Sakarya Üniversitesi Öğrencisi Onur PALA’dan Emanet Parayla “Pilates Palas”

Sakarya Üniversitesi Öğrencisi Onur PALA’dan Emanet Parayla “Pilates Palas”

Sakarya Üniversitesi Besyo Rekreasyon Bölümü son sınıf öğrencisi Onur Pala’nın, emanet parayla kurduğu pilates salonu zincire dönüşüyor.

Sakarya Üniversitesi Öğrencisi Onur PALA'dan Emanet Parayla "Pilates Palas"
Sakarya Üniversitesi Öğrencisi Onur PALA’dan Emanet Parayla “Pilates Palas”

Onur Pala, bundan 3 yıl önce, babasına bir arkadaşından ermanet edilen 5.000 TL ile öyle bir işe girişti ki, Sakarya şartlarında o paranın unutulması gerekirdi. Ancak öyle olmadı. Nasıl mı? Pilatesle… Sakarya Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu son sınıf öğrencisi Onur, Spor Akademisi’ni kazanmak istiyordu hep.

Üniversite sınavına girdi, Besyo Rekreasyon Bölümü’nü tuturdu. Rekreasyon bölümü insanın beden ve zihnini dinlendirme, tazelemek ihtiyacını karşılayan bir bölüm. Eğitimleri bu yönde. İşten ve diğer sorumluluklardan arta kalan serbest zamanları eğlenceli şekilde değerlendirme yani. Fena da olmadı, sevdi bölümünü. Hocaları ve arkadaşları da Onur’u çok sevdiler. Derken 2. sınıfta Onur’un aklına spor salonu açma fikri geldi.

Ancak bunun için biraz sermaye gerekiyordu. Onur’un da bunu karşılayacak gücü yoktu, babasına gitti: “Para lazım baba…” Baba, ‘Onur’unu kırmadı, arkadaşının kendisine 7 ay sonra geri almak üzere emanet ettiği 5.000 bin TL’yi oğluna borç olarak verdi. Ancak bir şartla. 7 ayda borç ödenecek! “Tamam” dedi Onur, parayı aldı almasına ama bu parayla kafasındaki spor salonunu açması imkansızdı.

O da piyassayı araştırdı, “dışarıda ne var, Sakarya’da ne yok, ucuza hangi işe girilir, Sakarya’da ne gider” diye… Bu çaresizlikte kıt kanaat aklına Sakarya’da o güne kadar hiç olmayan bir iş geldi. Pilates.

Deselerdi inanmazdım

Sakarya Plates Palas
Sakarya Plates Palas

Onur o günleri şöyle anlatıyor: “Sırf sermayem az olduğu için bu işe girdim. Önceden deselerdi pek inanmazdım, Sakarya’da bu işin bu kadar rağbet göreceğini. Kafamda spor salonu işi vardı nasip pilates sütüdyosundaymış dedik girdik. 140 m2’lik bu dairede başladık işe. 2-3 hafta içinde seanslar doldu. Özellikle pilatesde akşam seansları, okul çıkışı ve iş çıkışı gelenlerle doldu. Baktık olmuyor, yan daireyi de kiraladık.”

7 ayda öderim dedim
Babamdan parayı isterken tedirgindim, acaba olur mu tutar mı diye. Sonuçta ilk işim olacaktı sıkıntı olmasını istemiyordum. Ama çok şükür herşey yolunda gitti. Bana şey demişti, “Oğlum para benim değil bir arkadaşımın parası. Bir işinde kullanacak ama o tarihe kadar harcamamak için bana emanet etti. Eğer “7 ayda geri ödeyebilirim” diyorsan al. Boşuna macera yaşamayalım durduk yere” tabi bu sözler beni çok kamcıladı. Tamam dedim, 7 ayda öderim. Tarihi erkene aldık, 2 ayda borcum kalmadı.

 

Sakarya Plates Palas
Sakarya Plates Palas

Bir yılda 2 şube açtım
İşler çok iyi gitti. Özellikle tutar mı olur mu diye düşündüğümüz pilatesde aylık aktif üye sayımız 90’ın altına düşmüyor. 3 eğitmenimiz ve okuldan arkadaşlarımız da derslere veya bize yardıma geliyor. Burada benim okuldan 3 arkadaşım çalışıyor. İkisi bosu, biri de pilates eğitmeni. 1 yıl önce Serdivan’da ilk şubemizi açtık. 2.’sini de merkezde Reji sokağında açtım, 5 ay sonra iyi bir paraya devrettim.

Üniversitede de projelerimiz var
Bu işlere başlayınca tabii biraz okulu da aksatmış oldum. Hocalar sorar olmuş, “Nerede bu çocuk” diye. Ama artık geri döndüm. Hocalarımla da görüştüm, pilates konusunda okulda da bazı projeleri başlatmayı düşünüyoruz. Arkadaşlarımızın da desteğiyle Sakarya’da ve üniversitede bu işin daha fazla tanınmasını, yaygınlaşmasını hedefliyorum.

Pilates spor değil
Daha çok pilates ve bosudan para kazanıyorum. Gelen kursiyerlerimizi, kişinin mevcut vücut durumuna göre, isteğe göre yönlendiriyoruz. Pilates bir spor değil. Pilates sadece vücut egzersizi de değil, pilates nefes ve birçok sağlık problemiyle başa çıkmada önemli. Uzman görüşleri de bunu destekliyor. Mesela boyu uzatmaz ama kişide olan potansiyeli ortaya çıkarır, dik durmasını sağlar. Kişi, 2 cm’e kadar daha uzun gözükebilir.

Tükiye Pilates Federasyonu

Sakarya Plates Palas
Sakarya Plates Palas


Pilates büyük şehirlerde çok popülerdi. Geleceği olduğunu fark etti. Çok araştırdım bütün ayrıntılarına kadar nasıl olur diye. Sakarya Pilates Derneği kurduk ilk olarak. Sonra 4 kurulu dernekle birleşip Türkiye Pilatess Federasyonu’nu kurduk. Tüzel kişilik olarak 1.5 yıldır da faaliyette. Pilates bir spor branşı olmadığı için Gençlik Spor’a bağlı değiliz. Bu konuda da önceden çok tartışma vardı. “Pilates kime bağlı olacak?” diye ama çözüldü.

Pilates Palas’ta neler var

Onur Pilates Palas’ta pilatesle birlikte başka aktivitelerin de olduğunu anlatıyor. Bosu, Pilates, Latin dansları; salsa, baçata, tango, samba, rumba… Ve bale dersleri de veriliyor Pilates Palas’ta ama 5-12 yaşları arasında çocuklara. Pilates kısaca, kasları uzatarak geliştiriyor, duruş bozukluğuna neden olacak kas iskelet sistemi problemlerinden koruyormuş. Bosu da zayıflama ve kalori yakmaya yarıyor.

Emanet Parayla Plates Palas
Emanet Parayla Plates Palas

 

 

Kaynak: HürriyetKampüs

Abdullah YILDIRIM
abdullahyildirim@hurriyet.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar