beylikdüzü escort

Sakarya’daki At Eti İddiaları Giderek Büyümeye ve Mide Bulandırmaya Devam Ediyor

Sakarya’daki At Eti İddiaları Giderek Büyümeye ve Mide Bulandırmaya Devam Ediyor

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kobal, ilde 2 yıldır at eti sattığı belgelenen dönerci olduğunu, ancak bu dönercinin faaliyetine son verilmediğini savundu.

Kobal, Sakarya’da önceki hafta bir pidecinin yaptığı pidede at eti çıkmasıyla ilgili açıklamalar yaptı. At eti ile döner satanların, yakalandıktan sonra kasapları suçladığını, bu suçlamaların doğru olmadığını belirten Kobal, “Suçlanan bir kasaptan alınan et 3-5 kilo. Bu, fatura ile belli. Sattığın döner 30 kilo. Ondan sonra da diyor ki ‘ben bunu falancadan aldım’ 5 kilo etten döner zaten olmaz. At etini kullandı, yakalanınca da kasaptan aldığı faturayı gösterdi. Ne aldın, 3 kilo et, faturayı da 5 kilo aldın. 3 kilo et nerede 30 kilo döner nerede. Böyle bir şey olması mümkün değil. O dönerci halen faaliyetine devam ediyor. Bunun muhatabı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Bu mahkeme, 2 senedir sürüyor ve daha netice alınmadı. O arkadaş aynı işi yapmaya devam ediyor. Aslında ilk başta tahlil neticelerine göre, oraya gerekli işlem yapılmalıydı. Hem para cezası verilmeli, hem de o dönerci kapatılmalıydı. Bu işi ilk de yapmıyorlar. İl Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, derhal kapatması gerekirdi. Esnaflıktan men etmesi gerekirdi. Bu işi halen yapan insanlar var.“ diye konuştu.

 

Sakarya'daki At Eti İddiaları Giderek Büyümeye ve Mide Bulandırmaya Devam Ediyor
Sakarya’daki At Eti İddiaları Giderek Büyümeye ve Mide Bulandırmaya Devam Ediyor

 

“1,5 LİRAYA DÖNER OLMAZ”

Kobal, 1,5-2 liraya ekmek arası köfte ve döner satanlar olduğuna dikkat çekerek, bu fiyata satılan dönerin yüzde 100 dana eti olmasının mümkün olmadığını vurguladı. Kobal, şunları kaydetti: “Zaten bunun ekmeği, maydanozu 1,5 lira tutuyor. 1,5 liraya gerçek dana eti verilmesi mümkün değil. Karışık etlerden olsun, tek tırnak etlerden olsun, bunları ucuza alıp böyle değerlendiriyorlar. Herkesi kastetmiyorum.“

 

“AT DÖNERİ SATANLAR VAR AMA BİR ŞEY YAPILMIYOR”

Sakarya’da bu işi yapanların belli olduğunun altını çizen Kobal, bu konuda 5-6 mahkemesi olanların dönercilik yapmayı sürdürdüğünü dile getirdi. Kobal, “Eşek etlerini de getirenler belli. Bunlar devamlı bu işi yapıyorlar. Bu konuda çok muzdarip olduk. Benim esnafım kesinlikle böyle bir şey yapmaz. Esnafım böyle yaptığı taktirde ben bu insanlara yöneticilik yapmam. Bakın dönerci yaptı, at eti yakalandı, kasabın üstüne atıyor. Mahkeme neticesinde bunu göreceğiz. O arkadaşımızda en ufak bir suç bulunmayacaktır. Ona bu suçu atanlar Allah’a hesap veremeyecekler. At eti satanlar devam ediyor. Bu hayvanlar Bolu, Düzce tarafından geliyor.“ şeklinde konuştu.

 

“630 KİLO AT ETİNİ GÖZ GÖRE GÖRE VATANDAŞLARA YEDİRDİLER”

Kobal, 2011 yılında 630 kilo at eti yakaladıklarını, ancak yetkililerin hiçbir şey yapmadığını savundu. Kobal, şöyle devam etti: “O kişi hiçbir fatura ibraz edemedi bize. Kesinlikle at etiydi. Veteriner hekimlerle kontrol etmiştik. 33 yıldır kasaplık yapıyorum, hangisi at eti, hangisi değil, bunu anlıyorum. Kesinlikle at etiydi, ama tahlile gitti 4 gün sonra rapor geldi dana eti diye. Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü, o kişiye geri verdi. Göz göre göre at eti vatandaşlarımıza yedirildi.“ şeklinde konuştu.

Başvurulan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden ise konu ile ilgili açıklama yapılmadı.

 

Kaynak: www.internethaber.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar