Mühendislik Tamamlama Programı Tüm Mühendislik Fakültelerinde Açılacak

Mühendislik Tamamlama Programı Tüm Mühendislik Fakültelerinde Açılacak

SAÜ Rektörü Muzaffer ELMASTeknik Eğitim Fakültesi Öğrencilerine fark derslerini alarak Mühendis olma imkânı sağlayan Mühendislik Tamamlama Programı için son alınan bilgilere göre Mühendislik Fakültesi olan her üniversite ders açımı yapmak durumunda kalacak

Üniversitemiz Rektörü Muzaffer ELMAS tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene ilk kez uygulanacak olan Mühendislik Tamamlama Programı için YÖK ve ÖSYM tarafından yapılacak olan sınav sonrasında sıralamaya göre Mühendislik Fakültesi olan üniversitelere fark dersleri için yerleştirmeler yapılmaya başlanılacak.

Mühendislik Fakültesi ile Teknik Eğitim Fakültesi öğrencilerini karşı karşıya getiren ve henüz net olarak sistemin nasıl işleyeceği, hangi üniversitelerin ders vereceği, fark derslerinin alımının nasıl olacağı gibi bilgilerin verilmediği Mühendislik Tamamlama Programı için gelen küçük bilgilere göre öğrencilerde kendilerine göre planlar yapmaya başlamış durumdalar.

Mühendislik-Tamamlama-Programı-Muzaffer-ELMAS

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

22 yorum

 1. isteyen her kişiye bir üst okulu okuma imkanı sağlanmalıdır.Teknik eğitim mezunları da olsa ilgili dersi okuyacak öğrenecek sınavda başarırsa kazanacak.bunun kadar normal ne olabilir.MMOB buna karşı çıkmasını uygun bulmam. bunlarda MMO na üye olup aidat yatıracak.zaten çoğu emekli zamanı gelmiş.Okuyan kazanır. tüm derslerin en kısa zamanda fark kısımları tamamlanıp ülkede mühendislık okumuş kişi sayısını artırmamız lazımteknik eğitim mezunları da teknik ders görmüş çoğu UYGULAMA bile görmüş. zıtlaşmaya gerek yok.

 2. aşagıda teflilerin yorumlarını okudum da bir yandan rektör hocaya iltifat etmişler bir yandan da aynı zamanda mühendis olan aynı hocaya etmedikleri hakaret kalmamış

 3. Mühendislik Tamamlama Sınavı Yıllardır uygulanamayan Teknik Öğretmenler için kanayan bir yara iken devrim niteliğinde bir kararla bu sınav 2013 yılında uygulandı. Öncelikle vatana ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mühendisler, Teknik Öğretmenlerin ayak seslerini duydukça haklı olarak tedirgin oluyorlar. Arkadaşlar mühendisler sadece 4 yıl o işin içinde ve çoğunlukla teorik düzeyde eğitimleri olduğunu düşünürsek meslek lisesinden itibaren üretim aşamasında hem atölye hem de sanayi stajları ile çekirdekten yetişen bu insanlar bu mesleğin ameleliğini yapmışlardır. Ayrıca bir meslek lisesi mezunu ve teknik öğretmen olarak aslanlar gibi fark derslerini alarak en iyi şekilde mesleğini icra edeceklerdir. Ayrıca yorumlarda Teknik Öğretmenliğin üniversiteye girişteki sınav puanları ile orantılı olarak aşağılayarak seviyelerin düşüklüğünden bahseden insanların kaygılanmalarında ne kadar haksızlık yaptıkları ortadadır. Öncelikle Teknik Öğretmenlerin bir çoğu ya sınıf birincileri ya da okul birincilerin ağırlıkta olduğu ve bir çoğunun katsayı mağduru olarak her ne kadar dayatmayla da olsa isteyerek ve severek okumuşlardır. Ben de bölümümde okul birincisi olarak meslek lisesini bitirerek 1992 yılında tavan puanının çok üstünde bir puanla yerleştim. Bu nedenle birkaç saat sınavla bilgilerin yüzde yüz ölçülemeyeceği sınav sisteminde Teknik Öğretmenliği kazanıp mezun olanları hakir görmekten vaz geçin. Keza öğretmenlik mesleği o kadar kutsal ki formasyonu olmadığı halde öğretmen olarak atanan mühendisleri bile kucaklamıştır. Bu süreci iyi okuyarak uygulamaya yönelik eksikliğinizi gidererek sadece masa başı imza atan konumunuzdan sıyrılmanızı umuyor ve çalışmalarınızda başarılar dilerim unutmayın ki herkes nasibini yer…

 4. Türkiye mühendislik alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir. Siz teknik eğitimliler bizi arka sıralara indireceksiniz. Bizim diplomamız mühendislik yapar biz yatarız. Yata yata mühendislik yapmak nasıl olur bunu siz asla başaramazsınız. Biz çok özel insanlarız. Siz değilsiniz.

  • mühendis arkadaşlar haklarını savunuyorlar ama teknik eğretmenlerin bir maduriyetinin olduğu kesindir. ancak ben bu hakkın verilmesinde sıkıntılar olduğunu düşünüyorum.şöyleki; sadece gerçek madurları kapsamıyor, tamamını kapsıyor.
   Gerçek madurlar kat sayı uygulaması başladığın da meslek lisesinde olanlar veya mezun durumda olanlardır. çünkü; o dönemde meslek lisede olanlar önlerine böyle bir dayatmanın çıkacağını bilmiyorlardı. yani liseye devam ederken kazanılmış hakları alınmış ve sen ancak teknik öğretmen olursun denmiştir. Bundan dolayı o dönem meslek lisesinde olanlar mühendis olabilecek kadar puan almış olmalarına rağmen katsayı ile önleri kesildi ve teknik eğitime yönlendirildi.
   yani insan haklarına aykırı bir durum oluşmuştur. bu nedenle katsayı uygulanmaya başladıktan sonra meslek lisesine girenler, teknik eğitime giderken mühendis olacak kadar puan alsalar bile liseye başlarken katsayı sorununu bilerek girdikleri için ne kadar hak ediyorlar bilmiyorum üstelik onlara öncelik tanınınyor.
   son olarak mühendis arkadaşların kaygılanacak bir şeyi olmadığını düşünüyorum hali hazırda her yıl binlerce mezun zaten veriyor bin ikibin teknik öğretmen hiçbirşeyi değiştirmeyecektir..

 5. O sorulara çok basit diyen mühendis arkadaşlar oturunda bir çözün bakalım soruları 120 dk. da bitirebilecek misiniz? Öyle dışarıdan ahkam kesmeye benzemiyor bu! A’dan Z’ye matematik vardı ve sorular baba sorulardı. Hiç biri tek kalemde yapılan sorular değildi. Sorular çözülebilecek sorular ama zaman sıkıntısı vardı çok uzun olduğu için. Hepsinin içinde belirsizlik ve mantığa dayalı kelime oyunları olduğu için. Oturunda bir çözün cevaplarınızı atında görelim. Öyle uzaktan bakıpta çok basit demekle olmuyor. 😉 . Bir tek siz mi çile çektiniz biz yatarak geçtik demi? Sizinle aynı dersleri aldık + uygulamalarını yaptık + öğretmenlik formasyonları aldık. Siz neler yaptınız anlatsanıza ?? Madem o kadar kendinize güveniyorsunuz bu korkunuz nedendir? Piyasa açık ve geniş alan. İşte size fırsat doğdu hodri meydan. Çıkalım piyasaya kim daha iyiymiş kanıtlayalım kendimizi..!

 6. hocam siz ve sizin gibileri ALLAH başımızdan eksik etmesin. yıllarca katsayı mağduriyeti çekmiş teknik ögretmenler olarak artık bundan sonra daha iyi günler bizleri belmekte emeği geçen tüm akademisyenlere;teknik ögretmen arkadaşlarım adına sizlere çok teşekkür ediyorum.

 7. Masa başında oturmakla mühendis olunumuyor. Hadi bakalım şimdi çalışma zamanı. Teknik Öğretmenlerin yaptıkları işlerin altına hiçbir katkı yapmadan imza atmak hoşunuza gidiyordu.
  Şimdi siz üretinde siz atın imzanızı üretebilirseniz tabi. Mühendis beyler, mühendislik sizin düşündüğünüz ya da yaptığınız gibi birşey değil. Çalışacaksın, üreteceksin. Bence rahatsızlığınız rahatınızın bozulacak olması. Tüm Teknik Öğretmen arkadaşlarıma sınavda başarılar dilerim.

 8. hak yerini sizlerin sayesinde buldu sayın hocam herşey için teşekkür ederiz. hakkımız olanı alıyoruz. emeklerimiz ziyan olmuyacak, çalışan üreten birer mühendis olacağız, herşey için tekrar çok teşekkür ederiz.

 9. sayın hocam herşey için çok teşekkür ederiz. yıllarca yok sayılmış hakkımızı sizler sayesinde alıyoruz. adalet yerini buluyor… mimar sinanın torunları olduğumuzu göstereceğiz… vatanımıza milletimize hayırlı, başarı ve bilgili mühendisler olacağız. etkisiz para mühendisi değil, üreten mühendis olacağız.

 10. Takmışlar sorulara. Beyler sorular mühendislik kriteri değil sadece sıralama sorularıdır. Alakasız şeyleri yorumluyorsunuz. Alınacak olan dersleri bir incelerseniz (İnş. Müh için konuşuyorum) bi güzel sanatlar, doktor, avukatın bile bu derslerle mühendis olabilecek derecede öneme sahip dersler olduğunu anlarsınız. Siz neyi eleştiriyorsunuz. Bu dersler ağır dersler kimse kimseye ulufe dağıtmıyor. Adına da mühendislik tamamlama imiş. bırakın Allah aşkına…

 11. Bu sürecin işletilmesini “manidar” bulanlar bilsinler ki, bu güne kadar işletilmemesi daha da ”manidar”dır. Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın öğretmenlerine; “öğretmenden bozma mühendis, çakma mühendis, bedava unvan, satılmışlar, 100 liraya unvan, mesleği itibarsızlaştırıyorlar, vb. ağır hakaretler ile çirkin saldırılarda bulunan bir kısım mühendisler ve bunların zihniyetindeki odalar, neden kendi meslektaşları öğretmen olurken mühendisten bozma öğretmen, çakma öğretmen, hiç mühendisten öğretmen olur mu, öğretmenlerin mesleğini elinden alıyorsunuz, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırıyorsunuz vb. şeklinde karşı çıkmadılar!
  Ayrıca soruların çok basit olduğundan yakınılmakta ve ortaokul seviyesinde olduğu söylenmektedir. Sorular gerçekten incelenirse, ALES sorularının bir benzeri olduğu anlaşılacaktır. ALES sınavı ile öğretmenler ve mühendisler dahil, bütün meslek gruplarından kişiler yüksek lisans ve doktora yapmakta, akademisyen olmaktadır.
  Yine teknikerler DGS ile 2 yıl daha okuyarak toplamda 4 yıl ile mühendis olurken, mühendislik tamamlama sınavı ile 1 yıl daha okuyarak toplamda 5 yıl ile teknik öğretmenlerin mühendis olmasına, neden bu kadar karşı çıkılmaktadır!

 12. onurlu mühendis bey sen üniversitede elektriğin eee sini öğrenmeye çalışırken bizler meslek lisesinde lise 1deyken öğrendik. meslek lisesinden mezun olup üniv. sınavlarına girip bir öğretmenlik için fazlasıyla puan aldığımız halde mühendisliği tercih edemiyorduk. daha sonra ne oldu verimsiz mühendisler çoğaldı ben imzamı atarım paramı alırım. tornavida pense tutmayan mühendislerimiz var.kusura bakmayın kimsenin zoruna gitmesin hakkımız yenildi zamanında . çok şükür birileri farketti.

 13. ”onurlu mühendis” sana iki lafım var, bunca yıl ( 1995 – 2013) yılları arasında teknik eğitim fakültesi öğretmenlik bitiren arkadaşlara bir sor neler çektiniz diye… öğretmenlik bitrdik atamadılar, dedik özel sektörlerde çalışalım dedik işveren dediki sizi ne için işe alalım sizin imza yetkiniz yok dediler. onurdasn bahsediyorsun onurlu olan insan haklılığı doğruluğu gören insandır. iki işine gelmeyince ” onur ” lafını basitleştirme. mühendislik sadece imza atmak değildir , mühendislik üretkenliktir, herpsi için söylemiyorum ama mühendisler arasında çogunluğu buna dahil tornavida ile vida sıkmasını biklmiyorlar. ha şimdi sen diyeceksin bizim tornavida ile ne alakamız var diyeceksin, işte asıl sorunda sadce kendinizin bir imza için mühendis olduğunuzu sanıyorsunuz. ama şuandan itibaren herşey değişti, artık iş.çi ile bir olup çalışma zamanı , kılimanın altında oturup tek imza atma olayı değil.

 14. Rektörüm yazıklar olsun sizlere, bizlerin çektği emekler boşa gitti, booşuna mühendis olmuşum. Tarih sizleri ülkede mühendslği batıranlar olarak anacak

  • Bu noktada bir bilgi vermek istiyorum. Bu çalışma sadece Muzaffer ELMAS tarafından yönetilmiyor. Bu çalışma oldukça Geniş bir Komisyon tarafından yönetiliyor. Bu sebeple olayı direkt olarak SAÜ Rektörü Muzaffer ELMS’a indirgememek gerekecektir.

   • her vatandaşın okuma özgürlüğü var.Kapatılan TEF si mezunu arkadaşlarım mühendis olması,eğitimle ve sınavla olacaktır.Yani farklı dersler okutulacak mühendis formasonu sağlanacaktir..Basında olayı çarpıtanlar var.(100 lira kayır parasıyla diploma alacaklar?mühendis kariyerine darbe?,hizmet kalitesine darbe?.ucuz işgücü yaratılacak?.,işgüvenliği uzmanı ve şaniya şefi olunca mühendisler işsiz kalacak?,mühendisliği değrsizleştirme?,mühendis eğitim seviyesini düşürmek?.,işsiz mühendis(%25) sayısı artacak?,TEF mezununun formasyonu yetersiz?,sanayiide kaos olacak?,TEF de tasarım plan vs yok?,Mühendislik öğrencilerine darbe?. vb) uydurma ve yalanlarla bu intibak eğitimi önlenmeye çalışılıyor.72000 TEF mezunu,bu eğitimle gerekli formasyonu alacak ve iş hayatında çok azı mühendislik yapacak.Bilgi tecrübe yetenek ve başarılı olanlar mesleklerini icra edecektir.Hayat bu değilmi?kıskanmaya gerek yok.Mühendis sayısı artması ülke menfaatinedir..TEF mezunlarına üstün başarılar.

 15. Verilen çaba ve emekler nasıl baside indirgeniyor.Öğretmen atanması yapılmayan herkes mühendis olmalı 😀 Hayaldi gerçek oldu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
izmir escort antalya escort izmir escort bursa escort porno indir porno izle izmir escort istanbul jigolo