Sakarya Üniversitesi Ulaşım Sorunun da Söz Öğrencilerde

Sakarya Üniversitesi Ulaşım Sorunun da Söz Öğrencilerde

Sakarya Üniversitesi Kampüsü ile ilgili ulaşım sorunları son dönemde yine fazlaca kendisini hissettirmeye başladı. Özellikle sefer sayısı az olan bölgelere öğrencilerin giriş ve çıkış saatlerinde yeni araçlar eklenmemesi büyük bir karmaşayı ve geç kalmaları kaçınılmaz hale getiriyor.

Yeni açılan Korucuk – Kampüs ve Terminal – Kampüs hatları bir bakıma bu bölgelerde yaşanan Çift Araç sorununu çözdü. Ancak özellikle Kampüs – Çarşı arasında halen sorun ve sıkıntı yaşanıyor.

Öğrenciler her sene artan Kampüs nüfusunun yanında bir türlü bitmek bilmeyen ulaşım çilesinden iyice bunalmış durumdalar. Sabah derse geç kalmamak adına saatlerce erkenden duraklara çıkmak, akşamları bir türlü istenilen saatte eve gidememek, yol boyunca tıklım tıklım otobüs ve minibüslerde seyahat etmek oldukça büyük bir çile halini alıyor zamanla.

Facebook Sayfamız üzerinden yaptığımız araştırma kapsamında yorumlarını esirgemeyerek bizlere düşüncelerini ulaştıran tüm arkadaşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İşte Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin gözünden Ulaşım Sorunu…

Mehmet Han Cali (İşletme Bölümü): Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederim. Kampus Korucuk hattını açtıkları için çok teşekkür ederim. . .

Şeyma Begüm BAYAR (Matematik Bölümü): Minibüsler orda kendi sıralarını beklerken kuyruklar oluşuyor insanlar üşüyerek bekliyor ve bide o kadar insan üşürken illa o minibüs dolacak yoksa hayatta gitmez. İlk duraktan minibüsü doldurup sonraki duraklarda durmadan geçmeleri de ayrı bir konu. Evim durağın tam karşısında ama her gün ilk durağa yürüyorum. Özellikle Serdivan da insanlar Gola’lardan mavi durağa yürüyor.

Sakarya’nın ulaşım sorununun düzeleceğini pek sanmıyorum ama…

Hacer YÜKSEL (Kimya Bölümü): Otobüsler internetteki kalkış saatlerine kesinlikle uymuyor akşamın 9 unda 1saat otobüs bekliyoruz. Sınav haftası zaten tam bir karmaşa 1 saat otobüs bekleyip gelmeyince minibüslere koşuyoruz. Onda da sıra varsa yandık sınav kaçtı zaten.

Minibüslerinde güzergâhlarda sıkıntı var kampüsten dönüşte direk Yenicami’den çarşıya geçilmiyor da tekrar salonun o tarafa dönülüyor bu da çok mantıksız. Zaten SAÜ’de ulaşım tamamen mantıksız.

Gizem Şahin (Gıda Mühendisliği): Ben terminal arabasından şikâyetçiyim. 15 dakikaya gideceğimiz yere 40 dakikada gidiyoruz. Ayrıca kampus ve terminalde otobüs bekliyoruz. Hiç derse yetişemiyoruz. Terminal arabasının kampusten direkt terminale gitmesini istiyorum

Kadir AKBALIK (Elektronik Öğretmenliği): Kampüsteki 5. Senem. Geldiğimiz günde yaşanan ulaşım sıkıntısı geçen 5 seneye rağmen galen düzelmedi. Her sene kampüs nüfusu %5 artıyor ancak hareket eden minibüs sayısında bir değişme olmuyor. Onlarca çalışmaya rağmen ne belediye nede okul yönetimi bu sorunun kaynağına neşter vurup sorunu çözemedi.

Her sene büyüyen bir ulaşım sorunu ile karşı karşıyayız. Okula gelip te tıklım tıklım otobüslerde sağdakine soldakine yapış yapış gitmeden seyahat eden öğrenci yok. Kampüsün tepede olması bisiklet vb. ulaşım araçlarını da yok ediyor. Acilen çözüm bulunması gerek.

Sezgin Çönger (BESYO): 15 numaralı otobüs hattı resmen rezillik tam saatinde geldiğini hiç görmedim.

Tuğba Dırakman: Dolmuşlar yerine daha çok otobüs ile takviye olsa herşey çok daha güzel olacak. Dolmuş manzarası tam bir rezalet..!

Zehra Çakmak Akşamseferleri artsın. Özellikle 16 nolu otobüs akşamlara 1 saatte bir kalkıyor.

Abdullah Eren (Mekatronik Mühendisliği): Akbulut minibüslerin yerine otobüs olmalı ve durak saysı arttırılmalı. Ama söferleri önce insan olmalı…

Güney Çay  (Mekatronik Mühendisliği): Evet şoförleri insan olmalı bence. . . ve sefer sayıları artırılmalı soğuktan donuyoruz otobüsler gelene kadar.

Bahar Bayrak Bencede sefer sayıları artmalı… Vagon yolunun orda agac oluyoruz. Dolu gelıyor minibüsler… Vede arkadasın dedıgı gıbı önce şöförler insan olmalı…

Gizem Öztürk (Kimya Bölümü):  Bence minibüsler artık fen edebiyat duraklarında durmalı ! Almadan trans geçiyorlar! Ve minibüs şoförleri insan taşıdığını unutmamalı!

Gizem Ulutaş (Bilgisayar Mühendisliği) Bence sakaryanın her yerinden kampüse araba olmalı. Ben Beşköprüde oturuyorum. Her sabah evden çıkarken okulu görebiliyorum ama 1 saate anca okulda olabiliyorum. Ya dolmuşların ayakta öğrenci almasına izin versinler ya da belediye otobüslerinin sayısını artırıp daha kısa sürelerde geçmesini sağlasınlar bence

Fatma Ölçer (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : ATSO evlerine bir otobüs daha çıkmalı kampüse gidemiyoruz:(

Kaan Tanrıkul (Makine Mühendisliği): Kampüse ulaşımımı minibüs ile sağlıyorum. Ulaşımdan memnun değilim. Minibüs seferleri arttırılabilir, minibüs fiyatları azaltılabilir. Çarşıdan kampüse minibüsler geç saatlere kadar olmalı. Minibüs şoförleri değişik insanlar, bazen ne olacakları belli olmuyor. Bazı şoförler kampüs içinde para alıyorlar. Kampüs içi servisler arttırılabilir.

Erdem Soğukçu (Kamu Yönetimi): Karaman’da oturuyorum. Ulaşımımı belediye ve minibüsle sağlıyorum. Karaman’dan direkt Kampüse araç olmadığı için 2 kere arabaya binmek zorunda kalıyorum. Yarım saatlik yol, bir saati geçiyor.

Enes Aktaş (İnşaat Mühendisliği): Uzunçarşıda oturuyorum. Ulaşımımı minibüs ile sağlıyorum. İlk duraktan biniyorum ama genede sıkışıklık oluyor. Sabahları AVMm’nin o taraflar da binenler yer bulamıyor, genelde binemeyende oluyor. İnsanlar cama yapışarak gidiyor. Durakta yarım saat, bir saat bekleyenler oluyor. Minibüsler arttırılsın özellikle de yoğun olduğu vakitlerde.

Fatih Demirbilek  (İktisat) Merkezde oturuyorum. Ulaşımımı minibüsle sağlıyorum. Ulaşımdan memnun değilim. Ayakta geliyorum. Araç sayısı arttırılmalı. Polisler kontrol yaptıkları için yarım saat araç beklediğim oluyor. Derslere geç kalıyorum.

Betül Onbaş (Ebelik):  Sapanca’da oturuyorum. Kampüse ulaşımımı otobüs ve minibüs ile sağlıyorum. Ulaşımdan memnun sayılmam. Sapanca’da otobüsle geliyorum daha sonra minibüse biniyorum. Servis yolu olabilir ya da Sapanca’dan direk otobüs ya da minibüs olabilir. Her gün 6 TL veriyorum. Otobüsler çok dolu oluyor ve bazen almıyorlar.

Özenç Sezek (Makine Mühendisliği): Serdivan’da oturuyorum. Kampüse ulaşımımı minibüsle sağlıyorum. Ulaşımdan memnun değilim. Belediyeler ayakta yolcu alırken minibüsler ise sıkış tıkış kontrolden geçiyorum diye almıyor. Buna belediye ve minibüsler bir çözüm bulmak için ortak olsunlar. Minibüs ücretleri oldukça fazla. Belediyeler buna bir çare bulsun. 65 nüfuslu üniversitede bu kadar minibüs çok az. Burada ki ulaşım Ankara’dan daha pahalı. Seferler çok az sabah dersimiz varsa geç kalıyoruz.

Banu Dilber (Gıda Mühendisliği): Merkezde oturuyorum. Kampüse ulaşımımı minibüsle sağlıyorum. Ulaşımdan memnunum. Burada ki sistem İstanbul’a göre daha iyi, belli kişiden sonra ayakta yolcu almıyorlar.

Burcu Aktaş (Endüstri Mühendisliği): Sapanca’da oturuyorum. Kampüse ulaşımımı 2 otobüsle sağlıyorum. Ulaşımdan memnun değilim. Günlük 6 TL veriyorum. Otobüsler çok yoğun ve kalabalık. Geç kalıyoruz hocalar derse almıyorlar. Sapanca’ya ek seferlerin açılmasını istiyorum.

Azize Tezgel (Güzel Sanatlar): Tunatan’da oturuyorum. Ulaşımımı minibüs ile sağlıyorum. Ulaşımdan memnun değilim. Her sabah geç kalıyorum. Ek seferlerin arttırılması yönünde çalışmalar yapılmasını istiyorum.

Okan Ay (İşletme): Serdivan’ da oturuyorum. Kampüse ulaşımımı minibüs ve belediye ile sağlıyorum. Ulaşımdan hiç memnun değilim. Belediyeler çok geç geliyor ve çok kalabalık oluyor. Geç kalıyoruz, hocalar derse almıyor.

Tuğba Varol (Makine Mühendisliği): İzmit’te oturuyorum. Ulaşımımı trenle ya da İzmit minibüsleri ile sağlıyorum. Trenle gelirken 2 araç, minibüsle gelince 3 araç değiştiriyorum. Bu da öğrenci olarak bütçeyi bayağı etkiliyor. SAÜ’ye İzmit’ten gelen çok öğrenci var. İzmit’ten kampüse tek sefer olsa iyi olur.

Minibüsçüler de Dertli

Söz hakkı minibüsçülere geldiğinde onların da dertli olduğunu gördük. Ancak onlar öğrencilerden değil yollardan yana dertli. Minibüsçüler “öğrencilerden yana bir sorunumuz yok, tek sorun yolların düzensiz olması” diyor.

Yakup Baştan (Durak Başkanı): Öğrencilerden aldığımız şikâyetler var. Şoförlerin sert konuştukları gibi şikâyetler duyuyoruz. Artık her minibüse kamera sistemi koyacağız. Bu şekilde daha iyi sonuçlar alacağız. Minibüsçülerin şöyle bir mantığı var: ” Minibüsüm hayatta dolmaz” onun için şoförler de arkaya doğru ilerleyin der. Öğrenciler de; “Daha nereye gidelim” diye aralarında tartışma çıkıyor, ancak bu her zaman olmuyor. Bunları duyduğumuz zaman şoförü uyarıyoruz, eğer tekrar yaşanırsa şoförü duraktan men ediyoruz. Ayakta yolcu alma problemi ise durakta 60’ın üzerinde minibüs var, bunların hepsi aynı anda yola çıksa yine yolcuları almaz. Biz öğrenciyi zamanında derse yetiştirmeye çalışıyoruz. Sabah saatlerinde işçiler de olduğundan dolayı yoğunluk daha da artıyor, ancak öğle saatlerinde bu yoğunluk sakinleşiyor. Belediye ile aramızda fiyat farkı var. Şuan biz belediyenin taşımadığı yolcuyu taşıyoruz.

Mesut Yılmaz (Minibüs Şoförü): Donatım güzergâhından servis çekiyorum. Yolların güzel bir şekilde yapılmasını sağlamaları lazım. Yeni sistem bize uygun değil, çok dolaşmak zorunda kalıyoruz. Öğrenciler 1 saat erken çıksa da yollar kötü iken yetişmelerine imkân yok. Fiyatlar bizim için ideal, her şeye zam gelirken belediyenin fiyatına inemeyiz. Geçen seneye göre %40 öğrenci kaybımız var. Yoğunluk saatlerinde bize tolerans göstermeleri lazım. Bu kadar okuyan öğrenci sayısı varken ayakta almamıza izin verseler ne öğrenci mağdur olur, ne de biz mağdur oluruz.

Yahya Baştan (Minibüs Şoförü): Hastane güzergâhından servis çekiyorum. Öğrencilerle ilgili bir sorunumuz yok. Öğrencilerle aramız gayet iyi, biz de insanız onlarda insan. Trafikten dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Güzergâhlar çok yanlış bunun içinde yetişme imkânımız zor oluyor. Tren raylarından 2-3 kere geçiyoruz, bu da bizi baya etkiliyor. Belediyeden ve polisten herhangi bir şikâyetimiz yok. Ayakta yolcu alma problemi yok, polisler de görevini yapıyor, denetlemek zorundalar. Fiyatlar yüksek değil, aksine gayet ucuz. Her şeye zam geliyor zaten bizde aile geçindirmek zorundayız. Sabah 07.05’te servislerimiz başlıyor, yoğunluğa göre ek seferlerimizde oluyor. Müşteri kaybetmemek için elimizden geleni sağlıyoruz.

Recep Ölmez (Belediye Şoförü): Öğrenciler ile sorun yaşamıyoruz, sıkıntımız da yok. Minibüslerden daha az ücret almamızın nedeni belediyedir. Yolda resmi araç olduğumuz için özellikle minibüs şoförleri bize yol vermiyor. Vatandaşın bize karşı duyarlı olmasını istiyoruz.

 

 

 Haber hazırlanırken Medya Bar sitesinde yapılan yorumlarda değerlendirilmiştir. Katkılarından dolayı MedyaBar sitesine teşekkürlerimizi sunuyoruz…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. bensakarya kaynarca öğrenciyim ulaşımda sıkıntı yaşıyorum otobüsler için yapılmış birtane bile kurulmuş şirket yok kuzey terminaline artı para veriyoruz metrodan bilet alıp otogara gitmek işkence gibi bide kaynarca yolundan merkeze giden araç olsa çok iyi olurdu kaynarca istanbula çok yakın öğrencide çok kaynarcada otobüs şubesi bile yok il niye diyoruz buraya

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
izmir escort antalya escort izmir escort bursa escort porno indir porno izle izmir escort istanbul jigolo escort antalya escort istanbul porno izle