beylikdüzü escort

Sakarya Üniversitesi Giriş Kapısı İçin 2.7 Milyon TL Harcanacak

Sakarya Üniversitesi Giriş Kapısı İçin 2.7 Milyon TL Harcanacak

Son bir haftadır Sosyal Medyada oldukça fazla yer almaya başlayan 2.7 Milyon TL tutarındaki Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Giriş Kapısı İnşaatı için Üniversiteden bir açıklama yapıldı.

Sadece kapı inşaatı için 2.7 Milyon TL değerinde bir harcama yapılacağı algısı kısa sürede Sosyal Medya üzerinden birçok kullanıcıya ulaşınca konuyla alakalı olarak bir açıklama yapıldı ve konuyla alakalı daha fazla detay paylaşıldı.

Ayrıca inşaat firmasının tabelasında bulunan Sinan ÇETİN isminin de Kocaeli’nde bulunan inşaat firmasının sahibine ait olduğu ve Yönetmen Sinan ÇETİN ile bir ilgisinin bulunmadığı da açıklandı.

İlgili İhale Bilgisine https://www.ilan.gov.tr/detay-i%CC%87hale-duyurulari-yapim-i%CC%87nsaat-universite-giris-kapisi-yaptirilacaktir-310613.html sayfasından erişebilirsiniz.

 

Sakarya Üniversitesi Giriş Kapısı (1)

 

İhale Sözleşmeye Aykırı Olarak mı Verildi?

Sakarya Üniversitesi tarafından ihaleye çıkarılan iş için İhale Şartlarında aranılan bir madde dikkatimizi çekti. Bu madde;

  • Son on beş yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin % 90 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler.

İhaleyi alan firma olan Bey Yapı İnşaat – Sinan Çetin isimli Kocaeli firması ise 2017 yılı Mayıs ayında faaliyete geçmiş ve 4 aylık bir firma olarak görünüyor. Kendisine ait bir web sayfası dahi olmayan firmanın son 10 yıl içinde bu denli büyük hangi işi üstlendiği bilgisi ise ne yazık ki yok.

 

Sakarya Üniversitesi Giriş Kapısı

 

İhale Duyurusunda Sadece Kapı İnşaatından Bahsedilmiş

Son dönemde Sakarya Üniversitesi tarafından verilen resmi ihale ilanı olarak sadece karşımıza 2017/279741 nolu ihale bilgisi çıktı. Bu ihale bilgisinin detaylarına inildiğinde ise “1 Adet SAÜ Serdivan Giriş Kapısı İnşaatı Yapımı” bilgisine erişebildik.

İhale içerisinde altyapı veya üst yapı süreçleri, fiberoptik süreçleri, bisiklet yolu ve daha birçok işlemle alakalı bir bilgiye ise rastlayamadık.

 

Sakarya Üniversitesi Giriş Kapısı (1)

 

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü Tarafından Yapılan Açıklama

“Üniversitemiz mevcut giriş kapısı yaklaşık 18 yıllık olup, geçen süre zarfında üniversitemizin artan öğrenci ve personel sayısı ile beraber yazılı ve görsel basında da sıkça ifade edildiği üzere öğrenci kayıt, mezuniyet, açık öğretim ve ÖSYM sınav dönemlerinde giriş çıkışlarda aşırı yoğunluklar ve buna bağlı olarak ciddi güvenlik problemleri yaşanmıştır.

Bununla beraber; İçişleri Bakanlığı’ndan 2017 yılı içerisinde gelen önemli bir tebliğe göre üniversitemizin giriş çıkış noktalarında güvenlik tedbirlerinin arttırılması istenmiş olup, yapılan etüt çalışmalarında mevcut giriş kapımızın yapısal olarak yetersiz olduğu belirlenmiştir.

Dolayısıyla, üniversitemiz yönetimi tarafından yeni bir kapı projesi hazırlanması yönünde yaşanan aksaklıklardan ve öğrenci ile personelden gelen yoğun talep üzerine bir karar verilmiştir.

Bunun üzerine üniversitemiz Esentepe Kampüsü ana giriş kapısı yeniden tasarlanarak projelendirildikten sonra 30 Haziran tarihinde 2.710.000 TL sözleşme bedeli üzerinden ihale edilmiş olup sözleşmesi yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde yer teslimi yapılarak inşasına başlanmıştır. Projenin sözleşme bedelinin yüzde 69.63’ü giriş kapısının üst yapı maliyeti ile altyapı maliyeti olup, diğer yüzde 30.37’sinde ise daha sonra bütünü ihale edilecek olan Kampüs Altyapı hatlarının ve bağlantı yollarının yenilenmesi projesinin bir bölümünü içermektedir.

Üstyapı maliyetinde giriş kapısının çelik taşıyıcı sistemi ile Güvenlik Şube Müdürlüğü personelini istihdam edecek mekanların ince imalat bedelleri ile yaya geçiş turnike sistemi, uzak mesafe okuyuculu ara geçiş kontrol sistemi, plaka okuma ve tanıma sistemi, mantar bariyer sistemi bulunmaktadır.

Altyapı maliyetinde ise kampüs altyapı fiberoptik, galeri, enerji, dış aydınlatma sistemleri, çevre düzenleme, bisiklet yolu ve kaldırımların 50 metrelik başlangıcı bulunmaktadır.

Sonuç olarak üniversitemiz giriş kapısı Kamu İhale Kanunu madde 19 gereği açık ihale usulüyle yapılmış olup dokuz firma arasından yüzde 22.40 kırımla yüklenici firma ihaleyi almaya hak kazanmıştır. Yaklaşık maliyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyatları esas alınarak hazırlanmıştır.”

 

Sakarya Üniversitesi Giriş Kapısı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar