beylikdüzü escort

SAÜ Bahar Dönemi Ders Yazılma İşlemleri ve Kılavuzu (2012 / 2013)

SAÜ Bahar Dönemi Ders Yazılma İşlemleri ve Kılavuzu (2012 / 2013)

Lisans ve Ömlisans (Adapazarı MYO ve Tıp Fakültesi hariç) derse yazılma işlemleri 2013/ 2013 senesi Bahar Dönemi için https://ogr.sakarya.edu.tr adresinden saat 14.00 itibariyle yapılacaktır. (28 Ocak 2013)

Enstitü ve ADAPAZARI MYO öğrencileri; www.obis.sakarya.edu.tr adresinden yazılma yapabilir.

Ders programlarını; www.sabis.sakarya.edu.tr adresindeki DERS PROGRAMLARI sekmesinden görebilirsiniz.

Ders Yazılma İşlemlerinde Dikkat edilmesi gereken hususlar:

 1. Birinci sınıf öğrencilerinin ders kayıtları Başkanlığımız tarafından yapılacaktır.
 2. 2012-13 Bahar yarıyılında 30+10 AKTS veya 30 AKTS+2 derse kayıt yapılabilir. (Seçilen derslerin en yüksek AKTS değerine sahip olan 2si dışında kalan derslerin AKTS toplamı 30’a eşit veya düşük ise kayıt işlemi kabul edilir.)
 3. Önceki dönemlerdeki dersleri tekrarlama veya ilk defa alma durumunda olan öğrenciler, öncelikle bu derslere yazılmak zorundadır. (Yönetmelik 9.md 3.fıkra)
 4. Lisans öğrencileri çakışan derse kayıt yapamaz. (Yönetmelik 9.md 8.fıkra)
 5. Öğrenci almış olduğu zorunlu bir dersten; dönemin dördüncü haftası sonunda, danışman onayı ile çekilebilir. (Yönetmelik 9.md 9.fıkra)
 6. Kayıt olunan seçimlik ders açılmış ise çıkılamaz. Öğrenci; açılmayan seçimlik dersler ilan edildikten sonra o ders yerine başka bir seçimlik derse yazılabilir.
 7. Üniversite Ortak Dersini Güz yarıyılında alıp başarısız olan yada almayan öğrenciler için açılmıştır. Üniversite Ortak Seçmeli dersini alıp başaran, ancak AKTS tamamlamak amacıyla Bahar yarıyılında ilave olarak almak isteyen öğrenci, bu işlemini bölümüne başvurarak yönetim kurulu kararı ile yapmalıdır. Aksi halde; yükseltmeye alınmış işlemi görür.
 8. Mazeretli derse yazılma* yapmak zorunda kalan öğrenciler; kotası dolmuş seçimlik derse yazılma talep edemezler. (*SAÜ LÖEÖSY Uygulama Esasları Madde 4 Hastalık hali, Madde 5 Yakınların Vefatı, Madde 6 Beklenmeyen Haller ve Madde 7 Resmi görevlendirme durumunda geçerli olacaktır.)
 9. 29 yaşını tamamlamış olup askerlik yapmayan (muaf olanlar hariç) erkek öğrenciler derse yazılma yapmayacaktır. (1111 sayılı Askerlik Kanunu)

 

Sakarya Üniversitesi Öğrencilerinin Yeni WebOBİS (SABİS) Üzerinden Ders Yazılımlarının Gerçekleştirilmesi

 • Web Tarayıcısının(Chrome,Mozilla) adres kısmına https://ogr.sakarya.edu.tr girilir.
 • Gelen SABİS sayfasında Kullanıcı Adı alanına Öğrenci Numarası ,Şifre alanına Öğrenci Şifresi ve Güvenlik Kodu alanına da hemen altında bulunan karakterler yazılarak Giris butonuna basılır.(Eğer Güvenlik Kodu karakterleri okunamıyorsa sağ tarafında bulunan yenile işaretine tıklanarak yeni bir Güvenlik Kodu gelmesi sağlanabilir)
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
 • Açılan WebObis ana sayfasında öğrenciye ait bilgiler yer alır. Burada Öğrenci Yatırması gereken harç miktarını da görür. Eğer harcını yatırmış ise veya harç muafiyeti var ise bu rakam 0 (sıfır) olarak gözükür.
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
 • Öğrenci WebOBİS Sayfasında yer alan AKTS Transkript menüsüne tıklayarak geçmiş yıllara ait Transkript bilgilerini görebilir.
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
 • Derse yazılmaya başlamak için Derse Yazılma menüsüne tıklanır. Burada Derse Yazılmayla ilgili önemli bilgiler içeren bir metin gelir. Bu metin dikkatlice okunup anlaşıldıktan sonra Okudum, Yazılmaya Başla butonuna tıklanır.
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
SAÜ Derse Yazılma Görsel Anlatım
 • Bundan sonra derse yazılma ekranı gelecektir.

 

Teknik sorunlar için: ogrisl@sakarya.edu.tr; akina@sakarya.edu.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

63 yorum

 1. Sabisten mail bölümüne giriyorum ama aktarma yapmıyo kullanıcı adıı ve şifre gelio ama hatalı diyo

 2. sabis e giriş yapılmıyo öğrenci şifrem ve kullanıcı adım doğru neden hatalı giriş diyoo acıklarmısınız

  • Sistemsel bir sorun vardır. O sebeple sıkıntı çıkarıyordur. Zaten giriş yapsanız bile iç sayfalar açılmıyor.

 3. yarın okula gidiyorum problemimi bu seferde çözmezlerse bu sefer mahkeme yolu göründü.aynı zamanda bi internet siteside hazırlıyorum mağdur arkadaşların toplanıp birlikte hareket edebileceği..böyle amatör bir düzen böyle amatör bi kadro hiçbiyerde görmedim ben ayıp be ayıp..

 4. Mrblr Çevre mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Daha önceki senelerde Zorunlu olarak aldıgım iki ders teknik seçmeli oldu,tüm dönemler boyunca 5 teknik seçmeli ders veriliyor, son dönemimdeki teknik seçmelilileri alırsam toplam aktsm 260 ları buluyor bu durumda yeniden seçim yapmalımıyım?

  • 240 AKTS yi geçmeyecek şekilde ayarlama yapınız. Bölümdeki Danışman Hocanız ile görüşerek net bir karar alınız.

 5. ben hala 1 derse bile kaydolamadım.önceki yarıyıl derslerimi seçtiğim halde sistem önceki yarıyıldan kaydolmadığınız ders var diyo. okulun ilk haftasında geçen dönemki gibi dilekçe versek olur mu acaba?

  • Evet. O şekilde olacak. Birde Duyuru vardı.

   DERSE YAZILMA İŞLEMLERİ DUYURUSU

   2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı derse yazılma işlemleri 3 Şubat 2013 Pazar günü saat 13.00 kadar devam edecektir.

   Ayrıca açılmayan seçimlik derslerin kapatılma işlemi yapılacak olup bu kapatılan derslere kayıt olmuş öğrencilerimiz de 3 şubat pazar günü saat 13.00 kadar açık diğer seçmeli derslere yazılma işlemi yapabileceklerdir.

   Öğrencilerimiz problem yaşadıkları konulardaki maillerini sabis@sakarya.edu.tr adresine gönderebilirler. Sorunlar gruplanarak çözülmektedir.

   Eğitim öğretim planlandığı gibi 4 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayacaktır.

 6. ben öncelikle alttan almam gereken muhasebe ve iktisat dersklerini seçtim ve kayıtları yapıldı ancak 2. öğretime atıldı.Durum böyle olunca da bu dönemki zorunlu derslerimden 3 ünü seçemiyorum çakıştığı için. Ne olacak bunun sonu?

  • Yapacak birşey yok onun için. Kontenjanlı Seçmeli Dersler sıkıntılı olacaktır. Seçemeyebilirsiniz.

 7. Ben Myo’da okuyorum Staj’a gidemediğimden dolayı 3 dönem ortalamam 1.67 oldu. bu dönemde alttaki dersleri alıcam staj’a gitmem gerekiyor
  Dönem Sonu 6 AKTS
  Şirketler 4 AKTS
  İNGİLİZCE 4
  TARİH 4
  TÜRK DİLİ 4
  Bu dersleri aldım Gectiğim taktirde staj’a gidicem sizce yeterli olurmu bu dersler ortalamanın yükselmesine 22 AKTS var benim 40 AKTS Hakkım var baska ders almalımıyım yükseltmeye. Yarım dönem uzadı sonucda :

  • Ortalamayı 2.0 mı yapar diye soruyorsunuz. Bunun hesaplaması için tüm dersleri ele almak gerekecek. Ders saatleri, diğer dönemlerin ortalaması vs. Elden bir hesap yapabilirsiniz. Ama AKTS hakkınız olduğundan size önerim eski seneden kalan DD dersler varsa geçebileceğinize inandığınız onları da yükseltmeye alın. Daha iyi olur. Özellikle AKTS sayısı yüksek olanları

 8. 3 Gündür seçmeli derslerin sistemde açılmasını bekliyorum ama yok zorunlu dersleri seçtim staj zamanımdan da yükseltmek istediğim inkılap ve edebiyat derslerini de göremiyorum artık seçmek için, bugün 13:00e kadar ders seçimleri ama halen bir düzelme yok.Neden?

 9. KYO 102 SİYASET BİLİMİ birinci öğretim olarak seçiyorum
  ULI 206 ULUSLARARASI İLİŞKİLER ikinci öğrenim olarak seçiyorum
  KYO 202 TÜRK KAMU YÖNETİMİ ikinci öğrenim olarak seçiyorum

  fakat derslerim çakışıyor diye hata mesajı alıyorum oysaki KYO 202 sabah 11 de diğerleri akşam….

  • Ya bölümler giriş yaparken yanlış girdiler, yada SABİS Sapıttı. Aynı sorun birçok kişide mevcut. O dersi bırakın kalanları kaydedin. O dersi de ekle sil haftasında girebilirsiniz.

   • eğer herhangi bir şekilde internet oratmından sorunun çözümü olmazsa sonraki adımım ne olmalı..
    bir form fln verselerde ordan seçsek bari

   • 4 Şubat ile başlayan haftada okuldan EKLE – SİL işlemlerini yapabilirsiniz.

   • teşekkürler gün boyunca aldığım en iyi cevap..hatta nerdeyse tek düzgün cvp

   • peki kontenjan dolarsa nolcak nasıl alıcaz ekle-sil de ??

   • Yapacak birşey yok onun için. Kontenjanlı Seçmeli Dersler sıkıntılı olacaktır. Seçemeyebilirsiniz…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar