SAÜ Güzel Sanatlar Özel Yetenek Sınavı Başvuru ve Sınav Kılavuzu (2014 – 2015)

SAÜ Güzel Sanatlar Özel Yetenek Sınavı Başvuru ve Sınav Kılavuzu (2014 – 2015)

Sakarya Üniversitesi bünyesinde eğitim vermekte olan Güzel Sanatlar Fakültesine giriş yapabilmek için gerekli olan Özel Yetenek Sınavı için Başvuru Şartları, Başvuru Tarihleri, Kayıt Süreci ve İşlemleri ve Sınav Bilgileri rektörlük tarafından duyuruldu.

İşte Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Başvuru Süreci ve Sınav Bilgileri

 

 

 

 

Başvuru Şartları

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 26.06.2012 tarih ve B.30.0.EÖB.301.01-4153 sayılı yazısına göre; özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yüksek öğretim kurumlarında farklı puan uygulamasına devam edilmesinin uygun olmadığına karar verilmiştir. Bu nedenle kurumumuzda ÖSYM tarafından açıklanan başvuru koşulları ve ilan edilen ek koşullar geçerlidir. Adayların ön kayıt başvurusunda bulunabilmeleri için, 2014-YGS

(Yükseköğretime Geçiş Sınavı) puan türlerinin herhangi birinden en az 180 puan almaları gerekir.

3. 2014-YGS ile herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya diğer üniversitelerin yetenek sınavlarına katılan adaylar da sınava başvurabilirler.

4. Bir başka yüksek öğretim kurumundan disiplin nedeni ile çıkarılmış bulunan adaylar ön kayıt yaptıramazlar.

5. Başvurular internet üzerinden yapılacaktır.

6. 2014-YGS kılavuzunda belirtilen ilke ve kurallar ile uygulanabilecek bütün konular, özel yetenek sınavı ön kayıt ve kesin kayıt işlemleri için de geçerlidir.

 

Bölümlere Alınacak Öğrenci Kontenjanları

 • Resim Bölümü : 30
 • Seramik ve Cam Bölümü: 20
 • Geleneksel Türk Sanatları Bölümü: 35
 • Görsel İletişim Tasarımı Bölümü: 30

Dikkat: Grafik, Endüstriyel Tasarım ve İç Mimarlık bölümleri bu yıl öğrenci almayacaktır.

 

Ön Kayıt Tarihi: 18 Ağustos-29 Ağustos 2014

 

Ön Kayıt İşlemleri

1. Adaylar tercih sırasını belirtmek şartı ile en fazla iki bölüm için ön kayıt yaptırabilirler.

(Tercih sıralamaları yerleştirmede önem taşımaktadır. Bu nedenle adayların tercih sıralamasına dikkat etmeleri önemle rica olunur.)

2. Aşağıda bilgileri bulunan hesaba bir bölüm seçenler için 100 TL, iki bölüm seçenler için 150 TL kayıt ücreti yatırılmalıdır. Kayıt ücretini yatırmayan adaylar, sisteme kayıt yaptıramaz.

ZİRAAT BANKASI

Hesap Numarası: 1946-29515975-5164

IBAN Numarası: TR10 0001 0019 4629 5159 7551 64

2. Kayıt ücretini yatırıldıktan bir gün sonra sisteme, http://ozelyetenek.sakarya.edu.tr adresinden kayıt yaptırılabilir. (Banka’dan verilerin alınması ve kontrol edilmesi için gereken süre nedeniyle)

3. İnternet üzerinden kayıt yapacağınız sayfada “Kayıt Ol” düğmesine basarak açılan kayıt formunu doldurunuz. Daha önce kayıt yaptırıp tekrar sisteme girmek istendiğinde “Giriş Yap”seçeneği seçilmelidir.

4. Kayıt formunda T.C. Kimlik Numarası, Ad ve Soyadı, Anne Adı, Baba Adı, Doğum Yeri ve Doğum Tarihi gibi bilgilerin tamamını giriniz.

5. Girilen T.C. Kimlik Numarası ile MERNİS sisteminden öğrencinin bilgileri doğrulanacaktır. Bilgilerinde hata olanlar sisteme kayıt yaptıramayacaktır. Bu sebeple kişisel bilgilerinizi doğru girmeye dikkat ediniz.

6. Girilen T.C. Kimlik Numarası ile ÖSYM’den bilgileri sorgulanır. Barajı geçemeyen aday öğrenciler (YGS puanı 180 puanın altında olanlar) sisteme kaydolamayacaktır.

7. Başarılı bir şekilde kaydolan ve sisteme giriş yapan öğrenci tercih ekranından seçtiği bölümleri görebilir ve kişisel bilgilerini (adres, telefon vb. gibi) güncelleyebilir.

8. Kayıt formunu tamamladıktan sonra Sınava Giriş Belgesi’ni çıktı alarak, sınav günü yanınızda getiriniz.

 

Yetenek Sınavları

Sınavlar iki aşamalı olarak yapılacaktır.

 1. Basamak Sınavı

Bu sınavda, aday öğrenciye, doğru görebilmesi ve gördüğünü optik görsel değerlere uygun şekilde ilişkilendirebilmesine yönelik bir çalışma yaptırılır.

Tarih: 2 Eylül 2014

Saat: 10.00 – 13.00 (3 Saat)

Yer: Merkez Kampüs Öğrenci Yemekhanesi 2. ve 3. Kat

Dikkat: I. Basamak Sınavı eleme amacıyla yapılan bir sınavdır. Bu sınavın baraj notu 100 puan üzerinden 50 olarak belirlenmiştir. Sınav notu 50 puanın altında kalan adaylar II. Basamak Sanat Dalı Sınavlarına giremezler.

Sınav kâğıtları, Fakülte tarafından adaylara dağıtılacaktır.

 

 1. Basamak Sanat Dalı Sınavları

Bu sınavda, tüm bölümler için jüri tarafından belirlenen bir konuda adayın hayal gücünü ve tasarım yeteneğini ölçen bir kompozisyon yaptırılır.

 

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ

4 Eylül 2014

Saat: 10.00 – 13.00 (3 Saat)

Yer: Merkez Kampüs Öğrenci Yemekhanesi 2. ve 3. Kat

 

SERAMİK VE CAM BÖLÜMÜ

4 Eylül 2014

Saat: 14.30 – 17.30 (3 Saat)

Yer: Merkez Kampüs Öğrenci Yemekhanesi 2. ve 3. Kat

 

RESİM BÖLÜMÜ

5 Eylül 2014

Saat: 10.00 – 13.00 (3 Saat)

Yer: Merkez Kampüs Öğrenci Yemekhanesi 2. ve 3. Kat

 

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI BÖLÜMÜ     

5 Eylül 2014

Saat: 14.30 – 17.30 (3 Saat)

Yer: Merkez Kampüs Öğrenci Yemekhanesi 2. ve 3. Kat

Tarih: 4 Eylül 2014

 

Dikkat: II. Basamak Sanat Dalları sınav sonuçlarına göre, Yerleştirme Puanı 50 puanın altında kalan adaylar başarısız sayılırlar.

 

Sınav Günü Getirilmesi Gereken Malzemeler

 • HB, 2B, 3B vb. kurşun kalem
 • Yumuşak silgi
 • Kalemtraş
 • 50×70 cm boyutunda resim altlığı
 • Resmi Kimlik Belgesinin aslı (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, süresi geçmemiş Pasaport, vb.)
 • Online ön kayıt işlemleri sırasında çıktısını alacağınız Sınava Giriş Belgesi

DİKKAT! Resim dosyaları resim altlığı olarak kullanılmayacaktır.

 

Sınavda Uyulması Gereken Kurallar

 1. Özel Yetenek Sınavı Giriş Kimlik Kartı ile Resmi Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, süresi geçmemiş Pasaport, vb.) aslı olmadan sınava girilemez.
 2. Adayların sınavın başlayacağı saatten, yarım saat önce sınav malzemeleri ile birlikte, sınav yerinde hazır bulunmaları gerekmektedir.
 3. Sınav başladıktan 30 dakika sonra gelen adaylar, sınava alınmazlar. Sınav başladıktan sonra ilk 40 dakika dolmadan adaylar sınav salonundan dışarı çıkamazlar.
 4. Adaylar, sınav görevlilerinin uyarılarına uymak zorundadır.
 5. Aday, sınava cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, cep bilgisayarı, fm mikrofonu, ses kaydedici veya naklediciler, mp3 player, cd çalar, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzerleriyle sınava giremez.
 6. Sınavda, konuşmak, silgi, kalemtıraş alışverişi yapmak, yer değiştirmek, sigara içmek, kulaklıkla her hangi bir şey dinlemek, dikkat çekici bir şekilde bir şeyler yiyip içmek, olumsuz hareket ve davranışlarda bulunmak yasaktır.
 7. Sınav sırasında, sınav kurallarına uymayan adaylar; görevliler tarafından aday kartları ve sınav kâğıtları alınarak, sınav salonundan çıkarılırlar. Bu durumdaki bir aday tüm sınav hakkını kaybetmiş olur.
 8. Adayın sınav kâğıdında, sorulan soruya ilişkin istenilenin dışındaki her türlü yazı, işaret, çizim vb. olduğu takdirde, adayın sınavı geçersiz sayılır.
 9. Bu kitapçıkta bulunmayan hususlarda SAÜ Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin ilgili hükümleri geçerlidir.

Görevliler, sınav kurallarının uygulanmasından yetkili ve sorumludurlar.

Güzel Sanatlar
Güzel Sanatlar

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Birinci Basamak Sınavı ve bölüm sınavlarının değerlendirilmesi en kısa sürede yapılacak ve sınav sonuçları, gün içerisinde internet sitemiz üzerinden yayınlanacaktır.

Asil ve Yedek Adayların İlanı ve Kayıtları

6 Eylül 2014 Cumartesi

 

Asil Adayların Kayıtları: 8-9-10 Eylül 2014 Saat: 9.30-16.30

Yedek Adayların Kayıtları: 11-12-15-16-17-18-19 Eylül 2014 Saat: 9.30-16.30

 

 

Kesin Kayıt İşlemleri

Özel Yetenek Sınavı’nı kazanan adayların kesin kayıtları 8-9-10 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

Barajı aşan adaylar, kontenjan sayısı kadar ASİL ve varsa asil sayısını aşmayacak sayıda YEDEK liste yayınlanır. (Not: Örneğin, 50 kontenjanı olan bölüm için 50 asil-50 yedek aday listesi yayınlanır.)

Yedek adayların kesin kayıt işlemleri 11-12-13-14-15-16-17-18-19 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. Yedek kaydı için asil listede açık kalan kontenjan kadar sayıda aday ilan edilir. Yedek aday kayıt süresi boyunca her gün yedek aday listesi kalan boş kontenjanlara göre güncellenir. Bu listeler Üniversite ve Fakülte İnternet Siteleri be Öğrenci İşlerinde ilan edilir.

Asil listede kayda hak kazananların kayıtları yapılır. Hem asil hem de yedek listede bulunan aday, asil listedeki hakkını kullandığı takdirde, yedek listedeki hakkını kaybeder.

İlan edilen tarihlerde kayıtlarını yaptırmayan asil ve yedek adaylar kayıt haklarını kaybetmiş olurlar.

Mazereti nedeniyle kayıt süresinde gelemeyen öğrenci adayı; mazeretini belgelemek kaydıyla, bir yakını tarafından kaydını yaptırabilir. Kayıt tarihlerini geçiren mazeretli öğrenci hiçbir hak iddia edemez.

Kayıtta kullanılan noter tasdikli belgelerin asıllarına uymaması halinde belge sahibi sınavı kazanmış olsa dahi kaydı yapılamaz ve hakkında kanuni işlem yapılır.

 

Kesin Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler

 1. 2014-YGS Sonuç Belgesi
 2. Adayın lise veya dengi okul mezunu olduğunu belirten diploması ya da geçici mezuniyet belgesi
 3. Nüfus cüzdanının noterden onaylı sureti
 4. İkametgâh belgesi
 5. 1992 ve daha önce doğmuş erkek öğrenci adaylar için Yükseköğretim Kurumu’na kaydolmasına sakınca olmadığına ilişkin Askerlik Şubesi’nden alınmış belge
 6. 14 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı)

 

Sınav Sonuçlarına İtiraz

Adaylar, sınav sonucuna itirazlarını 3 Eylül 2014 saat 17:00’ye kadar Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı’na yapabilirler.

 

Aday Öğrencilerin Dikkatine:

Fakültemiz bölümlerinde yalnız teorik dersler değil, bedensel aktivite gerektiren uygulama dersleri de mevcuttur. Bu nedenle uygulama derslerinin yapılmasına engel olabilecek belli başlı sağlık sorunları aşağıda belirtilmiştir:

Bel fıtığı, astım, alerjik astım, tiner, alçı vb. gibi malzemelere alerjisi olmak; el, bilek, parmak kullanma yetersizliği gibi sağlık sorunları vb.

 

Güzel Sanatlar Fakültesi 2014-2015 Özel Yenek Sınavı Detayları

aslı güngör müzikleri
manga müzikleri
yıldız tilbe müzikleri
ferdi tayfur müzikleri
diyar müzikleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
izmir escort antalya escort izmir escort bursa escort porno indir porno izle izmir escort istanbul jigolo escort antalya escort istanbul porno izle