Duydum ki Bisiklet Yolu Yapılıyormuş, Sonra da…

Duydum ki Bisiklet Yolu Yapılıyormuş, Sonra da…

Sakarya Büyükşehir Belediyesi BİSİKLET YOLU için çalışmalara başlamış. Vatana Millete ve Otopark sistemine hayırlı uğurlu olsun.

Ciddi anlamda merak ediyorum. Sakarya Büyükşehir Belediyesi nasıl bir bisiklet yolu yapacak. Avrupa’da gördüğümüz şekilde nizami, kalıcı ve gerçekten işe yarar bir şey mi. Yoksa seçimlerden sonra Otopark olarak kullanılmaya başlanacak her işe yarar derme çatma bir kaldırım bozması sistem mi?

Çünkü baktığımızda şehrin içi neredeyse komple elden geçirildi. Yollar bir şerit daraltıldı. Daralan yerlere Otopark sistemleri kuruldu. Ancak bunca yatırım yapılırken hiçbir noktada Bisiklet Yolu için bir bölüm konulmadı.

Sakarya'da Bisiklet Yolu Yalanı
Sakarya’da Bisiklet Yolu Yalanı

Bu durumda ya yeni yapılan kaldırımlar yeniden sökülecek ya da yolların bir şeridi daha kapatılacak. İkinci ihtimal olmayacağına göre o zaman ilk ihtimalin içinde iki seçenek var. Kaldırım yeniden sökülecek ve oralara Bisiklet Yolu eklenecek. Ya da direkt olarak kaldırım Bisiklet Yolu olarak belirlenecek. Bu durumda zaten şuan devam eden sistemle aynı olacak.

Derler ya işi ehline verin. Kusura bakmayın ülkemizde şuan iş başında olan ve işin ehli olan kimse yok. Bir ayda 3-4 kez yıkılan ve yapılan kaldırımlar ve parklar buna örnektir. 3 sene önce yapılan Kampüs – Çarşı yolunun onlarca kez kazılması ve en son komple kaldırılarak Su Hattı adı altında aylarca yolun kapanması da bunların en bariz örnekleridir.

Şimdi Bisiklet Yolu Yapılacak diye ortaya çıkan ve Türkiye’ye Örnek Olacak adıyla basında yer alan haberler birkaç gün sonra Suya Düşecek birer balondur. Bu tarz bir projenin ancak belli noktalarda hayata geçirileceği ve öyle kalacağı aşikârdır.

Yol kenarlarını, ara sokakları ve neredeyse kaldırımları otopark yaparak Pazar kazanma arzusu içerisinde olan bir Yerel Yönetim bu alanda kendisine bir araçlık daha park yeri sağlayacak bir bisiklet yolunu sadece sözde yapacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar