Soru ve Cevaplarla Sakarya Üniversitesinde Öğrenci Olmak

Soru ve Cevaplarla Sakarya Üniversitesinde Öğrenci Olmak

Öğrenci arkadaşlarımıza Üniversite Seçimlerinde yardımcı olması adına Kapsamlı bir Sakarya Üniversitesi Rehberi hazırlayalım istedik.

Bu kapsamda da Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü, Sakarya Üniversitesi MTO Kampüsleri, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kampüsü, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Kampüsü ve Sakarya Üniversitesi Hendek Kampüsü hakkında sizlere bilgiler sunuyor olacağız.

 

 

 

 

Bilgi
 Biliyoruz ki halen bir şeyler EKSİK. Bu sebeple de sizlerden de DESTEK istiyoruz… Sorularınızı Sorun, Eksik Kalan Noktaları tamamlayın…

Sakarya Üniversitesinin Tarihçesi

İlk adımların 1970 yılında atıldığı SAÜ’de ilk olarak Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu açılmıştır. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.

Bugünkü yapısı ile Sakarya Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile açılmıştır ve günümüzde de Eğitim ve Öğretime devam etmektedir.

90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile “EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi”ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesidir.

Sakarya Üniversitesi laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla birçok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

Sakarya Üniversitesi "Bayrağa Saygı" Gösterisi
Sakarya Üniversitesi “Bayrağa Saygı” Gösterisi

Sayılarla Sakarya Üniversitesi

2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında Sakarya Üniversitesinin sayısal verileri şu şekilde oluşmuştur.

 • Üniversitemiz yerleşkesi yan kampüslerimiz de dahil yaklaşık 1.700,000 m2,
 • Eğitim öğretim ve idari süreçlerinin uygulandığı fiziki alan toplamı ise 320.433.9 m2 dir

 

Üniversitemiz bünyesinde

 • 16 Fakülte,
 • 7 Yüksek Okul,
 • 18 Meslek Yüksek Okulu,
 • 4 Enstitü
 • 1 Devlet Konservatuvarı

mevcut olup, toplam öğrenci sayımız  62.719’dur.

Bugün itibariyle devam eden inşaatlarımız  Kampüs Alt Yapı Projesi kapsamında:

 • 4 adet Laboratuvar Binası,
 • Mini Futbol Sahası,
 • 2 Adet Tenis Kortu,
 • 2 Adet Basketbol Sahası,
 • Hukuk Fakültesi Derslik Bloğu inşaatıdır.

 

Derslikler ve Merkezi Birimler Projesi Kapsamında :

 • İlahiyat Fakültesi İnşaatı,
 • İşletme Fakültesi İnşaatı,
 • Teknoloji Fakültesi Merkezi Laboratuvar Binası İnşaatı,
 • Tıp Fakültesi Bünyesinde Morfoloji (A) Blok İnşaatı,
 • Deney Hayvanları Laboratuvarları İnşaatı
 • Karasu M.Y.O Ek Binası İnşaatı,
 • Kocaali M.Y.O İnşaatı,
 • Kaynarca Eğitim Bilimleri ve Uygulama inşaatı,
 • Arifiye  M.Y.O İnşaatı,
 • Sapanca M.Y.O İnşaatı,
 • Hendek M.Y.O İnşaatı
 • Şen Piliç Bilgisayar Bilişim Fakültesi İnşaatları çalışmaları devam etmektedir.

 

1. ÖĞRETİM 2. ÖĞRETİM UZAKTAN ÖĞRETİM TOPLAM ÖĞRENCİ HAZIRLIK ÖĞRENCİSİ YURT DIŞINDAN GELEN YENİ GELEN ÖĞRENCİ
36836 21104 10709 68649 1548 1376 26038
ÖnLisans Öğrencisi 11064 7233 4009 22306 3 1 6653
Lisans Öğrencisi 19470 13237 3973 36680 1501 1149 9722
Yüksek Lisans Öğrencisi 4791 634 2727 8152 44 160 8152
Doktora Öğrencisi 1511 0 0 1511 0 66 1511
Sakarya Üniversitesinde Lipton Ice Tea ile Eğlence Zamanı
SAÜ Lipton Ice Tea

Sakarya Üniversitesi Ulaşım

İstanbul’a 148 KM, Ankara’ya 305 KM Uzaklıkta bulunan Sakarya Üniversitesine Kara Yolu ve Demir Yolu Sistemleri ile ulaşım mümkündür.

Çıkış noktası olarak birçok ile direkt olarak Otobüs Seferi bulabileceğiniz Sakarya Büyükşehir Terminali ile yapımı tamamlanan ve yakında açılacak olan Yüksek Hızlı Tren seferleri ile ulaşım oldukça rahattır.

Adapazarı İstanbul Tren Seferlerinin açılması ile yoğunluğun Otobüslerden alınacağı 2014/2015 Eğitim ve Öğretim yılında Ulaşım Ücretleri de aşağı inecektir.

SAÜ Eğitim Fakültesi
SAÜ Eğitim Fakültesi

Kampüse Ulaşım

Esentepe Kampüsü ile Şehir Merkezi arasında bulunan 7 KM’lik uzaklık artık şehrin büyümesi ve yayılması ile yok olmuş gibidir.

Yeni Yerleşim Bölgeleri ve Şehir Merkezinden hareket eden Belediye Otobüsleri ve Kampüs Minibüsleri günün her saatinde sizi kampüse ulaştırabilmektedir.

Sayısı arttırılarak daha hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlanması için ise görüşmelere devam edilmektedir.

 Sakarya Üniversitesi 2013 Yılı Kayıt Haftası

Sakarya’da Ev Kiraları ve Barınma İmkanları

Sakarya Merkez, Serdivan İlçesi, Kampüs Çevresi ve Yeni Yerleşim Bölgeleri barınma ihtiyacınızı gidermeniz açısından ideal alanlardır.

Merkez İlçede kiraların biraz daha yüksek olduğunu, Serdivan bölgesinin genellikle öğrenciler tarafından ele geçirilmiş olduğunu, Kampüs çevresinde Yurt ve Apartların yaygın olduğunu belirtmekte fayda var. En uygun barınma ücretleri ise kampüse biraz daha uzakta kalan Korucuk – Camili hattındaki Yeni Yerleşim Bölgesidir.

Sakarya’da şehir merkezinde ve Serdivan bölgesinde 3+1 – 4+1 konutların kirası aylık 500 TL den 800 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Deprem görmüş evlerde kira biraz daha uygun iken depremden sonra yapılan evlerde kiralar biraz daha yüksektir.

Kampüs çevresindeki Apartlarda ise Her şey Dâhil sistemde 2+1 – 1+1 evler ortalama 750 – 1000 TL arasında fiyatlardan kiralanmaktadır.

Yeni Yerleşim Bölgesinde ise kira ücretleri 300 TL – 500 TL arasında değişmekte, Sıfıra yakın binalarda 3+1 – 4+1 evlerde barınma imkânı sağlanmaktadır.

Çarşı Merkezden Kampüse ulaşım ortalama 30 Dakika sürmekte iken Yeni Yerleşim Bölgesinden Kampüse ulaşım 1 – 1,5 Saat sürmektedir.

 Tiyatro Suretler Doğaçlama Gösterisi

Sakarya’da Yurt Hizmetleri

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü içerisinde KYK tarafından yapılan yurtların yanında Hendek ilçesinde de KYK yurdu bulunmaktadır. Bunların dışında ise hem İlçelerde hem de İl merkezinde sayısız öğrenci yurdu hizmet vermektedir.

Kampüsün hemen yanında hizmet veren Öğrenci Yurtları biraz daha çarşıya uzak kalmakta iken okula çıkma maliyetini sıfırlamaktadırlar. Çarşıdakiler ise Servis Hizmeti sunarak kampüs ulaşımını sağlamaktadırlar.

 SaüFOT Taraklı Gezisi

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Topluluğu noktasında en başarılı üniversitelerden birisidir. En azından Sayı olarak liderliğe oynasa da bazı toplulukların başkan seçmek için bile toplanamadığı gerçeği de vardır.

Çalışan topluluk sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor olsa da ara ara bazı topluluklardan beklenmeyen aksiyonlarda alınabiliyor.

Yine de işini iyi yapan, Topluluk kavramını başarı ile yürüten Sakarya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları var ve kendilerini tebrik ediyoruz.

 Kampüste Kadınlar Günü Sergi, Defile ve Doyasıya Müzik İle Kutlandı (11)

Sakarya Üniversitesinde Sosyal Yaşam

Çok yoğun bir Sosyal Aktivite beklemeyin Sakarya Üniversitesinde. Ancak yine de haftada 3-4 organizasyon olacağı kesin. Bazısı size hitap etse de bazısı  hiç yakınınızdan bile geçmeyecektir.

Beyaz Show, Makine Kafa, 3 Adam, Güldür Güldür gibi programlara neredeyse her hafta servisin yapıldığı Sakarya Üniversitesinde Konser sayısı ise bir hayli düşmüş durumdadır.

Genellikle Tiyatro ve Show Programlarına gömtürme şeklinde gerçekleşen etkinlikler dışında İstanbul’a yakın olmanın avantajı ile İstanbul’daki Sosyal Yaşama da karışmanız mümkündür.

Aynı şekilde 30 dakikalık mesafede olan Kocaeli’de Sakarya’ya göre daha fazla Sosyal Yaşam ve İmkanı sağlayan illerden birisidir. Yolunuzu o rotaya da çevirebilirsiniz.

 

Kampüs İçi Banka ve PTT Hizmeti

Kampüs içerisinde 2014 yılı itibari ile Ziraat Bankası – Garanti Bankası ve İş Bankası tarafından açılmış Şubelerin yanında PTT Şubesi de bulunmaktadır.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Finansbank, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Halk Bank ve Asya Bank tarafından kurulmuş olan ATM’lerde 7/24 hizmet sunmaktadır.

Guzel Sanatlar Fakultesi 2013 2014 Mezuniyet Toreni
Guzel Sanatlar Fakultesi 2013 2014 Mezuniyet Toreni

Beslenme ve Yemekhane Hizmeti

Çok yüksek beklentilerin oluşmaması gerekse de Bu Fiyata Bu Çeşit için yemekhane rahatlıkla kullanılabilir.

4 Çeşit Yemeğin alınabildiği Sakarya Üniversitesi Yemekhanesinde yemekler için 1,75 TL ödeme yaparsınız. Günlük olarak 2 kez yemek alma hakkınızın olduğu yemekhanede Öğlen Yemeği 11.30 – 14.00 saatleri arasında, Akşam Yemeği de 15.30 – 18.00 saatleri arasında öğrencilere sunulmaktadır. Tabi Öğlen ile Akşam yemekleri aynı menüye ait olmaktadır.

Aylık bazda Günlük Yemek Menüsünü internet ya da telefonlarınız üzerinden rahatlıkla görebileceğinizi de belirtmekte fayda var.

Bunların dışında Merkez Kampüsün içerisinde çeşitli kafe ve restoranlarda mevcuttur. Yine Bölüm ve Merkez Kafeterya da bu konuda hizmet sunmakta ve beslenme zincirinde üstlerine düşen görevi yerine getirmektedir.

 SAÜ Bahar Şenliği 2013 Rekreatif Sahne

Sakarya Üniversitesi İnternet Bağlantısı ve Diğer Hizmetler

Esentepe Kampüsü içerisinde Fiber Optik Bağlantı hizmeti ile öğrencilere hızlı internet bağlantısı sunulmaktadır.

Artan Bilgisayar ve Öğrenci sayısı karşısında genelde yavaşlama eğilimi içerisinde olsa da yine de başarılı bir internet hattına sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

SABİS Sistemi sayesinde Ders Notları, Devam Çizelgesi, Yemek Menüsü, Sınav Sonuçları, Okul ve Ders Duyuruları, Yemekhane Kart Bakiyesi gibi birçok detaya ulaşabilmemiz mümkün kılınmıştır.

SABİS hem İnternet üzerinden hem de Android ve İOS Uygulamaları üzerinden rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kampüsün gelişen Öğrenci Kontrol Sistemi olan SABİS ara ara çöküp öğrenciye hayatı zindan etse de normal sezonda sıkıntısız bir hizmet sunmaktadır.

 SAÜ'de Baharın Gelişi Nevruz İle Doyasıya Kutlandı (2057)

Mahalle Baskısı ve Giyim Kuşam

Eski dönemlerde daha etkili olan Mahalle Baskısı ve Giyim Baskısı artık yerini baskısız bir yaşama bırakmış durumda. Ancak İlçelerde kalan Yüksekokul ve Fakülteler için aynı cümleyi kuramayabiliriz.

Bununla beraber her yerde olduğu gibi burada da Baskısız Yaşam kapsamında açılıp dökülenlerin laf yemesi, gözlerin üstlerine çevrilmesi sıkıntısı mevcuttur. Ve bu sorun kaçınılmazdır.

Ayrıca Sakarya’da yavaş yavaş düzelmeler gösterse de belli mahallelerde gece saatlerinde dolaşmak Tehlike Arz Eden bir durum olmaya devam etmektedir. Buna da hem Kız hem de Erkek öğrencilerin dikkat etmesi gerekecektir.

Zaten saat 10 gibi Normal Yaşamın, 12 gibi de Gece Yaşamının bittiği Sakarya’da gece yarısı çok fazla kişinin dolaşmak isteyeceğini de pek sanmıyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

29 yorum

 1. İyi günler ben ODTÜ siyasetten Sakarya hukuka yatay geçiş yapcam gelsem mutlu olur muyum merkezi yatay geçiş yapcam bu sadece yerlesecegim yılın puanı üniversitenin puanı esas mi alınacak ve hukuk istiyorum gelsem derslerim iyi olursa pişman olmayacağimi düşünüyorum ama ortamı da merak ediyorum

  • Yani mutlu olur musunuz? Ortamdan memnun kalır mısınız? Bir şey diyemem. Kişisel bir durum.
   En son ki puan üzerinden işlem yapılır.

 2. Oglum bu yıl sınıf tekrarı yapacak devam zorunlulugu varmı acaba.bilgisayar mühendisliği

  • Evet. Sınıf tekrarı da yapsa Devam Zorunluluğu var. Ancak Hocasına göre bu esnetilebilir. Hoca ile görüşebilirsiniz.

  • UZEM ile görüşün. Ancak Uzaktan Eğitim zaten mantık olarak Online olarak derslere devam edilen bir sistemdir. Reel olarak okula gelmenize gerek olmaz.

 3. Merhaba, koü muhasebe ve vergi uygulamaları mezunuyum. Sakarya Maliye Uzaktan Eğitime DGS ile geçiş yapabiliyor muyum? DGS tercihimde hangi kodu seçmeliyim?

  • Öğrenci İşleri ile görüşseniz daha net bilgi alabilirsiniz.

 4. Merabalar eğitim programı ve öğretimi tezsiz yüksek lisans ta devam zorunluluğu var mı

 5. İktisat 2. Öğretimde devam zorunluğu var mı varsa ne kadar birde sabisde devamsızlığa nasıl bakabilirim ?

  • SABİS’te devamsızlık kontrolü yok. Bir ara bunu aktif ettiler ama sonra kimse rağbet göstermedi.
   Devamsızlık konusunda Hocaya göre değişir. Bazı hocalar Yoklama almaz. Ama üniversitede %80 Devam Zorunluluğu var

 6. Merhabalar dgs ile çevre mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum devlet memuruyum derslerde devam zorunluluğu varmı

  • Derslerde devam zorunluluğu var. Ama İkinci Öğretimden devam edebilir, Hocalarla görüşerek sorunu çözme yolunu deneyebilirsiniz.

   • Benim bunu öğrenebileceğim birileri var mı bölüm sekreterliği falan çünkü benim için bu çok önemli

   • Hocalar ile görüşmeniz lazım. Bölüm Sekreterliği pek bilgi vermez.
    Okula çıkıp DEKANLIK ile bir görüşün derim.

 7. Selamun Aleyküm. İktisat – Bankacılık – Maliye – Sınıf Öğretmenliği bunları yazıcam ve bu bölümlerde devam zorunluluğu varmıdır ?

  • Evet. derse göre değişse de %80 Devam Zorunluluğu mevcuttur. Bazı hocalar uygulamayabiliyor ama.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
izmir escort antalya escort izmir escort bursa escort porno indir porno izle izmir escort istanbul jigolo