Direnişe Katılan Öğrenciye Burs, Kredi ve Yurt İmkanı Sunulmayacak

Direnişe Katılan Öğrenciye Burs, Kredi ve Yurt İmkanı Sunulmayacak

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2013-2014 öğretim yılında “direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma” gibi davranışlarda bulunan öğrencilere burs verilmeyeceği duyuruldu.

1997 yılında çıkan bir Yönetmelik ile karara bağlanan ve o seneden günümüze çok fazla örneği olmasa da uygulanan bu Yönetmelik bu sene başlayan Gezi Parkı Olayları sebebiyle KYK tarafından ön plana çıkarıldı.

Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü’nün 2013-2014 öğretim yılı yurt içinde okuyan önlisans, lisans, özel yetenek, master ve doktora öğrencileri için burs ve öğrenim kredisi müracaat şartları yayımlandı.

Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki duyuruda, yurt içinde yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen para anlamındaki burs başvuru şartlarına göre, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen öğrenim kredisinde ilginç maddeler yer alıyor.

Direnişe Katılan Öğrenciye Burs, Kredi ve Yurt İmkanı Sunulmayacak

Kurum, öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler arasında, öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere kredi verilmeyeceği açıklandı.

Kurumun üniversite öğrencilerine aylık 280 TL olarak ödenen burslarına ilişkin söz konusu bu madde, ‘Gezi Parkı’ olayları nedeniyle eylemlere katılan öğrencileri de içeriyor

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ Tarafından Yapılan Açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı SUAT KILIÇ Twitter sayfası üzerinden yaptığı açıklamada bu maddenin 1997 yılında sisteme girdiği bilgisini verdi. Ancak GEZİ Parkı olayları veya başka olaylar ile herhangi bir öğrencinin Burs veya Kredisinin kesilip kesilmeyeceği konusunda bil bilgi vermedi.

İşter o açıklama:

“Gezi Parkı eylemlerine katılan üniversitelilerin burslarının kesileceği haberleri tamamen yalan ve hayal mahsulüdür. Haberin dayanağı olan Yönetmelik 1997’de çıkmış. Yani yalancıların, Gezi Parkı’nın yerini bile bilmedikleri tarihte.”

Yapılan açıklamada Direkt olarak GEZİ PARKI olayları sebebiyle bu tarz bir karar alındığı haberini yapan organlar yalanlanırken bu tarz bir Yönetmeliğin var olduğunu da kabül etmiş oldu. Yani YURT-KUR ve KYK istemeleri durumunda herhangi bir öğrenciyi 1997 yılında alınan bu karar ışığında Burs veya Kredi almaktan alıkoyma hakkına sahip.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar