beylikdüzü escort

Mazeretli Derse Yazılma ve Ders Ekleme – Çıkarma İşlemleri İle Alakalı Bilgilendirme

Mazeretli Derse Yazılma ve Ders Ekleme – Çıkarma İşlemleri İle Alakalı Bilgilendirme

Bahar Yarıyılı Ders Kayıt İşlemleri 14 Şubat 2014 Cuma günü 08.00 saatlerinde Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için sona ermiştir. Lisans Üstü öğrencileri için ise ödeme süreleri 17 Şubat 2014 Pazartesi günü 24.00’a kadar uzatılmıştır.

Mazeretli Derse Yazılma İşlemleri 24 Şubat 2014 ile 28 Şubat 2014 tarihleri arasında Bölüm Başkanlıkları tarafından alınacak ve Yönetim Kurullarınca değerlendirilip sonuca bağlanacaktır.

Mazeretli Derse Yazılma, Ders Ekleme ve Ders Çıkarma ile ilgili önemli huşular aşağıda sıralanmıştır.

 

AKTS Sınırı Aşılmadan Ders Seçimi Yapılabilir

AKTS sınırını aşmamış olmak kaydı ile öğrenci; zorunlu derslere ve/veya açılmış olan seçimlik derslere yönetim kurulu kararı ile yazılabilir.

AKTS SINIRI: 40 AKTS veya 30 AKTS+2ders; ÇAP öğrencileri ile 3.00 ve üzeri ortalaya sahip öğrenciler için 45 AKTS veya 30 AKTS+3ders

 Mazeretli Kayıt, SAÜ Mazeretli Kayıt, SAÜ Derse Yazılma, SAÜ Dersten Çıkma, SAÜ Ekle Sil, SAÜ Mazeretli Kayıt Süreci

ÇAKIŞAN DERSE YAZILMA YAPILAMAZ.

Çakışan derse yazılma yapılamaz. Ancak; dönemin ilk haftasında öğrencinin başvurusu ile bölüm/program başkanlığının uygun görüşü ve eğitim biriminin yönetim kurulu kararı ile programında çakışan dersi farklı tür ve/veya programlardan alabilir.

 

SEÇİMLİK DERS açılmış ise ÖĞRENCİ ÇIKAMAZ

Öğrenciler, Senato ve Üniversite Yönetim Kurulunun belirlediği esaslar çerçevesinde, kayıt yenileme ve derse yazılma işlemlerini Akademik Takvimde belirtilen kayıt yenileme haftasının ilk üç gününde elektronik ortamdan danışman onayı ile yaparlar. Dördüncü gün derslerle ilgili düzenlemeler yapılır. Beşinci ve altıncı günlerde açılmayan seçimlik derslerin yerine açılan derslerden yeni yazılma yapılabilir. Ancak kayıt olunmuş ve açılmış olan seçimlik ders bırakılamaz.

 

ZORUNLU DERSTEN ancak 4.hafta sonunda çıkabilir

Öğrenci almış olduğu zorunlu bir dersten, dönemin dördüncü haftası sonunda, akademik takvimde belirlenen tarihte danışmanının onayını alarak çekilebilir.

 

MAZERETLİ DERSE YAZILMA

Derse yazılma işlemini 07-14 Şubat 2014 tarihlerinde yapmayan ve mazeret bildirerek ders kaydı talep eden öğrenciler; 24-28 Şubat tarihlerinde Bölüm Başkanlıklarına başvuru yapacak ve başvurular Fakülte/Yüksekokul/Konservatuar Yönetim Kurulunca değerlendirilecektir.

Mazeretleri nedeniyle kayıt yenileyemeyenler; dönemin ilk haftasında ilgili bölüm/ program başkanlığına kayıt yenileme başvurusunu yapar. Mazeretleri ilgili eğitim biriminin yönetim kurulunca kabul edilenler, akademik takvimde belirlenen mazeretli kayıt yenileme tarihinde kayıt yenileme ve derse yazılma işlemini yaparlar. Derse yazılma işleminden öğrenci sorumludur.

 

Mazeretli Kayıt yenileme ile ilgili Uygulama Esasları

Hastalık Hali

MADDE 4 – (1) Öğrencinin ve/veya birinci derece yakınının ameliyat geçirmesi, hastaneye yatmasını gerektirecek nitelikte ciddi bir rahatsızlığının veya kayıt tarihlerini kapsayan en az 3 günlük rapor almasını gerektirecek bir durumun varlığı halinde bu durumu gösterir tam teşekküllü hastaneye ait raporun, akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde form ekinde sunulması gerekir.

Yakınların Vefatı

Öğrencinin ikinci dereceye kadar yakınlarından birinin vefatı durumunda vefat belgesinin mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde form ekinde sunulması gerekir.

Beklenmeyen Haller

Öğrencinin ikamet ettiği binada beklenmeyen bir sebeple olumsuz durumun (yangın, sel, deprem, çökme, yıkım vb) vukuu bulması, bu sebeple konutun hasar görmesi veya yıkılması halinde, resmi makamlardan alacağı belgenin akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde sunulması gerekir.

(2) Öğrenci herhangi bir nedenle gözaltına alınmışsa; ilgili resmi makamlardan alınmış resmi belgenin, akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde sunulması gerekir.

(3) Öğrenci tutuklanmış ise; ilgili mahkemeden alınmış tutuklama kararının bir suretinin, akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde ilgili Dekanlık/Müdürlüğe sunulması gerekir.

Üniversite ve Diğer Resmi Kurumlarca Görevlendirilme Hali

Öğrencinin, ulusal veya uluslararası yarışma, sportif faaliyet vb. nedenlerle üniversite veya diğer resmi kurumlarca yapılan görevlendirilmesi durumunda; üniversitenin ilgili biriminden alınan resmi belgenin akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresinde başvuru yapar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

 1. Merhaba .Ekts aştığı için seçmeli ders alamadım.4. Sınıfta alıp alamayacağım belli değil çünkü ders çakışabilir.Seçmeli ders yüzünden dönem uzar mı ?

  • 240 AKTS sınırı var. Bazen bu sınır 230 AKTS sınırına kadar düşer. Ama bu rakamlara almadığınız dersler SEÇMELİ DERS bile olsa ulaşamazsanız okulunuz uzar.
   Okul biterken 240 AKTS ders almış ve 2.00 Ortalamayı tutturmuş olmanız istenir sizden.

 2. meraba
  harç zamanını kaçırdım ve mazeret raporu yani hasteneden rapor alamadım ne yapabilirim ?

  • Cuma günü yani Bugün ödeme yapıp Ders Kaydını yapın SABİS ten

 3. Merhaba % 10 luk dilim için geçtiğimiz dönemin ortalamasına mı bakılacak ya da önceki 3 dönemimin ortalamasına mı bakılcak.

  Teşekkürler.
  İyi çalışmalar..

 4. Derse yazılamadım mazeretim için bir belge falan yok simdi yarım donemim boşa mı gidecek yok mudur bi yolu birinci ogretimim bilgilendirirsenz sevinirm :/

  • Bölümde sizinle sorumlu olan hocayla görüşmeniz lazım. Normalde çok sıkıntı yaratmadan kabül ediyorlar. Dekanlık veya Sorumlu Hocadan bilgi alabilirsiniz.

 5. Merhaba ya ben kayit olmayacaktim is sebeplerinden ve baska sebeplerden ama hallettim herseyi malwsef yazilma suresini kacirmisim birinci ogretimim mazaretli yazilmada belge idtrnyormus verebilecegm bir belgede yok kabul edilmezmym bu donem yandi mi simdi cevaplarsaniz sevinrm bi yolu olmali

  • Bölümde sizinle sorumlu olan hocayla görüşmeniz lazım. Normalde çok sıkıntı yaratmadan kabül ediyorlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar