SAÜ’ye Kayıt Olan 16.000 Öğrenciden Hiçbiri Bina Sağlamlığını Sorgulamadı

SAÜ’ye Kayıt Olan 16.000 Öğrenciden Hiçbiri Bina Sağlamlığını Sorgulamadı

Marmara depreminde 4 bin kişinin hayatını kaybettiği ilimizde Sakarya Üniversitesi ‘ne yeni kayıt yaptıran 16 bin öğrenciden hiçbirisi, kaldığı yurt veya kiraladığı evin sağlam olup olmadığını sorgulamadı.

Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas, kente gelen öğrencilere, kiralayacakları ev ya da kalacakları yurtların depreme dayanıklı olup olmadığını adres bilgilerini vererek öğrenme imkanı sunduklarını ancak şu ana kadar kendilerine herhangi bir başvuru yapılmadığını söyledi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas, Esentepe Kampüsü’nde basın toplantısı düzenledi. Rektör Elmas, Sakarya Üniversitesi’ne bu yıl 16 bin yeni öğrencinin kayıt yaptırmak üzere geldiğini söyledi.

Üniversitelilerin kalacakları yurtlar ve evlerin sağlam olup olmadığına dair araştırma yaptıklarını kaydeden Rektör Elmas, “Bu araştırma ile elde ettiğimiz bilgileri Sakarya’ya gelen öğrencilere, kiralayacakları evin sağlam olup olmadığını adres bilgilerini vererek öğrenme imkanı sunuyoruz. Ancak bizim yaptığımız bu araştırmaya ve bu imkana rağmen Sakarya’ya yeni gelen öğrenciler ilgi göstermedi ve hiçbir ögrenci kalacakları binaların sağlamlığını sormadı” dedi.

SAÜ'ye Kayıt Olan 16.000 Öğrenciden Hiçbiri Bina Sağlamlığını Sorgulamadı
SAÜ’ye Kayıt Olan 16.000 Öğrenciden Hiçbiri Bina Sağlamlığını Sorgulamadı

‘GENÇLERDE DEPREM BİLİNCİ YOK’

“Ne yazık ki genç nesilde deprem bilinci yok” diyen Prof. Dr. Elmas, şunları söyledi:

“Sakarya il genelinde 17 Ağustos Depremi’nden kalan, eski deprem yönetmeliğine göre yapılan hasarlı ve güvensiz binaların muhtemel bir depremde yıkılma riski var. Üniversite olarak bu binaları tespit ettik. Hatta bu konuda birtakım tedbirler de aldık. Öyle ki 2007 yönetmeliğine uygun olmayan öğrenci yurtlarının üniversitede stant açmasına ve öğrenci kaydı yapmasına izin vermedik. Ancak bu yeterli değil. İlgili kurumların, bu binalarla ilgili sıkı denetim yapması ve hasarlı ya da güvensiz yapılarda ikamete kesinlikle izin vermemeleri gerekir.”

Kaynak: MedyaBar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgilendirme
SAÜ 2017-2018 Akademik Takvim Sakarya Üniversitesi Yurt ve Apart Daire


bian ajans Öğrenciye Kiralık Daire  Üniversite Yurt Rehberi Sakarya Üniversitesi Öğrenci Portalı