Sakarya Üniversitesi Kredi Transferi ve İntibak İşlemleri

Sakarya Üniversitesi Kredi Transferi ve İntibak İşlemleri

Sakarya Üniversitesine Dikey Geçiş yapacak olan öğrenciler için Kredi Transferi ve İntibak İşlemleri hakkındaki yönergeler vesaü yapılması gerekenler…

 

Madde 10

 • Üniversitenin lisans ve ön lisans bölümlerine yapılacak yatay geçiş öğrenci kabulü ve kayıtları; 24/4/2010 tarihli ve 27561 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır. Yatay geçişler, ilan edilen kontenjanlarla sınırlı olup intibak işlemleri bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinde belirlenen kurallara uygun olarak ilgili eğitim birimlerinin kurulları tarafından yapılır.
 • Dikey geçiş öğrencisi, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yerleştirilir ve öğrenciye Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
 • Çift Anadal bölümlerine yapılacak öğrenci kayıtlarında ve işleyişte; Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır. Çift Anadal bölümlerine kayıt; ilgili kurullarca belirlenecek kontenjanlarla sınırlı olup intibak işlemleri 17 nci maddede belirlenen kurallara uygun olarak ilgili eğitim birimlerinin kurulları tarafından yapılır.

Önceden kazanılmış yeterliliklerin tanınması ve intibak

Madde 11

 • Önceden kazanılmış yeterliliklerin tanınması ve intibak işlemleri, Sakarya Üniversitesi Önceden Kazanılmış Yeterliliklerin Tanınması, Kredi Transferi ve İntibak İşlemleri Yönergesine göre yürütülür.

Madde 17

 • MU notu, SAÜ lisans ve önlisans bölüm/programlarına yatay/dikey geçiş yapan veya daha önce devam ettiği herhangi bir Yükseköğretim Kurumunda başarılı olduğu derslerin eşdeğerlerine ve muafiyet sınavı uygulanan derslerden başarılı olan öğrencilere verilir. MU notu, not ortalamaları hesabına katılmaz.

Muafiyet Sınavları

 • Önceden kazanılmış yeterliliklerin sayılması amacıyla, bölümlerin uygun gördükleri derslerden Akademik Takvimde belirlenen gün ve saatlerde muafiyet sınavı açabilir. Seminer, proje,  laboratuvar, tez vb derslerden muafiyet sınavı açılmaz.
 • Muafiyet sınavları merkezi olarak yapılır. Sınavda ders çıktılarına dayalı olarak geliştirilmiş soru bankası kullanılır. Sınavlarda sorulacak soruların hazırlanması sayısı iki ve daha fazla olan alan uzmanı tarafından ayrı ayrı hazırlanır. Soru bankasının oluşturulması ve şifrelenmesi, sınav sorularının kağıt ortamında veya elektronik ortamda saklanması ve sınav güvenliğini Sınav Merkezi sağlar.
 • Sınavlar kağıt veya elektronik ortamda yapılabileceği gibi, dersin özelliğine göre başka ölçme yöntemleri kullanılarak da yürütülebilir.
 • Yapılacak muafiyet sınavlarında, ön lisans ve lisans öğrencileri %65 başarılı olmaları halinde ilgili derslerden muaf olurlar. Muaf olunan derse MU notu verilir.

 

Kredi transferi

 • Yükseköğretim kurumundan en fazla 10 akademik yıl öncesine kadar alınıp başarılmış dersler için AKTS bazında muafiyet talebi yapılır. Ancak; öğrencinin SAÜ lisans diploması alabilmesi için kayıtlı olduğu lisans programından en az 60 AKTS’lik, önlisans diploması alabilmesi için kayıtlı olduğu önlisans programından en az 30 AKTS’lik ders alması gerekmektedir.
 • Muaf olunacak derse ait başarı notunun en az ortalama değerde (4’lük sistemde en az CC, 100’lük sistemde en az 50) olması gerekir. Bu şartı sağlamayan dersler tekrar alınacaktır.
 • SAÜ de daha önce başarılmış derslerin tamamının kredi transferi; 2. fıkradaki koşula uymak kaydıyla öğrencinin talebi üzerine notlu aktarılır.
 • Muafiyet işlemi; öğrencinin daha önce öğrenim gördüğü Yükseköğretim Kurumu denkliği bulunan üniversite tarafından onaylanmış (mühürlü, kaşeli ve imzalı) ders içerikleri ve not durum belgesi baz alınarak yapılır. Fotokopi, faks, onaysız belge ve eksik belge olması durumlarında başvuru işleme alınmaz.
 • Muafiyeti yapılacak dersin; zorunlu-seçmeli olmasına bakılmaksızın, eşit ve daha yüksek AKTS değerine veya eşit ya da fazla ders saatine sahip olması şartıyla öğrenim çıktılarının/ders içeriklerinin uyumu/yeterliliği incelenerek mufiyet işlemleri yapılır. Sakarya Üniversitesi’de AKTS değeri olmadan alınmış ve başarılmış, sonrasında ders planından kaldırılmış derslerin AKTS değeri; ilgili derslerin kredilerinin 2.00 ile çalrpımı ile bulunur.
 • YÖK tarafından zorunlu olarak okutulan ve içerikleri değişmeyen Türk Dili, Atatürk İlkeleri-İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ve Temel Teknoloji derslerinin muafiyet talebi için; öğrencinin içerik ibraz etmesine gerek yoktur.
 • Birden fazla yükseköğretim kurumunda öğrenim görerek, SAÜ’de öğrenime başlayan öğrencinin muafiyet işlemleri için; daha önceki öğrenim kurum/kurumlarında gerçekleşen muafiyet işlemleri dikkate alınmaksızın, bu maddenin 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. fıkraları uygulanır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

36 yorum

 1. Amasya üniversitesi çocuk gelişimi ön lisans okuyorum dgs ile okul öncesi öğretmenliği düşünüyorum birinci sınıftan mi başlatıyor bilgi verir misiniz

  • Bölüm ile görüşün. Ders içeriklerinin uyma oranına bağlı olarak değişir.
   Genelde 2. sınıftan başlıyor DGS ile gelenler.

  • Muaf sayılacak derslere göre değişir. Bölüm ile görüşmeniz lazım. Ama genelde 2. sınıftan devam ettirikiyor

 2. Hayirli geceler arkadaslar. Ben bolecikte yerel yonetimler okudum dgs de siyaset ve kamu yu i.o. kazandim. Bu gun yarin gelecegim kayit icin. On kayit gerekli mi ve hangi evraklari yanimda bulundurmam gerekli.? Bir de detayli bilgi icin bir irtibat no alabilir miyim?

  • 2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemize yerleştirilen adayların kayıtları 04 – 10 Ekim 2017 tarihleri arasında arasında yapılacaktır.
   GEREKLİ BELGELER
   – Lise Diplomasının fotokopisi.
   – Önlisans Diplomasının Aslı,
   – Önlisan Mezuniyet Not Durum Belgesi (Transkript),(İLİTAM hariç)
   – DGS Yerleştirme Sonuç Belgesinin internet çıktısı,
   – Nüfus Cüzdan Fotokopisi,
   – 6 adet vesikalık fotoğraf,
   – Ebelik Hemşirelik bölümleri için (Bu programa kayıt için üniversitenin önereceği ve/veya tam teşekküllü resmi bir hastaneden, eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu alınması gerekir.)

   Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kayıtları kendi bünyesinde, diğerleri Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığında yapılacaktır.

 3. Dgs ile ders muafiyetleri belirlenerek 2. Sınıftan başlatmaya karar verilirse dilekce yazıp 3.sınıftan başlayıp o dersleride alttan alma imkanim varmidir

  • Yapılacak değerlendirme göre bakılır. 2. veya 3. sınıf konusu öğrenci işlerinin bileceği iştir.

 4. Dgs ile işletme veya iktisat tercihinde bulunacagim fakat ingilizce zorunlumudur hazirliktanmı başkatilir acaba yoksa muafiyete göre 3 tenmi

  • SAÜ’de artık B1 Seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız lazım. Hazırlık zorunlu değil ama sınava girecek ve seviyenizi kanıtlayacaksınız. DGS Sınavı sonunda da bu sistem uygulanır büyük ihtimalle.

 5. ben dgs siyaset bilimi kamu yönetimine geçiş yapmak istiorum sormak istediğim şu bi dönem içinde enfazla kaç aks lik ders alabilirim…

  • 30 AKTS + 10 AKTS veya 30 AKTS + 2 Ders
   Ortalamanız 3.00 üstünde ise ve başarısız dersiniz yok ise 30 AKTS + 15 AKTS veya 30 AKTS + 3 Ders

 6. Merhaba bülebt ecevıt unıversıtesınde ingilizce cevırı okudum ıkı yıl sımdı dgs ile uluslar arası ılıskıler okumak ıstıyorum ancak uzaktan egıtımıne giriş yapabılırmıyı. Bilgi verebılırmisiniz

 7. Bulunduğum üniversitede fizik dersinin labarotuar yani uygulaması yok sadece teorik görüyoruz ayrıca akts 4 ama saü de bu ders 3 teorik 2 labarotuar ve akts 5 yatay geçişte dersi saydırabilir miyim teşekkürler

 8. ıspartada dıs ticaret okuyorum son senem uluslararası ticaret bölümünüze geçiş yapmak istiyorum direk 3 ten mi başlanıyor yoksa hazırlık sınıfınızmı var muafiyet durumu nası oluyor onu öğrenmek istiyorum

  • Derslerinizin içeriklerine bakılır. SAÜ’deki derslere bakılır. Muaf olacak olan dersler belirlenir. Diğer derslerin durumuna göre de sizi 2. sınıf – 3. sınıf olacak şekilde başlatırlar.
   Yani net bir cevabı yok bu sorunuzun. Ancak muaf dersler belirlenince belli olur.

 9. Ben başvuru yaptım. Merkezi yatay geçiş hiç alttan dersim yok. Ancak bizde 3 kredi ve 4 kredi dersler ders sayısı fazla. Sakaryada 4 5 krrfilik dersler ancak içerikler aynı yine de muaf sayılır mı ? Ders saati de fazla ama içerik dediğim gibi aynı

  • Bunla alakalı buradan bir şey söylemek zor. Onu bölümle konuşmanız lazım

 10. sakarya üni dgs ile makıne muh. lini kazanma sansım var eger kazanırsam onlısansta gordugumuz dersler neye gore muaf edılıyor ve kacıncı sınıftan baslatır makıne muhendıslıgı dgs ile?

  • Derslerin Muaf sayılmasına göre değişir. Ama genelde 2. veya 3. sınıftan başlanır.

 11. Merhaba 2 yıl Kırklareli’nde Maliye okudum.Dgs ile geçiş yapmak istiyorum.Fakat hazırlık zorunlu mudur?

 12. Merhaba , 2 yıl İktisat bölümünü Isparta da okudum sonra dgs ile Kocaeli ne geçtim . Ancak hazırlık zorunlu ve hazırlığı geçemedim. Sakarya üniversitesinde zorunlu değil diye biliyorum. Bununla ilgili geçiş tarihleri ve prosedür nedir. Bilgi alabilir miyim

 13. Üniversitemde matematik akts 4 ama Sakarya Üniversitesi’ne geçiş yapmak istiyorum ve matematik akts burada 5, dersi alttan mı alacağım?

 14. 2009 yılında yatay geçişle geldim.Önceden Almış olduğum dersler yt olarak gözüküyor yatay geçişle geldiğim notlar Sakarya Üniversitesi harf notuna çevrilir mi Ben bu yt gözüken notlarımız çevrildiğini yeni öğrendim dilekçe verdim Sizce sonuç ne olur Eğer olursa Mezuniyetim için büyük kolaylık olacak benim için inşallah

  • O konuyla alakalı Öğrenci İşleri net bir cevap verilecektir. Ama Harf Notuna çevrilmesini pek umut etmeyin derim.

 15. Dersin ingilizce olması ve ders içeriklerinin uyuşması durumunda yatay geçişte ders sayılır mı.Sayılması için neler gereklidir?

  • Ders içeriklerinin uyuşması gerekir. Ve tabi ki geçtiğiniz üniversitenin bunuı kabül etmesi.

   • Ders içerikleri kredi akts ve konu,saat olarak uyuşuyor.Ancak şöyle bir problem var ben de ingillizce olan derslerin bazıları Sakarya’daTürkçe.Buna rağmen bu dersleri saydırabilirmiyim.Mesela şuan ki okulumda control systems,signal and systems dersleri saü de otmatik kontrol ve işaretler ve sistemler olarak geçiyor.Bunları saydırma şansım var mı.

    Yani kısaca ders saydırma da bölümün %30 ingilizce,%100 ingilizce,tamamen türkçe olması ne kadar farkeder

   • Onu kendi bölüm sekreterliği ile görüşmeniz lazım. Burdan bizim fikir yürütmemiz mümkün değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar