Portakal Soymaktan Aciz Üniversite Öğrencisi

Portakal Soymaktan Aciz Üniversite Öğrencisi

Evet başlık tamamen doğru atıldı. Hiçbir hata ya da abartma yok. Dilerseniz öncelikle merakınızı giderip neden bu bağlığı kullandığımı açıklayayım.

Portakalı Soydum Baş Ucuma Koydum
Portakalı Soydum Baş Ucuma Koydum

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner son dönemde Öğrenciler üzerine çalışmalar yapan ve Üniversite öğrencisini her noktada inceleyerek çıkarımlarda bulunan bir eğitim erbabı.

Yaptığı çalışmalardan birinde Öğrenci Yemekhanesinde hiç dokunulmadan çöpe giden portakallarla karşılaşan Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner öğrencilerle bu konuyu konuştuğunda ilginç bir yanıt almış.

Öğrenciler Portakal Soymanın çok zor geldiğini veya Portakal soymayı tam anlamıyla beceremediklerini belirtmişler.

 

***

Sanırım şuan başlığın neden bu şekilde atıldığını anladınız ve gerçekten yaşanan bir olay üzerine kaleme aldığım bu yazının anlamını gördünüz.

Dilerseniz şimdi bu durumun sebeplerini ele alalım.

***

Her anne baba çocuğunun daha iyi yerlere gelmesini, mutlu olmasını, bol para kazanmasını, iyi bir okulda okumasını iyi bir eşe sahip olmasını iyi bir evde oturmasını… ister. Elbette ki bu isteklerin bir sınırı yoktur. Bu sebeple de çocuğunu el bebek gül bebek büyütmenin yollarını arar.

Tabi ki bu noktada farklı yapılar, farklı eğitim sistemleri ve farklı aile modelleri ortaya çıkabiliyor. İşte bu aile sistemlerinden birisini de çocuklarını hayata gerçekten hazırlama noktasında sıkıntı yaratanlar meydana getiriyor.

Oğlum veya Kızım ders çalışsın, okusun adam olsun gerekirse ben onun ağcına biberonla süt veririm tarzı bir düşünce içerisine giren aileler, oğlum dış dünya ile ilgilenmesin biz onu yedirip içiririz tarzı bir yaklaşımla sadece Ders – Sınav odaklı bir hayat içerisine çocuklarını süren ebeveynler çocukları için gerçekten iyi bir şey yaptıklarını düşünseler de aslında attıkları her adım çocuklarını biraz daha rahata ve hazıra alıştırmaktan başka bir şey değil.

Gün gelip o çözük Üniversiteye gittiğinde elinde bir portakal Annem yada Babam gelip de bu portakalı soysa, baş ucuma koysa hatta alıp ağzıma atsa diye bir beklenti içerisine giren bir Üniversiteliden pek de bir şey beklemek doğru olmayacaktır.

Henüz kendi yemek sorununu çözemeyen bir gencin ilerde hayat sorunları ile yüzleşmesi, dünya sorunlarına çözüm bulması pek de mümkünmüş gibi durmuyor açıkçası.

Biliyorum bu yazıyı okuyan ya 1 ya da 2 kişi olacaktır. Ancak eğer sonuna kadar okuduysanız sizden tek bir ricam olacak. Çocuklarınıza, gelecekteki veya şu anda yanınızda olan evlatlarınıza İyilik yaparken Kötülük yapmayın. Onları koruyun, destek olun ama Hayattan da uzakta yetiştirmeyin. Bırakın düşsünler, aç kalsınlar, ter içinde çalışmak zorunda kalsınlar.

Bırakın Hayatı Gerçek Yönünden Tanısınlar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar