Duman Konseri ve Hürriyet Kampüs SAÜ’de Siyasete Yenik Düştü

Duman Konseri ve Hürriyet Kampüs SAÜ’de Siyasete Yenik Düştü

Birçok kişi geçtiğimiz hafta bir anda Hava Muhalefeti sebebiyle iptal edilen Duman Konseri ile alakalı bilgisi vardır. Ancak gözlerden kaçan başka bir iptalde bu sene Hürriyet Kampüs projesinde yaşandı.

Son dönemde adı sıkça anılmaya başlanılan ve Rezil isimli şarkısında İhlas Suresinden bir kısmı alarak deforme ettiği için birçok kişi tarafından eleştirilen Duman uzunca bir süre sonrasında ilk kez Sakarya Üniversitesi Kampüsünde konser verecekti.

5nokta4 tarafından organize edilen ve 2 günlük süreçte 1.000’den fazla bilet satışı gerçekleştirilen Duman Konseri birkaç saat içerisinde “Olumsuz Hava Koşulları” sebebiyle iptal edildi.

Tabi ki bu noktada kimse bu bahaneye inanmadı. Çünkü daha 1 hafta sonra olacak konser için Olumsuz hava Koşulları bahane edilemezdi. Hatta 5nokta4 bu noktada alana bilet sayısı kadar yağmurluk getirmek için bir firma ile anlaşmıştı bile.

 

Dışarıdan Gelen Baskı ve Boyun Eğen SAÜ

Duman Konseri için tüm izinler alınmış, ödemeler yapılmış ve sorunsuz bir konser için Üniversite Dışından bir Güvenlik Firması ile anlaşılmışken bir anda Duman Konseri iptal oldu.

Sebebi ise oldukça basit.

Birçok Sivil Toplum Kuruluşu, Üniversite Hocası ve bazı Resmi Kanallar Sakarya Üniversitesi Kampüsünde Duman Konseri yapılmaması konusunda yönetime ve ilgili kademelere yoğun bir baskı oluşturdu.

Bu noktada da üniversite yönetimi Bazı Eylem Planları olduğunu gerekçe göstererek bu konserin iptal edildiğini 5nokta4 ve akabinde Sakarya Üniversitesi Öğrencilerine duyurdu.

Kısacası Duman Konseri eğlence yerine Siyasete kurban gitti.

 Duman Konseri ve Hürriyet Kampüs SAÜ’de Siyasete Yenik Düştü

Gençlerin Gazetesi Hürriyet Kampüs İptal Oldu

İlk çıktığı günden bu yana Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü içerisinde satışı olan Hürriyet ve Hürriyet Kampüs Gazetesi de bu sene sebebi bilinmezse de yine biraz Siyasi bir karar ile İptal Edildi.

Seneye oldukça iddialı bir ekiple başlamak üzere olan ve birçok anlamda sıfırdan oluşumlar ile Sakarya Üniversitesi içerisinde çalışma yapacak olan Hürriyet Kampüs Rektörlük ve SKS tarafından bir gecede alınan bir kararla Sakarya Üniversitesinden çıkarıldı.

5’den fazla Üniversite Öğrencisini istihdam edecek olan ve Part-Time olarak oldukça iyi bir maaşla kampüs içerisinde varlığını sürdürecek olan Hürriyet Kampüs ile sene içerisinde yapılması muhtemel birçok etkinlikte kayıplara karışmış oldu.

Muhabirlik Atölyesi, Kariyer Günleri, Hürriyet Kampüs Bahar Şenliği gibi birçok aktivitenin yanında bu sene küçük hediyeler ile de kampüste kendisini göstermek isteyen Hürriyet Kampüs, Muhabir olmak isteyenler için de özel bir Garaj Çalışması yapacaktı. Ancak her şey bir gece alınan karar ile iptal oldu.

 

Sakarya Üniversitesinde Düşünceye Saygı Bitiyor mu?

Son dönemde kampüs içerisinde peş peşe meydana gelen eylemler ve akabinde ortaya çıkan kavga görüntüleri, Rektörlük tarafından peş peşe alınan Duman Konseri ve Hürriyet Kampüs kararları aslında kampüs içerisinde pekte Özgür Düşünce Ortamının kalmadığını gösterir bir durumda.

Siyasi partilerde Danışmanlık görevi yürüten Sakarya Üniversitesi Hocalarının hem derslerde hem de eylem ve duruşlarda Objektif bir yaklaşım ile olaylara bakması, Eğlence – Eğitim – Siyaset döngüsünü birbirine karıştırmamaları elbette ki beklenemez…

 

Marmara Depreminin Yıldönümünde Konser Veren Zihniyette Aynı İdi

O zamanda eleştirdik şimdide eleştireceğiz. Marmara Depreminin olduğu gece İktidar Partisine bağlı belediyeler konser veriyordu. Aynı olaydan 2 hafta sonra ise Mısır olayları sebebiyle aynı belediyeler Konserleri İptal ediyordu.

Şimdi ise aynı yolda yürüyenlerin baskısı ile Duman Konseri iptal ediliyor.

Bunun adına ne denilir siz karar verin.

 

Not 1: Büyük ihtimalle gelecek olan yorumlarda birbirinden ağır eleştiriler olacaktır. Yapacak birşey yok. Ancak şurası kesin. Bu güne kadar ne Duman dinledim nede konserine gittim. Görüşlerimiz ve Dünya Düşüncelerimiz farklı yönde. Ancak buna rağmen Demokrasi sistemi ve çarkı içerisinde ismi ne olursa olsun kampüste gelip konser verebilme hakkı vardır diye düşünüyorum.

İsterse Hürriyet Kampüs isterse Zaman gazetesi satılsın, İsterse Duman konseri, Ozan Arif konseri, Grup Yorum konseri yapılsın. İş Eğlence modundan çıkmadıktan sonra bu tarz konserlerin Öğrenci üzerindeki olumlu yanları yok sayılıp sırf bir zümre karşı geliyor diye bu tarz iptal işlemleri yapılamaz. Yapılmamalı.

Not 2: İki iptal sonrasında da Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne konu ile alakalı sorular yönelttik. Ancak iki sorumuzda cevapsız kaldı. Konser için ise genel açıklamada Hava Muhafeleti denilerek bazı şeyler geçiştirildi.

Not 3: Madem Duman Konseri veya Hürriyet Kampüs Projesi önemli sorunlar barındırıyor Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere diğer büyük üniversiteler bu etkinliği NASIL SORUNSUZ yapabiliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar