beylikdüzü escort

Kart 54 İle Pahalıya Seyahat Ediyor Olabilirsiniz

Kart 54 İle Pahalıya Seyahat Ediyor Olabilirsiniz

Sakarya’daki ulaşımın ana ödeme noktası haline gelen Kart 54 ile bilmeden daha fazla ödeme yaparak seyahat ediyor olabilirsiniz.

Kart 54 Sistemi ile birlikle Kısa Hat – Uzun Hat adı verilen iki farklı tarife hayatımıza girdi. Bu sayede de özellikle Korucuk – Camili – Karaman Hattı ile Çarşı Hattı farklı ücretlendirmeler ile ücretlendirilmeye başlandı.

Ancak burada önemli bir detayın arkası tamamen boş bırakıldı. Bu da kimin ne kadar gideceğinin belli olmaması.

İşte bu noktada da Fazla Para Ödeme durumu ortaya çıktı.

Şimdi işi özetleyelim dilerseniz.

Örneğin 21/A nolu hattı ele alalım

21/A nolu hat Uzun Hat içerisinde çalışan bir otobüs. Ancak bu otobüs Çarşı – Kampüs arasında da yolcu taşıyor. Serdivan’dan da kampüse yolcu taşıyor.

Bu hatta araç kullanan Otobüs Şöförleri Adapazarı İlçe Sınırına gelince Uzun Hat olan sistemi kısa hatta çeviriyor ve Kısa Hat Ücreti alınmaya başlanıyor. Yani Kent Meydanından Kampüse giden bir öğrenci olması gerektiği gibi Kısa Hat Ödemesi yapıyor.

Ancak bazen şoförler sistemi değiştirmeyi unutabiliyor. İnsanlık hali. Kalabalık veya Dalgınlık sebebi ile hat uzunda kalıyor. Bu durumda da Serdivan’dan Kampüse giden bir öğrenci bile Uzun Hat Ücreti ödemek durumunda kalıyor. Yani aslında ödemesi gerektiğinden fazla.

Aynı durum dönüş yolunda da gerçekleşiyor.

Misal 21/A nolu hat Kampüsten yola çıkınca Kısa Hatta çıkıyor. Yani Kampüste kartını basan bir öğrenci son durağa bile gitse Kısa Mesafe ödemesi yapıyor.

Ancak bu hattaki şoförler hat türünü Sakarya Stadının orada değiştiriyor. Bu durumda da Çark Caddesinde otobüse binip Orhan Camii’de inen bir kişi direkt olarak Uzun Hat Ödemesi yapmış oluyor.

 

Uzun Hatta Çalışan Otobüslere Dikkat

Birçok kez gözlemlediğimiz üzere Otobüs Şoförleri sistem geçişlerine bilmeyerek bile olsa pek dikkat etmiyorlar. Bu durumda da aslında 1.05 TL olan Öğrenci Ücreti yerine 1.40 TL olan Uzun Hat Öğrenci Ücreti alınmış oluyor.

Aslında çok gibi görünmeyen bu ücretlendirme farkı diğer taraftan bakıldığında Belediye Otobüsü ile Minibüs Fiyatlarının aynı seviyede olması anlamına geliyor. Yani daha az ödeyip cebini rahatlatmak isteyen Öğrenci için bir fark ortaya çıkmamış oluyor.

Kart 54 İle Pahalıya Seyahat Ediyor Olabilirsiniz
Kart 54 İle Pahalıya Seyahat Ediyor Olabilirsiniz

Sistemde Gerekli Düzenleme Şart

Bu şekilde sistemin bazısından fazla, bazısından az alması alında Belediye Otobüse Binenler ile Kart 54 Sistemi üzerinde dengesiz bir fiyat ortamı oluşturuyor.

Kart 54 ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin bu duruma bir çare bulması ve sistemi ödemeleri daha net işleyecek bir sisteme oturması şart.

 

19/K ve 26 Gibi Hatlarda Sorun Yok

Karaman – Korucuk – Camili gibi hatlar dışında kalan ve çarşı içinde sefer yapan araçlarda Kısa Hat aktif olduğu için sorun yaşanmıyor.

Ancak 21/A, 22/A, 21/B, 22/B, 4, 24, 28 gibi Uzun ve Kısa Hat ulaşımı sağlayan otobüslerde bu sistem hemen hemen herkesin canını yakıyor durumda.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2014 Yılı Belediye Otobüs Ücretleri

 

Kısa Hat Belediye Otobüs Seferleri

 Kart 54  Kartsız
Tam 1,50 TL  1,75 TL
Öğretmen 1,28 TL  1,75 TL
Üniversite Öğrencisi 1,05 TL  1,75 TL
Öğrenci 0,75 TL  1,75 TL
Personel 0,75 TL  1,75 TL

 

Uzun Hat Belediye Otobüs Seferleri

 Kart 54  Kartsız
Tam 2.00 TL  2,25 TL
Öğretmen 1,70 TL  2,25 TL
Üniversite Öğrencisi 1,40 TL  2,25 TL
Öğrenci 1,00 TL  2,25 TL
Personel 1,00 TL  2,25 TL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. aynen oyle.daha pahaliya seyahat ediyoruz.az mesafeye cok para oduyoruz.stadin orda binip ilahiyatta indigimde 1,40 odemis oluyorum.belediye otobusunu daha az odemek icin tercih ediyorum ustelik.bence de bu duruma bir cozum bulunmali

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar