beylikdüzü escort

Rektör Muzaffer ELMAS’tan Deprem ve Bina Üzerine Uyarılar

Rektör Muzaffer ELMAS’tan Deprem ve Bina Üzerine Uyarılar

17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin yıl dönümü münasebeti ile bir açıklama yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer ELMAS özellikle Çok Katlı Binalar için uyarılarda bulundu.

 

“Kentsel Dönüşüm Ön Plana Çıktı”

Türkiye’nin 1999 Marmara depreminden sonra gerçek sorunu algılayamadığını ifade eden Rektör Elmas, şöyle konuştu: “Türkiye genel olarak depremi algılayamadı. Uzun yıllar fay hatları ile geçti süre, olayın kendisiyle uğraşılmadı. Daha sonra Türkiye’de yönetmelik değişti, mevcut yapılan ve yapılmış binalar ile ilgili yönetmelik çıktı. Tabi son olan Van depremi soruna temas konusunda dönüm noktası oldu. Yıkılan binaların yerine tekrar bina yapımındaki zorluk düşünüldüğünde yeniden kentsel dönüşüm öne çıktı. Türkiye kentsel dönüşümle birlikte işin özüne döndü.”

 

“Yeni Bir Deprem Yaklaşıyor, Geç Kalınmamalı”

Sakarya’da depremden sonra yeni yapılan binaların yeni yönetmeliğe uygun yapıldığını ve yeni yerleşim bölgelerine geçildiğini belirten Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orta hasarlı binalar az sayıda kaldı. Sakarya’da en önemli sorun, 1999 depremini yaşamış, hasarsız atlatmış ancak yeni yönetmeliğe uygun olmayan çok katlı binalar. Deprem davul çalarak gelmediği için hazırlıklı olmadığımız zaman sorun oluşturuyor. Marmara bölgesinde 25-30 yıl arası periyotlarda deprem yaşandığını düşünürsek, 15 yıl geride kaldı, bu zaman daralıyor. Zaman daraldıkça tehlike artıyor. Sakarya’da sayıları 2 bin 500’e yakın olan bu bina stoğunun acilen çözülmesi lazım.”

 

“Çözüm İçin Herkes Elini Taşın Altına Koymalı”

Kentsel Dönüşümün hızlandırılması gerektiğini ifade eden Elmas, “Uygulamalardaki sorunları aşmak için herkesin gayret göstermesi gerekiyor. Türkiye’de çok sık seçim olduğu için taraflar bu konuda radikal kararlar almakta zorlanıyor. Herkes sorun çözülsün istiyor ama zarar vermesini istemiyor. Bu iş öyle olmaz, herkesin elini taşının altına koyması gerekiyor” dedi.

 

“Bilim Adamları ve Yer Bilimciler Korku Yaratıyor”

Yer bilimcileri ve bilim adamlarının da yaptıkları açıklamalarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Elmas, “Yaptıkları açıklamalarla halka korku veriyorlar. Depreme karşı yapılması gerekenler konusunda destekleyici açıklamalar yapılması gerekiyor. Panik havası yaratılmaması lazım. Çözümün üzerine gitmek yerine korku yaratıyorlar” diye konuştu.

 

“Öğrenciler Umursamıyor, Duyarlı Değiller”

Sakarya’da tehlike oluşturan, yeni yönetmeliğe uygun olmayan özel yurtların bulunduğunu kaydeden Elmas, sözlerini şöyle tamamladı: “Dışarıda üniversitemize gelen öğrenciler ne yazık ki duyarlılık göstermiyor, umursamıyor. Yönetmeliğe uygun olmayan özel yurtlarda kalıyorlar. Biz yeni gelen öğrencilerimize kayıt sırasında bu konuda gereken uyarıları yapıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar