beylikdüzü escort

Bu Gece Saatlerinizi 1 Saat Geri Almayı Unutmayın

Bu Gece Saatlerinizi 1 Saat Geri Almayı Unutmayın

Yaz Saati Uygulaması bu gece yarısı yapılacak 1 Saatlik Geri Alma çalışması ile  sona erecek. 27 Ekim 2012 tarihini 28 Ekim 2012 tarihine bağlayan gece yarısı yapılacak olan Geri Alma işlemi ile saatler sabah 04.00 da geriye alınacak.

Pazar günü çalışan veya sabah saatlerinden bir yere yetişmesi gerekenkenlerin saatlerini yatmadan önce bir saat geri almaları sabah sıkıntı yaşamalarını engelleyecektir.

Yaz saati uygulamasına 25 Mart 2012 tarihinde geçilirken, saatler 03.00’te bir saat ileri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 13 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Saatler 1 Saat Geri Alınacak
Saatler 1 Saat Geri Alınacak

Buna göre yaz saati, bir başka deyişle ”ileri saat” uygulaması, 25 Mart Pazar günü saat 03.00’te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlarken, 28 Ekim Pazar günü saat 04.00’de saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona erecek.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanuna değişik 2. maddesi ”Greenwich’e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ”orta ölçekli” bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor.

Yaz Saati Uygulaması birkaç sene daha devamn edecek gibi görünüyor. Sonrasında ise İleri ve Geri alma işlemlerine bir son verilecek. Bu konuda çeşitli çalışmalar devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar