beylikdüzü escort

Sakarya Üniversitesinde Davullu Zurnalı Formasyon Protestosu

Sakarya Üniversitesinde Davullu Zurnalı Formasyon Protestosu

Sloganların atıldığı pankartların taşındığı protesto sırasında öğrenciler SAÜ Rektörü Prof.Dr.Muzaffer Elmas kendileriyle basın olmadan görüşmek isteyince rektörlük önünde oturma eylemi yaptılar.

Sakarya Üniversitesi‘nde Fen-Edebiyat Fakültesinin Önünde yaklaşık 300 öğrenci formasyon alamadıkları için toplanıp rektörlüğe yürüdü.  Öğretmen olma yolunda olan mezun öğrencilerin ortalamaları yanlış hesaplandığı için formasyon alamadıklarını, tepki ve taleplerini Rektörlüğe bildirdiler. Ancak rektörlükten olumlu sonuç alamayan öğrenciler sloganlar eşliğinde yürüyüp Rektörlük binasının önünde oturma eylemi yaptılar.

Sakarya Üniversitesinde Eylem
Sakarya Üniversitesinde Eylem

Burada Sakarya Üniversitesi Mezunlarından olan ve formasyon alamayan Kadir Yakut öğrenciler adına yaptığı açıklamada; “Sakarya Üniversitesi 2011 yılından itibaren geçerli olmak üzere uygulamaya konulan YÖK’ ün not dönüşümü tablosu ile kendi öğrencilerinin öğretmen olma hayalini gasp etmektedir” diyerek şunları söyledi:

“Öyle ki Sakarya Üniversitesinden 2.50 ortalamayla mezun olan bir öğrencinin yüzlük sistemde notu 65, iken Pamukkale,Süleyman Demirel,Mehmet Akif Ersoy vs..75’e, Erciyes Üniversitesi’nde 79’a, Selçuk Üniversitesi’nde ise 84’e tekabül etmektedir. Üniversitemiz 167 üniversitenin gerisinde yer almaktadır. Hal böyleyken Sakarya Üniversitesi mezunları formasyon başvurusu yaptığı tüm üniversitelerde son sıralarda yer almaktadır. 2010 mezunu bir öğrencinin 2.50 ortalaması yüzlük sistemde 79.00’a denk gelirken 2012 mezunu öğrencinin yüzlüğü 65.00’tir. Bu durum aynı ders ve kredi sisteminden geçen öğrenci arasında adaletsizliğe yol açmıştır. YÖK Formasyon alımlarında bir standart oluşturamamasından dolayı binlerce öğrencinin mağdur olmasına sebeb olmuştur. YÖK bir kez daha adalet dağıtma hususunda sınıfta kalmıştır.”

Öğrencilerin eylemini görüp dışarı çıkan SAÜ Rektörü Prof.Dr.Muzaffer Elmas ögrencileri rektörlük binasına davet etti. Ancak üniversite özel güvenliği Rektör Elmas’ın öğrencilerle yapacağı toplantıya basın mensuplarının alınmasına engel olunca ögrenciler ‘Biz basın olmadan görüşmeyiz’ diyerek içeriye girmeyip protestoya devam ettiler

Ancak bu sorunda Rektör Elmas’ın araya girmesiyle çözüldü. Öğrencilerle toplantı yapan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas üniversitede tepkilere neden olan formasyon konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması için girişimler başlatacaklarını söyledi


Tuğba Camcı-Kerim Akkuş

Medya Bar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar