Sakarya Üniversitesinde Karşıt Gruplar Arasında Gergin Anlar Yaşandı

Sakarya Üniversitesinde Karşıt Gruplar Arasında Gergin Anlar Yaşandı

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünde bugün karşıt iki öğrenci grubu karşı karşıya geldi. Gergin anların yaşandığı kampüste olaylar büyümeden Özel Güvenlik ve Sivil Polisler tarafından bastırıldı.

Sakarya Üniversitesi girişinde basın açıklaması yapan gruba, karşıt görüştü başka bir grup saldırı girişiminde bulundu. Saldırı, Sakarya Üniversitesi güvenliği ve polisler tarafından önlendi.

Hendek’te başlayıp Esentepe kampüsüne sıçrayan gerginlik şöyle gelişti. Hafta sonu Eğitim Fakültesi’nden 3 öğrenci yaşadıkları bir tartışma sonrası darp edildiler. Bu olay sonrası bir grup öğrencinin ilçe merkezinde yapmak istediği protesto yürüyüşü ilçe merkezinde gerginliğe yol açtı. Hendek’te toplanan kalabalık bir gurup protestocu öğrencilerin üzerine yürüdü. Öğrenciler kampüse sığındılar.

Dün bu olayı protesto etmek üzere Esentepe kampusunde toplanan gruba karşıt görüşlü öğrenciler saldırdı. Hava gerilince SAÜ güvenlik ekipleri ve polisler araya girmesine rağmen gerginlik gün boyu sürdü. Ancak akşam saatlerinde gruplar dağıtıldı

Sakarya Üniversitesi girişinde bir grup öğrenci, geçtiğimiz günlerde Kırıkkale, Bolu, Çanakkale, Yalova, Erzurum, Gümüşhane ve birçok ilde polis ve sivil vatandaşlar tarafından saldırıların gerçekleştirildiğini iddia ederek basın açıklaması yapmak istedi.

Bu sırada üniversite içinden gelen 75 kişilik başka bir grup basın açıklaması yapan öğrencilere saldırmak isteyince gergin anlar yaşandı. Öğrencileri sakinleştirmek için uğraşan Sakarya Üniversitesi güvenliği ve polis zor anlar yaşadı. İki grubu ayıran güvenlik güçleri, öğrencileri okullarına kadar götürerek taşkınlık çıkmasını önledi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas üniversitede herkesin fikrini açıkça beyan etme özgürlüğü olduğunu belirtirken hiçbir öğrenci grubuna ayrıcalık tanınmadığını belirtti. 

Gün boyunca yaşanan gerginliğin izleri Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünde hissedilirken, Kampüse giriş ve çıkışlar kontrol altına alınarak Kimlik Kontrolü ve Üst Araması yapıldı.

 

Sakarya Üniversitesinde Gergin Anlar Sakarya Üniversitesinde Gergin Anlar Sakarya Üniversitesinde Gergin Anlar

Sakarya Üniversitesinde Gergin Anlar

 

Kaynak: SakaryaRehberim

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar