beylikdüzü escort

SAÜ’de Hocaların Çalışmaları ve Performans Değerleri Takip Altında

SAÜ’de Hocaların Çalışmaları ve Performans Değerleri Takip Altında

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) akademik kadronun bütün çalışmalarını online olarak izlemeye başladı. ‘Hangi hoca kaç makale yazmış, hangi bilimsel çalışmalarda bulunmuş, hangi toplantılara katılmış’ otomatik olarak SAÜ Bilgi Sistemi’ne işlenerek, izlenilmesine imkan sağlıyor.

SAÜ Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas, kampüste düzenlediği basın toplantısında yeni akademik yılla ilgili bilgi verdi. Yönetim olarak şeffaflığa büyük önem verdiklerini ifade eden Elmas, SAÜ Bilgi Sistemi (SABİS) ni kurduklarını söyledi.

Bu uygulamanın üniversiteler arasında bir ilk olduğunu ifade eden Elmas, üniversitenin internet sayfaları üzerinden tüm bilgilerinin SABİS’de yer aldığını, isteyen hocanın kendi ve diğer tüm akademik camianın çalışmalarını internet üzerinden izleyebileceğini belirtti.

Elmas, “Tarayıcı otomatik bir setsem kurduk. Üniversitede hangi bölümde kaç öğrenci olduğundan tutunda hangi hoca hangi bilimsel çalışmayı yapmış, hangi makaleyi yazmış, hangi faaliyetlerde bulunmuş, bütün bu bilgiler tarayıcı bir sistem sayesinde doğrudan kişiler adına oluşturulan sayfalara otomatik olarak anında aktarılıyor. Bu şekilde kimin ne yaptığı görülebiliyor. Değerlendirmeler buna göre yapılıyor.” dedi.

SAÜ’de Hocaların Çalışmaları ve Performans Değerleri Takip Altında

 

Sistem Halka ve Öğrencilere de Açılacak

Elmas, SABİS’in daha sonra halka da açılacağını belirterek, hocaların bireysel performansını, hem diğer hocalar, hem öğrenciler hem de halkın görebileceğini dile getirdi. Şeffaflığa çok önem verdiğini vurgulayan Elmas, “Üniversitede paylaşmadığımız hiç bir şey olmayacak. Bu programı yaparken de amacımız bu. Yapılan işlerden, ihaleden, hocaların performansından, sınıfların doluluk oranına kadar her şeyi burada paylaşacağız. Bunu şeffaflığın yaranına inandığımız için yapıyoruz. Bu projeyi YÖK’e sunduk. YÖK’de beğendi. Belki bu sistem bütün üniversitelerde uygulanabilecek.” diye konuştu.

 

Ders Sayısı Azaldı, Eğitimde Kalite Arttı

Elmas, benzer dersleri birleştirerek ders sayısını azalttıklarını, bu şekilde sosyal faaliyetler için öğrencilere daha fazla zaman kaldığını dile getirdi. 13 bin tanımlı dersi 7 bine indirdikleri ifade eden Elmas, şu bilgileri verdi: “ Aynı içerikte, isimleri farklı; örneğin ‘iletişim bilgisi’, ‘iletişim teorisi’ gibi böyle çeşitli isimlerle türetilmiş bir süre ders vardı. Bu dersleri birleştirdik. Dönem ders sayısını 5’e indirdik. Öğrencilere daha fazla zaman kalsın, ders çalışsın, kitap okusun diye.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar