Sakarya Üniversitesini (SAÜ) Öğrencileri İçin Sakarya – Adapazarı Rehberi

Sakarya Üniversitesini (SAÜ) Öğrencileri İçin Sakarya – Adapazarı Rehberi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) için bu sene tercih yapmayı planlayanlar için kısa bir Sakarya (Adapazarı) turu yapalım istedik. Elimizden geldiğince Sakarya Üniversitesi ve Meslek Yüksek Okullarını tanıtalım diye yola çıktık.

Yazımızda olmayan, aklınıza takılan, öğrenmezsem çatlarım dediğiniz her konuyu YORUM kısmından sorabilirsiniz…

Sakarya – Adapazarı – SAÜ Ulaşım İmkânları (Şehirlerarası Ulaşım)

Sakarya Otobüs TerminaliŞehirlerarası ulaşım noktasında özellikle İstanbul – Ankara ve Eskişehir gibi illere oldukça yakın olması ulaşım noktasında çok fazla sıkıntı yaşanmasını engelliyor.

2 senedir Banliyö Tren Seferlerinin kaldırılmış olması sebebiyle biraz daha Pahalı Ulaşım Çözümleri sunan üniversitemiz 1 Kasım 2013 tarihi itibari ile Adapazarı – Haydarpaşa Tren Seferlerinin başlayacak olması ve YHT Tren Seferlerinin de Sapanca’dan geçecek olması ile yine ulaşımda Uygun Fiyatlı çözümlere de kavuşmuş olacak.

Sakarya iline Tren ve Otobüs ile ulaşmak oldukça kolay. Anadolu’ya giden hemen hemen her firma Sakarya Büyükşehir Belediyesi Otobüs Terminaline uğruyor. Bu noktada da Anadolu illerinde okuyanlar için büyük bir avantaj ortaya çıkıyor.

Metro – Vip ve SEV Turizm gibi büyük otobüs firmaları her gün İstanbul, Ankara, Trabzon, İzmir gibi birçok bölgeye yolcuSakarya Üniversitesi Ulaşım taşıyor. Nilüfer, Ulusoy, Esadaş, Doğu, Kamil Koç, Truva gibi firmalarda İstanbul veya Ankara üzerinden ilimize uğrayarak yolcu alıp yoluna devam ediyor.

Kısacası şu aralar özellikle Tren seferlerinden dolayı küçük sıkıntılar yaşansa da Sakarya’ya ulaşım oldukça kolay.

Ulaşım Fiyatları:

İstanbul – Sakarya: 15 TL – 19 TL (Harem)  – 21 TL (Esenler)

Ankara – Sakarya: 35 TL

Trabzon – Sakarya: 80 TL

İzmir – Sakarya: 50 TL

Daha fazla fiyat bilgisi için Otobüs Firmalarının Online Satış Sayfalarına bakabilirsiniz.

 

 

Sakarya – Adapazarı Şehir İçi Ulaşım Hatları (Kampüs – Çarşı – MYO Kampüsleri)

Sakarya içinde şu aşamada Belediye Otobüsleri ve Minibüsler günlük olarak Kampüs – Çarşı hattında devamlı sefer yapıyorlar. Ancak bu seferler Öğrenci Yoğunluğu dikkate alındığında biraz az kalabiliyor. O sebeple her ilde olduğu gibi Sakarya’da da ayakta yolculuk yapmaya hazır olun.

İlçelerde bulunan Meslek Yüksek Okulları ile Adapazarı Merkez arasında da ilçelere göre 15 dakikada bir veya yarım saatte bir araçlar kalkıyor. Bu araçlar ile ulaşım sağlamanız mümkün oluyor.  Bu noktada şu aralar Ortak Kart uygulaması da başladı. Yani yol ücretleri öğrenciler için daha uyguna gelmiş olacak.

Şu aşamada şehir içi ulaşım özellikle ek seferler ve AdaRay ile biraz daha düzene kavuşmuş durumda. Ancak sıkıntı yaşamayacaksınız diye bir durum yok. Özellikle ilçelerde kalıp biraz fazla yol gitmek durumunda kalacaklar sıkıntı yaşayabilirler.

SAÜ UlaşımEsentepe Kampüsü ile Çarşı hattı arasında 10 – 30 dakika gibi bir yol mevcut. Serdivan merkez kampüse 10 dakika uzaklıkta. Camili – Korucuk hattı ise 1 saati bulan bir yol anlamına geliyor.

Yol ücretleri ise değişkenlik gösteriyor. Ama ortalama olarak öğrenci için Kampüs – Çarşı hattı 88 Kuruş (Kartlı) – 1,5 TL (Kartsız) şeklinde. Minibüsler ise 1,25 TL’den öğrenci taşıyorlar. İlçe hatları ise 1.75 TL den başlayarak yola göre değişiyor.

Sakarya’da uygun fiyata ulaşım sağlamak adına Öğrenci Kartları ile sunulan Kart 54 hizmetini Kampüs’den ya da bulunduğunu MYO’dan aktif hale getirmeniz gerekecektir. Bu sayede daha hızlı ve ucuz bir ulaşım hizmeti alabilirsiniz.

 

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi Hakkında

Şimdi neden bu üç fakülte ön plana çıktı hemen belirteyim. Öncelikli olarak üçü de Esentepe Kampüsü yani Merkez Kampüs’de değil. Seçim yaparken buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Hendek ilçesinde yer alıyor. Ve yakın dönemde de Merkez Kampüse taşınması gibi bir yol görünmüyor. Hendek ilçesi kampüse 40 dakika mesafede ve şuan 3 TL gibi bir yol ücretine sahip.Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Özellikle bu fakülteden ders seçimi yapacak öğrencilerin çok yoğun sosyal hayatı olmayan, ders dışında sosyal bir aktivitesi olmayan bir bölgeye gittiklerini bilmeleri gerekecektir. Çünkü Hendek İlçesinde okuyupda Merkez Kampüsteki etkinliklerden ve sosyal alanlardan yararlanabilen öğrenci sayısı çok azdır.

İlahiyat Fakültesi ise Sakarya Merkezde yer alıyor. Ozanlar olarak nitelendirilen bölgede faaliyet gösteren İlahiyat Fakültesi yakın dönemde Esentepe Kampüsüne taşınacak. Rektörlük bu konuda çalışma yapıyor. Bu sene taşınma ihtimali ise oldukça yüksek.

Sakarya Tıp Fakültesi ise aslında hem Kampüs hem de Korucuk hattında. Derse göre gidilen noktada değişiyor. Ancak genellikle Sakarya Tıp Fakültesi öğrencileri Yenikent Devlet Hastanesi tarafında eğitim görüyorlar ve çok nadir olarak Esentepe Kampüsüne geliyorlar.

Bu sene Sakarya Tıp Fakültesi için farklı bir çalışmada yapılacak diye biliyoruz ama daha detaylar belli olmadı.

 

Sakarya – Adapazarı Öğrenci İçin Sosyal Hayat

Sakarya Çark CaddesiSakarya’da bir öğrenci için sosyal hayat maksimum 00.00 geldiğinde biter. Kabaktan yapılan at arabası da eski haline dönüşür.

İstanbul, Ankara, Eskişehir veya bu tarz gece hayatının döndüğü, özellikle Eskişehir gibi Öğrenci merkezli bir gece hayatının olduğu bir il değil Sakarya ili.

Çark Caddesi üzerinde yer alan bir elin parmakları kadar olan Cafe ve birkaç bölgede serpiştirilmiş olarak hizmet sunan Barlar dışında geceleri sizi dışarıda tutacak pek fazla nokta yok.

Aslında bu durum özellikle Ders Çalışmak için Sakarya ilini tercih edenler için ideal. Kafalarını karıştıracak, her gece dışarı çıkmalarına sebep olacak çok büyük sosyal imkanlar yok. Ancak yine de bir Elazığ, Erzurum, Diyarbakır gibi illerde bulunan üniversite öğrencilerinden kat kat daha fazla imkana ve sosyal alana sahipsiniz.

Bunun dışında şehir gezileri, konserler, etkinlikler İstanbul’a yakın olması dolayısıyla sıklıkla yapılmaktadır. Zaten dileyende direkt olarak 2 saatlik yolu kat ederek İstanbul’da yapılan bu tarz etkinliklere ulaşabilmektedir.

 

Hem Çalışan Hem Okuyan Öğrenci SistemiSaü Kampüs

Sakarya için Çalışarak Okumak çok da kolay bir iş değildir. Çünkü Sakarya ilinde Öğrenciye İş Veren firma sayısı ne yazık ki istenenin çok altındadır. Bir çoğu da Sömürme Politikası altında eleman çalıştırmaktadır.

Öğrenci Personel dediğiniz de SSK Yapılmayan, Düşük Ücret Verilen ve kesinlikle Daha Fazla Çalıştırılan eleman gözüyle bakıldığından dolayı Sakarya İl Merkezi ve İlçe Merkezlerinde hemen adam akıllı bir iş bulmanız mümkün değildir.

Hem çalışır hem de okurum diyorsanız o sebeple biraz zorlanabilirsiniz.

Okul İçindeki Siyasi ve Dini Duruş Ne Âlemde Peki

Sakarya Üniversitesi daha çok Sağcı ve İslamcı duruşu ile ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Sakarya ÜniversitesiSakarya ve Sakarya Üniversitesinde şu aşamada hakim olan kesimler genellikle Gülen Cemaati ve Ülkücüler ekibi olarak görülüyor. Anadolu Gençlik Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği de etkin olan gruplar arasında.

Son 1-2 senedir ise daha önce pek rastlanılmayan Sol Örgütlerde üniversitede etkin roller oynamaya başladılar. Bu sene özellikle birçok eylemde ön plana çıkan Solcu Gruplarda yavaş yavaş SAÜ içerisinde kendilerini gösteriyorlar. Ancak henüz istedikleri yeterlilikte değiller ve buna bağlı olarak da sesleri biraz daha az çıkıyor.

Tabi ki kampüs genelinde İslamcı ve Sağcı kesimlerin hakim olması ve yapılan eylemlerin genelde bu ekipler tarafından kontrol edilmesi düşünce bazlı eylemlerin de çok fazla saldırgan bir yapıya dönüşmeden sona ermesine imkan sağlıyor.

Yani sessiz bir üniversite kampüsü var diyebiliriz. Bu noktada da son yıllarda biraz daha eylemsel çalışmalar yapılsa da bir İstanbul Üniversitesi veya ODTÜ olma yolundan oldukça uzaktayız diyebiliriz.

 

Sakarya – Adapazarı Öğrenci Evi ve Yurtları Ne Durumda

Öncelikle size ilk önerimiz eğer Sakarya Üniversitesini yeni kazanan bir öğrenci iseniz ilk etapta bir yurda yerleşmeniz konusunda olacaktır.

Bunun sebeplerine gelince.

Kimseyi tanımadığınız, bölgeyi ve ili bilmediğiniz için gelir gelmez bir eve çıkmak size büyük sıkıntılar doğurabilir. Kampüse uzak bir yerden ev kiralayıp hem paradan hem de zamandan kaybetmenize sebep olabilir. Ev kirasını ortalamanın üstünde ödemenize sebep olabilir ve ev arkadaşı seçimini tam yapamamanız anlamına gelebilir.

Bu sebeple ilk sene KYK Yurdu ve Özel Öğrenci Yurtları arasında bir tercih yapabilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi KYK Yurdu ve Sakarya Hendek KYK Yurdu ilimizde bulunan Devlet Yurtları arasındadır. Eğitim Fakültesi veya Hendek MYO öğrencileri için Hendek KYK Yurdu önerisini sunarken, sadece Sakarya Esentepe Kampüsü öğrencileri için de Sakarya KYK Yurdu önerisini sunacağım.

Diğer Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ise ilçelere göre bir yer bakmak durumunda kalacak, Özel Öğrenci Yurtlarına başvurmak durumunda kalacaklardır.Sakarya Esentepe Kampüsü

Kayıt için kampüse geldiğinizde zaten sizi bütün Öğrenci Yurtları karşılayacaktır. Bu noktada Ücretsiz olarak yurtları gezmeniz, gidip görerek bir tercih yapmanız mümkün olacaktır. Servis imkanı, yurttaki imkanlar gibi birçok incelemeyi de bu sırada yapabilirsiniz.

Özel yurtlarda ortalama fiyatlar 250 TL seviyesinden başlayarak yükselmektedir. Yemekli olma, diğer sosyal imkanlar, servis hizmeti vs. birçok detaya göre de değişim göstermektedir.

Özel Yurtlar Ev Tutma düşüncesinde olanlar için geçiş noktası olabilir. Ancak bir yurdun hem daha Ucuz hem de daha Rahat olacağı gerçeği de vardır. Evde kalmak ise Sakarya için biraz daha külfetli olabilir.

Çarşı merkezde ortalama ev kiraları 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Bu noktada Deprem Gören Evlerin ayrımını da iyi yapmak, hasarlı binalarda ev tutmamakta önemli bir ayrıntıdır.

O sebeple sakin bir kafayla düşünüp, çevreyi ve ili tanıdıktan sonra eve çıkmanız, eve çıkacağınız arkadaş grubunu da belirledikten sonra böyle bir adım atmanız en doğru olandır. O sebeple en azından 1 sene yurtta kalmanız yararlı olacaktır.

 

Sakarya Üniversitesi ManzaraÖğrenci Yurdu Seçerken Neye Dikkat Etmek Gerekecek

Kampüs şehrin dışında, adı gibi Esentepe Kampüsünde. Bu noktada da Öğrenci Yurdu seçerken bazı tercihleri yapmanız gerekecek.

Öncelikle KYK Yurdunun iki noktada olduğunu, ikisinin de Esentepe Kampüsü içerisinde olduğunu belirtelim. Birisi kampüs yolu üzerinde, yürüyerek kampüse 10 dakika, diğeri de kampüs içerisinde (Yüksek Ücretli) kalıyor.

Şimdi ya Çarşı Merkez yada Serdivan Esentepe bölgesinde bir yurt seçeceksiniz. Bu noktada özellikle Kız Öğrenci Yurdu anlamında kampüs yolu oldukça zenginleşti.

Eğer Esentepe Kampüsü üzerinde bir yurt seçerseniz okula git gel masrafları minimum seviyeye iner. Bir bisiklet bile işinizi görür. Yürüyerek 10 – 15 dakika da kampüste olursunuz. Ama çarşı uzak kalır, çarşıya git gel masrafa biner, belli saate kadar çalışan minibüsler sebebiyle sıkıntı yaşanabilir.

Aynı durum çarşı merkezdeki yurtlar için tam ters olarak geçerli. Her gün kampüse git gel masrafınız olur veya varsa yurdun servisi ücret alır. Ancak çarşıda olmanın avantajları da yanınızda olur. Her saat açık bir yer bulma imkanınız, daha fazla geceleri gezme ihtimaliniz olur.

Ancak bu noktada tercih size kalıyor. Çok fazla dışlarıda işim olmaz, yurttan okula gider gelirim zaten diyorsanız kampüsSakarya-Universitesi_gece girişindeki yurtları tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Zaten son 2 senede o bölgede irili ufaklı 5-6 yurt açıldı. Buna bağlı olarak market tarzı noktalarda açılmaya başlandı. Çarşıdan yemek siparişi vermekte artık kolay. Yani bu noktadaki yurtlar biraz daha öğrenci açısından avantajlı olmaya başladı.

 

Öğrencilerin Yeni Mekânı Serdivan Hattı

Aslında Sakarya’ya bağlı bir ilçe olan Serdivan tam anlamıyla Adapazarı ile iç içe geçmiş durumda. Yani bir ilçe demek yerine bir mahallesi gibi düşünebilirsiniz.

Son 3-4 senede harabe görünümünden sıyrılmayı başaran Serdivan özellikle öğrencilerin de yoğun yaşadığı alanlardan birisi haline geldi. Kafelerin peş peşe açılması, bu bölgedeki ev sayısının yükselmesi, yurtların yapılması ve ev sahiplerinin daha uygun fiyata ve daha kolay şekilde ev kiralaması öğrenciyi buraya yönlendirmeye başladı.

SAÜ ŞenlikSerdivan bölgesinin avantajı kampüse çarşı bölgesinden daha yakın olması. Minibüs ve Belediye Otobüsleri ile Kampüs hattı 15 dakika kadar sürüyor. Kafelerin açılması ile de hayat daha kolay hale de gelmiş durumda.

Ancak diğer taraftan önemli bir sorun ulaşım sorunu. Bütün Kampüs araçları Serdivan – Mavi Durak hattından geçiyorlar ancak birçok kez dolu olması sebebiyle öğrenci almadan gittikleri oluyor.

Merkez ile Serdivan arasında dolmaya başlayan araçlar genelde Vize – Final haftalarında kontrollerinde sıklaşması sebebiyle Ayakta Yolcu Alamadıkları için kampüse çıkmak bir eziyete dönüşebiliyor.

Bu sebeple özellikle belli saatlerde yoğunlaşma yaşanan günlerde Kampüse çıkmak için 15 dakika önce değil 1- 1.30 saat önce yola çıkmak gerekiyor. Bu bölgenin henüz çözülemeyen en büyük sorunu da yıllardır ulaşım sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sakarya’da Yaşam, Fiyatlar ve Mali Durum

Sakarya aslında tam bir Öğrenci Üzerinden Geçinme ili. Yani birçok anlamda Öğrenci Yoksa İş Biter, Yapı Paydosa Girer. Ama bununla beraber burnundan kıl aldırmayan bir esnaf sistemi var.Sakarya_Universitesi

Aslında Süper Market ve Teknoloji Marker düzenine karşı olmamıza ve yerel firmalarında iş yapmasını istememize rağmen Sakarya’daki Esnaflık sistemi sebebiyle öğrencileri direkt olarak marketlere yönlendirmemiz daha doğru olacaktır.

Elbette ki istisnai noktalar vardır ancak bilinen bir gerçek var ki Sakarya Esnafı öğrenci üzerinden para kazanmayı bir emel haline getirmişken, Öğrenciye bir anlamda düzen bozucu gözüyle de bakmayı ihmal etmiyor.

Sakarya’da yaşanan her sorunun ve ahlaksızlığın arkasında öğrenciyi gören zihniyet gün içerisinde ise yine parayı öğrenciden kazanıyor.

O sebeple Sakarya’da öğrenciye bakış açısı biraz farklı bir konumda. Hatta bu geçtiğimiz yıllarda 3 TL olan bir ürünü sırf öğrenci diye 4 TL’den satan esnafları bile karşımıza çıkarmıştı. Şimdilerde bu tarz tutumlarla karşılaşmıyoruz ancak halen kendisini Öğrenci Düşmanı olarak gören bazı düşünceler halen Sakarya’da mevcut.

Bu noktada her ilde bazı sıkıntıların olduğu gerçeği ile hayatın pahalı yada ucuz olup olmamasına bakalım.

SAÜ SporMisal ev kiraları Merkezde 500 – 1000 TL arasında değişiyor. 2+1 Apart kiraları ise 7509 TL – 1500 TL arasında. Korucuk – Camili hattında ise ev kiraları 250 – 400 TL arasında değişiyor.

Ekmek şu an 1 TL. Halk Ekmek deyimi ise Sakarya’da yok denecek kadar az. Simit ise 59 Kuruştan açılıyor 1 TL’ye genelde satışı yapılıyor.

Yol masrafı ise Belediye kullanırsanız 85 Kuruş ile 1.50 TL arasında değişiyor. Minibüsler ise şehir içinde 1.25 TL’den yolcu taşıyor.

Kısacası Sakarya öğrenci üzerinden geçiniyor ve kimse kabul etmese de Öğrenci Gidince siftah yapamadan kapatan esnaflar bulunuyor.

Ve öğrenci her zaman bütçesine uygun bir yer bulmayı başarıyor. O noktada da sıkıntı yok

 

Sakarya Üniversitesi Eğitim Kalitesi

Her noktada elbette ki sorunlar olacaktır ama Sakarya Üniversitesinin Eğitim Kalitesi birçok üniversiteye göre çok yüksek. Buradaki birçok üniversiteden kastım İstanbul ve Ankara’da ismini duyduğunuzda “Off Orada Okumak Vardı” dediğiniz üniversiteler.

Yani ben “Çalışmadan Geçerim” diyenlerdenseniz Sakarya’dan uzak durun. Çünkü çok fazla bu düşünce tarzı ile ilerleyemezsiniz. Hocalar oldukça yoğun bir ders sistemi içerisindedirler ve birçok hoca oldukça fazla kasar. Bu sebeple de ders içeriği yoğun ve öğrenciyi biraz da sıkıcı bir haldedir.

Geçiş yaparak Marmara, İstanbul gibi üniversitelere giden birçok arkadaş burada ders geçmek SAÜ’den çok daha kolay, Dersler çok daha basit diyerek dönüş yapıyorlar. Bu noktada da basiti severim derseniz SAÜ sizi biraz sıkacaktır. Ama ben öğrenmeye geliyorum arkadaş diyorsanız o zaman SAÜ sizin için biçilmiş kaftan.

 

— Gelen önerilere göre yazımız DEVAMLI GÜNCELLENECEK ve SAÜ Hakkında Bilgi sunacaktır—

 

Yazının tüm hakları SAÜ KAMPÜS ve KADİR AKBALIK adınadır. İZİNSİZ olarak alınması ve yayınlanması YASAKTIR…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

154 yorum

 1. Herhalde okulda halen gülen cemaatini savunan insan olduğunu düşünmüyorsunuzdur. Yazıyı güncellemeniz gerek

  • Yazı bu sene daha güncel bir halde yayına alınacak. Çok eski bir yazı şuan da yayında olan.

 2. Merhaba ben kyk 201. Yedeğim Akyazı ve Hendekte KYK misafir olarak kabul ediyor ama esentepeye uzak galiba sizce Hendek mi daha uygundur( süre ve ücret) yoksa Akyazı mı? Ulaşım neyle bmve ne kadara sağlanıyor?

   • Bugün de 52.yedeğim Serdivan da misafir yurt yokmuş o yüzden Hendek ve Akyazı demiştim özel yurtlarda yıllık anlaşma yapıyorlar yoksa özelde kalırım

   • Hendek veya Akyazı merkeze 1 saat uzaklıktalar. Zor olur gidip gelmeniz. Okul açılana kadar bence size sıra gelir.

   • 201 den 52 ye düştüm bugün okul pazartesi açılıyor gelmesi mümkün değil yani umudumu yavaş yavaş kaybediyorum hiç çıkmaz gibi geliyor artık bir iki haftaya çıksa sıkarım dişimi kalırım bir yerlerde ama daha uzun sürerse sıkıntı olur yol falan

   • Muhtemelen önümüzdeki hafta sıra gelecektir. Olmadı Özel Öğrenci Yurtlarına bakarsınız.

 3. Merhaba, Arifiye YHT indiğimizde Esentepe kampüsüne nasıl ulaşabiliriz? Direk giden bir otobüs var mıdır?

 4. Merhaba hendek kyk kız yurdu ile eğitim fakültesi arası tahmini kaç dakika yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhaba, Arif Nihat Asya Öğrenci yurdunu kazanmışım, acaba oradan Sakarya Üni’ye gitmek zor mu ? Yakın mı acaba okula ?

 6. Tıp fakültesi öğrencileri genel olarak barınmayı nasıl yapıyorlar? Sıkıntı yaşar mıyım bu konuda .

  • Merkezdeki yurtlarla bir görüşün dilerseniz. Hatta ÜniYurt ile telefonla görüşün derim. Servis var diye biliyorum.
   Olmadı merkezde kalabilir veya Camili – Yenikent taraflarından ev kiralayabilirsiniz.

   • Sakarya merkezi seçtim yurt seçeneğinde. Ana kampüste sanırım kyk da. Ne kadar sürüyor . İnternetten baktım ama açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.

   • Kampüs içinde de çevresinde de yurtlar var. Çıkacak yurda göre yürüme mesafesinde 10 dakika olanda var, minibüsle 15 dakika olanda.

 7. Sakarya üniversitesi tıp fakültesini kazandım kyk için başvuru yaptım. (Merkez kyk) okula çok uzak mı oldu yurtlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • KYK ile TIP Fakültesi biraz uzak düşebilir. Hangi yurdun geleceğine bağlı ama ortalama otobüs ile dakikadan fazla sürecektir.

  • Arifiye- Sakarya arası otobüsle 15 dakika falan. Adaray ile de 10 dakika falan sürecektir.
   Kampüsle çarşı arasındaki ortalama ulaşaım süreniz 20 Dakika – 30 Dakika diyebiliriz.

 8. OĞLUM teknoloji fak.inşaat müh.iö kazandı hazırlık sınıfını okumak istiyorum nerede kala bilirim
  hazırlıksınıfı dersleri saatleri nasıl yardımcı olursanız sevinirim

  • KYK Yurtlarına veya Özel Yurtlara bakabilirsiniz. Oğlunuz için.
   Ders saatleri değişir. Sonradan belli olacak Öğretim Türüne göre.

 9. İyi gunler. Kayit icin lise diplomasinin asli isteniyor ama ben ikinci üniversitemi okuyacam lise diplomasinin aslını ilk üniversiteye teslim ettim. Simdi kayit icin diplomanin aslini isteniyor ben ne yapmam gerek

  • Konuyla alakalı olarak Öğrenci İşleri ile görüşmeyi deneyin.
   e-Devlet üzerinden alacağınız belge yeterli olabilir belki.

 10. Iyi gunler. Ben e devlet üzerinden kayıt yapacaktım ama 2008 öncesi e okul bilgisine ulaşılamıyor. Bu konuda ne yapmam lazim.

  • ÖYSM ile bir göüşün dilerseniz. Ama büyük ihtimalle Üniversiteye giderek kayıt olmanız gerekecek.

   • E devlette kayit icin yerlesmis oldugunuz üniversiteye basvurmaniz gerek diyor. Yani üniversiteye gelip kayit yaptirmak gerekiyor

   • Bu durumda 14 ü ile 18 arasında mesai saatleri içerisinde evraklarla beraber gelmeniz gerek.

 11. Merhaba.Ben İstabul’dan gelceğim,ailemle birlikte Akyazıya yerleşmeyi dusunuyoruz fakat makıne muhendıslıgı ders programına baktıgımda ıngılızce derslerı sabah 7 de baslıyor.İnternetten edinebıldıgım bılgıye gore akyazıdan merkeze otobusler en erken 6.30 yetişmek baya zor gıbı duruyor.Üniversite için ek ulaşım vesaire var mi?

  • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – Türk Dili – Yabancı Dil – Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersleri ONLİNE olarak yapılır. Bu sebeple de programa eklenirken sabah erken veya gece gec saatlere konulur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar