Sakarya Üniversitesi Tecavüz Skandalı İle Çalkalanıyor

Sakarya Üniversitesi Tecavüz Skandalı İle Çalkalanıyor

Sakarya Üniversitesi öğrencisi genç kız, profesörünün kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla üniversite yönetimine ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Rektörlük, olaya önce “Özel hayatı ilgilendirir” diyerek tepkisiz kaldı, ardından “uyarı” cezası vermekle yetindi. Profesör hakkında savcılık soruşturma başlattı.

Sakarya Üniversitesinde Tecavüz Skandalı
Sakarya Üniversitesinde Tecavüz Skandalı

 

Sakarya Üniversitesinde yaşanan ilginç olaylar zinciri iddiaya göre şöyle gelişti. Prof. Dr. A., yüksek lisans yapan T.G.’yle (26) yakınlaşmak istedi. Öğrencisini her fırsatta odasına çağırarak eşiyle sorunlar yaşadığını ve boşanacaklarını anlatan A.S., genç kıza ilgi duyduğunu söyledi. T.G., Prof. A.S.’nin ilgisinden rahatsız oldu ve bir süre okula gitmedi.

Ancak A.S. bu kez öğrencisini telefonla taciz etmeye başladı. Sık sık T.G.’yi arayan ve konferanslarına davet eden Prof Dr. A., her defasında olumsuz yanıt aldı. 7 Haziran 2011’de İstanbul’a konferansa gelen Prof. Dr. A, T.G.’yi arayarak, mutlaka görüşmek istediğini söyledi.

Ailene söylerim tehdidi ile çağırdı

Bir ay sonra Mardin’de bir konferansa konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. A., T.G.’yi de buraya davet etti. Ancak T.G. ailesinden izin alamayacağını söyleyerek teklifi reddetti. A. bu kez genç kıza, “Sen benim karımsın. Ben nereye istersem oraya gelmek zorundasın. Eğer gelmezsen ailene anlatırım” dedi. Genç kız A.S.’nin bu tepkisi karşısında Mardin’e gitmek zorunda kaldı. T.G. konferansın ardından otel odasına çıktı. Birkaç dakika sonra odaya gelen A.S., kendisine direnmesine rağmen …..

Olaydan üç ay sonra ise Prof Dr. A., kızı telefonla arayarak, “İlişkimizin sonu yok. Ben ayrılmak istiyorum” dedi. Şok olan genç kız, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adli tıpta yapılan incelemede, T.G.’nin bekâretini kaybettiği ancak olayın üzerinden aylar geçtiği için bunun zorla olup olmadığının tespit edilemediği belirtildi. Savcılık soruşturmaya delil yetersizliği nedeniyle takipsizlik verdi.

Genç kız yılmadı. Önce rektörlüğe, ardından Başbakanlığa, sonra yeniden Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi ve soruşturma açılmasını sağladı.

Rektörlük: “Özel hayatı ilgilendirir”

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik vermesi üzerine T.G. üniversite rektörlüğüne olayı anlatan bir dilekçeyle başvurdu. Rektörlük, yapılan inceleme sonucunda A. ile T.G. arasında yaşananların özel hayatı ilgilendirdiği ve herhangi bir cezaya gerek olmadığını resmi bir yazıyla genç kıza bildirdi.

T.G. bu cevap üzerine bu kez Başbakanlığa bir dilekçeyle başvurdu. A.’nin kendisine tecavüz ettiğini söyleyen T.G. cezalandırılmasını talep etti. Başbakanlık, “acil” uyarısıyla durumu YÖK’e bildirdi. YÖK, üniversite yönetimine yeniden soruşturma yapılması yönünde talimat verdi.

Komisyon, iki tarafı da dinledikten sonra, Prof. A.’ya, 13 Ağustos 2012 tarihinde YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 6. Maddesi’nde yer alan, “Hizmet dışında resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” sucundan “kınama” cezası verdi. Ancak A.’nin daha önceki sicili gözönünde bulundurularak ceza, “uyarı” olarak düzenlendi.

“Öğrencilerine aşk tuzağı kuran bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum”

T.G., üniversiteye itiraz dilekçesi verdi. Aynı zamanda Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden suç duyurusunda bulunan T.G., A.’nın kendisini evlenme vaadiyle kandırarak zorla tecavüz ettiğini söyledi. Nikah yapıldığına dair belge ve bilgileri savcılığa veren T.G., ifadesinde, “Öğrencilerine seks tuzağı kuran bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

İfadeye çağırılan A., üniversitede verdiği bilgilerin aksine, nikah kıymadıklarını ve T.G.’ye tecavüz etmediğini söyledi. Savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturma devam ediyor.

Kaynak: Hürriyet

 

Sakarya Üniversitesi öğrencisi genç kız, profesörünün kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla üniversite yönetimine ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Rektörlük, olaya önce “Özel hayatı ilgilendirir” diyerek tepkisiz kaldı, ardından “uyarı” cezası vermekle yetindi. Profesör hakkında savcılık soruşturma başlattı.

SAKARYA Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yaşanan ilginç olaylar zinciri iddiaya göre şöyle gelişti. Prof. Dr. A.S. (52), yüksek lisans yapan T.G.’yle (26) yakınlaşmak istedi. Hürriyet gazetesinden Arda Akın’ın haberine göre, öğrencisini her fırsatta odasına çağırarak eşiyle sorunlar yaşadığını ve boşanacaklarını anlatan A.S., genç kıza ilgi duyduğunu söyledi. T.G., Prof. A.S.’nin ilgisinden rahatsız oldu ve bir süre okula gitmedi. Ancak A.S. bu kez öğrencisini telefonla taciz etmeye başladı. Sık sık T.G.’yi arayan ve konferanslarına davet eden A.S., her defasında olumsuz yanıt aldı. 7 Haziran 2011’de İstanbul’a konferansa gelen A.S., T.G.’yi arayarak, mutlaka görüşmek istediğini söyledi.

‘MUHAFAZAKÂRIM, İMAM NİKÂHI KIYALIM’

T.G., A.S.’nin isteği üzerine konferansın düzenlendiği salona gitti. A.S. öğrencisine burada, “Okuldan yakında mezun olacaksın. Ben seni kaybetmek istemiyorum. Eşimden boşanmaya karar verdim. Seninle evlenmek istiyorum” dedi. Teklif karşısında şaşıran T.G., düşünmek için süre istedi. İki gün sonra okula giden T.G., A.S.’ye, eşiyle boşanması halinde evlenebileceklerini söyledi. A.S. bu kez, “Ben muhafazakar biriyim. Öncesinde imam nikâhı kıyalım. Bana güven” dedi. T.G. imam nikâhını kabul etti. A.S. ve T.G. 9 Haziran’da Sapanca’da bir restoranda imam nikâhı kıydı. A.S.’nin şahitliğini iki yeğeni yaptı. Nikâhı ise aynı üniversitede bir dönem okutmanlık yapan D.D. kıydı.

‘AİLENE SÖYLERİM’ TEHDİDİYLE ÇAĞIRDI

Bir ay sonra Mardin’de bir konferansa konuşmacı olarak davet edilen A.S., T.G.’yi de buraya davet etti. Ancak T.G. ailesinden izin alamayacağını söyleyerek teklifi reddetti. A.S. bu kez genç kıza, “Sen benim karımsın. Ben nereye istersem oraya gelmek zorundasın. Eğer gelmezsen imam nikahı kıydığımızı ailene anlatırım” dedi. Genç kız A.S.’nin bu tepkisi karşısında Mardin’e gitmek zorunda kaldı. T.G. konferansın ardından otel odasına çıktı. Birkaç dakika sonra odaya gelen A.S., kendisine direnmesine rağmen T.G.’yi zorla yatağa yatırarak ilişkiye girdi. Genç kız, yaşadıklarını kimseyle paylaşamadı.

SAVCILIK BAŞTA TAKİPSİZLİK VERDİ

Olaydan üç ay sonra ise A.S., kızı telefonla arayarak, “İlişkimizin sonu yok. Ben ayrılmak istiyorum” dedi. Şok olan genç kız, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Adli tıpta yapılan incelemede, T.G.’nin bekâretini kaybettiği ancak olayın üzerinden aylar geçtiği için bunun zorla olup olmadığının tespit edilemediği belirtildi. Savcılık soruşturmaya delil yetersizliği nedeniyle takipsizlik verdi. Genç kız yılmadı. Önce rektörlüğe, ardından Başbakanlığa, sonra yeniden Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi ve soruşturma açılmasını sağladı.

REKTÖRLÜK: ÖZEL HAYATI İLGİLENDİRİR

MARDİN Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik vermesi üzerine T.G. üniversite rektörlüğüne olayı anlatan bir dilekçeyle başvurdu. Rektörlük, yapılan inceleme sonucunda A.S. ile T.G. arasında yaşananların özel hayatı ilgilendirdiği ve herhangi bir cezaya gerek olmadığını resmi bir yazıyla genç kıza bildirdi. T.G. bu cevap üzerine bu kez Başbakanlığa bir dilekçeyle başvurdu. A.S.’nin kendisine tecavüz ettiğini söyleyen T.G. cezalandırılmasını talep etti. Başbakanlık, “acil” uyarısıyla durumu YÖK’e bildirdi. YÖK, üniversite yönetimine yeniden soruşturma yapılması yönünde talimat verdi.

Kınama Oldu, Uyarı Cezası Geldi

Komisyon, iki tarafı da dinledikten sonra, Prof. A.S.’ye, 13 Ağustos 2012 tarihinde YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 6. Maddesi’nde yer alan, “Hizmet dışında resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” sucundan “kınama” cezası verdi. Ancak A.S.’nin daha önceki sicili gözönünde bulundurularak ceza, “uyarı” olarak düzenlendi.

Öğrenciye Aşk Tuzağı

T.G., üniversiteye itiraz dilekçesi verdi. Aynı zamanda Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden suç duyurusunda bulunan T.G., A.S.’nin kendisini evlenme vaadiyle kandırarak zorla tecavüz ettiğini söyledi. İmam nikahı yapıldığına dair belge ve bilgileri savcılığa veren T.G., ifadesinde, “Öğrencilerine seks tuzağı kuran bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum” dedi. İfadeye çağırılan A.S., üniversitede verdiği bilgilerin aksine, imam nikahı kıymadıklarını ve T.G.’ye tecavüz etmediğini söyledi. Savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturma devam ediyor.

Kaynak: Vatan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Serefsizler bir kızın bakireligi bu kadar ucuz işte bu ülkede adalet diye bir şey kalmamış pislikler.

  2. kızdada vardır bir suç .her şey adamda aramayın ne demişler .kız kuyruk göstermese erkek peşinden koşmaz .madem şikayetcı olcaktın yakınlaşmadna önce şikayet etseydin …

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgilendirme
SAÜ 2017-2018 Akademik Takvim Sakarya Üniversitesi Yurt ve Apart Daire


bian ajans Öğrenciye Kiralık Daire  Üniversite Yurt Rehberi Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı