Sakarya’nın Unuttuğu Depreme Dayanıksız Öğrenciler

Sakarya’nın Unuttuğu Depreme Dayanıksız Öğrenciler

Son günlerde bir deprem yaygarası gidiyor. Evler ve yurtlar depreme dayanıksızmış, Sakarya’da birçok kaçak yurt varmış, 3000 öğrenciden fazlası depreme dayanıksız ve hasarlı yurtlarda kalıyormuş, Belediye çalışma başlatmış vs. diye.

Bir an geçmişe gittim. Bu yaygara neden koptu. Van’da peş peşe gelen depremlerden sonra. Peki, bu deprem yaygarası 1999 yılında Sakarya’yı vurduktan sonra geçen 12 sene içerisinde neden yoktu.

Sayın Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki TOÇOĞLU bir anda Öğrenci sever yapısı ile ortalıkta demeçler vermeye başladı. Öğrenciler depreme dayanıksız evlerde oturuyor, onlara yeniden yer vereceğiz. Yurtlar kaçak bir çaresine bakacağız. Yenikent’i öğrenciye açarak depreme dayanıklı binalarda oturtacağız. Vs vs.

Sakarya'nın Unuttuğu Depreme Dayanıksız Öğrenciler
Sakarya’nın Unuttuğu Depreme Dayanıksız Öğrenciler

2009 yılında başkanlık koltuğuna oturdu TOÇOĞLU. Ondan bir önceki dönem ise Serdivan’da Belediye Başkanı idi. Aynı dönemde Sakarya Büyükşehir Belediyesi de yine AKP hükümetine aitti. Yani 2004 yılından günümüze yaklaşık 8 yıldır (2 Dönem) AKP ve Zeki TOÇOĞLU Belediye Başkanlığını yürütüyor.

Ancak ne gariptir ki onca yıldır var olması gereken bir sorun bir anda ortaya atılıyor, bir anda önlemler alınmaya başlanıyor. Yani yaklaşık 2004 yılından beri görevde olmalarına rağmen hiçbir düzenlemeye yapmayan siyasiler şu aralar bizi oldukça sever ve düşünür hale geldiler.

Peki biz buraya geldiğimizden beri depreme dayanıksız yurtlarda kalmaya, depreme dayanıksız evleri kiralamaya devam etmiş olmamızın vebalini kim verecek. Bizim burada depreme bile gerek kalmadan zaten orta hasarlı olması sebebiyle her an yıkılacak evlerde yaşamak durumunda kalmamızın suçunu kim üstlenecek.

Kimse kusura bakmasın arkadaş.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi varlığı ile yokluğu belli olmayan bir yapıya sahip. Bir çalışma yapıyor ama sonuç yok ortada. Her yerden bir açıklama geliyor ama icraat yok ortada.

 

Örnek mi. Hemen bakalım geriye doğru…

*****

Kampüse ulaşım sorunu düzelecek denildi, ek seferler koyduk ring sefer aralığı düştü denildi yine kampüse çıkan belediye otobüsü sayısı aynı. Yine 100 kişilik otobüse bindirilen öğrenci sayısı 150. 2006 yılında balık istifi gidip geldiğimiz kampüse yine balık istifi gidip geliyoruz.

 *****

Trafik sorunu var diye başlatılan yapım çalışmaları bir keşmekeşe döndü. Atatürk Bulvarı ve Merkez Belediye gibi bölgelerde bulunan ışıkların kaldırılması ile yayalar ezilme tehlikesi ile devamlı olarak karşı karşıyalar. Yani caddede drift yapan herhangi bir araca yem olabilirler.

*****

Çevre düzenlemesi adı altında kış aylarına doğru başlatılan çalışmalar tüm hızıyla çamura sarmaya başladı. Zaten alt yapısı olmayan ve bu sebeple her yağmurda göle dönen sokaklar artık bataklık halini almaya başladı. Kaldırımlar söküldü yayalar yollarda yürümeye başladı.

*****

Sokaklarda trafik oluşuyor diye bir dönem park yasağı konulan alanlara belediye Parkomat koyarak çift sıra park alanı yaratmayı başardı. Hatta ara sokaklara konulan parkomatlar sayesinde artık sokaklar gidiş geliş yol yerine gidiş geliş otopark haline dönmeye başladı. Yollarda park eden araçlar yüzünden yayalar bile geçecek yer bulamıyor.

*****

Kısacası kimse kusura bakmasın ama Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanının göreve geldiğinden beri yapabildiği ve sonucunda olumlu bir şeylerin olduğu iş sayısı bir elin parmaklarını geçemiyor.

Öğrenciye yönelik yapılanlar ise belli başlı birkaç şey. Kart 54 ve Yeni Terminal. Onun dışında zaten değişen ve gelişen bir şey yok. Öğrenciler yine bu şehirde canı kıymetsiz parası ise yolunacak birer göçebe muamelesi görmeye mahkûm.

 

buca escort bayan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar