beylikdüzü escort

Sakarya’da Ev Kiralayacak Öğrenciler İçin Önemli Bilgiler

Sakarya’da Ev Kiralayacak Öğrenciler İçin Önemli Bilgiler

 

Sakarya Üniversitesine yerleştiniz veya hali hazırda öğrencisiniz. Ve artık eve çıkma zamanı geldi diyorsunuz. İşte size hangi semtte kiralar ne kadar, hangi okula hangi mahalle yakın gibi soruların cevapları.

Öncelikle eve çıkacaklara bir uyarı ile başlayalım. Sakarya malumunuz Deprem Bölgesi üzerinde ve 1999 yılında büyük bir deprem yaşadı. Bu sebeple de şehir içinde ve dışında birçok Deprem Hasarlı Bina mevcut.

Bir evi kiralamadan önce KESİNLİKLE Sakarya Üniversitesi Öğrenci İşleri ile görüşerek kiralayacağınız evin geçmişini öğrenin. Üniversitemiz bu konuda öğrencilere yardımcı olmakta ve bina bina deprem hasar durumunu incelemektedir.

Bu önemli konuya değindikten sonra öncelikle bir Kira Oranlarına bakalım.

 Sakarya’da Ev Kiralayacak Öğrenciler İçin Önemli Bilgiler

Sakarya (Adapazarı) Öğrenciye Kiralık Dairelerin Kira Oranları

Öncelikle neden Öğrenciye diye vurguladık belirtelim. Birçok ilde olduğu gibi Sakarya’da da evi kiralayacak olan Öğrenci olduğunda fiyatta bir miktar yukarı yönlü oynama olur. Buna zamanla alışacaksınız.

İlçe ilçe Kira Fiyatlarına Bir Bakalım…

Adapazarı  300 – 10000 TL
Serdivan  300 – 1000 TL
Arifiye  200 – 600 TL
Hendek  200 – 600 TL
Sapanca  200 – 600 TL
Pamukova  200 – 500 TL
Kaynarca  200 – 350 TL
Karasu  200 – 500 TL
Geyve  200 – 450 TL
Ferizli  200 – 450 TL
Akyazı  200 – 500 TL
Kırkpınar  200 – 800 TL
Alifuatpaşa  250 – 500 TL

 

Burada özellikle SOBALI – DOĞALGAZLI ev ayrımına dikkat etmeniz gerekecek. Misal Adapazarı Merkezde 2 karlı 3+1 evler 250 – 300 TL’den kiralanıyor. Ancak Sobalı olarak geliyor. Aynı şekilde yine merkezde 3+1 evler genelde 500 – 700 TL arasından gidiyor.

Listelerde 1000 TL olarak verilen ücretler genelde APART Ücretleridir. Eğer APART Daire tutmak isterseniz HERŞEY İÇİNDE 750 – 1000 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekecektir.

Son dönemde özellikle Serdivan ve Kampüs Yolu üzerinde Apart Daire sayısı giderek artmaya başladı. Bu durumu tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

 

Esentepe – Merkez Kampüste Okuyacaklar İçin Ev Önerisi

Ulaşım araçlarının genelde Merkezden kalkarak Serdivan hattı üzerinden Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsüne çıkması burada öğrenim gören öğrencilerin istedikleri noktada ev tutmalarına imkan sağlamaktadır.

Serdivan – Mavi Durak çevresi – Zorlu okulu çevresi gibi noktalar kampüse biraz daha yakın olan, son dönemde Öğrenci Kenti halini almaya başlayan bölgeye yakındır. Yani 15 dakikada kampüse çıkmanız, kafelere takılmanız ve kolay zaman geçirmeniz mümkündür.

Ancak bu bölgenin en büyük sorunu Dolu gelen araçlar sebebiyle özellikle Final ve Vize haftalarında saatlerce durakta araç beklemek sıkıntısıdır. Bu sebeple özellikle sınava giderken 1 saat erken yola çıkmak gerekmektedir.

Merkez – Erenler – Hızır Tepe – Şeker Mahalle – Cumhuriyet – Yeni Camii gibi birçok mahallede de ev tutabilirsiniz. Buralar kampüse ortalama 30 dakika uzaklıktadır. Ancak direkt olarak Minibüs ve Otobüs duraklarına yakın olmasından dolayı ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır.

 

Tıp Fakültesi Öğrencileri İçin Ev Önerileri

Tıp Fakültesi aslında Esentepe Kampüs merkezli gibi görünse de Korucukta bulunan Yenikent Devlet Hastanesinde eğitim işlemine devam etmektedir.

Bu sebeple TIP Fakültesini kazanan öğrencilerin Korucuk taraflarında ev tutmaları daha rahat okula gidip gelmeleri anlamına gelecektir.

Korucuk – Merkez arasında 30 dakikalık bir yol vardır. Bu sebeple biraz şehirden uzak kalacaksınız. Sosyal anlamda da Korucuk bölgesi biraz soyutlanmıştır. Bunlar yaşayacağınız zorluklar. Ancak TIP Fakültesinin de ağır dersleri olduğunu dikkate alırsak Korucuk bölgesinde sakin kafayla ders çalışmak çok daha kolay olacaktır.

 

İlahiyat Fakültesi Öğrencileri İçin Ev Önerileri

İlahiyat Fakültesi bir sene daha Ozanlar’da bulunan fakültesi binasında devam edecek. Gelecek sene (2014 – 2015) ise Esentepe Kampüsünde ki yeni binasına taşınacak.

Ev tutacak olan arkadaşlar Merkeze yakın bir noktada ev tutabilirler. Çok fazla Ozanlar tarafına gitmeleri gelecek seneler için sıkıntılı olabilir. Orhan Camii çevresinde bulunan evler İlahiyat Fakültesi Öğrencileri için idealdir diyebiliriz. 10 dakikalık bir yürüyüş ile okula gitmeleri, 5 dakikalık bir yürüyüş ile merkeze inmeleri mümkün olacaktır.

 

Eğitim Fakültesi Öğrencileri İçin Ev Önerileri

Eğitim Fakültesi merkezde değil. Bu sebeple de Eğitim Fakültesi Öğrencileri için Hendek İlçesinden ev bakmak daha mantıklı olacaktır. Yada bu bölgede bulunan KYK Yurdu ile Özel Yurtları incelemeniz gerekecektir.

Hendek İlçesinde ev oranı düşük durumda. Birçok evde Doğalgaz mevcut değil. Kısacası yeterli mekân sayısı yok. Bu sebeple gidip önceden bir araştırma yapmak gerektiriyor.

Dileyen Hendek – Merkez arasındaki 40 dakikalık yolu çekerek Merkezde de bir ev tutabilir. Çok dersim olmaz diyenler bu şekilde de gidip gelebiliyor. Ama biraz maliyetli oluyor. Git – Gel 5 – 6 TL gibi bir rakam çıkıyor.

 

Adapazarı Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu İçin Ev Önerileri

Bu iki Meslek Yüksek Okulu da Sakarya Merkez’de bulunuyor. Bu sebeple ev tutacak arkadaşlar Serdivan taraflarında (Özellikle Sağlık MYO) veya Eski Terminal taraflarında ev tutabilirler.

İki okula da şehir içi minibüsleri ile kolaylıkla şehrin her noktasından ulaşmak mümkün. Merkezden 15 dakika içerisinde Sağlık Meslek Yüksek Okuluna veya Adapazarı Meslek Yüksek Okuluna ulaşabilirsiniz.

 

Diğer Meslek Yükseokulları Hakkında Bilgi

Her MYO adını aldığı ilçededir. Bu ilçelerde bir yer ayarlaması yapabilirsiniz. Sapanca ve arifiye gibi ilçeler için dilerseniz merkezden de araçla ve adaray üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Hendek ilçesine göre hem daha kız sürede ulaşım sağlanmaktadır hem de ücretler gidiş geliş 2-3 TL seviyesine düşmektedir.

***

Apart Daire: Eşyalı olarak öğrencilere sunulan, Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, TV, Digitürk gibi birçok ekstra hizmetin bir arada sunulduğu sistemdir. Tek noktaya ödeme yaparak, tüm hizmetleri paket olarak alırsınız. Apart Türüne ve Firmasına göre alacağınız hizmetler ve ücretler değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar