beylikdüzü escort

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programı Başlıyor

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programı Başlıyor

Teknik öğretmenlere mühendis olma hakkı getiren düzenlemede sona gelindi. Yükseköğretim Kurulu, mühendislik tamamlama programının başladığını duyurdu.

Teknik öğretmenlere mühendislik yolunu açan düzenlemeler tamamlandı. Yükseköğretim Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programının başladığı duyuruldu.

Teknik Öğretmenlere Mühendislik İmkanı
Teknik Öğretmenlere Mühendislik İmkanı

 

İşte Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklama:

Yükseköğretim Kurulumuz tarafından Teknik Öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarına giriş çalışmaları sonuçlandırılmıştır.

Bu çerçevede teknik öğretmen unvanını alanlar için mühendislik tamamlama programına giriş sınavı yapılacaktır. Sınav ÖSYM tarafından 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak olup; başvurular 10-17 Haziran 2013tarihleri arasında alınacaktır.

Mühendislik tamamlama programına başvuru yapabilecek teknik öğretmenlik programları,

 • Bilgisayar Öğretmenliği,
 • Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği,
 • Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği,
 • Döküm Öğretmenliği,
 • Elektrik Öğretmenliği,
 • Elektronik Öğretmenliği,
 • Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği,
 • Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği,
 • Enerji Öğretmenliği,
 • Kalıpçılık Öğretmenliği,
 • Kontrol Öğretmenliği,
 • Makine Öğretmenliği,
 • Makine Resim ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği,
 • Mekatronik Öğretmenliği,
 • Metal Öğretmenliği,
 • Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği,
 • Otomotiv Öğretmenliği,
 • Talaşlı Üretim Öğretmenliği,
 • Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği,
 • Tekstil Öğretmenliği,
 • Tekstil Terbiye Öğretmenliği,
 • Telekomünikasyon Öğretmenliği,
 • Tesisat Öğretmenliği
 • Yapı Öğretmenliği’dir.

Diğer teknik öğretmen unvanını alanlar için çalışmalar Kurulumuz tarafından sürdürülmekte olup; sonuçlandığında paylaşılacaktır.

Yükseköğretim Kurulu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

12 yorum

 1. Ey mühendis kardeşler. Amacım ünv öğrencisini küçük düşürmek değil.işte size küçücük bir anekdot.
  Teknik ve Meslek lisesinde erlektrik-Elektronik bölümünde TEKNİK ÖĞRETMENim.Bir gün, sene sonunda üniversite elektrik elektronik müh.den iki öğrenci, meslek lisesinde atelyeme gelerek bana;(biraz da havalı bir şekilde ve öğrencilere , işte proje yapıyoruz…. gibisinden) bir proje çalışmaları olduğunu, bize yardımcı olabilir misiniz dediler, sorduğumda projenin Flip-Flop devresi( bir lambası yanıp diğeri sönen..) olduğunu söyleyince sınıfta nerdeyse tüm öğrenciler güldüler. çünkü bizim meslek lisesi öğrencileri, çok basit olan bu devreden kat kat karmaşık olan devreleri defalarca yapmışladı. Atelyemizde o andaki öğrencilerimizin işleri ise ‘lojik devrelerle sayıcı yapmaktı.’ Sonra bir öğrenci görevlendirdim; öğrencim onlara; önce plaket hazırlamayı,şekil çizmeyi,devreye elemanları yerleştirmeyi,lehim yapmayı öğrettiler- devreyi beraber yapıp çalıştırdılar. o ünv öğrencilerinin sevincini hayretlerini hiç unutamıyorum,devre çalışırken önünde resim çekiyorlar..vs Biz buyuz, böyle bilgi ile yüklüyüz. bu durumda bizim meslek lisesi öğrencilerine de müh hakkı verilmeli, ve bize herhalde yük müh diploması bile az gelir. Teknik Öğretmenlerin nasıl birileri olduğunu en basit bir olayla açıkladım. müh.lere de selamlar. Birlikte aşacağımız çok engellerin var olduğunu biliniz. Bu ülke hepimizin. Kısır çekişmelere gerek yok. Aslında Sınav ve ek ders almaya gerek olmadan verilmesi gereken bir hak, mühendislik hakkı. Bu hakkı verenlere teşekkür ediyoruz. selamlar.

 2. Değerli arkadaşlar ben orta okuldan liseye geçerken bir kaza yaşadım geç kaldım kayıtlara torpile düşünün meslek lisesine yazıldım dereceyle bitirdim liseyi malum çok kaliteli bir eğitim almadık lisede ama çok kaliteli bir meslek eğitimi aldım. 2 yıllık okudum üstüne de öğretmenlik okudum iki üniversiteyi de dereceyle bitirdim.Malum zamanında bize yapılan dayatmalardan bir türlü istediğimiz bölümü okuyamadık.keşke tüm mak müh. arkadaşlar benim geçtiğim yollardan geçseler de eğitimi temelden alıp mühendis olsalar.Ben alanımda bir çok müh. tecrübeli olduğumu düşünüyorum boş zamanlarım da tatillerde hep çalıştım piyasa da bu ülkenin hazır projelere imza atan mühendis anlayışına son vermesi proje üreten mühendisler yetiştirmesi lazım meslek eğitime öneminde daha çok artması gerek.Bunları niye mi yazdım buraya Bende bir teknik öğretmenim müh. fakültelerinde okuyanlarla aynı dersleri görüpde bir kaç ders farklı olup kanunda böyle birşeyin olabileceği varken neden olmasın teknik öğretmenler müh. statüsüne niye girmesin ,atanamayan binlerce arkadaş var belki bu sayede zamanında yapılan yanlışlıklar düzeltilir. ,herkese hayırlısı inşallah.

 3. EVET. GAYET DOĞRU. tamamlama alarak mühendis olabilinir. ama o TAMALAMA diye bahsettiğiniz sınavların. 8+2/5 6-2*2 yada 1x=2 2x=5 …. dizidir 3x=? gibi basit ve mühendislikle yakından uzaktan alaaksı olamayacak sorularla hazırlanmış. Sanki türkiyenin sanayis, çok gelişmiş ve çok mühendise ihtiyaç varmış gibi bu tür şeyleri yapmaya gerke yok Türkiyede her alanda boşta mühendis varken matematik seviyesi çok düşük mühendislik derslerinde çakmayan kişilerin mühendis yapılması biraz ??????? . sonra bu köprü niye çöktü, bina niye yıkıldı, makine niye bozuldu, bu bilgisayar programı ne kadar karışık… gibi mühendislik sorunları ortaya çıkar.

  • Mühendislik Tamamlama hakkında ne kadar bilginiz var bilemiyorum ama fikirleriniz yanlış.

   Mühendislik Tamamlama iki basamaktan oluşuyor.

   1. Basamak Yarısından fazlasını Mühendislerin oluşturduğu bir komisyon tarafından hazırlanan sınav.

   2. Basamak belirlenen fark derslerinin alınması. Bu noktada da yine birçok ders Mühendislik Hocaları tarafından veriliyor.

   Kendinizi MATEMATİK DEHASI olarak düşünmeniz de güldürdü beni. Bu durumda sizinde MÜHENDİS olmamanız lazım. MATEMATİK BÖLÜMÜ mezunları daha fazla hak ediyor.

   Şu da bir gerçek ki MÜHENDİSLİK Öğrencileri eğitim hayatları boyunca acaba kaç kez ellerine mala alıyor, havya tutuyor, sprey boya yapıyor yada yazılım hazırlıyor.

 4. Evet bir mühendislik fakültesi mezunu kişi piyasaya girdiğinde yaklaşık 5 yıl işi öğrenmeye çalışıyor onlarında orada kapasiteleri yetmiyor. Ve mühendisler nasıl formasyon alıp öğretmen oluyorsa teknik öğretmenler de tamamlama alarak mühendis olabilir. Gayet doğru ve yerinde karar. İmam hatip lisesi mezunlarını önünü kesmek isteyenler zamanın meslek liselilerinde önünü kesti ve aldıkları eğitimi devat ettiremediler. bu kararla mağduriyet giderilmiş oldu.

 5. tamamen saçmalık ben mühendislik okuyorum. biz o puanları yapıp mühendislik kazandık, arkadaşlarım ve ben teknik öğretim öğretmenlerininde mühendis olabilmesi saçmalık. eğer zaten o kapasitede olsalardı mühenislik kazanırlardı.

  • o saçmalık bu saçmalık neden bir odtü mezunu bukadar isyan etmmıyor çünkü adam mezun olduğu branşta sonuna kadar hakkını vermeye çalışıyor..
   o teknik eğitimllileri kabul etmeyen zihnıyetler okul bittimi gösterin kalitenızı ozaman isptalamış olursunuz savunduğunuz hakkı..
   piyasada hem çok iyi mühendisler hemde teknık öğretmenler var kim yaprtığı işe saygı duyarsa o zaten ayakta kalıyor sen össden aldığın puanı bi işverene gösterip hadı bana iş ver diyecek kadar sığ düşünüyosan sen zaten boşuna zaman harcıyonnn…

   • doğru haklısın. ama ben bahsettiğin gibi elinde sadece öss den aldığı puan olan birisi değilim. işi hak eden alsın mühendislik fakültesi ve teknoloji fakültesi teorikte geçeilir ama birazda pratik gerekir eğer teknik öğretmenlerde kendilerinde bu açığı kapatırsa nedne olmasın. sonuçta iyi bir kapıya çıkıyorsa ülke bundan fayda göreçekse daha kaliteli eleman yetişecekse neden olmasın. benim de bu konuyu kendi açımdan çok uzattığımı düşünüyorum. hak eden alır inş.

   • Bir mühendis olarak o kadar gereksiz konuşuyorsunki, ben bilgisayar öğretmenliği okudum ve yüksek lisansımı yaptım, bizim lisans derslerinin bir çoğunu, bilgisayar, elektronik ve makina mühendisliği hocaları verdi, ayrıca yüksek lisansta mühendislik fakültesi mezunlarının hallerini de gördüm bir ders vardı 4 kişiden 2 si mühendis, 2 si teknik öğretmen biz teknik öğretmenler bir çok proje çıkardıkda mühendisler bir proje bile çıkaramadılar, ben meslek lisesi mezunuyum biz mesleğimizi çekirdekten gördük, ve hep uygulamalı öğrendik malesef üniversitelerin eksiği bu uygulamadan yoksun eğitim alıyorlar, ben 8 yıl mesleğimde eğitim aldım mühendisler 4 yıllamı işin kurdu olacaklar??????????

  • Arkadaşım sen de bizi iyice salak yapmışsın. Ben okul birincisi, son 2 tercihi mimarlık olan, öys de 8 tercih yapan, 6 tercihi bilgisayarla ilgili olan, kız meslek lisesi çıkışlı, ilk yılında yerleşen, tercih dönemindeki öğretmenlerin ilgisizliğinden tıp kazanacak puanı bilgisayar yatıran, şu anda doktora yapan, öğretmenliği ve alanını çok seven bir öğretmenim. Bu arada babamın parası olsaydı özel üniversiteden mezun olabilir ya da Ankara dışında mühendislik okuyabilirdim. Ama biz çalıştığımız kurumlarda fark yaratan öğretmenler olduk. Alanımı ve mesleğimi çok seviyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar