Sakarya Üniversitesini Kazanan Yeni Öğrenciler İçin Kayıt Duyurusu

Sakarya Üniversitesini Kazanan Yeni Öğrenciler İçin Kayıt Duyurusu

2018 YKS sonuçlarına göre Sakarya Üniversitesi bünyesinde eğitim gösteren herhangi bir bölüme yerleşen öğrenci arkadaşlarımız için Kayıt Duyurusu yayınlandı.

Buna göre Üniversite Kayıtları 3 – 7 Eylül 2018 tarihleri arasına üniversite tarafından belirlenen noktalarda yapılacaktır.

e-Kayıt İşlemleri ise 3 – 5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

e-Devlet Üzerinden Hızlı ve Kolay Bir Şekilde Kayıt Olabilirsiniz

Üniversite Kaydınız dileyen öğrenciler ilgili üniversiteye giderek bizzat yapabilecekleri gibi e-Devlet üzerinden e-Kayıt işlemini de yapabilirler.

e-Kayıt İşlemi sonucunda kayıt tamamlanacak olup Üniversiteye Evrak Getirme gibi bir durumda söz konusu olmayacaktır.

e-Kayıt sonunda size verilen Kayıt Çıktısını saklamanız daha sonra yaşanabilecek sorunlar için elinizde bir kanıt bulunması adına iyi olacaktır.

Kayıt Süreleri İçinde Kaydınızı Yapın

Eğer Online olarak kayıt olacaksanız 3 – 5 Eylül 2018 tarihleri arasında, eğer üniversiteye gidip kayıt olacaksanız 3 – 7 Eylül 2018 tarihleri arasında kayıt işlemlerinizi yapın.

Bu tarihler arasında kayıt olmazsanız hakkınız yanacaktır. Sizin kayıt olmadığınız boşluklar için Ek Kayıt Süreci ile öğrenci alımı yapılacaktır.

 

Henüz Mezun Olamayanlar Geçici Kayıt Yaptıracaktır

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır.

Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

 

Kayıt İçin Gerekli Belgeler (Sakarya Üniversitesi)

e-devlet üzerinden yapılan başvurularda bu evraklara gerek olmayacaktır.

Bazı bölümlerin Direkt Üniversiteye giderek kayıt yaptırması gerekmektedir. İlgili bölüm sayfasında yer alan açıklamalara bakınız.

 • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın fotokopisi ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,
 • YKS Yerleşti Belgesinin internet çıktısı
 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • 6 adet 4.5×6 ebadında çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi bölümlerine kayıt yaptıracaklar için 2018-YKS Tercih Kılavuzunda belirtildiği üzere “tam teşekküllü resmi bir hastaneden, eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği ürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu” getirmeleri gerekmektedir.
 • Sakarya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım programına kayıt yaptıracaklar için 2018-YKS Tercih Kılavuzunda belirtildiği üzere “devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.), program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları” gerekmektedir.
 • 1989 ve daha önce doğumlu erkek adayları için Askerlik Şubelerinden alacakları Askerlik Durum Belgesi. (1111 sayılı Askerlik Kanunu gereği 29 yaşından büyük yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarından alacakları askerlik durum belgesine göre kayıtları yapılır. Bu durumdakilerin askerliklerinin ertelenmesi mümkün olmadığından, kayıtlarının yapılmasını müteakip öğrenimlerine askerlik hizmetini tamamladıktan sonra devam edebilirler)

 

Bölümlere Göre Kayıt Adresleri

Aşağıdaki listeden hangi bölümün ders kayıtları hangi noktada yapılacak takip edebilirsiniz.

3 – 7 Eylül 2018 tarihleri arasında da ilgili adres üzerinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 

İngilizce Hazırlık Sınıfı Bilgilendirmesi

İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı okumak isteyen öğrenciler aşağıdaki link üzerinden gerekli bilgilere erişim sağlayabilirler.

http://www.yd.sakarya.edu.tr/sites/yd.sakarya.edu.tr/file/SAU_2018-19_bilgi_formu.pdf

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

19 yorum

 1. merhaba ben bu yıl üniversite sınavına girdim sakarya üniversitesinden kaydımı sildirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

   • bir arkadaşım yurtlara falan da gideceksin oradan oaraya gideceksin demişlerdi doğru mu ?
    internette örnek dilekçe formu buldum doldurup getirsem olur mu ?

   • KYK yurdunda kalıyorsanız oraya da bilgi vermeniz gerekecektir. Örnek bir dilekçe işinizi görmeyebilir. Siz yine de hazırlayın. Farklı birşey istenirse onu da halledersiniz. Ama silecekseniz erken haraket edin. Kayıt haftasına denk gelirseniz yüzünüze pek bakmazlar.

   • birkaç güne sonuçları açıklarlar hemen gideceğim açıklandığı gün sildirmeye.
    kayıtlar zaten 19 unda kazandıktan sonra sildirmek daha mantıklı olur dedim.
    kyk da kalmıyorum ailemle yaşıyorum.

   • Araya bayram tatili girecek. Sonuçlardan sonra sildirecekseniz muhtemelen zaten denk gelirsiniz kayıt haftası ile. 1 saatlik işlemi var.

 2. bu yıl okulu dondurmak istiyorum,harç ödemesi ve ders seçimini yapmazsam otomatik olarak donuyor diye biliyorum. okula dilekçe vermem gerekir mi ?

  • Harç Ödemesi yapmayınca okul donar. Dilekçeye gerek yok ama dilerseniz Öğrenci İşlri ile bir görüşüp illa isterlerse yazın

 3. Hazırlık sınıfına gidip gitmeyeceğimiz belli değil. Derse yazılma işleminden sonra belli olacak. Yine de 1.sınıfa yazılacak mıyız.

  • Yabancı Diller ile bir görüşün. Yazılmamanız gerek normalde ancak değişiklik yapılmış olabilir.

 4. Hazırlık sınıfına kayıt yaptıran, ingilizce Muhafiyet sınavına girebiliyor mu? Muhafiyeti kazanınca tekrar 1.sınıfa yazılabiliyor mu

  • Girebilirsiniz.
   İstiyorsanız hazırlıktan vazgeçip 1. sınıftan başlayabilirsiniz.

 5. Bugün okula gidip kaydımı yaptırmak için belgeleri teslim ettim. Bana öğrenci no su verip hazırlık için yabancı dil bölümüne gitmemi söylediler. Ben yabancı dil bölümüne gidip hazırlık hakkında bilgi aldıktan sonra kayıt yerine uğramadan çıktım gittim. Kaydım yapılır mı bir sıkıntı çıkar mı? Ne olur ne olmaz diyerek e kayıt yaptım bir sorun olur mu?

 6. İsteğe bağlı hazırlık okuyacak 2. Öğretim öğrenciler hem 2. Öğretim harcı hem de hazırlık materyal ücreti mi ödeyecek?

  Bu seneki hazırlık materyal ücreti ne kadar?

  • Evet. Bu şekilde oluyor. Çift Ödeme yapıyorsunuz.
   Rakamı tam bilmiyorum. Geçen senenin rakamına biraz ekleme yapılır sanırım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar