beylikdüzü escort

Burs ve Kredi Sonuçlarının İlanı Ne Zaman ve Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Burs ve Kredi Sonuçlarının İlanı Ne Zaman ve Yapılacak İşlemler Nelerdir?

2014 / 2015 Dönemi KYK Kredi ve Burs Başvuruları geçtiğimiz aylarda yapıldı. Ancak KYK tarafından henüz Burs ve Kredi Sonuçları açıklanmadı. Bunun sebeplerini ve Sonuçlar Açıklanmadan yapmanız gerekenleri yazımızda sizlere anlatmaya çalıştık.

Geçtiğimiz yıllarda KYK’da sistem Öğrenci Beyanlarına Güven şeklinde işliyordu. Yani Öğrencilerin verdikleri bililer Doğru Kabul Ediliyor ve işlemler o bilgiler üzerinden yapılıyordu. Sonrasında ise bir iki evrak istenip işlemler tamamlanıyordu.

2014/2015 Öğretim Yılı KYK Burs ve Kedi Başvurularında ise tamamen yeni bir sisteme geçildi.

 

Öğrencinin Verdiği Bilgiler Kurumlardan Kontrol Ediliyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu yıl hayata geçirdiği yeni uygulama ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (Yurtkur) barınma ve burs/kredi başvurusunda bulunan üniversite öğrencilerinin önceliklerini aralarında çeşitli bakanlıkların da olduğu 11 ayrı kurumda yaptığı taramaya göre belirliyor.

Yani her öğrenci için 11 Ayrı Devlet Dairesinden bilgi isteniyor ve seçimler ona göre yapılıyor.

Bu durumda Sonuçların Açıklanma Sürecini biraz uzatmış durumda. Ancak sonuçlar açıklandıktan sonraki evrak sürecinin kısaltılmasını ve daha doğru Burs ve Kredi verme sistemini aktif etmiş durumda.

 

Burs ve Kredi Sonuçlarının İlanı Ne Zaman ve Yapılacak İşlemler Nelerdir
Burs ve Kredi Sonuçlarının İlanı Ne Zaman ve Yapılacak İşlemler Nelerdir

Bilgi Alışverişi Yapılacak 11 Kurum Şu Şekilde

 • Milli Eğitim Bakanlığı,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
 • İçişleri Bakanlığı,
 • Adalet Bakanlığı,
 • Maliye Bakanlığı
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı,
 • Gelirler İdaresi Başkanlığı,
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Üniversiteler

 

Bakan Çağatay KILIÇ Bir Açıklama Getirdi

Konuyla alakalı olarak Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ tarafından yapılan resmi açıklama şu şekildedir.

“Geçtiğimiz yıllarda uygulanan sistemin 2014 Türkiye’sinde uygulanmasını pek doğru bulmadık. Hemen her bilgiye elektronik ortamda kolaylıkla ulaşabildiğimiz bir dönemde, barınma, burs/kredi gibi öğrencilerimiz için çok önemli olan konuların da bu sistem üzerinden ilerlemesi gerektiğine karar verdik. Ailesinin asgari ücret geliri olduğunu beyan edip adına motorlu taşıtlar vergisi çıkan genç kardeşlerimiz var. Hayata geçirdiğimiz sistemde Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. Ayrıca, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Gelirler İdaresi Başkanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile de sürekli iletişim halindeyiz. Bu sistemle geçtiğimiz yılların ötesinde bir doğru yerleştirme sonuçlarına ulaştık. Bugün itibariyle yeni sistemin başarı oranı yüzde 90 düzeylerinde. İnşallah en kısa zamanda en üst seviyeye çıkacağız.”

“Kardeşlerimiz, ellerindeki imkânların değerini iyi bilmeli”

Bakan Çağatay Kılıç ayrıca, yakın zaman içerisinde burs ve kredi başvurularının sonuçlarının da açıklanacağını belirterek, “Yılsonuna kadar 390 bin öğrenciyi tek bir çatı altında birleştirecek Türkiye’nin en genç, en dinamik, en umutlu ailesiyiz. Bizler, genç kardeşlerimizin öğretim dönemlerinde rahat etmeleri adına üzerimize düşen her şeyi en iyi şekilde yapmakla mükellefiz. Bunun karşılığında gençlerimizden tek beklentimiz; ellerinde imkânların değerlerini iyi bilmeleri ve vatanlarına, devletlerine, milletlerine hayırlı işler yapabilmek adına canla, başla çalışmaları. 2023 hedeflerimizde en büyük sorumluluk genç kardeşlerimizin omuzlarında. Bu bilinçle hareket etmelerinin, bizleri daha müreffeh bir Türkiye’ye ulaştıracağına inancım tam.”

 

Elden Belge Teslimi de Son Buluyor, İşlemler E-Devlet’e Taşınıyor

Yeni düzenlemelerden birisi olan E-Devlet Çalışması ile eskiden Noter’den alınan ve imzalanan evrakların yerini bu sene E-Devlet Sistemi almış durumda. 18 yaşından büyük tüm öğrencilerin PTT Şubelerinden E-Devlet Şifresini alması ve sistem üzerinden giriş yaparak Burs ve Kredi İşlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Bu sayede hem KYK Büroları aşırı bir yoğunluk yaşamayacak hem de öğrenciler bitmeyen bürokrasi altında derslerinden uzak kalmayacaklar. Online olarak www.turkiye.gov.tr adresinden 1-2 dakika içinde işlemler halledilecek.

 

Öğrenciler Şimdiden E-Devlet Şifresini Alsınlar

Sistem üzerinden Online Taahhütname imzalayacak olan öğrencilerin şimdiden bir PTT Şubesinden E-Devlet Şifrelerini bizzat gidip almaları gerekiyor. Aksi durumda sonuçların açıklanmasından sonra PTT Şubelerinde de yoğun bir birikme yaşanacaktır.

 

 

2014 – 2015 Kredi ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Normal şartlarda Kasım ayı içerisinde açıklanması gereken Kredi ve Burs Sonuçlarının açıklanması Aralık Sonu veya Ocak Başı gibi olacaktır.

Bu sebeple de Ocak ayındaki ilk ödemelerin alınamaması durumu ortaya çıkacaktır. Ocak ayı ödemelerini alamayan öğrenciler Şubat ayında hem o ayın hem de Ocak ayının ödemesini 640 TL gibi bir meblağ olarak alabileceklerdir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar