Bursunuz İle Ay Sonunu Getirebilmek İçin 15 Altın Öneri

Bursunuz İle Ay Sonunu Getirebilmek İçin 15 Altın Öneri

Kişisel para yönetimi uzmanı Özlem Denizmen, her fırsatta ayağını yorganına göre uzatmanın yollarını anlatıyor. Aldığı öğrenci kredisi, burs ve harçlıklarıyla ayın sonunu getiremeyenlere 15 altın tüyo…

ÜNİVERSİTE dönemi, kişinin her açıdan hayata hazırlandığı zamanlardır. Hele hele ailesinden uzaktaysa kişi, bütçesini oluşturma, hedefler belirleme, bu hedeflere doğru ilerleme yöntemlerini ne kadar iyi bilirse hedefe ulaşması da o kadar kolay oluyor.

İstanbul Üniversetesi öğrencisi Banu S.’nin sıkıntısı, parasını yetirememek. Babası her ay 1.000 TL cebine koyuyor… 200 TL’lik de bursu var ama hala ay sonunu getiremiyor. Çalışmayı planlıyor ancak okulu devamlılık gerektirdiği için, çoğu zaman önce niyetleniyor, sonra cayıyor… Ah bir de şu borcu olmasa… Arkadaşından aldığı 500 TL’yi de taksit taksit ödemesi lazım… Kara kara düşünüyor. İşin içinden çıkamıyor….

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Nihan ile Trakya Üniversitesi Aldülkadir ise henüz öğrenci olmalarına rağmen finansal açıdan kendilerine bir yön çizebilmişler. Bu da kişisel para yönetimi uzmanı Özlem Denizmen’le tanışmalarıyla olmuş. Denizmen, yaklaşık 2 yıl önce “bu ülkede bütçe yapmayı kimse bilmiyor” diyerek yola çıktığını anlatıyor. Para Durumu diye bir televizyon programı hazırladığını, http://paradurumu.tv’de para yönetiminin tüm inceliklerini belirttiğini söylüyor. Bugüne kadar Harran, Fatih, Koç, Karadeniz Teknik ve Kadir Has üniversitelerine giderek seminerler veren Denizmen, “Üniversite öğrencileri, hangi alanda eğitim alırlarsa alsınlar, finansal okur-yazarlığı da öğrenmelerinin önemine inanıyorum” diyor.

Nereden tasarruf edilir, nasıl para kazanılır?

1. Hedefle Yaşa: Kendine 5 senelik, 1 senelik, 1 aylık hedefler koy. Bunları yaz. Okulu birincilikle bitireceğim, 4 farklı sektörde yaz staji yapacağım, yazları para kazanacağım gibi.

2. YURT-KUR kredisine dikkat. Eğitim için kredi kullanacaksan, bunu yerinde ve hesaplı kullan. Unutma, mezun olduktan sonra bu kredileri faizi ile geri ödeyeceksin.

3. Kredi kart limitin kadar zengin değilsin. Kredi kartını her ay kapat. Hem ayrıca sen öğrencisin, banka kartı alıp ve bankadaki paran kadar harcayabilirsin.

4. Bütçe arkadaşın olsun. Okuldan bir arkadaşınla anlaş, her ay kira, yemek, ulaşım, kitap, okul, eğlence, telefon… Nereye ne gidiyor bir deftere yazın. Her kategoriye bir limit koyun (örneğin eğlence 100 lira), bunun üzerinde harcamayın. Sonra defteri açıp bakın kim tutturmuş. Bir saat oturup gülün, eğlenin. Kendinizle dalga geçebilin.

5. Kaplumbağa gibi birikim yap. Bilgisayar alacaksın, master yapacaksın, yurtdısına gideceksin, fiyakalı bir araba alacaksın… Şunu unutma küçük, düzenli birikim erken başlarsa, büyük birikimleri solluyor. Aynı kaplumbağa ve tavşan masalındaki gibi, kaplumbağa azmi ve disipliniyle küçük adımlarla kazanıyor.

6. Arkadaşlarına hava değil, fark at! Okul kafeteryasında 2 lira olan tostu, sadece daha güzel bir ortamda yer almak için 5 liraya yemeye gerek var mı?

7. Üşenme. Öğrenci indirimi olan yerlerde ye, iç, gez. Öğrenci kartını yanında taşı. Okul kitaplarını bir üst sınıftakilerden alabilirsin. Hatta dönem sonunda ihtiyacın kalmadığında bu şekilde satabilirsin. Senin bankanın ATM’si uzak diye başka banka ATM’sine ekstra ücret ödeme, üşenme yürü.

8. Teknoloji esiri olma: Telefon tarifen senin için en uygun olanı mı? Bütün gün okulda isen evde internet ücreti ödemeye gerek var mı? Facebook’ta üç saat geçirmenin sana bir faydası var mı?

9. Borç alma. Ne kadar az borç, ne kadar çok yatırım yaparsan geleceğini o kadar daha güvence altında ve keyifle yaşarsın.

10. Herşeyi YAZ. Her harcamanı yazmayı alışkanlık edin. Yazılmayan şeyler uçar gider. Otopark ücreti, kütüphane aidatı, cd kiralama ücreti gibi ufak harcamalarını da her akşam bütçe defterine yaz.

11. Düzenli ol. Gecikmiş araba cezası, günü geçmiş fatura gibi gereksiz ödemeler yapmamak için düzenli ol, kendine hatırlatma e-postaları gönder.

12. Çevre oluştur: Kariyerin ve geleceğin için gerekli ilişkileri genç yaşta kurmaya başla. Yeni arkadaşlar edin. Sosyal ortamlarda bulun, kendini geliştir, bu geleceğin için çok önemli!

13. Çalış: Özellikle haftasonları 7-8 saat part-time çalışabileceğin olanaklar araştır, emek vererek para kazanmayı hisset. Ayrıca gönüllü programları da incele, katıl. Bir taraftan sosyal çevre, bir taraftanda kişisel gelişim sağlarsın. Hem günümüzde topluma hizmet etmek hepimizin görevi.

14. Ortak ol: Hisse Senetleri, yatırım fonları ile tanış. 10 liraya bile alabilirsin. Al ve unut. Türk şirketleri büyürken, sen de onlara ortak ol.

15. Anneanne testi. Anneannene 5 dakika içinde anlatıp ikna edemeyeceğin hiçbirşeye girişme.

“Elimdekiyle idare edemezdim, tatile çıktım”

Nihan Gökalp, Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü 3. sınıf öğrencisi.

Tekirdağ’daki ailesinden uzakta 3 yıldır Ankara’da yaşıyor. Özel bir yurtta kalıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan her ay 240 TL kredi alıyor. “Her ay ailemden aldığım para ise 100 TL’yi geçmez” diyor ve ekliyor: “Benim en büyük sıkıntım elimdeki parayı yetirememekti” diyor. Peki şimdi?… “Artık kişisel bütçemi belli hedeflere göre oluşturmayı öğrendim. Her ay mutlaka 20 ya da 30 TL kenara koyuyorum. Yurda ailem 900 TL ödüyor. Ben karışmıyorum. Ayrıca yemeklerimi yurtta ve okulda yiyorum, dışarıda para vermiyorum. Gece dışarı çıkmaları, sinema ve tiyatro gibi faaliyetleri programlıyorum. Kendimi mahrum bırakmıyorum ama fazla da gitmiyorum. Belli bir program dahilinde kitabımı da alıyorum, sinemaya tiyatroya da gidiyorum, akşamları arkadaşlarımla dışarıya da çıkıyorum.”

Nihan, eğitimine yurtdışında devam etmeyi planlıyor. “Bunun için ailemle görüştüm mümkün olduğunca yardım edecekler. Ben de para biriktiriyorum” diyor. Kendi işini kurmak istiyor ve bu nedenle ya işletme ya da pazarlama alanında eğitim almak istiyor: “İsviçre’deki Universitat St.Gallen’i araştırıyorum. Hedefim orada eğitim almak.”

“1 TL’lik harcamayı bile mutlaka yazıyorum“

Abdülkadir Kanter ise Trakya Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi.

Van Ercişli. Edirne’de bir arkadaşıyla birlikte 550 TL’ye tuttuğu öğrenci evinde yaşıyor. “İyi ki de tutmuşum bu evi. Hayırlı bir iş yapmışım. Anne ve babamı yanıma aldım” diyor. Ailesinden her ay 400 TL alıyor. Bir de kredi kartı var, 300 TL limitli. “Bu parayla idare etmeye çalışıyorum. 1 TL bile harcasam mutlaka yazıyorum” diyor ve bunu nasıl yaptığının ipuçlarını veriyor:

“Kişinin mutlaka bir hayat planı yapması gerektiğini düşünüyorum ve bunu da uyguluyorum. Belli hedefler belirledim kendime. Mesela ders bırakmıyorum. Hiç alttan dersim yok. Bir taraftan da çalışacak bir iş arıyorum. Geçen yıl Hürriyet Kampüs’ün satış temsilciliğini yaptım. Kazandığımla kredi kartı borcumu kapattım. Depremle birlikte hedeflerimle sapmalar oldu, ailemi yanıma aldım ve onlara bakmak zorundayım ama biliyorum ki mutlaka İngilizce’yi öğreneceğim ve KPSS’yi kazanacağım.”

 

Haber/ Kaynak:
Hayriye MENGÜÇ / Hürriyet KAMPÜS
hmenguc@hurriyet.com.tr  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. pintiliği öğretmeye çalışmış kişisel para uzmanımız.aylık geliri 500 lira,400 lira olanlar ne yapsın ? bi de otopark ücretinden bahsediyo.kendisine yeni bi iş sahası açmış onun üzerinden para kazanıyo işte.bu saçmalıklar sadece güldürür başka bi etki yaratmaz beynimde.neyse benim yorumlamam bu kadar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar