beylikdüzü escort

Sakarya Üniversitesi Harf Notu Sistemi Değişti – 2019 Nisan

Sakarya Üniversitesi Harf Notu Sistemi Değişti – 2019 Nisan

Sakarya Üniversitesi tarafından yapılan yeni düzenleme ile Lisans ve Ön Lisans Eğitim – Öğretim ve Sınav Yönetmeliği değişikliği ile Sakarya Üniversitesi Harf Notu Sistemi de değişikliğe uğradı.

Buna göre artık eskiden Sakarya Üniversitesinde kullanılmayan FD Harf Notu da sisteme entegre edilmiş durumda. Aynı şekilde Staj yapan öğrenciler için E harf notu da artık transkriplerde yer almaya başlayacak.

Ayrıca eklenen FD Harf Notu sonrasında harf notuna karşılık gelen puanların sıralaması da değişti.

 

Sakarya Üniversitesi Eski Harf Notu Sistemi

Eskiden uygulanan Harf Notu Sistemi aşağıdaki gibidir.

 

Başarı Derecesi Başarı Notu Katsayı Puan
Pekiyi AA 4.00 90-100
İyi-Pekiyi BA 3.50 85-89
İyi BB 3.00 80-84
Orta-İyi CB 2.50 75-79
Orta CC 2.00 65-74
Zayıf-Orta DC 1.50 58-64
Zayıf DD 1.00 50-57
Başarısız FF 0.00 0 – 49
Muaf MU
Dönem Sonu Sınavına Girmedi GR 0.00 0.00
Devamsız DZ 0.00  0.00
Yeterli YT  —
Yetersiz YZ  —

 

Sakarya Üniversitesi YENİ Harf Notu Sistemi

Uygulanmaya başlanılan Yeni Harf Notu Sistemi aşağıdaki gibidir

 • Öğrencilerin aldıkları derslerde gösterdikleri başarı notları harf ile gösterilir.
 • Ders başarı notu, dönem içi ve dönem sonu sınav puanlarının birlikte değerlendirilmesiyle elde edilir ve bu sonuç öğrencinin akademik başarı durumunu gösterir.
 • Yabancı dil hazırlık sınıfları hariç, dönem içi ve dönem sonu sınavlarının oransal ağırlıkları % 40’dan altında olmamak koşuluyla, ilgili birim kurullarının önerisiyle ve Senatonun kararıyla belirlenir.
 • Değerlendirmeler, mutlak veya bağıl değerlendirme ölçütlerine göre yapılır ve Sakarya Üniversitesi Ölçme ve Değerlendirme Yönergesine göre yürütülür. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve hazırlık sınıflarında ölçme değerlendirme işlemleri, ilgili birimlerin Yönergelerinde düzenlenir.

 

Başarı Derecesi Başarı Notu Harfli Başarı Notu Katsayı
Pekiyi 90,00 – 100,00 AA 4.00
İyi-Pekiyi 85,00 – 89,99 BA 3.50
İyi 80,00 – 84,99 BB 3.00
Orta-İyi 75,00 – 79,99 CB 2.50
Orta 65,00 – 74,99 CC 2.00
Zayıf-Orta 58,00 – 64,99 DC 1.50
Zayıf 50,00 – 57,99 DD 1.00
Başarısız 40,00 – 49,99 FD 0.50
Başarısız 0 – 39,99 FF 0.00
Devamsız DZ 0.00
Sınava Girmedi GR 0.00
Yeterli YT
Yetersiz YZ
Muaf MU
Eksik E

 

Harf notlarının açıklaması aşağıdaki şekildedir:

 • Bir dersten AA, BA, BB, CB, CC, DC ve DD notlarından birini alan öğrenci, o dersi başarmıştır.
 • FD, FF notları öğrencinin dersten başarısız olduğunu belirtir.
 • Derse devam yükümlülüklerini yerine getirmeyen veya ders uygulamalarına ilişkin koşulları sağlamadığı için başarısız olan öğrencilere DZ notu verilir. DZ notu, not ortalamaları hesabında FF notu işlemi görür.
 • Dönem sonu sınavına girmeyen öğrenciye, dönem içi çalışmalarına bakılmaksızın GR notu verilir. GR notu, not ortalamaları hesabında FF notu işlemi görür.
 • MU notu muafiyet sınavı uygulanan derslerden başarılı olan öğrencilere verilir. MU notu, not ortalamaları hesabına katılmaz.
 • YT ve YZ harf notları; ilgili birim kurulunun kararı ve Senatonun onayıyla not ortalamasına katılması uygun görülmeyen derslerde, başarının gösterilebilmesi için kullanılır. Başarılı öğrenciye YT, başarısız öğrenciye ise YZ harf notu verilir
 • E notu, staj, işyeri eğitimi, intern ve klinik uygulamalar gibi uygulamalı derslerde, eğitim ve öğretim faaliyetinin belirlenen akademik takvime göre tamamlanamaması hallerinde dersin koordinatörünün kararı ile tamamlanması için verilen ek süreyi ifade eder. Ek süre, E notu girildiği tarihten itibaren Senato tarafından belirlenecek süreyi geçemez. Eğer ders notu bu süre zarfında sisteme girilmez ise YZ harf notu ile değiştirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

45 yorum

 1. Arkadaşlar merhaba. Sakarya üniversitesinden misafir öğrenci olarak Ekonometri dersi aldım lakin okul hakkında hiç bir bilgim yok sınavlar nasıl oluyor etki oranı nedir ne zaman başlar sınavlar yardımcı olabilecek biri var mı ? Teşekkürler.

 2. Merhaba final notum 45 ama sene sonu ortalamam 50 olursa dersi geçer miyim acaba. sakarya üniversitesinde final puanı en az 50 mi olmalı. Yoksa sene sonu notuna göre mi değerlendirme yapılıyor. (bazı üniversitelerde minimum 50 final puanı şartı var.)

  • Merhaba. Bazı bölümler 50 şartı koydular. Ama genel olarak ortalamaya bakılıyor.

 3. Tüm zorunlu ve seçmeli dersleri tamamladım.ortalamam 2,5 …ancak akts 223 gözüküyor sistemde…16 Akts muaf olduğu için transkripte eklenmemiş ..mezuniyette mu yazan dersin akts si ekleniyor mu?

 4. Iyı günler 52 ortalama ile FD aldım. Tabloda ise 50 üstü DD gösteriyor. Bu konu hakkında kimle irtibata gecebilirim. Harf notu yanlis islenme durumu olabilir mi

  • Sakarya Üniversitesinde ÇAN Sistemi mevcuttur. Ders ortalamasına göre 80 ortalama ile FF, 75 ortalama ile BA alabilirsiniz.

 5. Selam
  Ben biraz eski girişliyim. Girdiğim dönem son sene iki dönemde de 2’şer bölüm seçmeli dersi alınıyordu sonra 3’e çıkartmışlar. Tek dersim var bu dönem ortalamayı 2 yapıp mezun olma durumum var ancak son 2 döneme 1’er tane bölüm seçmelisi alınmadı şeklinde yazı var transkriptte. Toplam akts miktarını sağlıyorum. Sıkıntı çıkar mı?

  • Eski öğrenciler için bir düzenleme vardı. Ancak bu devam ediyor mu bilemiyorum. Öğrenci İşleri ile görüşmenizi öneririm.

 6. Ben 1.sınıfım bütün derslerden kalcam gibi. Bu kaldığım dersleri istediğim zaman alablirmiyim mesela 3.sınıfta veya son sınıfta

  • Alttan alınacak dersleri öncelikli olarak almanız lazım diye biliyorum. Yani 2. sınıfta önce kalan dersleri alırsınız

 7. Merhaba ilk dönem 1.20 ikinci dönem ortalamamın kaç olması lazım. Sene olarak kalma diye bir şey varmi

  • Kalma diye birşey yok ama derslerden kalırsınız. O ayrı. Ne kadar yükseltirseniz o kadar iyi. 4.00 yapın muhteşem olsun 🙂

 8. İlk dönem 2 dd dersim 1 fd var ortalamam 2 nin altında. İkinci dönemde 2 nin altında gelirse dd leri tekrar mı alıcam.1.sınıfım

  • 2. dönem ortalamanızı yükseltin. FF olanları gelecek sen almanız lazım. Ama geneli FF gibi görünüyor ortalamaya bakınca.

  • Mezun konumda isen ve 2.00 ın altında isen notlarını yüseltmen lazım. İster BB olanları al AA yap ister DD olanları al cc yap fark etmez.

 9. Merhaba, dönemden geçme ile ilgili bilgi alabilir miyim? Ortalamam düşükse hangi harf notu olan derslerim tekrar olacak

  • FF ve FD her halükarda alınır. Diğerleri okul bitene kadar 2.00 ortalama yaparsanız sıkıntı yaratmaz

   • Ders alımı yaptığınız her dönem için ücret ödemesi yaparsınız

  • Dilerseniz ortalamanızı yükseltmek için alabilirsiniz. Onun dışında gerek yok.

 10. merhaba. yeni not sistemi bölümden bölüme farklılık gösteriyor mu ? ben sınıf ortalaması 43 olan bir dersten 40la fd olarak kaldım. bir arkadasım aynı fakülte farklı bölümde sınıf ortalaması aynıyken 49la cb olarak geçti..

  • Çan Eğrisi olduğu için çan eğrisine göre puan sistemi değişir. Misal 45 ile kalıp 55 ile BA alabilirsiniz. veya 80 ile kalıp 100 ile AA alabilirsiniz.

 11. Gno 1.80 .olasılık istatislik en dusuk puanda ortalamasi 10 .bursumun gitmemesi icin muafiyete girmek istiyorum .2 ustu olabilmesi icin sadece 65 ve ustu mu almam gerekiyor mesala 40 alsam son notum 40 mi olur dersteki .

  • Muafiyet sınavına girip notunuzu 2.00 seviyesine yükseltemezsiniz. 100 bile alsanız ders sisteme MUAF olarak girilecek. DD almanızla aynı eşit olacak

  • FD Notu ile FF Notu aynı statüde. Ortalama 3 bile olsa FD Notu ile mezun olamazsınız.

  • Yeni yönetmelik uygulanmaya başladı. Geçerli olacaktır büyük ihtimalle. Ama net bir bilgi verilmedi. Öğrenci İşleri veya Dekanlık ile görüşün deri.m

 12. Benim ilk dönem 1 tane dersim 40 ortalaması vardı ve FF geldi bu dönem FD nin gelmesi ile ilk dönemki FF notum FD olurmu acaba?

   • 1. Sınıfa gidiyorum . Ilk dönem ortalamam 2’nin altında idi ve FF veya FD notum yok. Sorum şu eğer 2.Dönem ile birlikte tekrardan senelik ortalamam 2’nin altında kalırsa 2.sinif dan ders alabiliyormuşum yoksa yine seneye 1.sınıfın derslerini mi alacağım.

   • 2. sınıfı alabilirsiniz. FF ve FD notunuz yoksa ve ortalama 2.00 altında ise acilen toparlanmanız lazım. İlerde işiniz çok zor.

  • Sinif gecme notu 1.80 diye soylentiler var yeni gelmis sanirim hicbir yerde bulamadım bilginiz var mı acaba?

   • Sınıf geçme notu 1.8 eskiden vardı kaldırıldı. Ama bazeı bölümler bazı dersleri alabilmeniz için 1.8 sınırını halen kullanabiliyor. Misal 1.8 ortalamasını geçmeden STAJ yapamazsınız gibi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar