Sakarya Üniversitesi (SAÜ) 2012 Yılı Bahar Yarıyılı Kayıt Duyurusu ve Harç Ücretleri

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) 2012 Yılı Bahar Yarıyılı Kayıt Duyurusu ve Harç Ücretleri

Sakarya Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrenci arkadaşlarımızın 2011 / 2012 Eğitim ve Öğretim yılı Bahar Yarıyılından ders alabilmeleri için yapmaları gerekenlerin listesi ve ödemeleri gereken harç ücretlerinin miktarları aşağıdaki gibidir.

Harç Ücretlerinin Yatırılması: 17 Ocak 2012 Salı – 27 Ocak  2012 Cuma Günleri Arasındadır

OBİS Üzerinden Ders Seçimi Yapılması: 23 Ocak – 24 Ocak – 25 Ocak tarihleri arasında 3 günlük süüreç içerisindedir.

Bahar Yarıyılı Derslerinin Başlaması: 30 Ocak 2012

 • Bu sene 1. Sınıfta okuyan arkadaşlarımızın ders seçimleri Üniversite tarafından yapılmaktadır. O sebeple sisteme girmeleri ve ders seçmelerine gerek yoktur. Onun dışında tüm bölüm öğrencileri ödeme yaptıktan sonra sisteme giriş yaparak Ders Seçmek durumundadırlar.
 • Harç Parasını ödemeyenlerin okulları yarım dönem dondurulmuş sayılacak ve tüm öğrencilik haklarından mahrum kalacaklardır.
 • Ödemelerde ve ders seçiminde sıkıntı yaşamamak için sistem açıldıktan sonra belirtilen miktarlardaki harç ödemelerini yapmanız iyi olacaktır.
 • Ödemeleri sabah yaparsanız saat 13 – 14 gibi, Akşam yaparsanız saat 21 gibi ders seçim sayfaları aktife düşecektir.

 

 Kayıt Hakkında Sakarya Üniversitesi Tarafından Yapılan Bilgilendirme Yazısı

Harç Ödeme Tarihleri 

17 Ocak Salı – 27 Ocak Cuma günleri arasında

 • Öğretim öğrencileri için katkı payı,
 • Öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri için öğrenim gideri ödenir.

Ödeme Seçenekleri

 1. GARANTİ BANKASI ŞUBESİ ne giderek TC KİMLİK NUMARANIZ ile ödemeyi yapabilirsiniz.
 2. İNTERNET BANKACILIĞI kullanarak EFT/HAVALE ile ödeme yapabilirsiniz.
 3. GARANTİ BANKASI ATM’sinden, TC KİMLİK NUMARANIZ ile ödemeyi yapabilirsiniz.
 4. GARANTİ BANKASI ATM’sinden, KARTSIZ İŞLEM, ÜNİVERSİTE ÖDEMELERİ sekmelerini takip ederek TC KİMLİK NUMARANIZ ile ödemeyi yapabilirsiniz
 5. PTT şubelerinden TC KİMLİK NUMARANIZ ile ödeme yapabilirsiniz.

23 Ocak Pazartesi, 24 Ocak Salı ve 25 Ocak Çarşamba günleri WebOBİS üzerinden DERSE YAZILMA* İşlemi

(Yönetmelik Md.9(1) Öğrenciler; Kayıt yenileme ve derse yazılma işlemlerini Akademik Takvimde belirtilen kayıt yenileme haftasının ilk üç gününde elektronik ortamdan yaparlar….)

26 Ocak Perşembe günü KAPATILACAK SEÇMELİ DERSLERin ilan edilmesi

(Yönetmelik Md.9(1) …Dördüncü gün derslerle ilgili düzenlemeler yapılarak, Kapatılacak seçimlik dersler ilan edilir.)

27 Ocak Cuma ve 28 Ocak Cumartesi günleri WebOBİS üzerinden EKLE-SİL işlemi

(Yönetmelik Md.9(1) …Beşinci ve altıncı günlerde açılmayan seçimlik derslerin yerine açılan derslerden yeni yazılma yapılabilir. Ancak kayıt olunmuş ve açılmış olan seçimlik ders bırakılamaz.)

24 Şubat Cuma günü ZORUNLU DERSTEN ÇEKİLME işlemi

(Yönetmelik Md.9(9) Öğrenci almış olduğu zorunlu bir dersten, dönemin dördüncü haftası sonunda, akademik takvimde belirlenen tarihte danışmanının onayını alarak çekilebilir.)

 • Öğrencilerin yazılacağı derslerin AKTS kredisi toplamı; 40’ı geçemez.
 • Çakışan Derse yazılma yapılamaz)

MAZERETLİ KAYIT YENİLEME

“Mazeretleri nedeniyle kayıt yenileyemeyenler; dönemin ilk haftasında ilgili bölüm/ program başkanlığına kayıt yenileme başvurusunu yapar. Mazeretleri ilgili eğitim biriminin yönetim kurulunca kabul edilenler, akademik takvimde belirlenen mazeretli kayıt yenileme tarihinde kayıt yenileme ve derse yazılma işlemini yaparlar. Derse yazılma işleminden öğrenci sorumludur”(SAÜ Lisans ve Önlisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği 9.maddenin 7.bendi)

MAZERET SEBEBİ

Hastalık Hali

 • Öğrencinin ve/veya birinci derece yakınının ameliyat geçirmesi, hastaneye yatmasını gerektirecek nitelikte ciddi bir rahatsızlığının veya kayıt tarihlerini kapsayan en az 3 günlük rapor almasını gerektirecek bir durumun varlığı halinde bu durumu gösterir tam teşekküllü hastaneye ait raporun, akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde form ekinde sunulması gerekir.

Yakınların Vefatı

 • Öğrencinin ikinci dereceye kadar yakınlarından birinin vefatı durumunda vefat belgesinin mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde form ekinde sunulması gerekir.

Beklenmeyen Haller

 • Öğrencinin ikamet ettiği binada beklenmeyen bir sebeple olumsuz durumun (yangın, sel, deprem, çökme, yıkım vb) vukuu bulması, bu sebeple konutun hasar görmesi veya yıkılması halinde, resmi makamlardan alacağı belgenin akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde sunulması gerekir.
 • Öğrenci herhangi bir nedenle gözaltına alınmışsa; ilgili resmi makamlardan alınmış resmi belgenin, akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde sunulması gerekir.
 • Öğrenci tutuklanmış ise; ilgili mahkemeden alınmış tutuklama kararının bir suretinin, akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi içerisinde ilgili Dekanlık/Müdürlüğe sunulması gerekir.

Üniversite ve Diğer Resmi Kurumlarca Görevlendirilme Hali

 • Öğrencinin, ulusal veya uluslararası yarışma, sportif faaliyet vb. nedenlerle üniversite veya diğer resmi kurumlarca yapılan görevlendirilmesi durumunda; üniversitenin ilgili biriminden alınan resmi belgenin akademik takvimde belirtilen mazeretli kayıt yenileme süresi form ekinde sunulması gerekir.

Yukarıda seçilen mazeretin belgelenmemesi halinde başvurular kabul edilmeyecektir.

Detaylı bilgi için www.ogrisl.sakarya.edu.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

Sakarya Üniversitesi 2011/2012 Bahar Yarıyılı Harç Ücretleri

2011-2012_KATKI_PAYI_TABLOSU_(BAHAR)

Yukarıdaki linke tıklayarak Sakarya Üniversitesi 2011 / 2012 Eğitim ve Öğretim Dönemi Bahar Yarıyılı Harç Ücretlerine Ulaşabilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar