beylikdüzü escort

Üniversite Stajı Gerçekten Gerekli midir?

Üniversite Stajı Gerçekten Gerekli midir?

Evet gereklidir. Nasıl ki her ders yılının sonunu öğrenciler ve veliler kadar esnaf da, “Çırak ayağına üç kuruşa eleman çalıştırıp mis gibi tatil yaparım” diye bekliyosa, her işletme de “Staj ayağına üç kuruş para verip bin tane iş yaptırırım” diye bekler. Bu yüzden staj sizden çok Türk ticaret hayatı için gereklidir. Hatta olmazsa olmazdır.

– Staj teorik bilginin pratik yaparak pekiştirilmesini sağlar. Öğrenci okulda öğrendiği bilgileri pekiştirir, hatta yeni yeni şeyler öğrenir. Öğrendikçe de “Bunun için mi okumuşum lan, bilseydim okulda vakit harcamaz direkt buradan başlardım” der. Staj öğrencinin okulu sorgulamasını, eğitim sistemini mıncıklamasını, hatta öküzün altında buzağı aramasını sağlar. Sorgulayan taraflarını körükler.

– Staj farklı ortamlara uyum sağlamayı öğretir. Üniversite hayatı genellikle “Benim yerime imza atsana yeaa, vize finale dahil miymiş, yemeği ben yaptım bulaşığı da sen yıka…” diyerek geçer. Ancak iş hayatı farklıdır. Staj, bundan önce yemek yaptığı için bulaşığa dokunmayan öğrenciye sahte bir gülümsemeyle, “N’olcak canım iki bulaşık var, ben yıkarım” dedirtir. O bulaşıkları anne özeniyle yıkatır.

– Staj içinizdeki müteşebbis ruhu açığa çıkartır. Staja başladıktan hemen iki saat sonra, “Yok ya bu böyle olmıycak, ben kesin kendi iş yerimi açıcam” diyerek kendinize söz verdirtir. “İleride açacağınız iş yeriniz” için çaktırmadan çalıştığınız yerin maliyetlerini hesaplattırır. “Aslında her gün bi ekmek az alsam, bi de staj ayağına eleman çalıştırsam acayip kâr yaparım” diye düşündürtür.

– Staj iş hayatı ve özel hayat ayrımını öğretir. Daha düne kadar “bacım, pampa, koçero, pişşt, len…” dediğiniz insanlara “bey, hanım” dersiniz. Hatta ilerleyen zamanlarda “çökeleğim” diye hitap ettiğiniz sevgilinizden, İbrahim Tatlıses ya da Derya Tuna’dan bahseder gibi “çok sevgili x bey/x hanım” diye bahsedersiniz.

– Staj size resmi formatta mail atmayı, telefon görüşmesi yapmayı öğretir. Bir gün evvel “Önce sen kapat” diye cilve yaptığınız, bir saat aramadığı zaman “Kesin beni aldatıyo” diye paranoyaya kapıldığınız sevgilinizin yüzüne bir tokat gibi telefonu kapatmaya, ertesi günün sabahı da “Dün patron geldiği için telefonu kapattım, akşam da çok yorgun olduğum için eve gelir gelmez sızdım” demeye alıştırır.

– Staj “ders boyu onu kesen ama çıkma teklifine hayır diyen” Erhan’ın üzüntüsüne, “Ben ona arkadaş gözüyle bakmıştım o beni yanlış anlamış” diyen Buse’nin “sinir krizlerine” karşı sizin akıl sağlığınızı koruyan en güvenilir yerlerden biridir. Staj yapan insana artık yavaştan “evinin direği, ekmeğinin peşinde, geleceği için koşturuyor” gözüyle bakılmaya başlandığı için eskisi gibi kolay kolay rahatsız edilemez. Ayrıca staj yapan insan, zamanı kalmadığı için de artık bu sorunlarla uğraşacak vakit bulamaz. Ruh sağlığı yerinde, bedava öğle yemekleri midesinde, parası cebinde, çalıştığı kurum da cv’sinde olur. Staj bi nevi sizi ulaşılmaz yapar.

– Staj, patronunuz hakkında artı hisler beslemenize yol açar. Çalıştığınız kurumun dışarıdaki bir işini yaptıktan sonra dönüşte patronunuzun kullandığı takma dişlerin damağını dişçiden almak, “yengeye” üç numara şiş aramak, “oğlana” asker donu yollamak hissiyatınızı kuvvetlendirir. Hislerinizi diri tutar.

– Staj siz istemeseniz de sizi çevrenizin gözünde ve gönlünde örtülü ödenek yapar. Tüm eş, dost, hısım, akraba “Nası olsa bizimki stajdan aylığını alcak” diyip çeyiz serecekmiş gibi kendi eksiklerini tamamlar. Hatta stok yapar. Ay sonunda o örtünün altına bütçesini sokar.

– Stajda mutlaka kazanan siz olursunuz. İyi staj geleceğinize, kötü staj daha da geleceğinize (Allah geçinden versin) yarar. Siz farkında olmasanız da kötü bir stajda çekilen her “ya sabırlar, la havle’ler…” size sevap kazandırır. Ee bi de verilmiş sadakanız olduğunu (patronun “maaş” dediği şeyi) düşünürsek daha ne olsun? Hadi yine iyisiniz. Hem stajı hem de sevabı kaptınız.

 

Üniversite Stajı Gerçekten Gerekli midir?
Üniversite Stajı Gerçekten Gerekli midir?

Ahmet Ülkü
istemezun@gmail.com

www.hurriyetkampus.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Çok güzel olmuş elinize sağlık anca bu kadar iyi bilgilrnebilirdim staj hakkında.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar