beylikdüzü escort

İstanbul Baro Başkanı SAÜ Rektörlüğünden Siyasi Veto Yedi

İstanbul Baro Başkanı SAÜ Rektörlüğünden Siyasi Veto Yedi

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünde gerçekleştirilmesi planlanan Baro Başkanları Buluşması İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. ÜMİT KOCASAKAL’ın Muhalif Siyasi Görüşü sebebiyle Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından iptal edildi.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Dergisi Topluluğu tarafından haftalar öncesinden ayarlanan ve duyurusu yapılan İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. ÜMİT KOCASAKAL ve Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer KAZAN’ın katılımları ile gerçekleşecek olan ”Hukuk Devleti ve Demokrasi” konulu etkinlik Rektörlüğün İptali sebebiyle Sakarya Barosuna taşındı.

 

Her Görüşe Saygı Sadece Sözlerde Kaldı

Geçtiğimiz aylarda Twitter üzerinden ve Yerel Basın Kanalı ile her görüşe Kampüs İçinde Aynı Mesafede olunduğu haberleri ile ön plana çıkan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS bu sefer çok farklı bir duruş sergiledi.

Muhalif Cepheye yakınlığı ile bilinen ve resmi olarak İstanbul Barosu Başkanı statüsüne sahip olan Doç. Dr. ÜMİT KOCASAKAL’ın etkinliğe katılacak olması sebebiyle Rektörlük tarafından Esentepe Kampüsünde yapılması planlanan etkinlik iptal edildi.

 

Yiğit BULUT Rahatlıkla Söyleşi Yapmıştı

Bundan birkaç ay önce Sakarya Üniversitesi Kampüsünde, o dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Baş Danışmanı olarak görev yapan Yiğit BULUT yoğun bir katılım ile söyleşini gerçekleştirmişti.

Siyasi Kişiliği sebebiyle Muhalif Öğrenciler tarafından Protesto edilmesine rağmen Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde rahatlıkla söyleşini gerçekleştiren Yiğit BULUT’u protesto eden öğrenciler ise Polis tarafından gözaltına alınmış ve etkinlik bitene kadar saatlerce nezarette bekletilmişlerdi.

 

Rektör Prof. Dr. Muzaffer ELMAS’ın Eşitlik Açıklaması

Geçtiğimiz aylarda Rektör Prof. Dr. Muzaffer ELMAS tarafından üniversitede ki Karşıt Görüşlü Öğrenciler için aşağıdaki açıklama yapılmış ve basına servis edilmişti.

“Üniversitemizde 136 öğrenci kulübü var. Salonlarımız her gurup ve fikirden öğrencilere açık. Hangi görüşten olursa olsun öğrencilerimize kendini ifade etmesine imkân tanıyoruz. Aynı anda yan yana salonlarda 3-4 farklı görüşe ait öğrenci gurupları etkinlik toplantı yapabiliyor. Bir guruba izin verirken diğer gurubu dışlamıyoruz. Herkese eşit davranıyoruz. Öğrenciler bunu görüyor ve olay çıkarmıyor. Üniversitede özgürlük ortamı yaşatmaya çalışıyoruz. Şiddet unsuru olmadığı sürece herkesin kendisini ifade etmesini sağlamakta ısrarlı ve kararlıyız. Birçok üniversitede çeşitli olaylar olurken üniversitemizde şimdiye kadar bir olay meydana gelmedi.”

Siyasi Görüşü Sebebiyle İstanbul Baro Başkanı SAÜ’ye Alınmadı
Siyasi Görüşü Sebebiyle İstanbul Baro Başkanı SAÜ’ye Alınmadı

 

Açıklama İle Gerçekler Birbiri İle Aykırı

Kampüs içerisinde her görüşe AYNI UZAKLIKTA olduğunu daha önce vurgulayan Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü gerçekleştirdiği son eylemi ile aslında Söylemler ve Eylemler arasındaki farkı ortaya koymuş oldu.

 

Öğrenciler Her Görüşe Erişebilir Olmalı

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde derslere giren ve Doç. Dr. Ünvanına sahip olan, Siyasi bir söyleşi için değil de Hukuki bir söyleşi için Sakarya Üniversitesine gelecek olan İstanbul Baro Başkanı Doç. Dr. ÜMİT KOCASAKAL için alınan bu tavır açıkçası Sakarya Üniversitesi adına büyük bir ayıp.

Bu ülkede yıllarca Bölücü Terör Örgütü olarak adlandırılan organların bile Siyasi Çerçeve içerisinde rahatlıkla istedikleri yerde Söyleşi yapabildikleri bir sistem içerisinde, Sırf Muhalif Söylemleri var diyerek bir Bara Başkanını kapıdan içeri sokmamak pek mantıklı olmasa gerek.

Özellikle yaşı artı 20’li seviyelere gelmiş, kendi siyasi görüşleri şekillenmeye başlamış, başka görüşteki insanlarla da etkileşime girerek kendi yolunu çizecek olan gençlerin elinden bu tarz bir imkanın alınması oldukça acı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar