SAÜ Mezuniyet Törenine Mühendisler Damga Vurdular

SAÜ Mezuniyet Törenine Mühendisler Damga Vurdular

Sakarya Üniversitesi tarafından yapılan SAÜ 2013 Mezuniyet Törenine Teknik Öğretmenlere Mühendislik Hakkı verilmesini istemeyen Mühendislik Fakültesinin sloganları ve dövizleri damga vurdu.

Son dönemde Üniversitelerde en fazla konuşulan ve tartışılan Teknik Eğitim Fakültesi Mezunlarına Mühendislik Hakkı tanınmasını içeren yasa öğrencilerin de yüksek sesli düşünmelerine sebep olmaya başladı.

Mezuniyet törenine Baretleri ile gelen İnşaat Mühendisleri tören başlamadan önce uzunca bir süre Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer ELMAS ile sohbet ettiler ve tepkilerini dile getirdiler.

Tören geçişi sırasında da ellerindeki dövizleri açan Mühendislik Fakültesi öğrencileri hem YÖK hem de TEF Mezunları ile alakalı tepkilerini dile getirdiler.

SAÜ Mezuniyet Törenine Mühendisler Damgasını Vurdular
SAÜ Mezuniyet Törenine Mühendisler Damgasını Vurdular

 

Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları Sessizdi

Uzunca bir süredir Meslek Liselerinde yaşadıkları puan krizi sebebiyle başka bölümlerde okuma fırsatı bulamayan Teknik Eğitim Fakültesi mezunları çıkan yasa tasarısı ile ellerine geçen Mühendislik Şansı sebebiyle oldukça sakin ve mutlu olarak törene katıldılar.

Mühendislik Fakültesi tarafından eyleme hiçbir tepki göstermeyen Teknik Eğitim Fakültesi öğrencileri döviz ya da pankart açma gereği duymadan geceyi tamamladılar.

SAU_2013_Mezuniyet_Toreni (136)
SAU_2013_Mezuniyet_Toreni (136)

 

Muzaffer ELMAS Sadece Mühendisler İle Görüştü

Tören başlamadan önce Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinin bulunduğu alana inen Rektör Muzaffer ELMAS 15 dakikadan fazla bu alanda kalarak öğrenciler ile sohbet etti.

TEF Mezunlarına Mühendislik hakkı verilmesinden rahatsız olan öğrencilerin sorunlarını dinleyen Muzaffer ELMAS kendi elinden bir şey gelmediğini, çıkan yasanın bu hakkı öğrencilere tanıdığını vurguladı.

Daha sonra Twitter üzerinden Muzaffer ELMAS tarafından yapılan açıklama ise bir anlamda Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yüreğine su serpmeye yönelik bir adım olarak nitelendirildi.

Ancak Muzaffer ELMAS’ın alanda sadece Mühendislik Fakültesi Öğrencileri ile sohbet etmesi, Twitter üzerinden de Mühendislik Fakültesi öğrencilerine daha yakın cevaplar vermesi Eğitim Gördüğü Mühendislik Fakültesine kendisini daha yakın hissettiği, çıkan yasaya pek de içten yaklaşmadığı görüşünü canlandırdı.

 

Muzaffer Elmas Twitter
Muzaffer Elmas Twitter

 

Mühendislere Teknik Öğretmen Olma Hakkı Yıllar Önce Verilmişti

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile Mühendislik Fakültesinden mezun olan öğrencilerin Teknik Öğretmen olmalarının önü açılmış, binlerce Mühendis bu imkândan faydalanarak Öğretmen olarak atanmıştı.

Hatta bu süreçte 1-2 aylık bir formasyon eğitimi alan Mühendislik Fakültesi öğrencileri hem Teknik hem de Sosyal branşlarda öncelikli olarak atanmışlar ve bu işin okulunda okuyan birçok öğrenciden daha önce Öğretmen olma hakkı almışlardı.

 

Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları Karardan Memnun

Mühendislik Fakültesi Öğrencileri ile aralarında sadece bazı fark derslerinin olduğunu, geçmişten gelen deneyim ve pratikleri ile onlardan bir adım önde olduklarını düşünen Teknik Eğitim Mezunları ise Mühendislik Fakültesi Öğrencilerine pek fazla tepki göstermiyor.

28 Şubat sürecinden sonra başlayan kısıtlamalar sebebiyle Öğretmenlik dışında bir bölüme gitme imkânları neredeyse tamamen yok olan TEF Öğrencileri az sayıda atama yapılması sebebiyle de bu alanda da iş bulamaz hale gelmişlerdi.

Alanda pratik sahibi oldukları konusunda hem fikir sahibi olan TEF Mezunları kendilerine verilecek Mühendislik unvanı ile pazarda normal bir Müendislik Fakültesi Öğrencisinden çok daha kolay ve hızlı iş bulacaklarını düşünüyorlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Mühendis arkadaşlar işleyişin mantığını çözememişler galiba, sınav sadece üniversitelere yerleştirmek için ve rektörümüzün de dediği gibi başta 50 puan alınması gerekmektedir. Daha sonra en yüksek puana göre sıralama yapılıp , üniversiteye kayıt olduktan sonra mühendislerle teknik öğretmenler arasındaki fark dersi başarı ile vermesi gerekmektedir. Eğer bu mühendis arkadaşlara saçma geliyorsa onlarında 2 ayda aldıkları formasyonlar saçma olmalı. Çünkü teknik öğretmenler 1. sınıftan 4. sınıfa kadar formasyon dersi alıp okullarda uygulamalı öğretmenlik yapmaktadır.

    • örnek soruları görmediniz galiba mühendis olmak için fazla kolay hatta maksi kolay. mühendislik öğrencilerini susturmak amaçlı konulmuş bi baraj ama yutmuyoruz ne yazık ki.

      • ales soruları bunlardan farklı sorular mı? hepimiz girdik sınava biliyoruz. Kimse ales sorularına bunlar çok kolay dierek itiraz etmiyor :/ alesin sayısalı 1 ide sayısal 2 side butarz sorulardan oluşuyor. yayınlanan her örnek sorular temel örneklerdir. sınav daha geniş. aklınızda bulunsun… saygılarımla…

      • Ben örnek soruları gördüm hatta çözdümde , ama ales sorularını da gördüm ve çözdüm. Sınavdan sonra sorular yayınlandığında göreceğiz ki ALES sınavı daha kolay. Hem burada önemli olan az kontenjanda yer bulabilmek ve yer bulduktan sonra fark derslerini başarı ile vermek. Ve kontenjan olarak da şuanlık sadece 5 üniversite söyleniyor net bir sayıda yok. 20 kişi alsa her bölüm için 90 000 mezundan sadece 100 kişi alacak . bu kadar korkmanıza gerek yok . piyasada iyi olan kazanır saygılar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar