Saü Esenpete Kampüsünde Yaşam Beyin Tümörü ve Kansere Davetiye Çıkarıyor

Saü Esenpete Kampüsünde Yaşam Beyin Tümörü ve Kansere Davetiye Çıkarıyor

Yapılan araştırmalar kapsamında son dönemde yüksek gerilim hatlarının kişiler üzerinde yoğun bir hasara yol açtığı ortaya çıkmaya başladı. Bu durumda özellikle Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü bölgesinde eğitim alan ve yaşayan öğrencileri yakından ilgilendiriyor.

Yerleşim yerlerinin yakınından veya üzerinden geçen Yüksek Gerilim Hatları sebebiyle kişilerde Beyin Tümörü ve Kanser riskinin %4.5 oranında arttığına yönelik bir araştırma sonucuna ulaşan uzmanlar bu konuda belediyelere ve ev sahiplerine önemli görevler düştüğünü söylemeden geçmiyorlar.

Ancak Sakarya Üniversitesi Merkez Kampüsü ve çevresinde yer alan binaların tamamı yüksek gerilim hatları ile iç içe bir yaşam sürüyorlar.

Bölgeye son dönemde yapılan kız ve erkek öğrenci yurtları da direkt olarak yüksek gerilim hatlarının çevresinde yer alıyor. Yani yurtlarda kalan öğrenciler de büyük bir tehlike içindeler.

Bakalım Sakarya Üniversitesi konu hakkında nasıl bir çalışma yapacak. Depremden kalan orta hasarlı evleri yıkarak öğrencileri daha stabil ortamlarda yaşatmayı amaçlayan okul yönetimi, bizleri direkt olarak ilgilendiren Yüksek Gerilim Hatları konusunda nasıl bir çalışma yapacak ve bunu uygulayacak.

SAÜ Yüksek Gerilim Hattı

Konu ile ilgili olarak hazırlanan haber şu şekilde…

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümünden Prof. Dr. Tunaya Kalkan, yüksek gerilim hatları, elektronik aletler ile baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda ilginç açıklamalarda bulundu:

  • Yüksek gerilim hatlarının zararları 1940’lara kadar fark edilmedi, 1960’lardan sonra araştırmalar yapılmaya başlandı. Yüksek gerilim hatlarına yakın yaşamanın, beyin tümörü ve lösemiye yakalanmayı yüzde 4-5 oranında arttırdığı tespit edildi.
  • Hala yüksek gerilim hatları yerleşim yerlerinin üstünden geçiyor. Bunların yerleşim merkezlerinde özellikle alttan geçirilmesi gerekirken Türkiye’de çatıdan 6 metre yüksek olması yeterli görülüyor.

Dizüstü bilgisayara dikkat

  • Elektrikli ev aletleri çok düşük olmasına rağmen elektromanyetik alan yayıyor. LCD televizyonlar ve plazmalarda neredeyse ışıma hiç yok. Eski televizyonlara 60 santimetreden fazla yaklaşamayın diyordum. Ama yeni televizyonlarda bu durum değişti.
  • Masa üstü bilgisayarlarda ışıma bilgisayarın arka tarafında olduğu için kullanıcıya uzaktır. Dizüstülerde ise genelde alta doğru ışıma vardır ve çok yüksektir. Diz üstü bilgisayarı dizinizin üstünde kullanmayın masa üstünde kullanın ya da aranıza bir yastık koyun. Pillerden kaynaklanan aşırı sıcaklık spermlere zarar vereceği için erkeklerde kısırlığa neden olabilir.
  • İlk çıkan baz istasyonları ve cep telefonlarının ışıma oranı çok yüksekti. Yeni çıkan cep telefonlarının ışıma oranlarını çok düşük. Yeni baz istasyonları hacim olarak küçüldü, şiddet düştü ve tehdit olmaktan çıktı.

‘Baz korkusu dayanaksız’

  • Bazıları evlerinin yakınındaki baz istasyonları kaldırtıyor zararlı diye. Aslında tehdit o zaman başlıyor. Çünkü telefon baz istasyonuna sesleniyor, ’ben buradayım şu numarayı arıyorum’ diyor, ulaşamıyor. Ulaşamayınca telefonun içindeki otomatik devre, şiddeti biraz daha yükseltiyor ve tehlike artıyor.
  • Son yıllarda her evde kullanılan tasarruflu ampuller baz istasyonundan daha çok ışıma yapıyor. Bu ampuller tavanda olabilir ama asla masa lambası gibi yanınızda kullanmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar