Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mevlana Değişim Programına Dahil Oldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mevlana Değişim Programına Dahil Oldu

Sakarya Üniversitesi Mevlana Değişim Programıyla birlikte, uluslararası işbirliği ağını genişletmeye devam ediyor.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı tarafından yürütülen Mevlana Değişim Programına Sakarya Üniversitesi ’de dahil oldu. Sakarya Üniversitesi, Avrupa Birliği ve EFTA ülkeleri dışında kalan dünya ülkeleri ile Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişimi gerçekleştirilmesini ön gören Mevlana Değişim Programı kapsamında 17 ülkeden 37 üniversite ile görüşmelere başladı.

Program kapsamında, öğrenciler hibe destekli olarak en az bir en fazla iki yarıyıl süre ile gerçekleştirecekleri bu programda tam tanınırlık esas olacak. Öğretim elemanları ise bu programa en az bir hafta en fazla üç ay süre ile yine hibe destekli olarak katılabilecek.

Diğer değişim programlarından farklı olarak, Mevlana Değişim Programı’nda Sakarya Üniversitesi’ne gelecek olan Öğrenci ve Öğretim Elemanları da hibe desteği alabilecek. Mevlana Değişim Programı SAÜ Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nce yürütülecek olup, Yrd. Doç. Dr. Nesrin Kenar koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek.

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. 2

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mevlana Değişim Programına Dahil Oldu
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mevlana Değişim Programına Dahil Oldu

3 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına program kapsamında gelerek eğitim-öğretim faaliyetlerine katılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar