Çünkü Senin Baban Kahramandı…

Çünkü Senin Baban Kahramandı…

Siz hiç akşam olduğunda babanızın gelmeyeciğini bile bile camda oturup onu beklediniz mi? Yada birgün sizi ısıtan kömürün gün geldiğinde sizi yakacağınızı düşündünüz mü hiç ?

Siyah bir renk…

Neler anlatıyor, ne ifade ediyor, neyi hissettiriyor ki bizlere..

Ufacık bir çocuk camın kenarında akşam saatleri, karanlık, sessiz ve acı bir şekilde oturuyor. Neyi düşünüyor? Kömür neydi ki?

O Sadece evini ısıtabilmek için sobaya atılan maden olduğunu biliyor. O sadece babasının para kazanmak için çalıştığı yer olduğunu biliyor..

Ve gün geliyor kömürün hiç bilmedği yüzüyle karşılaşıyor; kömürün babasının ölüm nedeni olduğunu öğreniyor. Boğazlar düğümleniyor, gözyaşları durmuyor, feryatlar artıyordu…

Sessizce babasının tabutunun başında duran küçücük bir çocuk…

Niye susuyorsun ki sen, neden kafanı öne eğiyorsun çocuk? Sen kaldır kafanı yerden biz eğelim. Sil göz yaşlarını ve dik dur çünkü senin baban bir kahramandı çocuk çünkü senin baban bir kahramandı..

Soma'da Gözyaşı
İçten gelen çığlıklar kesilmiyordu. Hergün eve eli yüzü kara gelen, elleri kömürden nasır tutmuş , camda beklediği, küçücük eliyle yüzünü silip seveceği bir babası yoktu.

Çocuk ağlıyordu, çocuk ağlıyor Türkiye ağlıyordu biz ağlıyorduk çaresizce sadece ağlıyorduk..

kimi yavrular ise annesinin karnında herşeyden habersizdi..

Ya sedye kirlenmesin diye çizmesini çıkarmak isteyen emekçimiz.. Senin yüreğinden daha temiz bir şey olabilir mi?

Bugün gökler ağlıyordu, toprak ağlıyordu biz ağlıyorduk.. Ama sen ağlama çocuk çünkü hergün kömür kokan baban bugün cennet kokuyor. Cennet…

 

kubra_kayaokay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Kübra hanım, bir insanın acısına ortak olmak, sesine ses olmak harika bir meziyettir. Hele hele, acı çeken insanların yerine kendimizi tamamen koyabilirsek. Medyada milyonlarca dramatize edilmiş yazılar yazıldı, resimler çizildi. Ama o kalem tutan eller, ellerinden kalemi bıraktıkları anda, sanki hiç ellerine kalem almamış gibi kaldıkları yerden devam ettiler boşvermiş yaşamlarına..
    Biz Anadolu insanı tutarlı ve inançlıyız.. Bazılarının pervasızca yaşayıp, seni anlıyorum demesine de aldırmayız. Ama ki, mevzu istismara gelince rengi değişir işin. Sizin yazınızda da (art niyetle söylenmediğini, sadece bilgi eksikliğinden kaynaklı olduğunu varsayıyorum) belirttiğiniz bir nokta; senin baban artık cennet kokuyor, çok tehlikeli bir iddiadır.
    Lütfen bazı konularla ilgili yazı yazarken, konuya hakim olduğumuz kadar cüret edelim. Zira, cennet kavramı ve cennete kimlerin gideceği konusu ayak üstü anlatılacak ve anlaşılacak değildir. Sizden ve diğer herkesten ricam, kasten olmasa bile, bir yazıda değinilecek konuyu iki defa düşünüp, bir defa yazmanızdır. İnsanların yazdıklarınızdan etkileneceğini, bunları birer deneyim olarak kabul edeceğini unutmayınız..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar