beylikdüzü escort

%10 Listeleri Ne Zaman Açıklanacak? Ödemeler Nasıl Olacak?

%10 Listeleri Ne Zaman Açıklanacak? Ödemeler Nasıl Olacak?

Sakarya Üniversitesi İkinci Öğretim Öğrencilerinin ilgilendiren %10’luk Dilimlerin açıklanması ile alakalı olarak Öğrenci İşleri üzerinden Tarih ve Diğer bilgileri sizler için aldık.

Öncelikle 2014/2015 Güz Dönemi içerisinde %10’luk dilime giren 2. Öğretim Öğrencileri için listelerin açıklanması Mart Ayı içerisinde yapılacak.

Katlamalı Harç, Mezuniyet ve Ders Seçme işlemlerinin üst üste gelmesi sebebiyle Öğrenci İşleri ve Bölüm Sekreterleri henüz Not Ortalamalarını baz alarak %10’luk dilime giren öğrencileri listeleyememişler.

Bu işlemlerin Önümüzdeki 3 Hafta içerisinde, Yani Mart ayı içerisinde yapılması amaçlanmıyor.

 

%10’luk Dilime Giren Öğrenciler Ödemelerini Nasıl Alacak?

%10’luk dilime giren ve o bölümün 1. Öğretim (Cezalı 1. Öğretim Harç Oranı) ücretini ödemek zorunda olan öğrenciler Dönem Başında mecburen 2. Öğretim Ücreti ödemişlerdi.

Bu sebeple de %10’luk dilimler açıklandıktan sonraki 1 Ay gibi bir süre içerisinde Fazla Alınan Harçlar öğrencilere iade edilecek.

Yani Güz Döneminde %10’luk dereceye giren öğrencilerin Bahar Döneminde ödedikleri fazla harçlar Mart – Nisan ayı içerisinde öğrencilere iade edilecektir.

SAÜ Yüzde Onluk Dİlim Duyurusu
SAÜ Yüzde Onluk Dİlim Duyurusu

%10’luk Dilim Nedir?

İkinci Öğretimde okuyan öğrencilerin Bütün Dersleri en az DD ile geçmeleri ve kendi sınıflarındaki En Başarılı %10’luk dilime girmeleri durumunda Takip Eden Dönemde 1. Öğretim Harcı ödemesini amaçlayan bir sistemdir.

Bu SADECE 2. Öğretimler için olan bir sistemdir ve öğrenci sadece %10’luk dilime girdiği dönemi takip eden dönem Az Ödeme yapar. Bir sonraki dönem %10’a yeniden girerse bu şekilde devam eder. Giremezse Normal Harç Ödemesi yapar.

Herhangi bir sebeple FF – GR – DZ gibi notla kalan bir ders varsa Ortalama En Yüksek Değerde bile olsa %10 içine giremezsiniz. Ders notları MU yada en az DD olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

131 yorum

  • Harç Dairesi ile görüşebilirsiniz tarihler için. Ama genelde Mart ayı içinde ödeniyor iadeler.

 1. Merhaba, %10 a girenlerin harç iadeleri ne zaman gerçekleştirilecek 19 şubatta açıklandı 1 ayı geçti

  • Öğrenci İşleri – Harçlar Birimi ile bir görüşün.
   SABİS üzerinde IBAN Numaranız kayıtlı mı? Onu da kontrol edin.

   • Evet kayıtlı öğrenci işleride açıklandıktan sonra doğruluğunu teyit etti.Gidip sorduğumda ise ne zaman iade edilir bilmiyoruz diye cevap aldım

  • Öğrenci İşleri – Harçlar Birimi ile bir görüşün.
   SABİS üzerinde IBAN Numaranız kayıtlı mı? Onu da kontrol edin.

 2. Merhaba gecen sene bahar döneminde %10 na girdigim icin bu dönem 1.ogretim harc parasi yatirdim.2017/2018 guz donemi yani bu donemde %10 na girdim simdi gecen kinde 1. Ogretim harci yatirdigim icin o miktarmi yatacak yoksa harc parasi neyse ondan kisilip mı yatirilacak. Ilginiz icin tesekkurler.

  • Net bir tarih yok. Bu haber 2015 yılına ait. Ama muhtemelen bu senede Mart ayına sarkacaktır.

   • Yatırılan harç parasının tamamı mı geri alınacak yoksa 1.Öğretim ücreti düşürülüp kalan mı geri iade edilecek? Örneğin mesela 600 TL ücret yatırıldı 1.Öğretim harç ücreti 200, 600ün hepsi mi iade edilecek yoksa 600 – 200= 400 mü yatırılacak? Teşekkürler

 3. 22 ocak 2018 yüzdelik dilim aciklancakti akademik takvimde oyle yaziyor harc yatircagiz ne zaman belli olcak ve odeme islemi nasil olcak ıban numarasi guncellemek mi gerekiyor gencbankkarta sahip olanlar o kredi aldiklari karta mi para yatiyor

  • Son senelerde genelde Mart ayında duyurusu yapılıyor. Önce siz tam olarak ödeme yapıyorsunuz sonrasında iade ediliyor. Ama belli olmaz. Bu sene erkene alabilirler. Bir duyuru olursa bizde sayfamızdan duyuruyor olacağız.

  • Yarı Dönem için genelde Mart ayı gibi açıklanıyor. Fazla yapılan ödemeler sonrasında iade ediliyor.

 4. Ben 4. Sınıf iktisat öğrencisiyim bu dönem 4 SBF secmeli alman lazımdı ben bu secmeliyi 3 tanesini 4. Sinif secmeliden 1 tanesinde 3. Sınıf secmeliden tamamladım yuzdelik dilime girme de sorun teşkil etmez değilmi

  • Yüzdelik dilime olumlu yada olumsuz etki etmez. Ama dönemlik seçmeli sayısında eksik çıkarsa mezuniyet sürecinde sorun yaşarsınız.
   Her dönem için almanız gereken bir dönemlik seçmeli ders sayısı var.

   • Güz dönemi girebilirsiniz. Ama bahar döneminde girseniz de bir anlamı olmaz. Zaten sonrasında başka dönem olmadığı için.

 5. Merhaba ben yuzde 10 luk dilime girebiliyorum ama 3 sinif bitti ikinci siniftan alttan bir dersim var bu yuzde 10 a girmeme engel mi

 6. merhaba ben bu dönem yüzde 10 luk dilime girmiş olursam eğer yani 2017 bahar döneminde bu dönemi okumak için şubatta yatırdığım para bana geri iade mi edilecek yoksa eylül de yatırırken az mı yatıracağım ? yani ben bahar dönemi için yatırılan para geri ödeniyor diye biliyorum ama ..?

  • Bu dönem %10’a girerseniz bir sonraki dönem, yani Eylül ayında az ödeme yaparsınız.
   Sistem bu şekilde işliyor Sakarya Üniversitesi için.

   • eylül ayına başlarken az ödedim diyelim o dönem yine girdim yüde ona zaten az ödemiştim neyi geri yatırıcaklar o zaman ?

   • Güz döneminde %10’a girerseniz bu durumda Bahar Döneminde az ödersiniz.
    Yani %10’a girdikten sonraki dönem az ödeme yaparsınız.

  • Öğrenci İşleri ile bir görüşün. Tarih vereceklerdir.
   SABİS Sisteminde IBAN Numaranız kayıtlı değil ise kaydedene adar yatmaz.

  • Listeler biraz gecikmeli açıklanabiliyor genelde. Geçen sene Mart ayında falan açıklamışlardı.

 7. merhaba ben yuzde ona gırdım sımdı eksık harcmı yatırıcam yoksa yatırıp sonra gerımı alıcam

 8. Selamlar,Bahar Doneminde 10 luk dilime girdim.Sisteme baktigimda da harc ucretlerinin aciklandigini gordum.Isletme 2.ogretim ogrencisiyim o harc tablosuna gore 10 luk dilime girdigim icin 1.ogretim isletme harcini odeyecegim degil mi ? Bir de acaba bankaya para yatirildiginda sistem otomatik olarak 1.ogretim miktarini gosteriyor mu ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar