlu ve Seçmeli derslerine bu tarihlerde kayıt olacaktır. 10 Eylül 2015 Kapatılacak Seçmeli Derslerin Belirlenip İlan Edilmesi
 • Bölümler, yapılan kayıtlara göre kapanacak seçmeli dersleri belirleyip ilan edeceklerdir. Seçmeli dersi açılmayan öğrencilerimiz 11-12-13 Eylül tarihlerinde tekrar seçmeli ders/dersler seçmelidirler.

 

11-12-13 Eylül 2015 Açılmayan Derse Yazılma veya İlave Derse Yazılma

 • Seçmeli dersi açılmayan öğrencilerimiz bu dersler yerine seçmeli ders/dersler seçebileceklerdir.
 • Hiç ders kaydı yapmamış öğrenciler de bu aşamada zorunlu derslere ve açılmış seçimli derslere kayıt olabileceklerdir.

 

28 Eyl.-2 Ekim 2015 Mazeretli Derse Yazılma

 • Mazeretleri nedeni ile derse yazılamayan öğrenciler, almak istedikleri dersleri içeren bir dilekçe ile bölümlerine müracaat edeceklerdir.
 • Mazeretli kayıt yaptıran öğrencilerimiz seçimlik derslerini kotaları dolmamış seçmeli derslerinden seçebileceklerdir.
 • Bölümler, SABİS üzerinde açılacak yeni “Mazeretli Derse Yazılma Modülü” üzerinden öğrencinin kaydını yapabileceklerdir.

 

28 EYLÜL 2015 GÜZ YARIYILI BAŞLANGICI

 

SAÜ 2015 Kayıt ve Harç İşlemleri

ve Harç İşlemleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 86 YORUM
 1. Aykut diyor ki:

  Selamlar, ben almanca tercümanlık (zorunlu) hazırlıkta kalmama rağmen 1.sınıfın derslerini seçmiştim, danışman onayına gönderdim, ve danışmanda onaylamıştım, şuanda bakıyorum hala derslerim görünüyor, sizce ben ne yapayım? Okula bu sene gitmeyeceğim, tekrardan sınava hazırlanacağım ama, kredi almak için okuldan kaydımı aldırmayacağım. Okula devam etsem, ileride bir sıkıntı olur mu?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Kredi aldığınız için sorun olmaz. Burs olsa idi krediye dönerdi.
   Bu sene alacağınız dersleri geçerseniz seneye kazandığınız okulda o derslerden MUAF olabilirsiniz. Özellikle ortak derslerden. Bence bunu da bir düşünün

 2. çiğdem diyor ki:

  Ben seçtiğim derslerin onaylanıp onaylanmadını nasıl anlaya bilirim

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Seçilen Dersler listesine bakabilirsiniz.

 3. recepcan sağlam diyor ki:

  ben derslerimi danışman onayına göndermiştim ve onaylanmıştı fakat bugün sisteme girdiğimde atatürk ilke ve inkılap tarihi dersi seçilen dersler içinde görünüyor du fakat ders programlarında gözükmüyodu derse yazılmaya tekrar girdiğimde bu dersteki onay işareti kalkmıştı bunun sebebi nedir

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Danışman ile görüşün. Sebebini bilemiyorum

 4. taha diyor ki:

  Sabis programına giriyorum telden ders programına tıklandığımda seçili dersiniz bulunmamaktadır diyo bu ne demek bisey anlamadım

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Bilgisayar üzerinden deneyin. Aynı sorun varsa Danışman ile görüşün.

 5. irem diyor ki:

  İyi günler ben yazıldığım dersleri nerden görebilirim.

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   SABİS – Seçilen Dersler

   1. irem diyor ki:

    Bisey gözükmüyo ama bi sorun mu var acaba

   2. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    Danışman Hocanız ile irtibata geçin.

 6. feyyaz diyor ki:

  Ben geçen sene okulu bıraktım bu sene tekrardan başlayacağım geçen seneki derslere yazıldım kaydet butonuna da bastım telefona sabis programını indirdim giriş yapıyorum fakat ne seçtigim dersler nede ders programı gözükmüyor.

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Danışman Onayına Gönder seçeneği çıkmadı mı Ona da basmanız lazım

   1. feyyaz diyor ki:

    Yok öyle bisey çıkmadı

   2. feyyaz diyor ki:

    Şimdi ne yapmam gerekiyo

   3. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

    Öğrenci İşleri ile görüşün.

 7. Ömer diyor ki:

  Ben yapmadım.bugün öğrenci işlerini arayıp kayıt yapmadığımı onlarda bana mazeretli kayıt haftasında yapabileceğimi söylediler

 8. Ömer diyor ki:

  Benim haberim olmadı.bugün ders kayıtları aklıma gelince öğrenci işlerini aradım.onlarda beni başka bir yere yönlendirip mazeretli kayıt haftasında yapabilirsin dediler.bşr sıkıntı olur mu?

 9. sa diyor ki:

  Sabis sistemine giremiyorum ileride sorun olur mu

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Düzelir. Sorun olmaz:

 10. fatih diyor ki:

  Sabise giriş yaptıktan sonra Dogrulama kodu istiyo ve sabise giremiyorum

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Daha önce de belirtik. MOBİL’den SABİS’e girmek için,

   1) Marketten SABİS UYGULAMASINI indirin.
   2) Cihazınızdan SABİS UYGULAMASI ile birkez giriş yapın.
   3) Daha sonra MOBİL TARAYICI ile giriş yapın.

   1. fatih diyor ki:

    Dediğinizi yaptım yanlız olmadı başka bir şekilde benim sabis ayarlarım fırlana bilinir mi ?

 11. fatoh diyor ki:

  Sabise giriş yaptıktan sonra Dogrulama kodu istiyo ve sabise giriş yapamıyorum

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Daha önce de belirtik. MOBİL’den SABİS’e girmek için,

   1) Marketten SABİS UYGULAMASINI indirin.
   2) Cihazınızdan SABİS UYGULAMASI ile birkez giriş yapın.
   3) Daha sonra MOBİL TARAYICI ile giriş yapın.

 12. Kübra diyor ki:

  Yarın çap icin ders kaydına gelmemi söylediler bununla ilgili hiç bir tarih bilgisi bulamadim. Cap ders kayıtları ne zaman ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Gelmeni kim söyledi. Öğrenci İşleri ise gelin.

 13. Hanife diyor ki:

  Zorunlu derslerden biri secilmeden dersler onaya gonderilirse bunun bir düzeltmesi mümkün olur mu ?

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Daha sonra EKLE – SİL dilekçesi ile seçebilir yada Danışman Hocanıza ulaşıp işlemi iptal ettirip yeniden dersleri SABİS üzerinde seçebilirsiniz.

 14. Erkin diyor ki:

  Üniversiteyi kazanıp alttan dersi olup henuz kayıt yaptiramayanlar harç ücretini normal tarihlerde odeyecekmi ve ders seçimini ne zaman yapacak

  1. Saü Kampüs İdari Amirliği diyor ki:

   Üniversite ile görüşün. Onlar cevap ve tarih verirler.

BİR YORUM YAZ
tecavüz porno
sohbet hatlari
seks hikayeleri
escort mersin
www.esco33.info