beylikdüzü escort

Başarılı Girişimciliğin Anahtarı Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO

Başarılı Girişimciliğin Anahtarı Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO’nun 2014 yılında TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazanan 5 TTO’dan biri olarak büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

Ülkemizde yapılan bilimsel çalışmaların ticarileştirilmesi ile ilgili ciddi sıkıntılar bulunmakta. Patent koruması altına alınan iş fikirlerinin ticarileşme oranı hala binde 2-3 civarında. Aslında gelişmiş ekonomiler açısından da durum çok farklı değil. İstatistikler, ortalama 100 proje fikrinden 10 proje çıktığını, bu 10 projeden sadece 2’sinin ticari bir ürüne dönüştüğünü, bunlardan da yalnızca 1’inin ticari başarı elde edebildiğini gösteriyor.

Bu noktada Teknoloji Transfer Ofislerinin (TTO) önemi ortaya çıkıyor. TTO’lar, üniversitelerde üretilen araştırma sonuçlarının hızlı ve etkin bir şekilde ticarileşmesini sağlayan ideal yapılar olarak gözükmekte. Bu sayede, bilginin katma değeri yüksek ileri teknoloji içeren ürün veya süreçlere dönüştürülmesi mümkün oluyor. Böylece ticarileşen ürünlerin ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyor.

 

Teknoloji Transfer Ofislerine Destek Artıyor

Ülkemizde teknoloji transfer ofisleri konusundaki farkındalık TÜBİTAK’ın 2011’de TEYDEB-1513 TTO Destekleme Programının lansmanını yapmasıyla artmaya başladı. Program çerçevesinde üniversiteler veya teknoloji geliştirme bölgeleri tarafından kurulan ve proje başvurusu kabul edilen teknoloji transfer ofislerine; 10 yıl süreyle toplamda 12 milyon 500 bin TL bütçe tahsis edilmekte.

Bu bütçenin ortalama %70’i TÜBİTAK, %30’u ise ilgili TTO tarafından karşılanmakta.Ülkemizde teknoloji transfer ofislerinin sağlam ve sürdürülebilir bir altyapıya ve insan kaynağına kavuşturulabilmesi projenin temel amacını oluşturuyor.

 

TÜBİTAK’tan Destek Almaya Hak Kazanan 5 TTO’dan Birisi ADAPTTO

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO hakkında bilgiler veren SAÜ Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, ADAPTTO’nun 2014 yılında TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazanan 5 TTO’dan biri olarak büyük bir başarıya imza attığına dikkat çekti.

ADAPTTO’nun yerelde güçlü aynı zamanda dünya ile entegre bir TTO kurgusunu hedeflediğinin altını çizen Prof. Dr. Engin şunları kaydetti: “Sakarya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO, üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın direktifleriyle 2013 yılında Sakarya Teknokent’in bir birimi olarak Prof. Dr. Tahsin Engin tarafından kurulmuş ve faaliyete geçirilmiştir. ADAPTTO ismi tescilli kurumsal kimliğimizdir ve yerel değerleri referans alan bir uluslararası vizyonu temsil etmektedir. Nitekim “ADAP” ilimizin merkez ilçesini temsil etmekte, “ADAPT TO” ise İngilizce olarak uyum sağlama, entegre olma anlamlarına gelmektedir. Bu açıdan ADAPTTO olarak yerelde güçlü aynı zamanda dünya ile entegre bir TTO kurgusunu hedeflemiş oluyoruz.”

ADAPTTO’nun uzman personeli ile uluslararası standartlarda TTO hizmeti vermeye devam ettiğini belirten Prof. Dr. Tahsin Engin, ““Proje fikriniz mi var?, destek programlarından yararlanmak mı istiyorsunuz?, fikri haklarınızı koruma altına mı almak istiyorsunuz?, girişimci misiniz – şirketleşmek mi istiyorsunuz?, o halde buluşma noktamız ADAPTTO-Teknoloji Transfer Ofisi” çağrısında bulunarak sözlerini tamamladı.

TÜBİTAK Sıralamalarında Hızla Daha Üst Sıralara Çıkacağız
TÜBİTAK Sıralamalarında Hızla Daha Üst Sıralara Çıkacağız

 

TÜBİTAK Sıralamalarında Hızla Daha Üst Sıralara Çıkacağız

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, ortak bir çalışmanın sonucunda, TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde 21’inci sıraya yükseldiklerini belirtti. Prof. Dr. Elmas, listede hızla daha üst sıralara çıkacaklarını söyledi.

Elmas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim alanında iki Avrupa Kalite Ödülü alan tek üniversite olduklarını söyledi.

 

Yayın Sayımız 4 Kat Arttı

SAÜ’nün 4-5 yıl önce Türkiye ve dünyadaki sıralamalarda hep gerilerde kaldığına işaret eden Elmas, “Gerek üniversitemiz içinden gerekse dışarıdan hükümet, TÜBİTAK ve diğer bakanlıklar tarafından yapılan desteklerin katkısıyla bu konuda açıkçası seferberlik ilan ettik. Son 3-4 yılda yayın sayımızı 4 kat artırarak büyük başarı elde ettik. Artık bunların patentli bir çalışmaya dönüşmesi önem kazandı” diye konuştu.

 

Projelerde Ciddi Artış Var

Rektör Elmas, son yıllarda ciddi yatırım yaptıklarını, TÜBİTAK, dış kaynak ve diğer birimlerden alınan projelerde ciddi artış olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tüm bu artışları ölçen birimler var. Özellikle alan bazında yapılan çalışmaları çok önemsiyoruz çünkü üniversitenin oluşumu bütün bu yapılan sıralamalarda biraz farklı algı oluşturuyor ama alan bazında yapıldığı zaman 15. sıraya kadar çıktık, eğitim fakültemiz burada ikinci sırada, geçen sene 3’teydi, istikrarlı bir duruşu var, bu bizim için önemli.”

 

Ortak Bir Çalışmanın Ürünü

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi‘nde 45’inci sıradan 21’inci sıraya yükseldiklerini aktaran Muzaffer Elmas, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tabii ki tüm çalışmaların, çabaların aslında bir sonucu. Yani kurum içinde hocaları motive edip onları yönlendirmek, merkezi laboratuvar, Teknoloji Transfer Ofisi, teknokent ve proje destekleri, bunları birleştirdiğimizde kurumumuzun da dinamizmi eklenince gerçekten başarı geldi. Üç yıl önce bu listede yoktuk, geçen yıl 45 idik, bu yıl 21’e gelmişiz. Açıkçası bu çalışmaların sonuçlarını 1-2 yıl sonra bekliyorduk. Daha da hızlanarak yukarılara doğru gideceğiz. Bu, toplu bir çabanın ürünü.”

Başarılı Girişimciliğin Anahtarı Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO
Başarılı Girişimciliğin Anahtarı Teknoloji Transfer Ofisi ADAPTTO

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar