beylikdüzü escort

Fakülteler Birleşti, Öğrenciler Yine Mağdur Oldu

Fakülteler Birleşti, Öğrenciler Yine Mağdur Oldu

Sakarya Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi ile Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü alınan bir karar ile birleştirildi. Ancak bu yeniden yapılanma yine Öğrencileri Mağdur Etti.

Öğrenciler özellikle Sosyal Medya üzerinden seslerini duyurma çabası içindeler. Çünkü bir anda gelen bu birleşme ile iki bölüm öğrencileri de zor duruma düşmüş durumda.

Dilerseniz birkaç başlık altında bu Birleşme Sonucu ortaya çıkan sorunlara bakalım.

 

%10’luk Dilimler Birleşti, Öğrenciler Zorda

Normalde Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi ile Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri birbirinden bağımsız olarak %10’luk sıralamaya giriyordu.

Ancak Birleşme kararı sonrasında iki fakültenin öğrencileri tek bir %10 Dilim Sırasına girdiler. Bu durumda da birçok öğrenci arasında %10 Dilim Sırası Kayması yaşandı.

Geçen dönem Güz ve Bahar Yarıyıllarında %10’luk dilime giren öğrenci sayısı şu şekilde.

 

Güz Dönemi %10’luk Dilim

Teknoloji Fakültesi 1. Sınıf 7 Kişi
2 Sınıf 8 Kişi
3. Sınıf 1 Kişi
Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi 1. Sınıf 12 Kişi
2. Sınıf 6 Kişi
3 Sınıf 10 Kişi

 

Bahar  Dönemi %10’luk Dilim

Teknoloji Fakültesi 1. Sınıf 11 Kişi
2 Sınıf 10 Kişi
3. Sınıf 4 Kişi
Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi 1. Sınıf 8 Kişi
2. Sınıf 5 Kişi
3 Sınıf 9 Kişi

 

Görüldüğü üzere özellikle Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi birleşme sonrasında %10’luk dilimden büyük bir kayıp yaşamış durumda.

Bu kayıpta öğrencilerin dönemlik olarak yüksek meblağda Harç Ödemesi anlamına geliyor.

SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi
SAÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

Dersler Ayrı, Ortalamalar Yükselmiş Durumda.

Sıralamalara baktığımızda Teknoloji Fakültesi üzerinden listeye giren öğrencilerin ilk sıralara yerleştiğini görmekteyiz.

Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi öğrencileri bu duruma isyan ederken özellikle Teknoloji Fakültesinde görülen derslerin kendilerinden farklı olduğunu ve bu sebeple de Ortalamaların haksız bir rekabete yol açtığını düşünüyorlar.

Bu sebeple de kendileri ile aynı dersleri almayan Teknoloji Fakültesinin %10 sıralamasında kendilerinden daha fazla yer aldığını ve haksızlık yaşandığı düşüncesindeler.

 

2. Öğretimdeyim, 1. Öğretimlerinden Fazla Puan Aldım

Öğrencilerin seslerini duyurmaya çalıştıkları bir diğer konu ise ÖSYM Yerleştirme Puanları.

Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi 2. Öğretim öğrencisi tarafından atılan bilgilendirme de kendi puanının Teknoloji Fakültesi 1. Öğretim öğrencisinden daha yüksek olduğunu, ancak birleştirme sonrasında Teknoloji Fakültesindeki öğrencinin kendisinden daha fazla hakka sahip olduğundan şikâyet ediyor.

Son yerleştirme sonuçlarına göre oluşan puanlar şu şekilde.

Bölüm Öğretim Türü  Taban Puan  Tavan Puan
Teknoloji Fakültesi 1. Öğretim 325,15430 362,23047
2. Öğretim 291,91380 318,37712
Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi 1. Öğretim 346,67610  380,35423
2. Öğretim  316,24007  342,90930

 

Yerleştirme sonuçlarına bakıldığında arada çok fazla fark olmasa da Teknoloji Fakültesinde 1. Öğretimde okuyan birçok öğrencinin sınavda Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesini yazmış olsalardı 2. Öğretimde okumak zorunda kalacakları görünüyor.

Bu durumda özellikle Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi 2. Öğretim öğrencisi olup da puanları Teknoloji 1. Öğretimden fazla olan öğrencileri mutsuz etmiş oluyor.

 

7+1 Sistemi Ellerinden Gidebilir

Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olup da birleşme sonucunda Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesine geçen öğrencilerin 7+1 Sisteminden gelen 1 dönemlik Staj Hakları şu aşamada ellerinden gitmiş durumda.

Daha önce Tüm Mühendislik Fakültelerine geleceği açıklanan ama henüz net bir adım atılmayan sistem gelmez ise Teknoloji Fakültesi öğrencileri AKTS Kaybı sebebiyle Ek Seçmeli Dersler almak zorunda kalacaklar.

Bu durum not ortalamalarına yansıyacağı gibi pazardaki İşi Öğrenme Sürelerine de olumsuz etki yapacak gibi görünüyor.

 

Ders İçerikleri Değişecek

Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği ile Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Fakültesi temelde benzer dersler üzerinden ilerliyor olsa da aralarında bazı Müfredat ve Ders İçerik farkları mevcuttu.

Artık geçiş sonrasında Aynı Dersler alınmaya başlanacak. Bu durumda özellikle Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliğinden geçiş yapan öğrencilere sıkıntı doğurabilir.

Eş Değer Derslerin olmaması, FF ile kalınan derslerin tamamen başkalaşması gibi sorunlar öğrencilerin sıkıntılı bir geçiş dönemi yaşamasına sebep olacak gibi görünüyor.

 

Twitter Üzerinden Rektör Muzaffer ELMAS’a Dert Yandılar

Öğrencilerin özellikle Twitter üzerinden seslerini Rektör Prof. Dr. Muzaffer ELMAS’a duyurma çabaları bakalım sonuç verecek mi?

Yoksa Birleşme Süreci Tüm Sancılarına rağmen devam mı edecek.

 

Mühendislik Fakültesi Birleşme Sorunu
Mühendislik Fakültesi Birleşme Sorunu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar