beylikdüzü escort

Sakarya ve Kocaeli Öğrencilerine Adapazarı – Haydarpaşa Tren Hattı Müjdesi

Sakarya ve Kocaeli Öğrencilerine Adapazarı – Haydarpaşa Tren Hattı Müjdesi

1 Ocak 2012 tarihinden başlayarak kademeli olarak kapatılan Adapazarı Haydarpaşa Banliyö Seferleri eğer takvimde bir sarkma olmazsa 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren Deneme Seferleri ile yeniden aktife alınacak.

Yüksek Hızlı Tren hattının yapılması sebebiyle kapatılan ve özellikle Adapazarı ve İzmit ilinde eğitim gören İstanbul’lu öğrencileri ile çalışan kesimi büyük bir sıkıntı içerisine Adapazarı Ekspresinin 2013 senesi sona ermeden yenilenmiş tren setleri ile birlikte geri dönmesi bekleniyor.

 

Tek Kazançlı Çıkan Otobüs Firmaları Olmuştu

Gün içerisinde binlerce kişiyi İstanbul – İzmit – Adapazarı hattı arasında taşıyan Adapazarı Ekspresi kalktıktan sonra özellikle bu hatta görev yapan Otobüs Firmaları büyük bir kazanç sisteminin içerisine girmiş, yeni firmalar açılmış ve fiyatlar bir anda yukarı çekilmişti.

Tren seferlerinin başlaması ise bu alanda özellikle Öğrenci ve Çalışan kesimi için büyük bir maddi rahatlama anlamına gelirken otobüs firmaları için de büyük bir müşteri kaybı anlamına gelecektir.

 

Yeni Adapazarı Ekspresi Daha Modern Olacak

Hatların değişmesi ve bu aradaki Yüksek Hızlı Trenler ile sefer hızlarının artması  Adapazarı – İzmit – Haydarpaşa arasında sefer yapan eski banliyö trenlerinin de atıla düşmesine sebep olacak.

RayBüs adı verilecek olan yeni sistemde daha modern ve konforlu tren setleri ile çok daha kısa süre içerisinde aradaki mesafe kat edilebilecek. Ayrıca dileyenler YHT adı verilen Yüksek Hızlı Tren seferlerinden de yararlanabilecek.

Sakarya RayBüs Sistemi

 

Ulaştırma  Bakanı Binalı Yıldırım RayBüs ve YHT Hakkında Bilgi Verdi

Gebze Köseköy arası 56 kilometre. Şuan itibariyle mevcut hattın tamamen sökümü gerçekleştirildi. Kazı, dolgu işleri yüzde 96 mertebesinde bitti. Bütün sanat yapıları yüzde 99, alt temel yüzde 71, alt balast yüzde 68, balast serimi yüzde 38 oranında tamamlanmış durumda.

Günlük ortalama 1 buçuk kilometre hat döşeme işi gerçekleştiriliyor. Özetle, balast işi 14 Ağustos’ta bitecek, hattın tamamı da 14 Eylül’de bitmiş olacak. Elekrik işleri, sinyal işleri de Eylül’ün 30’unda tamamen bitmiş olacak, böylece hat test sürüşlerine hazır hale gelecek.

Şu andaki çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor. Herhangi bir dar boğaz sıkıntı yok. Test sürüşlerinden sonra bir ay içerisinde YHT’nin açılışı gerçekleşecek.

Adapazarı ve İstanbul arasındaki elektrikli Raybüs ise test sürüşlerinin ardından başlayacak. Bu hat bitince Adapazarı-İstanbul hattında da düzenli hem hızlı tren seferleri olacak, ayrıca aralarda da İstanbul’dan İzmit’e, Sakarya’ya kadar düzenli çalışan yeni trenler olacak.”

 

Yeni Sistem Öğrenci Tercihlerini de Etkileyecek

Sefer süresini daha da aşağı çekmesi planlanan ve ücret olarak da normal seyirlerde olması beklenilen Adapazarı – İstanbul RayBüs seferleri ile birlikte özellikle İzmit ve İstanbul’da yaşayan öğrencilerin Sakarya Üniversitesine yönelik tercihleri de daha ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Dileyenin günübirlik olarak bile rahatlıkla gidip gelebilecek olması ve bu sistemde bile bir ev tutup yaşamaktan daha ekonomik olabilecek sistem ile birçok öğrencinin ailesinin yanında yaşayarak SAÜ’de okuması da sağlanmış olacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

    • Hayaller ve Hayatlar diyelim.
      Pendik – Mithatpaşa arasında seferler yapılıyor. İşinizi bir nebze olsun görür belki.

    • Eski trenlerle 3 saat sürüyordu ve 7.5 TL ücreti vardı. Şimdi sistem değişiyor. Büyük ihtimalle 2 saatin altında sürecektir. Fiyat ise 10 – 15 TL arasında olur diye düşünüyorum.

      • Henüz RESMİ ÜCRETLER belli olmadı. Tren sefrleri başlasın GENÇ ve NORMAL olmak üzere 2 ücret seçeneği olacak.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar