SAÜ Öğrencinin Ağzına Bir Parmak Bal Çaldı

SAÜ Öğrencinin Ağzına Bir Parmak Bal Çaldı

Anadolu’da bir deyim vardır. Ağza bir parmak bal çalmak diye. İşte SAÜ bugün tam bu deyimin karşılığını yaptı. Öğrenciyi susturmak için ağzına bir parmak bal çaldı.

Saü Yeni Harç Sistemi
Saü Yeni Harç Sistemi

şarkı sözleri
Peki nasıl oldu bu olay hemen özetleyelim.

Malumunuz Yaz Okulu açılmak üzere ve YÖK bir karar aldı. 1. Öğretim saatinde ders alan 2. Öğretimden fazla para alamazsınız, ondan da 1. Öğretim parası alacaksınız.

Bu açıklama bir anlamda Yaz Okulunda Eşitlik olayını ortaya getirdi. Ancak bu duruma SAÜ Öğrenci İşleri itiraz etti.

Bu şekilde olursa para kazanamayız ve yaz okulunu kaparız tarzında bir itirazdı bu. Buna müteakip YÖK kararı YOK sayılarak öğrencilerden aynı şekilde Katlamalı Harç alınmaya devam edildi.

Öğrenciler baskıyı arttırınca bu sefer 2. Formül devreye alındı. Bir Parmak Bal Çalmak Olayı.

Öğrenci İşleri bir açıklama yaparak ÖDEMELERİ 1. ÖĞRETİM İle Yatırın, fazlasını sonra sizden alırız dedi.

Yani 2. Öğretimde ders alan öğrenciler için dersler 2. Öğretim saatinde açılması durumunda kalan bakiyeyi ödeme durumu ortaya çıktı.

Örnek olarak Ahmet isimli bir arkadaş Mühendislik Fakültesi 2. Öğretiminde okuyorsa şimdi bir ders için 26,18 TL ödeme yapacak. Yani 5 saatlik bir ders alırsa yapacağı ödeme 130,90 TL.

Ancak dersin açılacağı saat belli değil. Yani sabah da olabilir akşam da. Ders sabah saatinde açılırsa Ahmet 130,90 TL den o dersi alacak. Ancak sistem o sınıfta baktı çok fazla 2. Öğretim var ve zarar ediyor hemen ders saatini akşama alacak ve Ahmet isimli öğrenciden 130,90 TL daha para yatırmasını isteyecek. Yatırmaz ise Yaz Okulu hakkını elinden alacak.

İşte durum bu. SAÜ para kazanmak amacı ile Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar niteliğinde ince bir yol çizdi kendisine. Öğrencinin ağzına bir parmak bal çalarak aslında hiçbir şeyi değiştirmeden yoluna devam etme kararı aldı.

12 Haziran 2012 tarihi itibari ile %60 oranında 1. Öğretim kaydı olduğu açıklandı. Ancak şu es geçildi. 2. Öğretim Öğrencileri ödeme yapmak yerine son günü bekliyordu. Sistem düzene otursun ve bir ihtimal az para ödemek için. Şimdi 2. Öğretim kayıtları başlayacak ve oran değişecek. Bu durumda hem DERS PROGRAMLARI hem de ÖDENECEK HARÇ ORANLARI yine değişecek.

Zarar ediyoruz diyen bir Öğrenci İşleri elbette ki ders saatlerini ayarlama noktasında sıkıntıya düşmek. Son 7 senedir Yaz Okulunu Sabah Yapan bir Üniversite olan SAÜ bir anda İkinci Öğretim saatlerini de değerlendirmeden geri kalmaz.

Kısacası Öğrenci Arkadaşlarım çok heveslenmeyin. Durum pek değişmeyecek. Sınıfta %80 çoğunlukta 1. Öğretim olursa bir ihtimal ödeme yapmazsınız ama yarı yarıya olması durumunda bile sistem sizi direkt olarak 2. Öğretim saatine kaydıracak ve ödeme de ona göre alınacaktır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Ne kadar reziller ya utanmıyorlar da bir de duruma göre değişirmiş yetkili olan kim/kimler bu durumda ısrar ediyorsa değişmesin diye kaç kişinin ahını alıyorlar acaba o paralar onlardan nasıl çıkacak kim bilir?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar